معرفی ورزش کریکت (+قوانین بازی)کریکت,ورزش کریکت,تاریخچه کریکت

ورزش کریکت

 

کریکت یک ورزش تیمی بت و توپ است که میان دو تیم ۱۱ نفره بازی می‌شود. در ادامه با بیتوته همراه تا با ورزش کریکت بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه کریکت

نخستین اشارات به کریکت در اواخر صده ۱۶۰۰ میلادی صورت گرفته؛ زمانی که مقامات آن‌هایی را که برای بازی کریکت در کلیسا حاضر نمی‌شدند، جریمه می‌کرد. یک تئوری در مورد مبدا این بازی این است که چوپان‌ها سنگ‌ها را با چوبدستی‌های خود می‌زدند و هم‌زمان از در چوبی که برای محوطه گوسفندچرانی ساخته بودند، دفاع می‌کردند.

 

در آغاز، کریکت یک بازی کاملا انگلیسی بود اما با گسترش امپراطوری بریتانیا، کریکت توسط بسیاری از مهاجران به مناطق دوردستی چون استرالیا، آفریقا، حوزه کارائیب و هند انتقال یافت. مستعمرات سابق بریتانیا هنوز از شکست دادن تیم انگلستان "در بازی خودشان" لذت زیادی می‌برند.

 

زمین کریکت

کریکت در زمینی دایره‌ای یا بیضی شکل پوشیده از چمن انجام می‌شود. شعاع زمین کریکت، ۷۵ متر و در مرکز زمین یک محوطه خاکی متراکم شده به طول ۲۲ یارد (۲۰٫۱۲ متر) وجود دارد. به این قسمت پیچ گفته می‌شود که در طرفین آن سه عدد چوب بنام استامپ وجود دارند و تمام این مجموعه با هم ویکت نامیده می‌شود. 

 

لوازم ورزش کریکت

توپ کریکت

توپ کریکت دارای محیطی میان ۲۲/۴ تا ۲۲/۹ سانتیمتر و ۱۵۵/۹ تا ۱۶۳ گرم وزن دارد (برای آقایان). سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پیچیده شده در نخ پرشده‌است. چوبی که با آن به توپ ضربه می‌زنند بت نام دارد. بیشترین طول آن ۹۶/۵ سانتیمتر و عرض آن در پهن‌ترین بخش ۱۰/۸ سانتیمتر بوده و تغییرات وزن آن از ۱ تا ۱/۴ کیلو می‌باشد.

 

بت کریکت

بَت کریکت صرفا از چوب ساخته و معمولا جنس آن بید مجنون سفید است.بت کریکت از تیغه ،شانه و دسته تشکیل شده است.تیغه نیز به سه قسمت صورت, پشت و لبه تقسیم می‌شود. میانه پشت بت حالت بر آمده داشته تا اینکه نیرویبیشتری هنگام ضربه زدن به توپ وارد شود.

 

جایکه لبه ها بدسته می پیوندند شانه را تشکیل میدهند. پایین بت نیز پنجه بت میگویند، دسته بت بوسیله یک جناغ با تیغه جفت و این کار برای انعطاف پذیری بیشتر انجام میشود. طبق قانون حد اکثر طول بت 96/5 سانتیمتر و حد اکثر عرض آن 10/8 سانتیمتر است.وزن آن معمولا میان 1 تا 1/4 کیلو میباشد.

 

دسته بت با پوششی از جنس لاستیک و صورت آن دارای پوشش نازکی از مواد محافظ میباشد.برای دوام بیشتر بویژه بت های نو ,به آن ها روغن بزرک/کتان خام زده شده و سپس برای فشرده کردن بافت های نرم چوب به آ« با چکش چوبی ضربات تدریجی وارد میشود.

 

بازی کریکت

تیم مهاجم برای زدن توپ۲ نفراز بازیکنان خود را داخل زمین می فرستد که آنها می بایست توپ را زده وطول مستطیل خاکی را طی کنند و یا با زدن توپ به خارج از محدوده ی زمین امتیاز به دست آورند پس از اوت شدن ۱۰ نفر از مهاجم تیم ها جابجا می شوند.

 

تعریف مهارت‌های خاص کریکت

کریکت,توپ کریکت,بازی کریکت

قوانین بازی کریکت

 

بتمن

در هر تیم دو نفر با چوب جلوی ویکت ها می ایستد تا به توپ پرتاب شده توسط بازیکنان تیم مقابل ضربه بزنند به افرادی که با چوب به توپ ضربه می زنند، بتمن می گویند.

 

باولر

به افرادی که توپ را پرتاب می کنند باولر می گویند.هر باولر به تعداد هاورهای تعیین شده یعنی اگر ۵۰ هاور باشند،حق پرتاب ۱۰ هاور را دارد و برای ۵۰هاور  ۵ باولر می باشند. (به ۶ توپ پرتابی یک هاور می‌گویند)

 

کیچینگ

دور پیچ افرادی از تیمی که باید توپ را پرتاب کنند برای گرفتن توپ های ضربه خورده می ایستند، را کیچینگ می گویند یعنی توپ را باید قبل از برخورد به زمین مهار کنند که باعث اوت بتمن می شود.

 

گروند فلدینگ

افرادی که توپ های زمینی را مهار می کنند، گروند فلدینگ می گویند.اگر این افراد توپ گرفته شده قبل از اینکه بتمن امتیازی کسب کند و در محل تعیین شده نباشد و توپ به ویکت ها برخورد کند بتمن حذف می گردد.

 

ویکت کیپر

کسی است که پشت بتمن به عنوان دروازه بان بازی کریکت ایستاده است. که مهم ترین نقش بازی را برعهده دارد.

 

روش فنجان

یکی از مهم ترین مهارتهای کریکت می باشد که همه ی بازیکنان از آن استفاده می کنند. دو تکنیک پر طرفدار برای گرفتن توپ وجود دارد که به دو فنجان با دست معروف هستند. یک فنجان آن است که دو دست مانند عکس زیر طوری قرار بگیرند که دو انگشت کوچک روی هم قرار بگیرند واین کار بدین علت است که وقتی توپ نزدیک می شود دو دست جدا نشوند.

 

روشی دیگر فقط کافی است نوک انگشت کوچک با هم در تماس باشند. شما می توانید از متد دیگری استفاده کنید ولی باید مطمئن باشید که فنجان بزرگی را با دست ایجاد کرده اید. مانند روش قبل، این کار به چند دلیل مناسب می باشد توپ به کف دست شما برخورد کند، که عکس العمل دست شما بستن است یعنی با این عمل توپ گرفته شده از دست شما خارج نمی شود. در تمرین کیچینگ توصیه بر این است که روزانه با صد بار تمرین مهارت گرفتن توپ را به حداکثر برسانید.

 

مقررات بازی کریکت

در شروع بازی ترکیب کیچینگ به گونه ای باشد که در داخل دایره بیضی شکل اولی متمرکز شوند (پاورپلی – Power Play) و پس از پرتاب ۱۰ هاور، بازیکنان می بایست به بیرون از دایره اولی برای گرفتن توپ کریکت جای گیری کنند. پس از پرتاب ۱۰ هاور، ۵ هاور به کاپیتان تیمی که پرتاب کننده است تعلق می گیرید و پس از آن ۵ هاور دیگر به تیم بتمن تعلق می گیرد در حالی که تعداد کل هاورها ۵۰ می باشد.

 

خطا های ورزش کریکت

- واید باول: در سمت بتمن دو خط عرضی وجود دارد .اگر باولر توپ را از این دو خط به بیرون پرتاب کند خطا محسوب می شود .

 

- نو باول: به خطایی گفته می شود که اگر باولر از خطی که تعیین کننده پرتاب توپ است جلوتر از آن پرتاب کند خطا محسوب می شود ،که به این خطا نو باول می گویند و همچنین لازم به ذکر است علاوه بر اینکه ۱ امتیاز بتمن کسب میکند و نیز اگر باولر با پرتاب توپ دومی که باعث حذف بتمن شود ،بتمن حذف نمی شود زیرا با خطایی که باولر مرتکب شده جبران می شود.

 

- اگر توپ بالا تراز شانه پرتاب شود (باونس باول).

- اگر توپ به طور مستقیم (قبل از برخورد به زمین )به شکم برخورد کند.

- اگر یکی از بتمن ها پس از کسب امتیاز بدون اطلاع به داور از طرف دیگری بیتینگ کند خطا محسوب می شود. 

 

 

گردآوری: بخش ورزش بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------