سنگ تراورتن چیست؟ انواع سنگ های تراورتنچگونگی تشکیل سنگ تراورتن, نمونه های سنگ تراورتن

سنگ تراورتن: نحوه تولید، کاربرد، مزایا و معایب و...

 

همه چیز درباره سنگ تراورتن

سنگ تراورتن از دسته سنگ های رسوبی تزئینی است که تاریخچه ای طولانی دارد و در روم باستان مورد توجه طراحان و معماران بسیاری بوده است. امروزه در ایران نیز این سنگ ها که از انواع مختلفی تشکیل می شوند و دارای رنگ های متنوع نواری شکل هستند مورد توجه طراحان و معماران قرار گرفته است و نمایی زیبا به بسیار از مناطق بخشیده است. در ادامه جهت آشنایی کامل با انواع سنگ تراورتن، مزایا و معایب و نحوه نگه‌داری (تمیز کاری) همراه ما باشید.

انواع سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن از انواع مختلفی تشکیل می شوند. این تفاوت ها در رنگ و استحکام سنگ‌ها مشاهده می شوند که با توجه به مقدار رسوبات و... متفاوت است. سنگ های تراورتن از رسوبات در رودخانه های آب گرم تشکیل می شوند و از جمله معادن بزرگ آن در ایران می توان به معدن تراورتن آق دره، معدن تراورتن زنجان،‌ معدن تراورتن تکاب، معدن تراورتن اردبیل و مرکزی اشاره کرد.

 

این نوع سنگ ها خاصیت ناپیوستگی اجزای بالایی دارند که به دلیل وجود گازهای مختلف در کف رودخانه ها ایجاد شده است. به همین دلیل نیز در جهت پر کردن این فضاهای خالی از ملات سیمان استفاده می کنند که باعث محکم تر شدن هرچه تمام تر این سنگ می شود به گونه ای که از آن حتی در مناطق بارانی نیز بدون نگرانی استفاده می شود.

 

سنگ تراورتن حاجی آباد

این محصول در رنگ کرم روشن تا شکلاتی موجود است و نسبت به سایر سنگ های تراورتن خاصیت ناپیوستگی اجزای کمتری دارد. بدین ترتیب سنگ تراورتن حاجی آباد از مقاومت بالایی در برابر فشار و... دارد و برای برش آن از دور روش بی موج و با موج استفاده می شود. در فرایند تبدیل این سنگ ها به نمایی مناسب برای تزئین محیط فراوری های متفاوتی مانند چرمی، تیشه ای و... روی آنها صورت می گیرد.

از این سنگ برای نمای بیرونی ساختمان،‌ نمای داخلی یا محوطه سازی، ساخت وسایل دکوراتیو یا مواردی با سلیقه شخص استفاده می شود. قیمت آن نیز با توجه به رنگ، قطر و زخامت و کیفیت متفاوت است.

 

سنگ تراورتن عباس آباد

 

چگونگی تشکیل سنگ تراورتن, نمونه های سنگ تراورتن

عکس سنگ تراورتن عباس آباد

 

این سنگ یکی از پرمصرف ترین سنگ ها جهت نمای بیرونی ساختمان است که خاصیت براق بودن بالا در کنار چسبندگی عالی را دارد و جز بهترین سنگ های تراورتن سفید ایران و جهان محسوب می شود. 

در برخی موارد پس از گذراندن مراحل تولید محصول نهایی سفید رنگ با رگه های مرمر قهوه ای و عسلی حاصل می شود و همانند نوع قبلی در مرحله فراوری به انواع مختلفی از جمله سنگ تراورتن عباس آباد موج دار، بی موج ساییده، سنگ گیوتین عباس آباد، اسلب تراورتن و چرمی تقسیم می شود.

 

سنگ تراورتن آتش کوه

 

چگونگی تشکیل سنگ تراورتن, نمونه های سنگ تراورتن

تصاویر سنگ تراورتن آتش کوه

 

از دیگر سنگ های محبوب تراورتن است که با تمی سفید و موج های زیبا، منظم و خاص با ویژگی های منحصر به فردی مانند کیفیت بالا، رنگ روشن و براق بودن زیاد مورد توجه افراد بسیاری است. همچنین به این سنگ تراورتن شهاب سنگ،‌ امداد و سفید محلات نیز گفته می شود و یکی از بهترین تراورتن هایی است که وجود دارند. اغلب اوقات از سنگ آتش کوه برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود و در بافت آن رگه هایی سیاه و صورتی رنگ به چشم میخورد.

 

سنگ تراورتن آبگرم محلات

 

چگونگی تشکیل سنگ تراورتن, نمونه های سنگ تراورتن

عکس سنگ تراورتن آبگرم محلات

 

این سنگ در رنگ های زیتونی مایل به کرمی یا کرم روشن یافت می شود و به شکل های موج دار و بی موج در دسترس استفاده کنندگان قرار میگیرد.

 

سنگ تراورتن تکاب

 

چگونگی تشکیل سنگ تراورتن, نمونه های سنگ تراورتن

عکس سنگ تراورتن تکاب

 

از دیگر سنگ های پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است که در سه رنگ مختلف کرم، قهوه ای و مشکلی به بازار عرضه می شود. بیشتر از این نوع برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود و به دلیل ظاهر جذاب، جلوه زیبایی به نمای ساختمان می بخشد و معمولا به صورت موج دار تولید می شود.

 

کاربرد سنگ تراورتن

از سنگ تراورتن در موارد بسیاری استفاده می شود. به طوری که میتوان گفت استفاده از انواع سنگ تراورتن در هر محیطی بسته به خلاقیت فردی امکان پذیر است. چون این سنگ صاف نیست و بخش های خالی آن (در هنگام چسباندن) با سیمان پر میشود چسبندگی بالایی دارد و در مناطق بسیاری به عنوان نمای ساختمان استفاده می شود.

 

در نمای داخلی ساختمان ها، راه پله ها، کناره های استخر ها، حمام و سرویس های بهداشتی، ساخت شومینه های سنگی، گلدان ها، باربیکیو، مجسمه های نمادین و هرجایی که مناسب ببینید می توانید از سنگ تراورتن استفاده کنید و جلوه ای زیبا به محیط ببخشید.

 

چگونگی تشکیل سنگ تراورتن, نمونه های سنگ تراورتن

استفاده از سنگ تراورتن جلوه ای زیبا به محیط میبخشد

 

مزایای سنگ تراورتن

همانطور که متوجه شدید استفاده از سنگ تراورتن مزایای بسیاری دارد که تا کنون به برخی از آنها اشاره کردیم. از دیگر مزایای این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- سنگ تراورتن گرما را جذب نمیکند و همیشه خنک است. به همین دلیل در مناطق گرم و ایجاد حس خنکی در حمام یا استخر استفاده می شود.

- به دلیل سطح غیر صیقلی و پر از منفذ از لیز خوردن جلوگیری می کند و قدرت چسبندگی بالایی دارد.

- بافتی بی نظیر در کنار رنگ ثابتی که در زمان های طولانی از بین نمی رود.

- قابلیت برشکاری و صیقل کاری بالا

- امکان برش سنگ های تراورتن به شکل موج دار یا بدون موج

- کم بودن درز و شکاف های قابل مشاهده

- استخراج آسان در مناطق قابل دسترس و کم ارتفاع

- مقاومت بالا در برابر انقباض و انبساط به دلیل منافذ زیاد

- مقاومت در برابر اشعه های خورشید

- عایق کارامد صوتی و حرارتی

 

معایب سنگ تراورتن

در کنار مزایای بسیار، استفاده از این سنگ معایبی نیز دارد که عبارتند از:

 

- افزایش هزینه های اولیه در صورت استفاده به عنوان کفپوش از سنگ تراورتن به جای بتن

- قیمت نسبتا بیشتر نسبت به سایر سنگ ها به دلیل رنگ و بافت خاص

- یکنواخت نبودن طرح و رنگ

- جذب نسبتا بالای آب

 

انواع فرآوری سنگ تراورتن

این سنگ ها قابلیت تطبیق پذیری زیادی دارند و با تنوع رنگ و طرح در کنار روش های فرآوری مختلف باعث شده است که پاسخگوی سلایق بسیاری باشد. از جمله روش های تولید سنگ تراورتن به صورت های زیر می باشد:

 

هوند

نوعی از سنگ تراورتن است که ظاهری یکدست و مات دارد که به همین دلیل از بازتاب نور جلوگیری میکند.

 

صیقلی

ظاهری شیک و لوکس دارد و سطح آن بسیار براق است. برخلاف هوند سنگ های صیقلی باعث بازتاب شدید نور می شوند.

 

براش

سنگ های تراورتن که با روش براش فراوری می شوند ظاهری روستایی مانند و جذاب دارند. در روند تولید این نوع از براش های مخصوص استفاده می کنند و با ایجاد بافت روی سنگ نمایی روستیک میسازند.

 

تامبل

برای ساخت این نوع سنگ در ابتدا اندازه گیری و برش داده می شود. سپس در پوششی پلاستیکی همراه آب و مواد ساینده، ساییده می شود. در مواردی از اسید برای این کار استفاده می کنند. این سنگ ظاهری طبیعی تر نسبت به انواع دیگر دارد و مانند براش، بافت بیشتری را شامل می شود و گوشه های صاف تری دارد.

 

انواع رنگ های سنگ تراورتن

همانطور که گفته شد تنوع رنگ ها نیز در سنگ تراورتن زیاد است. رنگ های رایج این سنگ عبارتند از:

- قهوه ای

- بژ

- سفید

- طوسی

- نقره ای

- خاکی

- مشکی

- و...

 

مقاومت سنگ تراورتن

این سنگ نه به صافی مرمر نه به زبری گرانیت است. در صورت کشیده شدن اجسام سنگین روی آن خراشیدگی ایجاد می شود و با توجه به مکان مورد نظر باید در انتخاب نوع مناسب دقت کنید. مهم ترین نکته ای که در ماندگاری این سنگ تاثیر گذار است نحوه نصب آن است و پس از نصب، در صورت نگه‌داری صحیح سال ها بدون هیچ آسیبی قابل استفاده است.

 

نگه داری سنگ تراورتن

تمیز کردن سطح این سنگ بهتر است هر هفته انجام شود اما نمی توان نظری قطعی برای همه داد، بلکه با توجه به آلودگی موجود در سطح این زمان ممکن است متفاوت باشد. بهتر است هر ۳ الی ۵ سال به سیلر زدن آن اقدام کنید و برای تمیز کردن ان از محصولات شیمیایی قوی استفاده نکنید.

پیش از تمیزکاری سطح آن را جارو زده و از گرد و خاک پاک کنید. ماندن گرد و خاک در سطح سنگ تراورتن سبب تغییر رنگ آن می شود.

استفاده از آب ولرم و تی یا اسفنج برای تمیز کردن سطح سنگ تراورتن رایج است اما دقت کنید که برای این کار آب را یکباره روی آن نریزید.

 

چگونگی تشکیل سنگ تراورتن, نمونه های سنگ تراورتن

در نگهداری سنگ تراورتن دقت کنید تا عمری طولانی داشته باشد

 

جمع بندی

سنگ تراورتن از رایج ترین سنگ ها برای تزئین نمای بیرونی یا داخلی ساختمان ها،‌ مجسمه سازی و... است که با جلوه ای زیبا، رنگ ها و طرح های متنوع به نیازهای افراد زیادی پاسخ می دهد. استفاده از آن علاوه بر زیبایی مزایای بسیار دیگری نیز دارد اما قیمت نسبتا بیشتر و نفوذ پذیری آب نیز از معایب آن حساب می شوند. در صورت انتخاب نوع مناسب برای مکان مورد نظر و نگه داری درست می توانید مدت زیادی از آن استفاده کنید.

 

گردآوری:بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------