بیوگرافی سعید معروف بهترین پاسور جهان در نسل خودبیوگرافی معروف

بیوگرافی سعید معروف بهترین پاسور جهان در نسل خود

 

آشنایی با بیوگرافی سعید معروف

در این مقاله از بیتوته، با بیوگرافی سعید معروف آشنا می شوید. میر سعید معروف لَکرانی (زاده ی 28 مهر 1364 در ارومیه) بازیکن والیبال اهل ایران است که برای باشگاه والیبال مقاومت شهداب یزد بازی می کند. او کاپیتان و بازیکن سابق تیم ملی والیبال ایران است. وی به عنوان یکی از بهترین بازیکن تاریخ تیم ملی والیبال ایران و یکی از بهترین بازیکنان و پاسورهای جهان در نسل خود به شمار می رود.

سعید معروف کیست ؟

میر سعید معروف لَکرانی (زاده ی 28 مهر 1364 در ارومیه) بازیکن والیبال اهل ایران است که برای باشگاه والیبال مقاومت شهداب یزد بازی می کند. که معمولاً با نام سعید معروف شناخته می شود. او کاپیتان و بازیکن سابق تیم ملی والیبال ایران است. وی به عنوان یکی از بهترین بازیکن تاریخ تیم ملی والیبال ایران و یکی از بهترین بازیکنان و پاسورهای جهان در نسل خود به شمار می رود.

 

چکیده ای از بیوگرافی سعید معروف :

نام کامل : میر سعید معروف لَکرانی

تاریخ تولد : 28 مهر 1364

محل تولد : ارومیه، ایران

قد : 189 سانتیمتر

اسپک : 331 سانتی متر

دفاع : 311 سانتی متر

کالج / دانشگاه : دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

پست : پاسور

 

زندگینامه سعید معروف :

سعید معروف با نام کامل میر سعید معروف لَکرانی 28 مهر 1364 در محله عطایی ارومیه به دنیا آمد. پدر سعید معروف ارزیاب بانک است و مادرش خانه دار و یک خواهر بزرگتر دارد که متأهل دارد. سعید معروف دیپلم ریاضی گرفته و علیرغم علاقه ای که به مهندسی داشته، جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت تخصصیش به رشته تربیت بدنی وارد شد.

 

سعید معروف شخصیت خاصی دارد و در همان نگاه اول می شود حدس زد با بقیه متفاوت است. زیاد اهل جار و جنجال نیست ولی اگر پایش بیفتد شهر را به هم می ریزد. میرسعید معروف دوستان زیادی ندارد.

 

او در مورد دوران کودکی خود چنین گفته است: «مادرم همیشه حامی من بوده و اجازه می داد همانطور که دلم می خواهد تصمیم بگیرم اما پدرم خیلی دلش می خواست من درس بخوانم. چون در ریاضی همیشه جزو شاگرد اول های مدرسه بودم پدرم دوست داشت من دکترای رشته فیزیک هسته ای بگیرم اما نشد».

 

او از بچگی ورزش می کرد ولی به طورجدی از سال 1377 و در 13 سالگی وارد رشته والیبال شد. بااینکه او در برخی رشته های ورزشی دیگر نیز فعالیت داشته ولی به گفته خودش با تشویق و حمایت دایی هایش که والیبالیست بودند و اکنون مربی هستند این رشته را انتخاب کرد.

 

سعید معروف در گفتگو با خبرنگاران گفته است اوایل بازی در والیبال، به خاطر قد کوتاهش به اجبار در پست پاسور می ایستاد تا اینکه کم کم پاسور شد. سعید دیپلم خود را در رشته ریاضی فیزیک گرفت و در دانشگاه رشته تربیت بدنی را انتخاب کرد. این والیبالیست ایرانی با قد 189 سانتی متر و وزن 81 کیلوگرم به عنوان بهترین پاسور و کاپیتان تیم ملی، 331 سانتی متر برای زدن اسپک می پرد و برای دفاع کردن هم 311 سانتی متر قدرت پرش دارد.

 

معروف توسط کمیته ویس مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۰۸ در قاره آسیا و در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در سطح جهانی در پایان رقابت ها به عنوان بهترین پاسور انتخاب شد و در قهرمانی آسیا ۲۰۱۳ نیز به عنوان بهترین پاسور و با ارزش ترین بازیکن انتخاب شد. او همچنین به عنوان یکی از سه پاسور برتر جهان والیبال شناخته می شود. سعید معروف با عملکرد درخشان خود در لیگ جهانی ۲۰۱۴ نخستین جایزه معتبر فرا آسیایی خود را به عنوان بهترین پاسور مسابقات دریافت کرد.

 

سعید معروف در قهرمانی جهان ۲۰۱۴ نیز عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشت و به همراه ایران برای نخستین بار جزو شش تیم برتر قهرمانی جهان قرار گرفت. سعید معروف از جمله ورزشکاران ایرانی، یاور سازمان ملل متحد می باشد. وی در سال ۱۳۹۴ به عنوان اولین سفیر آب ایران انتخاب شد. به او لقب بهترین پاسور آسیا را داده اند. معروف در مسابقات گزینشی المپیک ریو با عملکرد خوب خود که منجر به صعود ایران پس از ۵۲ سال به المپیک گردید، به عنوان برترین پاسور مسابقات نیز انتخاب شد.

 

سن سعید معروف والیبالیست

بیوگرافی سعید معروف

 

تیم ملی

معروف در سال ۱۳۸۰ وارد تیم ملی نوجوانان و از سال ۱۳۸۴ هم رسماً عضو تیم ملی بزرگسالان شد. او که از سال ۲۰۰۷ عضو تیم ملی بود، درسال ۲۰۱۱ با توجه به حضور امیر حسینی به عنوان پاسور اول، ترجیح داد از تیم ملی کناره گیری کند، اما سرانجام در سال ۲۰۱۲ به تیم ملی والیبال بازگشت. معروف پس از عدم دعوت علیرضا نادی توسط خولیو ولاسکو، از سوی کادر فنی و بازیکنان، به عنوان کاپیتان تیم ملی والیبال ایران انتخاب شد.

 

باشگاهی

او والیبال باشگاهی را از تیم مقاومت ارومیه شروع کرد و سابقه بازی در تیم های پگاه، صنام، استقلال گنبد، سایپا، داماش، کاله و شهرداری ارومیه و متین ورامین را دارد. معروف در سال ۱۳۸۳ اولین قهرمانی لیگ خود را با صنام تجربه کرد و در فصل ۱۳۹۰ با کاله برای دومین بار به قهرمانی لیگ دست یافت.

 

او در جام باشگاه های والیبال آسیا در سال ۲۰۱۳ مانیل با متین ورامین به قهرمانی رسید و در سال ۱۳۹۳ با قراردادی دو ساله دوباره به شهرداری ارومیه بازگشت و در نیم فصل قرارداد خود را فسخ کرد و به زنیت کازان پیوست و در لیگ ۹۴ دوباره به شهرداری ارومیه پیوست. معروف برای فصل جدید هم در ایران ماند و به پیکان پیوست.

 

زنیت کازان

سعید معروف در اواخر سال ۲۰۱۴ با پیشنهاد یک میلیون یورویی زنیت کازان مواجه شد. معروف که به همراه شهرداری ارومیه نیم فصل اول رقابت های لیگ برتر را بدون شکست پشت سر گذاشته بود خواهان فسخ قرارداد خود شد ولی درخواست او با مخالفت باشگاه شهرداری ارومیه روبرو شد، اما پس از چند روز رضایت نامه اش صادر و قرارداد زنیت کازان برای او فرستاده شد. قرارداد معروف با اعلام مسئولین باشگاه زنیت کازان در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ نهایی شد و معروف رسماً به زنیت کازان روسیه پیوست. پس از انعقاد این قرارداد سعید معروف به عنوان هفتمین بازیکن پردرآمد والیبال جهان در سال ۱۵–۲۰۱۴ تبدیل شد و با رقم قراردادی بالا به عنوان یکی از لژیونرهای ورزش و والیبال ایران شناخته شد. معروف در اولین سال حضور خود در کازان عملکرد بسیار خوبی داشت و با زنیت به قهرمانی لیگ قهرمانان والیبال اروپا ۱۵-۲۰۱۴ دست یافت.

 

سعید معروف قد

اصالت سعید معروف

 

خداحافظی از بازی های ملی :

پس از ناکام ماندن تیم ملی والیبال ایران در رقابت های المپیک توکیو سعید معروف در تاریخ 12 مرداد 1400 از بازی های ملی خداحافظی کرد.

 

پس از پایان رقابت های جام باشگاه های آسیا در تهران و قهرمانی در مسابقات، کاپیتان تیم ملی خداحافظی خود را در سالن 12000 نفری آزادی با زدن دور افتخار در میان تشویق انبوه هواداران رسمی کرد و میادین ملی را وداع گفت.

 

سعید معروف سرمربی تیم ملی والیبال :

سعید معروف در آبان سال 1402 سرمربی تیم ملی والیبال شد. پیش از این فدراسیون والیبال از سعید معروف خواسته بود که بار دیگر برای تیم ملی بازی کند؛ اما این چهره مطرح والیبال ایران و جهان عنوان کرده بوده که می تواند به عنوان سرمربی به تیم ملی کمک کند و همین مسئله باعث شد او نیز یکی از گزینه های هدایت تیم ملی لقب بگیرد.

 

ازدواج سعید معروف :

از ازدواج وی اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد، اما اطلاعی از ازدواج ایشان به دست نرسیده است.

 

سعید معروف بیوگرافی

قد سعید معروف

 

افتخارات فردی سعید معروف :

- بهترین پاسور لیگ ترکیه در فصل ۲۰۲۱–۲۰۲۲

- با ارزشمندترین بازیکن قهرمانی باشگاه های آسیا ۲۰۲۲

- بهترین پاسور قهرمانی باشگاه های آسیا ۲۰۲۲

- بهترین بازیکن خارجی سوپر لیگ چین ۲۱–۲۰۲۰

- مرد سال والیبال ایران ۱۳۹۵ - پرتال والیبال ایران

- جزو تیم ۲۰ ورزشکار برتر آسیا ۲۰۱۶ - لوموند

- بهترین پاسور انتخابی المپیک ۲۰۱۶ - سطح جهانی

- ورزشکار سال ایران ۱۳۹۴ - صدا و سیما

- مرد سال والیبال ایران ۱۳۹۴ - پرتال والیبال ایران

- بهترین پاسور لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۹۴ - پرتال والیبال ایران

- ورزشکار سال ایران ۱۳۹۳ - ایسنا

- بهترین پاسور لیگ جهانی ۲۰۱۴

- با ارزش ترین بازیکن قهرمانی آسیا ۲۰۱۳

- بهترین پاسور قهرمانی آسیا ۲۰۱۳

- بهترین پاسور قهرمانی آسیا ۲۰۱۹

- بهترین پاسور انتخابی المپیک ۲۰۱۲ - سطح جهانی

- بهترین پاسور جام کنفدراسیون والیبال آسیا ۲۰۱۰

- محبوب ترین بازیکن قهرمانی آسیا ۲۰۰۹

- بهترین پاسور انتخابی المپیک ۲۰۰۸ - سطح آسیا

- دومین ورزشکار سال ایران ۱۳۹۱ بهترین پاسور لیگ ایتالیا در فصل ۲۰۱۸،۲۰۱۹ بهترین بازیکن لیگ ایتالیا در فصل ۲۰۱۸،۲۰۱۹ باارزشمندترین بازیکن لیگ ایتالیا در فصل ۲۰۱۸،۲۰۱۹ بهترین بازیکن خارجی لیگ ایتالیا در فصل ۲۰۱۸،۲۰۱۹

 

افتخارات باشگاهی سعید معروف :

- قهرمانی قهرمانی باشگاه های آسیا ۲۰۲۲ با پیکان

- قهرمانی سوپر لیگ والیبال چین ۲۰۲۱ با بایک موتور پکن

- قهرمانی لیگ قهرمانان والیبال اروپا ۲۰۱۵ با زنیت کازان

- قهرمانی سوپر لیگ والیبال روسیه ۲۰۱۵ با زنیت کازان

- قهرمانی قهرمانی باشگاه های آسیا ۲۰۱۴ با متین

- قهرمانی قهرمانی باشگاه های آسیا ۲۰۰۸ با پیکان

- قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۹۲ با متین

- قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۹۰ با کاله

- قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۸۳ با صنام

- قهرمانی لیگ برتر والیبال ایتالیا با اما ویلاس سینه نا در فصل ۲۰۱۸،۲۰۱۹ قهرمانی لیگ برتر والیبال ترکیه با فنرباغچه در فصل ۲۰۲۲،۲۰۲۳

 

افتخارات ملی سعید معروف :

- مدال برنز جام قهرمانان بزرگ جهان ۲۰۱۷

- مدال طلا بازی های آسیایی ۲۰۱۸

- مدال طلا بازی های آسیایی ۲۰۱۴

- مدال طلا قهرمانی آسیا ۲۰۱۹

- مدال طلا قهرمانی آسیا ۲۰۱۳

- مدال نقره قهرمانی آسیا ۲۰۰۹

- مدال نقره بازی های آسیایی ۲۰۱۰

- مدال طلا جام ای وی سی کاپ آسیا ۲۰۱۰

- مدال طلا جام ای وی سی کاپ آسیا ۲۰۰۸

- مدال نقره قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۰۴

- مدال نقره قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۰۳

- مدال برنز قهرمانی زیر ۱۹ سال پسران جهان ۲۰۰۳

 

فعالیت سعید معروف در رشته های دیگر :

سعید معروف در رشته های زیادی سرک کشیده و در برخی از آنها مقام هم آورده است. نفر سوم دوی صحرا نوردی آذربایجان، قهرمانی بسکتبال و سومی در هندبال مدارس حاصل فعالیت وی در سایر رشته ها است.

 

عکس سعید معروف والیبالیست

سعید معروف والیبال

 

زندگی نامه سعید معروف

زندگینامه سعید معروف

 

گردآوری : بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------