اوراسیا چیست؟ 

اوراسیا یک قاره است و البته قاره عظیمی است

 

قاره ها همیشه یک روش تقسیم کردن زمین به مناطق مختلف بوده اند. واضح است که آفریقا، استرالیا و قاره قطب جنوب قاره های جداگانه و متمایزی هستند. اما قاره هایی هستند که زیر سؤال قرار دارند. این قاره ها، آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا و آسیا هستند. در ادامه مفهوم اوراسیا که قاره ای متشکل از اروپا و آسیا است، بررسی می شود.

 

زمین شناسی اوراسیا

تقریباً تمام اوراسیا بر روی صفحه اوراسیا قرار گرفته است که یکی از چندین صفحه بزرگی است که سیاره ما را پوشانده اند.

 

وقتی به نقشه صفحات زمین نگاه می کنیم به وضوح می بینیم که مرز زمین شناسی ای بین اروپا و آسیا وجود ندارد - به عبارتی آسیا و اروپا به صورت اوراسیا با هم ترکیب شده اند. در این میان بخشی از شرق روسیه هم بر روی صفحۀ آمریکای شمالی قرار دارد، هند بر روی صفحه هند قرار دارد و شبه جزیره عربستان بر روی صفحۀ عربی قرار گرفته.

 

جغرافیای فیزیکی اوراسیا

کوه های اورال مدت های مدید خط تقسیم غیر رسمی بین اروپا و آسیا بوده اند. این زنجیره 1500 مایلی (2414 کیلومتری) یک مانع سخت جغرافیایی است. بلندترین قله کوه های اورال 1،895 متر است که بسیار کوتاه تر از قله های آلپ در اروپا یا کوه های قفقاز در جنوب روسیه است.

 

اورال برای نسل های انسان به عنوان نشانگر بین اروپا و آسیا محسوب می شده است اما واقعیت این است که این تقسیم بندی طبیعی توده های خشکی نیست. علاوه بر این، کوه های اورال خیلی به سمت جنوب کشیده نشده اند و در دریای خزر خیلی کوتاه می شوند. درنتیجه این که منطقه قفقاز جزو قاره اروپا است یا آسیا موضوعی مبهم است (به عنوان مثال بالاخره معلوم نیست که گرجستان، ارمنستان و آذربایجان در آسیا هستند یا اروپا).

 

بنابراین کوه های اورال یک خط تقسیم خوب بین اروپا و آسیا نیستند. در اصل آنچه که تاریخ انجام داده انتخاب یک رشته کوه کوچک به عنوان خط تقسیم بین دو منطقه بزرگ جهان یعنی اروپا و آسیا در قاره اوراسیا است.

 

بنابراین می توان نتیجه گرفت که اوراسیا یک قاره است و البته قاره عظیمی است.

 

اوراسیا در غرب از کشورهایی که کنار اقیانوس اطلس قرار دارند یعنی پرتغال و اسپانیا (و شاید ایرلند، ایسلند و بریتانیا) شروع می شود و به نقطه ی شرقی روسیه، در تنگه برینگ کشیده می شود. تنگه برینگ بین اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام قرار دارد. مرز شمالی اوراسیا شامل روسیه، فنلاند و نروژ است که با اقیانوس منجمد شمالی مرز دارند.

 

مرزهای جنوبی اوراسیا دریای مدیترانه، آفریقا و اقیانوس هند است. کشورهای مرزی جنوب اوراسیا شامل اسپانیا، اسرائیل، یمن، هندوستان و مالزی قاره ای هستند. اوراسیا همچنین کشورهای جزیره ای مرتبط با قاره اوراسیا مانند سیسیل، کرت، قبرس، سریلانکا، ژاپن، فیلیپین، مالزی جزیره ای و شاید حتی اندونزی را هم شامل می شود.

 

در رابطه با تقسیم جزیره گینه نو بین اندونزی آسیا و گینه نو پاپوآ، سردرگمی زیادی وجود دارد و این منطقه اغلب بخشی از اقیانوسیه در نظر گرفته می شود.

 

نزدیک به نیمی از 196 کشور مستقل جهان در اوراسیا قرار دارند

 

تعداد کشورهای اوراسیا

93 کشور مستقل در اوراسیا وجود دارد که شامل همه 48 کشور اروپایی (همچنین کشورهای جزیره ای قبرس، ایسلند، ایرلند و انگلستان)، 17 کشور خاورمیانه، 27 کشور آسیایی (شامل اندونزی، مالزی، ژاپن، فیلیپین و تایوان) است و یک کشور هم به نام تیمور شرقی وجود دارد که البته اکنون اغلب به اقیانوسیه - پیوند داده می شود.

 

بنابراین، نزدیک به نیمی از 196 کشور مستقل جهان در اوراسیا قرار دارند.

 

جمعیت اوراسیا

در سال 2012، جمعیت اوراسیا تقریبا پنج میلیارد نفر بوده است که حدود 71 درصد از جمعیت این سیاره را تشکیل می دهند. حدود 4.2 میلیارد نفر این جمعیت در آسیا و 740 میلیون نفر در اروپا زندگی می کنند که مناطق فرعی اوراسیا محسوب می شود. باقی مانده جمعیت جهان در آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی و اقیانوسیه زندگی می کنند.

 

پایتخت ها

از آن جایی که این قاره به 93 کشور مستقل تقسیم شده تعریف شهرهایی در آن به عنوان پایتخت کار سختی است اما به هرحال، برخی از پایتخت ها بسیار قدرتمندند و نسبت به بقیه پایتخت ها مناسب تر برای پایتختی اوراسیا هستند. بر این اساس چهار شهر وجود دارد که می توانند در نقش پایتخت ظاهر شوند.

 

این شهرها عبارتند از: پکن، مسکو، لندن و بروکسل.

پکن پایتخت پرجمعیت ترین کشور اوراسیا یعنی چین است. چین به سرعت در حال افزایش قدرتش در جهان است. چین در آسیا و اقیانوس آرام از قدرت عظیمی برخوردار است.

 

مسکو قدیمی ترین و قدرتمندترین پایتخت شرق اروپا است و همچنان پایتخت بزرگترین کشور جهان یعنی روسیه است که در منطقه اوراسیا قرار دارد. با وجود این که جمعیت روسیه در حال سقوط است اما روسیه یک کشور قدرتمند سیاسی باقی می ماند. مسکو نفوذ قابل توجهی بر چهارده جمهوری غیر روسی دارد که زمانی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند اما اکنون کشورهای مستقلی هستند.

 

تاریخ جدید انگلستان را نیز نباید دست کم گرفت. انگلستان (مانند روسیه و چین) عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است و کشورهای مشترک المنافع هنوز موجودیت دارند.

 

بروکسل هم پایتخت اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا متشکل از 27 کشور است و قدرت قابل توجهی در سراسر اوراسیا دارد.

 

در نهایت اگر بخواهیم به تقسیم جهان براساس قاره ها اصرار ورزیم باید اوراسیا را به عنوان یک قاره در نظر بگیریم نه این که آسیا و اروپا را دو قاره جداگانه محسوب کنیم.

 

منبع : 020.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------