فوتبال حبابی چیست؟ آموزش بازی فوتبال حبابیفوتبال حبابی, فوتبال حبابی کله پا, معرفی زورب بال

 بازی فوتبال حبابی

 

همه چیز درباره بازی فوتبال حبابی و زورب بال 

فوتبال حبابی یک رشته ورزشی پر هیجان و سرگرم کننده است که با وجود تاریخچه کوتاهش طرفداران بسیاری پیدا کرده است به طوری که فدراسیون های ملی ایجاد شده و مسابقات جهانی در رشته فوتبال حبابی برگذار می شود. این بازی ورزشی از ترکیب فوتبال، زورب و کشتی سومو ایجاد شده است و بیشتر از دید سرگرمی به آن نگاه می شود. در ادامه جهت آشنایی کامل با فوتبال حبابی و تاریخچه زورب بال به همراه قوانین و آموزش بازی همراه ما باشید.

تاریخچه ورزش فوتبال حبابی

این بازی به صورت خیلی سریع و گسترده، تنها با گذشت چند سال پخش شده است و محبوبیت زیادی به دست آورده است. بازی فوتبال حبابی در ابتدا توسط دو نروژی به نام های یوهان گلدن (Johan Golden) و هنریک الوستاد (Henrik Elvestad) طراحی شده است. این بازی با هدف افزایش هیجان و برخوردهای فوتبال در کنار ایمن کردن آن برای سرگرمی بیشتر ایجاد شده است. بدین ترتیب بازیکنان با پوشیدن حباب های زورب که به شکل به خصوصی طراحی شدند به انجام بازی های مختلفی می پردازند. 

 

سال ۲۰۱۱ اولین مسابقه فوتبال حبابی به صورت رسمی در کشور نروژ برگذار شد و رسانه های این کشور نیز آن را پوشش دادند. چند ماه بعد تصاویر و ویدیوهای زیادی از این بازی در شبکه های اجتماعی مختلف منتشر شد و محبوبیت بسیاری در سایر نقاط جهان پیدا کرد. 

 

ورزش زورب بال به سرعت در اروپا محبوب شد، پس از آن کشورهای آسیایی ژاپن و تایوان به عنوان اولین بار در آسیا مسابقات فوتبال حبابی را برگذار کردند که موجب گسترش سریع تر آن در این منطقه و کشورهایی مانند تایلند، چین و مالزی شد.

 

چند سال بعد یعنی سال ۲۰۱۵ میلادی کمیته فوتبال حبابی در جمهوری اسلامی ایران نیز تحت نظارت انجمن ورزش های تفریحی و مهارت های فردی نمایشی در فدراسیون ورزش های همگانی شروع به فعالیت کرد. اولین بازی رسمی در ایران به تاریخ نهم مرداد سال ۱‍۳۹۴ در مراسم اختتامیه هفته جهانی المپیک برگذار شد.

 

تاریخچه فوتبال حبابی, بازی فوتبال حبابی, فوتبال حبابی چیست

فوتبال حبابی ایمن تر و هیجان انگیزتر از فوتبال است

 

فوتبال حبابی چیست؟

این بازی به صورت گروهی و مشابه فوتبال برگزار می شود اما تفاوت هایی با ورزش فوتبال دارد که باعث افزایش هیجان و سرگرم کننده تر شدن آن می شود. فوتبال حبابی قوانین متفاوت تری نسبت به فوتبال دارد و با حضور دو تیم پنج نفره انجام می شود. هر تیم حداکثر می تواند سه بازیکن ذخیره داشته باشد و محدودیتی در تعداد تعویض ها وجود ندارد.

 

همچنین بازیکنان می توانند در تمامی قسمت ها فعالیت کنند به طوری که در هر زمان دروازه بان می تواند جای خود را به دیگری بدهد اما تنها یک نفر می تواند در دروازه بایستد. همچنین حریم دروازه نیز تنها برای حضور یک فرد از تیم حریف آزاد است. 

 

آموزش بازی فوتبال حبابی, توپ فوتبال حبابی, فوتبال حبابی

قوانین فوتبال حبابی نسبت به فوتبال آسان تر هستند

 

بازیکنان در فوتبال حبابی باید خلاقانه عمل کنند و با نوآوری و همکاری مناسب با هم تیمی ها، آن هم درحالی که یک حباب بزرگ (مشابه حباب های زورب اما تنها برای بالا تنه) دور آنها قرار گرفته است تلاش کنند توپ فوتبال را وارد دروازه حریف کنند.

 

وجود حباب زورب باعث می شود حفظ تعادل و گردش های سریع بازیکنان محدود شده و برخوردهای بیشتری با یکدیگر داشته باشند و صحنه هایی جالب و بامزه خلق شوند. در عین حال توپ زورب بازیکنان را از هرگونه صدمه دیدن و مصدومیت بر اثر برخورد یا زمین خورد حفظ کرده و تجربه ای سرگرم کننده، هیجان انگیز و ایمن را رقم می زند. 

 

همچنین وجود این حباب باعث می شود جنب و جوش های افراد بیشتر شود چرا که نیاز به فعالیت و تلاش بیشتری برای گل زدن دارند.

 

آموزش بازی فوتبال حبابی, توپ فوتبال حبابی, فوتبال حبابی

فوتبال حبابی پر از برخورد و صحنه های هیجان انگیز است

 

مزایا و تاثیرات بازی فوتبال حبابی

زورب بال نیز مانند ورزش های دیگر به بهبود سلامت بدن با تاثیراتی خاص کمک می کند. از جمله فواید فوتبال حبابی عبارتند از:

 

• بهبود سلامت جسمی و عملکرد سیستم تنفسی به دلیل افزایش سرعت تنفس و حجم تبادل گازی در حبابچه های ریه

• بهبود عملکرد قلب و سیستم گردش خون 

• افزایش سرعت عملکرد مغز و در نتیجه بهبود تعادل بدن

• بهتر شدن تعادل فرد به دلیل افزایش آگاهی موقعیت بدن در صفحه فضایی

• افزایش ترشح هورمون آدرنالین و در نتیجه بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی

• تقویت عضلات بدن به دلیل درگیر بودن بخش هایی چون ران و ساق پا، بازوها و سینه 

• وجود امکانات مناسب در مکان های بازی فوتبال حبابی

• وجود جایگاهی برای تماشاگران (برای مثال سایر اعضای خانواده) در بسیاری از سالن ها یا فضاهای بازی فوتبال حبابی

 

توپ فوتبال حبابی, فوتبال حبابی, فوتبال حبابی

بازی زورب بال با شکل های مختلفی انجام می شود

 

آموزش بازی فوتبال حبابی

بازی زورب بال یک ورزش تفریحی مهیج است که بسیار ساده می باشد. در این رقابت گل زدن و برنده شدن هدف هر تیم است که برای آن باید استراتژی های گروهی را تدوین و اجرا کنند و در این مسیر از خلاقیت خود استفاده کنند. وجود حباب دور افراد باعث افزایش امنیت و در نتیجه تجربه ای متفاوت، مفرح و هیجان انگیز می شود.

 

- تجهیزات ورزش فوتبال حبابی

برای انجام این بازی به وسایل مختلف و زمین بازی نیاز دارید که در مکان های تفریحی فراهم شده اند. وسایل مورد نیاز این ورزش عبارتند از:

 

• حباب

 

فوتبال حبابی چیست, مزایای بازی فوتبال حبابی, آموزش بازی فوتبال حبابی

حباب های فوتبال حبابی

 

ضربه گیر اصلی ترین ابزار این ورزش می باشد که به شکل حباب با حفره ای در وسط آن می باشد و در سایزهای مختلفی برای مسابقات، نوجوانان و حرفه ای ها طراحی شده اند. 

 

• توپ

از توپ فوتبال که برای کفپوش چمن یا سالن ها مناسب است در این ورزش استفاده می شود

 

• کفش و لباس

برای انجام این ورزش باید تمامی زیورآلات خود را درآورده و از لباس هایی یک شکل با تیم خود استفاده کنید. کفش های مورد استفاده، کتانی های مخصوص پیاده روی و دویدن است و پوشیدن لباس های بدون آستین نیز مجاز نمی باشد.

 

• زمین بازی

زمین بازی فوتبال حبابی برای مسابقات استاندارد ۲۵*۴۲ متر است و از پوشش هایی مانند کفپوش طبیعی، چمن مصنوعی یا چمن طبیعی استفاده می شود. برای انجام این ورزش می توان  از سالن های سرپوشیده یا فضاهای باز استفاده کرد.

 

- قوانین بازی فوتبال حبابی

فوتبال حبابی با سوت داور آغاز می شود و بازیکنان که به صورت خطی روی لبه ی منطقه گل تیم خود ایستاده بودند، به سمت توپ حمله می کنند. در مسابقات سه داور بازی را قضاوت می کنند.

 

ضربه زدن در این مسابقات آزاد است اما محدودیت هایی نیز وجود دارد. ضربه زدن نباید باعث افتادن حریف شود، همچنین نمی توانید از پاهای خود برای ضربه زدن استفاده کنید و نباید این کار را از پشت سر حریف انجام دهید. 

 

مهاجم های تیم رقیب نیز نمی توانند وارد منطقه دروازه شوند و باید خارج این منطقه گل بزنند. ورود و ضربه به توپ در این منطقه توسط هر بازیکنی غیر از دروازه بان خطا محسوب می شود؛ دروازه باز نیز تنها هفت ثانیه می تواند توپ را در این منطقه نگه دارد و باید با یک ضربه آن را خارج کند.

 

مسابقه های فوتبال حبابی با محدودیت هایی در رابطه با قد نیز دارد که با توجه به آن تنها افرادی که در بازه ۱۵۰ الی ‍۱۹۸ سانتی متر هستند می توانند مسابقه دهند.

 

سناریوهای مختلف برای بازی زورب بال

 

فوتبال حبابی چیست, مزایای بازی فوتبال حبابی, آموزش بازی فوتبال حبابی

روش های بسیار متنوعی برای بازی زورب بال و فوتبال حبابی وجود دارد

 

همچنین برای انجام این ورزش سناریوهای مختلفی وجود دارد که از جمله آن می تواند به بولینگ حبابی، سومو حبابی و بول داگ اشاره کرد که هرکدام هیجان و لذت خاصی دارند. برای انجام این بازی ها و تجربه هر یک از سناریوها می توانید به یکی از مراکز تفریحی که در کلان شهرها وجود دارد مراجعه کنید.

 

گردآوری:بخش ورزش بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------