تناسب اندام در نوزادانتوجه به تناسب اندام در نوزادان , تناسب اندام در نوزادان , توجه تناسب اندام در نوزادان

تناسب اندام در نوزادان

 

اغلب پدر و مادرها از لاغری بچه‌هایشان شکایت دارند؛ این در حالی است که بعضا متخصص با اندازه‌گیری وزن می‌فهمد وزن بچه مشکلی ندارد. اما کمتر مادر یا پدری هستند که برای اضافه وزن کودکشان ابراز نگرانی کنند و گاهی کودکشان را در چنین شرایط جسمانی سالم‌تر می‌دانند.

نوزادی که لپش ورآمده و صورتش گل انداخته، تصویر آشنایی است. مادر‌ها یا مادربزرگ‌ها توصیه می‌کردند که زنان باردار روزی چندبار در آن بنگرند تا طفل در شکم متاثر از این نگاه، خودش را با سلیقه اطرافیان مطابقت دهد و لپش برآمده شود و گونه‌هایش گلی... . گرچه حالا دیگر این توصیه کمتر شنیده می‌شود. با این حال، بسیاری هنوز بر این باورند که چاقی در کودک نماد زیبایی و سلامت است.

 

اما آیا این باور درست است که کودکان چاق کودکان سالم‌تری هستند؟ این روزها بچه‌های چاق یا مبتلا به اضافه‌وزن کم نیستند. این در حالی است که به اعتقاد پزشکان، این اضافه‌وزن در کیفیت زندگی کودک، آینده و سلامتش تاثیر مستقیم خواهد داشت.

 

متاسفانه وزن طبیعی در تصور خیلی از پدرومادرها خیلی بیشتر از آن چیزی است که متخصص برای کودکی با شرایط سنی خاص در نظر می‌گیرد. آنها با این تصور حتی اقدام به دادن خوراکی‌های نامناسب به کودک می‌کنند تا وزنش افزایش پیدا کند.

 

اغلب پدر و مادرها از لاغری بچه‌هایشان شکایت دارند؛ این در حالی است که بعضا متخصص با اندازه‌گیری وزن می‌فهمد وزن بچه مشکلی ندارد. اما کمتر مادر یا پدری هستند که برای اضافه وزن کودکشان ابراز نگرانی کنند و گاهی کودکشان را در چنین شرایط جسمانی سالم‌تر می‌دانند.

 

با پرورش بچه‌های چاق، زمینه بروز بیماری‌ها را در بزرگسالی در آنها مهیا می‌کنیم. نخستین اثر چاقی در دختران، بلوغ زودرس و در پسران، بلوغ دیررس است. در کنار این موضوع اغلب بچه‌های چاق در آینده نیز از شر این چاقی خلاص نخواهند شد و زندگی آنها تحت‌تاثیر وزنشان خواهد بود.

 

توجه به تناسب اندام در نوزادان , تناسب اندام در نوزادان , توجه تناسب اندام در نوزادان

حفظ تناسب اندام  نوزادان

 

حفظ تناسب اندام نوزاد

پروفسور ژاکوب فردیناند، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه برکلی و نویسنده کتاب معتقد است والدین با اجرای سه توصیه زیر به راحتی می توانند تناسب اندام فرزندان را حفظ کنند:

 

1- تغذیه نوزاد با شیر مادر

برخی از مادران فرزندان شان را با شیر مادر تغذیه نمی کنند و تعدادی از آنها توانایی این کار را ندارند. مادرانی که توان شیردهی دارند باید این کار را شروع کنند تا تناسب اندام فرزندان حفظ شود.

 

2- آرام نکردن گریه نوزاد با خوراندن شیر

علاوه بر گرسنگی، خستگی، خواب آلودگی، بی حوصلگی، گرما، سرما و ... از جمله عوامل گریه کردن نوزاد هستند. نوزاد، اگر دقایقی پس از تغذیه شدن با شیر مادر گریه کرد، والدین باید با استفاده از روش های دیگر – حرف زدن، بازی کردن، لالایی خواندن و... - آرام اش کنند.

 

3- تحرک نوزاد

ورزش کردن نوزاد باید به سرعت آغاز شود. با فرزند تان روی زمین دراز کشیده و سینه خیز بروید. فرزند نوپای تان را در مکانی ایمن به تحرک وادارید تا از آسیب دیدن دندان ها، سر، دست ها و پا ها و ... پیشگیری کنید.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

    سایر مطالب ورزشی

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------