آشنایی با خودروی خودرانخودروی خودران چیست؟

خودرو خودران یا Autonomous Car یکی از آن تکنولوژی‌هایی است که چند سال بیشتر با آن فاصله نداریم و برای همین بهتر است کمی با قابلیت‌های آن آشنا شویم. در این زمینه با ما همراه شوید.

 

یکی از آن پروژه های جذابی که امروزه بسیار در مورد آن صحبت می شود، خودروهای خودران یا autonomous car است. شاید مهم ترین دلیل جذابیت این مسئله این باشد که مسئله‌ی رانندگی در دنیای امروز به جز در موارد مشخصی دیگر آن جذابیت قدیم را ندارد و ترافیک های پرتعداد و سنگین صرفا در حال از بین بردن وقت با ارزش ما انسان ها هستند. از طرف دیگر حتی فکر این که در یک سفر تفریحی شما هم بتوانید به راحتی در کنار خانواده و یا دوستان از مناظر اطراف لذت ببرید از نکاتی است که به راحتی هر آدم عادی را هم برای این تکنولوژی مشتاق می کند. با ما همراه شوید تا شما را با این تکنولوژی جذاب و دوست داشتنی آشنا کنیم.

 

منظور از خودرو خودران چیست؟

با پیشرفت هایی که امروزه صورت گرفته، به معنای واقعی کلمه منظور از یک خودروی خودران، خودرویی است که می تواند تمامی کارهای یک راننده را خودش انجام بدهد. از رعایت تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی گرفته تا انجام کارهایی از قبیل پارک کردن و ... تمامی این ها توسط چنین خودروهایی قابل انجام است. مثلا شما در منزل نشسته اید و یک تاکسی را برای مقصد مشخصی سفارش می دهید. این تاکسی که از نوع خودرو خودران است بدون هیچ راننده‌ای به آدرس اعلام شده‌ی شما می‌آید و پس از سوار شدن و اعلام آمادگی شما، به راه افتاده و بدون هیچ راننده‌ای شما را به مقصد می‌رساند. شاید با خود این گونه فکر کنید که ما همچنان سال های زیادی با عملی شدن این تکنولوژی فاصله داریم ولی بد نیست بدانید که هم اکنون در تعدادی از نقاط دنیا و البته به صورت آزمایشی چنین فرآیندی در حال انجام است و می‌توان در قالب طرح‌هایی کنترل شده سفارش یک تاکسی خودران را داد.

 

خودروی خودران، خودرویی است که می تواند تمامی کارهای یک راننده را خودش انجام بدهد

 

خودروهای خودران از تجهیزات فراوانی برای شناسایی محیط اطراف خود استفاده می‌کنند و حتی قادر هستند در محیط‌هایی که کاملا تاریک است موانع و حتی موجودات زنده را تشخیص دهند. البته همچنان جای پیشرفت و عیب یابی برای این خودروها وجود دارد و نمونه حوادثی که برای این ماشین ها رخ می دهد نشان دهنده ی آن است. با این حال نرخ تصادف و حادثه آفرینی این خودروها بسیار پایین تر از حالتی است که در آن خود انسان ها وظیفه‌ی رانندگی را بر عهده دارند.

 

تکنولوژی‌ خودران چیست؟

یک خودرو خودارن از تجهیزات متعددی تشکیل شده است که مهمترین آن را سیستم تشخیص موانع و البته سیستم هوشمند هدایت خودرو تشکیل می دهد. سیستم تشخیص موانع معمولا از سنسور‌های حرکتی و تجهیزات مختلفی از قبیل رادارهای لیزری و دوربین های فیلمبرداری از محیط تشکیل شده اند که می توانند تمامی محیط اطراف خودرو را در زمان بسیار کمی بررسی کرده و این گونه وجود هر مانعی را به سرعت تشخیص دهند.

 

خودروی خودران، می توانند تمامی محیط اطراف خودرو را در زمان بسیار کمی بررسی کند

 

تنها مسئله ی موجود در رابطه با این سیستم ها در زمان حاضر این است که هزینه ی تامین آن ها کمی بالا است و تخمین زده اند که برای خودروان کردن یک خودرو به هزینه ی به میزان ۵۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار بودجه نیاز است. با این حال کاملا مشخص است که با پیشرفت تکنولوژی و تولید انبوه قطعات می توان به مقدار زیادی در این هزینه صرفه جویی کرد. برای همین نباید فعلا نگران آن بود.

 

اما سیستم هوشمند هدایت خودرو خودران را معمولا یک رایانه تشکیل می‌دهد که سعی می‌کند بر اساس اطلاعات رسیده از سیستم های تشخیص موانع و همچنین درنظر گرفتن مسیریابی صورت گرفته، به بهترین شکل خودروی مورد نظر را هدایت کند. مثلا در یک ترافیک روان در چه زمان هایی باید خط حرکتی خود را تغییر دهد و یا این که در چه مواقعی باید از سرعت خود کم کرده و یا به آن اضافه کند. این رایانه و دستگاه ها مربوط به آن کاملا درون خودرو قرار دارند و این گونه نیست که به وسیله ی یک ارتباط اینترنتی هدایت خودرو از راه دور صورت بگیرد.

 

چند سال دیگر خودروهای خودران به بازار می آیند؟

شاید زودتر از آن چه که فکر می کنید بتوانید تجربه‌ی سواری با یک خودرو‌ خودران را به دست آورید. با این که در زمان حاضر کم کم اخبار مربوط به چنین خودروهایی در صدر اخبار تکنولوژی قرار گرفته است ولی سالیان طولانی است که شرکت های مربوطه تحقیق و توسعه در این زمینه را شروع کرده اند. حتی کار به جایی رسیده که بعضی از شرکت ها میلیون ها کیلومتر، خودروهای خود را در جاده های شهری آزمایش کرده اند و برای همین این که ادعا کنیم تجربه ی چنین خودروهایی بسیار نزدیک است، پر بیراه نگفته ایم. مثلا شرکت تسلا اعلام کرده که برای سال ۲۰۱۸ خودرویی را آماده کرده است که می تواند تمامی وظایف یک راننده را به خوبی انجام دهد. با این حال اگر از این شرکت و صحبت‌های آنان بگذریم، شرکت های بزرگی همانند تویوتا، نیسان، هوندا و البته گوگل هم اعلام کرده اند که آن ها نیز آماده‌ی ورود به بازار در سال ۲۰۲۰ یعنی ۲ الی ۳ سال دیگر هستند.

 

خودروی خودران، می تواند بخش مهمی از حوادث جاده ای را کاهش دهد

 

با این حال طبق قواعد سیستم های تجارتی و مدیریتی، اگر قرار باشد روزی خودروی خودران وارد زندگی‌ انسان ها بشود، اولویت هایی در گسترش آن‌ وجود خواهد داشت. مثلا اولویت اول در مواردی همچون سیستم های حمل و نقل باری و سیستم حمل و نقل عمومی خواهد بود تا این گونه بتوان در مقیاسی کوچکتر و البته اقتصادی تر سیستم های مربوطه را راه اندازی کرد. مثلا در همان حمل و نقل باری می‌توانید تریلر‌هایی را در نظر بگیرید که بدون توقف و به صورت ۲۴ ساعته به مسیر خود ادامه می دهند و این گونه می توانند در زمان سریعتری محموله را به مقصد برسانند که این مسئله فواید اقتصادی فراوانی برای یک کشور خواهد داشت.

 

جمع بندی

بدون شک تا ورود رسمی خودروهای خودران به سیستم های حمل و نقل فعال امروزی فاصله‌ی چندانی نداریم ولی تا آن هنگام باید چند کار مهم انجام بگیرد. مثلا در کنار تنظیم قوانین راهنمایی و رانندگی مرتبط با چنین خودروهایی، باید در زمینه امنیت و حفظ حریم شخصی افراد هم کارهای مشخصی صورت بگیرد. چرا که مثلا کسی نتواند به راحتی و آن هم از راه دور به سیستم رایانه‌ای هدایت خودرو خودران ما دسترسی پیدا کرده و آن را به مسیر دلخواه خودش هدایت کند! البته موارد دیگری هم در این زمینه وجود دارد اما با همه ی این ها همه می دانند که ورود خودروهای خودران نه تنها می تواند بخش مهمی از حوادث جاده ای را کاهش دهد بلکه می تواند مشکلاتی همانند ترافیک های شهری و هزینه های مرتبط با آن را نیز به مقدار زیادی کم کند.

 

منبع : setare.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------