انواع ویلچر و کاربرد و تصاویر تصاویر انواع ویلچر, مدل های انواع ویلچر

آشنایی با انواع ویلچر

 

انواع کاربرد ویلچر 

ویلچر یا صندلی چرخدار، برای افرادی که توانایی حرکتی ندارند بسیار مناسب است و با توجه به نحوه ی استفاده از آن ها کاربردهای متفاوتی دارند.

انواع ویلچر و کاربردهای ویلچر

ویلچر یا صندلی چرخدار، برای افرادی که توانایی حرکتی ندارند بسیار مناسب است و با توجه به نحوه ی استفاده از آن ها کاربردهای متفاوتی دارند.

 

در بسیاری از موارد، افراد به شکلی موقت از ویلچر استفاده می کنند، اما افرادی هم هستند که به دلیل ناتوانی دائمی مجبورند برای همیشه و برای رفت وآمد عادی هم از ویلچر استفاده کنند. به همین دلیل ویلچر را طوری طراحی می کنند که کاملا راحت و بادوام باشد.

 

آشنایی با انواع ویلچر

ویلچرهای غیربرقی همان ویلچرهای مکانیکی هستند که به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از معرفی انواع ویلچرهای مکانیکی می توان به ویلچر ساده، ویلچر ارتوپدی، ویلچر سی پی، ویلچر برانکاردی،ویلچر حمامی، ویلچر اسپرت، ویلچر ام آر آی، ویلچر اطفال اشاره کرد. که در ذیل، معرفی آنها آمده است:

 

ویلچر ساده

ویلچرهای ساده، از اولین و ساده ترین انواع ویلچر است و نسبت به ویلچرهای برقی وزن کمتری دارند. ویلچرهای ساده برخلاف ویلچرهای برقی، از امکانات خاصی برخوردار نیستند و از جریان برق برای حرکت دادن آن ها استفاده نمی شود بلکه از دست برای حرکت دادن آن ها استفاده می شود. ویلچرهای ساده، برای افرادی  که خودشان توانایی حرکت دادن ویلچر را داشته باشند کاربرد دارند. ترمز، دستگیره ثابت و زیرپایی تاشو، از مهم ترین قابلیت های این نوع ویلچرها می باشد. همچنین این نوع ویلچرها، جای کمتری اشغال می کنند و حمل و نقل راحت تری دارند.

 

این ویلچر دارای حداقل امکانات بوده و می تواند نیاز بسیاری از افراد را برطرف کند. و نسبت به ویلچرهای برقی قیمت پایین تری دارند.

 

مدل ویلچر ساده

 

ویلچر ارتوپدی

ویلچر های ارتوپدی، تمامی قابلیت های یک ویلچر ساده را دارند و علاوه بر آن، این نوع ویلچرها قابلیت آن را دارند که زیردستی و جاپایی آن ها را از هم جدا کنید و یا حرکت بدهید. در اصل ویلچر ارتوپدی، علاوه بر قابلیت های ویلچر ساده، امکان جداسازی زیردستی و جاپایی را دارد.

 

این ویلچرها برای افرادی که توان حرکت و جابجایی از روی ویلچر بر روی صندلی و یا ماشین را ندارند بسیار مفید و کاربردی است. قیمت ویلچر ارتوپدی نسبت به ویلچر ساده بالاتر است.

 

نمونه ای از ویلچر ارتوپدی

 

ویلچر اسپرت

علاقه به ورزش کردن در تمامی افراد به خصوص افراد کم توان حرکتی وجود دارد. بسیاری از ورزشکاران پارالمپیک در مسابقات ورزشی از ویلچر های اسپرت استفاده می کند. این ویلچرها برای استفاده ورزشکاران در مسابقات ورزشی، طراحی و ساخته شده است و این قابلیت را دارند تا لوازم مورد نیاز فرد معلول، به آن اضافه شود. ویلچرهای ورزشی بسیار سبک و در عین حال چرخش و حرکتی سریعی دارند. همچنین بسیار محکم و با دوام است و تعادل کاربر را به خوبی حفظ می کند.

 

تصویر ویلچر اسپرت

 

ویلچر سی پی

بیماران فلج مغزی و یا بیماران سی پی، می بایست از ویلچر های سی پی استفاده کنند. نگهدارنده سر، نگهدارنده گردن، نگهدارنده ران، نگهدارنده پهلو و همچنین جدا کننده پا از جمله مهم ترین قابلیت های این دسته از ویلچرها می باشد.  همچنین ویلچرهای سی پی دارای لگن جهت اجابت مزاج نیز می باشند. و برخی از آنها قابلیت تبدیل شدن به برانکارد را دارند.

 

ویلچر برقی

ویلچر برقی، دارای موتوری است که با باتری قابل شارژ با نیروی برق، حرکت می کند. موتور این نوع ویلچر ها به گونه ای است که بتواند سرعت های مختلف را برای فرد فراهم کند و فرد با استفاده از کنترل اهرمی براحتی سرعت و جهت حرکت را تنظیم می کند و یا دستگاه را نگه می دارد. ویلچرهای برقی، در مقایسه با ویلچرهای دستی تکنولوژی پیچیده تری دارند و به همین علت دارای امکانات بیشتر و وزن سنگین تری هستند.

 

ویلچر برقی برای افرادی مناسب است که کلا توانایی حرکتی زیادی ندارند و نمی توانند چرخ ویلچر را با دست بچرخانند تا حرکت کنند. سرعت این ویلچرها از نوع دستی آن بیشتر است.

 

ویلچر برقی برای افرادی مناسب است که کلا توانایی حرکتی زیادی ندارند و نمی توانند چرخ ویلچر را با دست بچرخانند تا حرکت کنند. سرعت این ویلچرها از نوع دستی آن بیشتر است.

 

باتری ویلچر که کامل شارژ شده باشد، حدودا 8 ساعت دوام می آورد و می تواند مسافتی بین 16 تا 32 کیلومتر را طی کند. عمر باتری ویلچر به مرور زمان کاهش می یابد.

 

بهتر است هر یک سال و نیم تا دو سال یکبار باتری ویلچر برقی را تعویض کنید. بسته به میزان استفاده ی شما دارد، ممکن است باتری ویلچر شما 6 ماه تا 2 سال نیاز به تعویض پیدا نکند.

 

قیمت ویلچرهای برقی در مقایسه با دیگر ویلچرها بیشتر است.

 

یک نمونه از ویلچر برقی

 

ویلچر حمام و توالت

ویلچرهای مخصوص حمام و توالت، دارای محلی برای قرار گرفتن لگن یا توالت فرنگی می باشند. لگن ویلچر را می توان به آسانی از ویلچر جدا و آن را تخلیه کنید. این نوع از ویلچرها، حمام کردن را آسان و به خوبی بر روی توالت فرنگی فیت می شوند. با توجه به وزن کم و کوچک بودن اندازه ی این نوع ویلچرها به راحتی قابل حمل است. جنس این نوع از ویلچرها از استیل بدون زنگ بوده و انتخاب مناسبی برای استفاده در حمام و توالت می باشد.

 

ویلچرهای پله رو

ویلچرهای پله رو به ویلچرهای بالابر معروف هستند. این ویلچرها دارای تکنولوژی پیشرفته ی افزایش ارتفاع، هستند که به فرد کمک می کنند تا به اجسامی که در ارتفاع بالا قرار دارند، دسترسی پیدا کنند. این نوع ویلچرها را می توان بر لبه مخصوص کنار برخی پله های مجهز سوار کرده و فرد را بین طبقات جابجا کرد.

 

مدل ویلچر پله رو

 

ویلچر کودکان

کودکان و اطفال از جمله افرادی هستند که وزن کم و جثه ی کوچکی دارند. به همین دلیل، ویلچری که برای این دسته از افراد انتخاب می شود، باید سبک باشد تا در صورت دستی بودن به راحتی آن را جا به جا کند. بعضی از این ویلچرها قابلیت این را دارند که با توجه به رشد کودک سایز آن را تغییر دهند.

 

مدل های ویلچر

 

تصویر ویلچر

 

مدل ویلچر ساده

 

نمونه ای از ویلچرهای ساده

 

مدل ویلچر پله رو

 

طراحی ویلچر

 

جدیدترین مدل ویلچر

 

طراحی جدیدترین ویلچر

 

انواع ویلچر

 

کاربردهای انواع ویلچر

 

جدیدترین طراحی ویلچر برقی

 

ول ویلچر دسته دار

 

مدرن ترین ویلچرها

 

انواع مدل ویلچر

 

ساده ترین مدل طراحی ویلچر

 

انتخاب ویلچر

 

کاربردهای ویلچر متفاوت است

 

تصاویر ویلچر

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------