کشت مدفوع چیست؟ + تفسیر نتایج کشت مدفوعکشت مدفوع آزمایشی است که برای تشخیص باکتریای‌های موجود در مدفوع به علت بروز عفونت دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به دلایل انجام کشت مدفوع و تفسیر نتایج آن خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

 

کشت مدفوع چیست؟

با استفاده از کشت مدفوع، پزشک می تواند به درمان مشکلات دستگاه گوارش یا هاضمه بپردازد. به دلایل زیادی این امکان وجود دارد که شما مبتلا به بیماری‌های گوارشی شوید. در برخی از موارد، عفونت های باکتریایی سبب ایجاد این مشکلات می شوند؛ بنابراین پزشک با تجویز کشت مدفوع، احتمال وجود باکتری های مضر را بررسی خواهد کرد.

 

با استفاده از کشت مدفوع، پزشک می تواند به درمان مشکلات دستگاه گوارش یا هاضمه بپردازد

 

کشت مدفوع از آنالیز تخمک و انگل موجود در مدفوع متفاوت می باشد. گاهی نیاز است که مدفوع از لحاظ وجود تخمک و انگل مورد بررسی قرار بگیرد. هر چند در کشت مدفوع، باکتری موجود در مدفوع مورد کشت قرار گرفته و این امر به پزشک کمک می کند که از احتمال وجود باکتری های بیماری زا در آن مطلع شود. پزشک نمونه ای از مدفوع را بر روی صفحاتی مخصوص قرار داده که این صفحات حاوی ژلی می‌باشند که به عنوان یک واسطه به کشت باکتری کمک می‌کنند. سپس با استفاده از رنگ زدن نمونه، آنالیز میکروسکوپی و آزمایش های دیگر، نوع باکتری تشخیص داده می شود. (بیشتر بخوانید:خواندن جواب آزمایش)

 

به عنوان مثال، ممکن است پزشک به دنبال باکتری های زیر باشد:

گونه های کمپیلوباکتر

 گونه های سالمونلا

 گونه های شیگلا

 

اگر اخیرا به خارج از کشور سفر کرده باشید، ممکن است موارد زیر را نیز بررسی کنند:

 گونه های ویبریو

 اشرشیا کولی (۰۱۵۷:H۷)

 یرسینیا انتروکولیتیکا

 پلزیوموناس

 آئروموناس

 

کشت مدفوع از آنالیز تخمک و انگل موجود در مدفوع متفاوت می باشد

 

چرا کشت مدفوع صورت می گیرد؟

عفونت دستگاه گوارش می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شده که برخی از آن ها حتی خطرناک می باشند. بسیاری از عفونت های مختلف علائم مشابهی را ایجاد می کنند مانند:

 

 تب

 تهوع و استفراغ

 گرفتگی و درد شکم

 اسهال شدید که باعث می شود هر ۳۰ دقیقه به دستشویی بروید

 وجود خون در مدفوع

 

آزمایش مدفوع در تشخیص علت این علائم به پزشک کمک کرده و با کشت مدفوع احتمال وجود باکتری های مضر شناسایی می شوند. همچنین این آزمایش ها به نحوه درمان و از بین بردن باکتری ها نیز کمک می کنند.

 

تفسیر نتایج کشت مدفوع

پس از دریافت جواب آزمایش، پزشک بر اساس نتایج، درمان یا آزمایش های بیشتری را به شما توصیه خواهد کرد. اگر در مدفوع، باکتری های مضر وجود داشته باشند، پزشک احتمالا آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در غیر این صورت علائم ایجاد شده دلایل دیگری خواهند داشت. در این شرایط پزشک آزمایشات بیشتری را تجویز خواهد کرد. به عنوان مثال ممکن است به دنبال علائم سندرم روده تحریک پذیر و عفونت انگلی بگردند.

 

آزمایش کشت مدفوع به نحوه درمان و از بین بردن باکتری ها نیز کمک می کنند

 

ورای کشت مدفوع: وجود روده سالم

زمانی که بدن شما سالم است، انواع باکتری های "خوب" در داخل روده وجود دارند. به این شرایط میکروبیوم یا ریز اندامگان همزیست گفته شده که به حفظ سلامتی شما کمک می کنند. زمانی که بیمار می‌شوید، عفونت ها باعث از بین رفتن باکتری های خوب در روده می شوند. 

 

استفاده از آنتی بیوتیک های متعدد نیز می توانند شما را نسبت به عوامل بیماری زا آسیب پذیر کنند. این آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب را نیز از بین می برند و در برخی از موارد این احتمال وجود دارد که پس از مصرف آنتی بیوتیک، باکتری های خوب دیگر تولید نشوند.

 

در این حالت باکتری های مضر که نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم می باشند، زنده مانده و در دستگاه گوارش رشد می‌کنند. به عنوان مثال کلستریدیوم دیفیسل یکی از انواع باکتری‌های مضر می‌باشد. درمان عفونت ایجاد شده توسط این باکتری بسیار مشکل می‌باشد. این باکتری می‌تواند باعث ایجاد بیماری کولیت با غشای کاذب شود که منجر به التهاب روده بزرگ شده و خطرناک می باشد.

 

اخیرا برای درمان باکتری کلستریدیوم دیفیسل از باکتری درمانی با مدفوع استفاده می کنند که به آن پیوند مدفوع نیز گفته می شود. در این روش، نمونه مدفوع از یک فرد سالم را به روده شما پیوند می‌زنند. سپس باکتری های خوب موجود در مدفوع اهداکننده در روده شما ساکن شده و در نتیجه به بهبود عفونت کلستریدیوم دیفیسل کمک می کنند.

 

منبع: setare.comچند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------