چیزهای جالبی که خیلی ها نمی دانند 

دانستنی های جالب

 

چیزهایی که در زندگی با آن ها در ارتباطیم اما چیزی از آن ها نمی دانیم. درواقع مطالعه دانستنی های علمی سبب می شود که اطلاعات عمومی بالا برود و با حقایق جالبی آشنا شوید. در این مطلب به چند نمونه از مطالب جالب و خواندنی آشنا می شویم.

 

سوراخ بین دوربین و فلاش در آیفون

سوراخ بین دوربین و فلاش در آیفون برای ضبط صدا در هنگام استفاده از دوربین عقب برای گرفتن فیلم است، در واقع یک میکروفون است.

 

سوراخ بین دوربین و فلاش آیفون میکروفون است

 

سوراخ در قسمت پایین قفل

در صورت قرار گرفتن قفل در باران، این سوراخ باعث تخلیه آب داخل قفل می شود. ثانیا، از این سوراخ نیز می توان برای روغن کاری داخلی قفل استفاده کرد.

 

سوراخ زیر قفل برای روغن کاری است

 

دستگیره شیشه افرا

چرا این دستگیره های بی فایده کوچک در بطری های شربت افرا وجود دارد؟ در واقع، آنها یادآور یک دوره گذشته هستند وقتی که شربت افرا در ظروف 5 گالنی بسته بندی شد. این بطری های بزرگ دستگیره های نسبتاً بزرگتری داشتند. اما هرچه کوزه ها کوچکتر شدند، دستگیره ها نیز فقط به عنوان عامل جدید ماندگار شدند.

 

دسته ی شیشه ی سربت افرا از نشانه ای از قدیم است

 

راه درست برای پوست کردن موز

بیشتر ما سعی می کنیم موز را از سمت ساقه آن جدا کنید و غالباً در انتهای این قسمت موز قرار می گیرد. روش صحیح انجام آن به عنوان روش میمون شناخته می شود و به درستی به این دلیل است که میمون ها این کار را انجام می دهند.

 

موز را از سمت ساقه ی آن پوست نگیرید

 

باربی نام و نام خانوادگی دارد

نام کامل باربی باربارا میلیسانت رابرتز است . والدین او جورج و مارگارت رابرتز هستند.

 

باربارا میلیسانت رابرتز نام کامل باربی است

 

چه کسی هیدرنت آتش را اختراع کرد؟

هیچ کس پاسخ این سوال را نمی داند. دلیل این امر این است که دفتری که اختراعات آن در آنجا نگهداری می شد، به آتش کشیده شد.

 

کسی نمی داند مخترع هیدرنت آتش کیست

 

استفاده از دستمال روی محیط تأثیر می گذارد.

تقریباً 30،000 درخت روزانه خرد می شوند تا نیاز جهانی کاغذ توالت را برآورده کنند.

 

تقریباً 30،000 درخت روزانه خرد می شوند تا دستمال تولت مورد نیاز تولید شود

 

کروسان از فرانسه نیست

خیلی ها فکر می کنند کروسان از فرانسه است. با توجه به نام فرانسوی، بدیهی است که بیشتر مردم فکر می کنند مبدا آن فرانسه هست. اما این درست نیست. کروسان ها در واقع از وین، اتریش سرچشمه می گیرند.

 

کروسان ها در واقع از وین، اتریش سرچشمه می گیرند

 

چرا پنجره های هواپیما گرد هستند؟

در ابتدا هواپیماها دارای پنجره های مربعی بودند. اما در سال 1953 دو سقوط هواپیما رخ داد و مشخص شد شکل مربع پنجره دلیل هر دو است. آنجا که یک گوشه وجود دارد، یک نقطه ضعف وجود دارد. بنابراین، پنجره های مربعی که دارای 4 گوشه هستند، دارای 4 نقطه ضعف هستند و باعث می شود که آنها در معرض ترک خوردگی تحت فشار قرار بگیرند. و در واقع اختلاف فشار هوا که پنجره ها از داخل به خارج آن را تجربه می کنند، استرس کافی دارد. با توجه به این نکته، مهندسین تصمیم گرفتند که گوشه های پنجره ها را جمع کنند تا فشار و استرس را به طور مساوی توزیع کنند.

 

پنجره های هواپیما گرد است تا از شکستن آن جلوگیری شود

 

چرا کلیدهای روی صفحه کلید به ترتیب حروف الفبا تنظیم نشده اند؟

هنگامی که ماشین تحریرها اختراع شدند ، آنها کلیدهایی داشتند که به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده بودند. با توجه به موقعیت جفت های خاصی از الفبای (sh، th، ea، ei، ou، و غیره) ، بازوهای تایپیست اگر خیلی سریع تایپ می کنند، متوقف می شوند. بنابراین آنها به سادگی حروف مشکل ساز را به اطراف منتقل کردند. 

 

این ترتیب حروف به اسم 6 حرف اول از صفحه کلیدQWERTY نامیده می شود!

 

مردم معتقدند، هدف از توسعه صفحه کلید QWERTY، صرفا بهم زدن  توالی حروف الفبا در صفحه کلید می باشد، به گونه ای که تایپیست، مجبور شود موقع تایپ کردن زمانی را برای نگاه کردن به هرحرف اختصاص دهد. اما با توجه به نحوه قرار گفتن میله های مربوط به هر حرف در ماشین تحریر های قدیمی، به همراه بهم ریختگی حروف و کم شدن سرعت تایپ، احتمال برخورد میله های type مجاور که به صورت شیب دار و کنار هم در صفحه کلید قرار داشتند، کمتر می شد!

 

با ورود کامپیوتر در سال 1940میلادی، این دستگاه های جدید و پیشرفته که قبلا وعده آن را داده بودند، همه چیز را راحت تر کردند و به سرعت جایگزین ماشین های تحریر شدند. با این حال  یک مشکل اساسی وجود داشت: نحوه ی عملکرد ماشین های تحریر موجود در شرکتها و سازمانها با کامپیوترهای جدید تفاوت داشت. در این وضعیت آنها خواستار این شدندکه کار با ماشین های جدید را به آنها آموزش دهند و از آنجا که تنها ملاک آموزش پول بود فقط عده ی محدودی می توانستند از این دوره های آموزشی کامپیوتر استفاده نمایند و  بسیاری از مردم عادی که توان پرداخت هزینه این آموزش ها را نداشتند برای آموزش کامپیوتر در نظر گرفته نمی شدند. به این منظور برای رفع این مشکل، صفحه کلید کامپیوتر را شبیه به صفحه کلید ماشین تحریر آن زمان طراحی کردند و این طرح از آن زمان تا امروز باقی ماند و به عنوان طرحQWERTY تبدیل به استاندارد صنعتی شد.

 

ترتیب حروف کلیدهای صفحه کلیدQWERTY نامیده می شود

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------