راهنمای خرید کفش مناسب والیبالراهنمای خرید کفش مناسب والیبال

خرید کفش مناسب والیبال

 

انتخاب کفش مناسب والیبال

خرید کفش مناسب والیبال برای افزایش عملکرد و کاهش آسیب‌های احتمالی در بازیکنان ضروری است. در این مقاله از بیتوته به نکات مهمی در انتخاب کفش مناسب پرداخته‌ایم. انتخاب درست کفش می‌تواند تاثیر بسزایی در کیفیت بازی شما داشته باشد.

انتخاب کفش مناسب والیبال برای عملکرد و جلوگیری از آسیب دیدگی ضروری است. کفش های والیبال با کفش های ورزشی دیگر متفاوت هستند زیرا برای حرکات سریع، پرش و فرود ناگهانی طراحی شده اند.

 

عواملی که باید برای انتخاب کفش والیبال مناسب خود در نظر بگیرید:

 

موقعیت بازی:

- مهاجم: به دنبال کفشی با ثبات و قدرت ضربه گیری باشید تا فرودهای قدرتمند را جذب کند.

- پاسور: کفشی سبک و چابک با انعطاف پذیری خوب برای حرکات سریع انتخاب کنید.

- لیبرو: به دنبال کفشی با چسبندگی و دوام بالا برای حرکات دفاعی باشید.

 

سبک بازی:

- قدرتی: به دنبال کفشی با ثبات و پشتیبانی قوی برای حرکات قدرتمند باشید.

- سرعتی: کفشی سبک و چابک با انعطاف پذیری خوب برای حرکات سریع انتخاب کنید.

- تکنیکی: به دنبال کفشی با حس زمین و ثبات خوب برای کنترل توپ باشید.

 

ویژگی های کفش:

- وزن: کفش های والیبال باید سبک باشند تا به شما امکان حرکت سریع و چابکی را بدهند.

- مواد: رویه کفش باید از جنس مش یا مواد مصنوعی تنفس پذیر باشد تا پا خنک و خشک بماند. زیره کفش باید از لاستیک بادوام با کشش خوب ساخته شده باشد.

- پشتیبانی: کفش باید قوس و مچ پای شما را به درستی پشتیبانی کند تا از آسیب دیدگی جلوگیری شود.

- پوست: برخی از کفش ها دارای کفی میانی هستند که برای افزایش پرش و ضربه گیری طراحی شده اند.

- چسبندگی: زیره کفش باید چسبندگی خوبی روی زمین داشته باشد تا از سر خوردن جلوگیری شود.

 

کفش مناسب والیبال

راهنمای خرید کفش مناسب والیبال

 

تنفس پا در کفش والیبال

یکی از ویژگی‌های مهم کفش مناسب برای والیبال، قابلیت تنفس پا است. یک کفش والیبال باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که جریان هوا به راحتی درون آن برقرار شود. این ویژگی معمولاً با استفاده از توری‌های مخصوص در ساختار کفش تحقق می‌یابد. وجود این توری‌ها باعث می‌شود که پاها در طول تمرین و مسابقه تعریق نکنند و خشک بمانند. تنفس مناسب در کفش، از خستگی زودرس بازیکنان جلوگیری کرده و دوام و مقاومت کفش را نیز افزایش می‌دهد. همچنین، این ویژگی بهبود عملکرد بازیکن را نیز به همراه دارد.

 

مقاومت و دوام کفش والیبال

در دنیای امروز، تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای تولید کفش‌هایی با دوام و طول عمر بالا به کار گرفته می‌شود. یک کفش والیبال مناسب باید بازیکن را در هنگام واکنش‌های سریع یاری دهد. بنابراین، کفشی باید انتخاب شود که علاوه بر سبکی، از کیفیت و مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد تا فشار وارد شده به پاها را کاهش دهد. انتخاب یک کفش با کیفیت، به میزان قابل توجهی از پا محافظت می‌کند، اگرچه این حفاظت در برابر تمامی صدمات نیست. یک بازیکن می‌تواند با استفاده از یک کفش مناسب و با کیفیت، به مدت یک فصل و با استفاده مکرر (۳ تا ۵ روز در هفته) از آن بهره‌مند شود. زمانی که قسمت قوزک کفش مانند روزهای اول محکم نباشد و نتواند پا را به خوبی پوشش دهد، وقت آن است که به فکر خرید کفش جدید باشید.

 

قابلیت دفع و جذب ضربه در کفش والیبال

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم کفش والیبال، قابلیت دفع و جذب ضربات است. به عنوان مثال، زمانی که بازیکن برای ضربه زدن به هوا می‌پرد، لازم است کفشی داشته باشد که هنگام فرود آمدن، ضربه وارد شده به پا را دفع کند. این قابلیت معمولاً از طریق فوم نرم و ژل در قسمت زیرین کفش فراهم می‌شود که باعث می‌شود هنگام فرود، فشار و آسیب به پا وارد نشود و ضربات به خوبی دفع شوند. وجود این ویژگی در کفش، از خستگی زودرس بازیکنان جلوگیری می‌کند و انعطاف پذیری قسمت میانی کفش را افزایش می‌دهد.

 

انتخاب کفش والیبال مناسب

انتخاب کفش والیبال مناسب

 

قسمت زیره کفش والیبال

برای ساخت کفش والیبال، معمولاً از دو جنس لاستیک بسیار نرم و مقاوم یا کرپ استفاده می‌شود. هر دوی این مواد برای استفاده در سالن مناسب هستند و نباید در بیرون از سالن استفاده شوند، زیرا نرمی زیاد زیره کفش ممکن است منجر به پارگی و آسیب آن شود. در تولید کفش والیبال، به قسمت زیره توجه زیادی می‌شود زیرا باید بتواند ضربات وارده هنگام فرود آمدن را دفع کند و به سرعت بازیکنان کمک کند. ارتفاع زیره کفش والیبال معمولاً ۵ سانتی‌متر است که مناسب برای استفاده در سالن ورزشی بوده و به کفپوش سالن آسیب نمی‌رساند.

 

با انتخاب کفش‌های والیبال مناسب، می‌توانید عملکرد خود را در زمین بهبود بخشید و از آسیب‌دیدگی جلوگیری کنید.

 

طول عمر کفش والیبال

یک بازیکن که به طور منظم از کفش والیبال استفاده می‌کند (۴ تا ۵ روز در هفته در سالن)، می‌تواند از آن کفش به مدت یک فصل بهره‌مند شود. اما برای افرادی که از کفش خود به طور دائم استفاده نمی‌کنند، این مدت زمان می‌تواند به یک سال یا حتی بیشتر افزایش یابد. زمانی که علائمی مانند ضعیف شدن قسمت اطراف ساق پا و قوزک، عدم محکم بودن کفش و کاهش کشش زیره مشاهده شد، باید به فکر خرید کفش جدید باشید. بهترین کفش والیبال، کفشی است که با پاهایتان حرکت کند و کاملاً اندازه پای شما باشد (نه خیلی سفت). در هنگام خرید دقت کنید که بین پنجه و نوک کفش به اندازه عرض یک انگشت یا کمتر فاصله داشته باشد.

 

نکات مهم:

- قبل از خرید کفش، حتما آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که به درستی جا می شود و راحت است.

- هنگام بازی از جوراب های ورزشی ضخیم استفاده کنید.

- کفش های خود را به طور مرتب تمیز و خشک کنید.

- بعد از 6 تا 12 ماه، یا زمانی که فرسوده شدند، کفش های خود را تعویض کنید.

 

خصوصیات کفش مناسب والیبال

خصوصیات کفش مناسب والیبال

 

سوالات متداول درباره خرید کفش مناسب والیبال

 

1. خصوصیات کفش مناسب والیبال چیست؟

از ویژگی های کفش مناسب ورزش والیبال می توان به موارد مهمی مانند زیره مناسب، کفی استاندارد، وزن سبک، توانایی در برابر ضربات و فشار و جریان هوا اشاره کرد که در این مقاله بطور کامل راجع به هر کدام توضیح دادیم.

 

2. از کجا می توانم کفش والیبال بخرم؟

می توانید کفش های والیبال را از فروشگاه های ورزشی، وب سایت های خرده فروشی آنلاین و وب سایت های برندها خریداری کنید.

 

3. چگونه از کفش های والیبال خود مراقبت کنم؟

برای افزایش طول عمر کفش های والیبال، باید از آنها به درستی نگهداری کنید.  پس از هر بار استفاده، آنها را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و در مکانی خنک و خشک نگهداری کنید.

 

4. هر چند وقت یکبار باید کفش های والیبال خود را تعویض کنم؟

کفش های والیبال باید بعد از 6 تا 12 ماه، یا زمانی که فرسوده شدند، تعویض شوند. به دنبال علائمی مانند ساییدگی بیش از حد، پارگی و کاهش ضربه گیری باشید.

 

5. هنگام امتحان کفش والیبال به چه نکاتی باید توجه کنم؟

مهمترین چیز این است که کفش به درستی جا شود. کفش باید به اندازه کافی چسبنده باشد تا از لغزش پا جلوگیری کند، اما در عین حال باید فضای کافی برای حرکت انگشتان پا وجود داشته باشد.

 

6. آیا می توانم از کفش های والیبال برای سایر فعالیت های ورزشی استفاده کنم؟

کفش های والیبال به طور خاص برای والیبال طراحی شده اند و ممکن است برای سایر فعالیت های ورزشی مناسب نباشند. استفاده از کفش های نامناسب می تواند منجر به آسیب دیدگی شود.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------