تکنیک های ساده و کاربردی برای تک چرخ زدن با دوچرخهفضای مناسب برای تمرین تک چرخ زدن, وضعیت پدال برای تک چرخ زدن, تکنیک تک چرخ زدن با دوچرخه

تک چرخ با دوچرخه

 

آموزش تک چرخ زدن با دوچرخه

یادگیری و آموزش تک چرخ زدن با دوچرخه نیاز به یکسری تکنیک های ساده و تمرین زیاد دارد. 

تک چرخ زدن با دوچرخه گرچه ترفند ساده ای برای یادگیری دارد ولی اگر نتوانید به درستی تعادل دوچرخه را حفظ کنید، تسلط پیدا کردن روی آن ، کار دشواری است. 

برای تک چرخ زدن با دوچرخه باید بتوانید شتاب کشیدن دسته فرمان و تنظیم وزنتان برای حفظ تعادل را به  درستی انجام دهید.

 

تنظیم صندلی برای تک چرخ زدن با دوچرخه

اصلی ترین مشکل برای تک چرخ زدن ، کشیدن بیش از حد و به پشت افتادن دوچرخه است. برای پیشگیری از این مشکل باید صندلی را در ارتفاع متوسط یا موقعیت میانی تنظیم کنید تا بتوانید راحت تر تعادل قسمت مرکزی دوچرخه را حفظ کنید.

از آنجا که با این کار مرکز ثقل دوچرخه تغییر میکد بنابراین قبل از شروع به تمرین تک چرخ زدن باید با تعادل جدید دوچرخه خودتان کاملا آشنا شوید.

 

تنظیم دنده ها برای تک چرخ زدن با دوچرخه

در شروع برای تک چرخ زدن اگر با سرعت کم تر حرکت کنید ، راحت تر می توانید تک چرخ زدن را بیاموزید. برای شروع تمرین ، دنده ها را روی کم تنظیم کنید ، بین 1.1 – 1.3 و حد وسط بهترین گزینه برای شروع تمرین است. 

یادگیری تک چرخ با دنده پایین بسیار راحت تر است. 

بعد از رسیدن به مهارت دوباره میتوانید دنده ها را به اندازه دلخواه خودتان تنظیم نمایید. 

 

تکنیک تک چرخ زدن با دوچرخه, تک چرخ با دوچرخه دونفره, آموزش تک چرخ زدن با دوچرخه

فضای مناسب برای تک چرخ زدن با دوچرخه

 

فضای مناسب برای تمرین تک چرخ زدن

برای آموزش تک چرخ زدن باید فضای بزرگی پیدا کنید که جمع کردن و چرخاندن دوچرخه کار راحت تری باشد ونیاز به تمرکز زیاد به خاطر کوچکی فضا نداشته باشید.

ساعت های خلوت در پارک محلی بسیار عالی است به خصوص اگر روی چمن ها تمرین کنید در صورت سقوط احتمال اسیب دیدگی شما کمتر خواهد بود.

 

پیاده رو خالی ، جاده خلوت یا هر مسیر بزرگ و خلوتی برای کار شما مناسب است . اگر بتوانید روی سربالایی ملایم تمرین کنید خم شدن به عقب و متعادل نگه داشتن دوچرخه برایتان راحت تر خواهد بود.

 

برای تک چرخ زدن با دوچرخه از سرعت پایین شروع کنید

سرعت مناسب برای شروع تمرین تک چرخ زدن باید کمی بیشتر از پیاده روی باشد ، به مرور که اعتماد به نفس و مهارت بیشتری پیدا کردید  میتوانید سرعت را بیشتر کنی.

 

وضعیت پدال برای تک چرخ زدن 

شما قبل از تک چرخ زدن باید پای قوی یا غالبتانرا پیدا کنید. با آن پا پدال را بچرخانید تا در موقعیت ساعت 2 قرار بگیرد ، به این صورت راحت تر میتوانید رویش فشار بیاورید و سریعتر شتاب بگیرید. 

برای تشخیص پای غالب میتوانید هنگامی که صاف ایستاده اید از یک نفر بخواهید کمی شما را به جلو هل بدهد، پایی که جلو می آورید تا جلوی افتادن خودتان را بگیرید پای غالب شماست. 

 

تنظیم دنده ها برای تک چرخ زدن با دوچرخه, فضای مناسب برای تمرین تک چرخ زدن

تکنیک تک چرخ زدن با دوچرخه

 

تکنیک تک چرخ زدن با دوچرخه

از پای غالب خود برای پایین آوردن فشار روی پدال استفاده کنید و به سرعت به دوچرخه شتاب بدهد و چرخ جلو را کمی بلند کنید. 

دستگیره را بگیرید و به عقب خم شوید تا چرخ جلو از زمین جدا شود.

بعد از انجام این کار اولین تک چرخ خود را انجام داده اید. 

 

ابتدا با تک چرخ های کوچک و فاصله کم از زمین شروع کنید و با افزایش مهارت به تدریج چرخ جلو را از بالاتر ببرید. 

اگر به تدریج این کار را انجام دهید درک درستی از حفظ تعادل دوچرخه روی یک چرخ پیدا میکنید و احتمال اسیب دیدگی و افتادن کمتر خواهد شد. 

اگر حس کردید زیادی بلند شده اید و ممکن است به عقب بیوفتید ، ترمز عقب را بکشید تا چرخ عقب متوقف شود و روی چرخ جلو بیوفتید.

 

وضعیت پدال برای تک چرخ زدن, تکنیک تک چرخ زدن با دوچرخه, تک چرخ با دوچرخه دونفره

پیدا کردن نقطه تعادلی برای تک چرخ زدن با دوچرخه

 

تکنیک پیدا کردن نقطه تعادلی برای تک چرخ زدن با دوچرخه

زمانی که دوچرخه را از زمین بلند کردید وزن خود را به جلو و عقب بیندازید تا بتوانید نقطه تعادلی را پیدا کنید. ممکن است پیدا کردن نقطه تعادلی و حفظ تعادل دوچرخه کمی طولانی شود و هر بار با تغییر چرخ دنده لازم باشد دوباره این تمرین را انجام دهید ولی بالاخره متوجه خواهید شد در چه حالتی میتوانید تک چرخ را مدتی طولانی تر نگه دارید.

 

هر بار احساس کردید به عقب افتاده اید لحظه ای روی ترمز عقب ضربه بزنید تا کمی به جلو برگردید. 

اگر احساس کردید ممکن است تعادلتان را از دست بدهید یا میخواهید تک چرخ زدن را متوقف کنید کافیست ترمز عقب را بکشید تا تک چرخ خاتمه پیدا کند. 

 

البته باید دقت داشته باشید که چرخ جلو در جهت مناسبی قرار دارد و با چرخ عقب همسو است ، اگر کمی انحراف داشته باشد یا رو به سمتی دیگر باشد هنگام پایین آمدن ، احتمال ایجاد انحراف و زمین افتادن زیاد است. 

 

با وجودی که سیستم تعلیق جلو مقداری از ضربه فرود را مهار میکند ولی سعی کنید خیلی سخت روی چرخ جلو ننشیدنید تا فشار غیر ضروری به بدن شما و دوچرخه وارد نشود. 

 

گردآوری : بخش ورزش بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------