معرفی ورزش بابسلد؛ ورزش مهیج زمستانیسورتمه روی یخ , قوانین ورزش بابسلد , ورزش زمستانی بابسلد

بابسلد یک نوع ورزش زمستانی است

 

آشنایی با تاریخچه، قوانین و مسابقات ورزش بابسلد 

بابسلی ، که به آن بابسلد یا بوبلسد نیز گفته می شود ، یک ورزش زمستانی است. این ورزش شامل تیم هایی است که در مسیرهای باریک، مارپیچی ، پیچ خورده ، یخ زده با سورتمه هایی که با نیروی جاذبه  حرکت می کنند انجام می شود.

BOBSLEIGH (بابسلد) چیست؟

 

تاریخچه پیدایش بابسلد , ورزش زمستانی , بابسلینگ

مسیرهای مورد استفاده در بابسلد از بتن و روکش یخ ساخته شده است

 

بابسلینگ (bobsleighing) ، ورزش سر خوردن روی یک شیب طبیعی یا مصنوعی پوشیده از یخ با استفاده از سورتمه چهار نفره است که بابسلد ، بابسلی یا باب نامیده می شود و هر سورتمه دو یا چهار نفر را در خود جای می دهد.

بابسلی یا بابسلد یک ورزش المپیک زمستانی است که توسط یک ، دو یا چهار نفر در یک مسیر پیاده روی یخی با پیچ های منحنی ، تنها با نیروی جاذبه و بدون ترمز اجرا می شود!

 

تاریخچه پیدایش بابسلد

 

قوانین ورزش بابسلد , ورزش زمستانی بابسلد , مسابقات بابسلد

تعداد نفراتی که در بابسلد شرکت می کنند 4 نفر است

 

اگرچه سورتمه سواری روی برف یا یخ از مدت ها پیش در بسیاری از کشورهای شمالی رایج بوده است ، اما منشاء ورزشهای بابسلی به عنوان یک ورزش مدرن نسبتاً جدید است.

 

این ورزش در سال 1884 زمانی شکل گرفت که هتل ها در پیست اسکی سنت مورتیز برای مشتریان رقابت می کردند و بنابراین رویدادهایی را ترتیب می دادند تا مشتریان آن را امتحان کنند. به طور طبیعی یک زاویه رقابتی ایجاد شد و دیری نگذشت که تیم ها با یکدیگر مسابقه می دادند و مسیر های مختلفی برای مسابقه ساخته می شد.

 

از آن زمان بابسلد به یک ورزش المپیک زمستانی تبدیل شد و در حال حاضر با سورتمه های آیرودینامیکی بسیار پیشرفته ای مسابقه داده می شود که می تواند با سرعت 100 مایل در ساعت در یک پیست 1 مایلی حرکت کند. تیم ورزشکاران سورتمه را در بالای پیست فشار می دهند و سپس در مسیر قرار می دهند. از آن به بعد ، سورتمه توسط راننده ای کنترل می شود که دارای سیستم فرمان ابتدایی است تا سورتمه را با سریع ترین و ایمن ترین مسیر به سمت پایین هدایت کند.

 

بابسلی به "رویداد روبان آبی" بازی های المپیک زمستانی تبدیل شده است و اغلب به دلیل "سرعت بالای زمستان" معادل مسابقات اتومبیلرانی "F1 on ice" نامیده می شود. سرعت زیاد و طبیعت نامطمئن این ورزش بدان معناست که اغلب تصادفات و حوادث ناگواری وجود دارد که تماشای این ورزش را به یک تجربه جذاب و هیجان انگیز تبدیل می کند.

 

وجه تسمیه بابسلد

بابسلد به معنی عقب و جلو حرکت کردن با سورتمه است و این نام از زمانی مشتق شد که برخی از رقیبان در مسابقه با سورتمه برای افزایش سرعت به عقب و جلو حرکت می کردند.

 

مسیرهای مورد استفاده در بابسلد

 

ورزش زمستانی , بابسلینگ , بابسلی در المپیک

شرکت کنندگان بابسلد براساس سرعت و قدرت انتخاب می شوند

 

مسیرهای مورد استفاده از بتن و روکش یخ ساخته شده است. مسیرها باید حداقل دارای یک قسمت مستقیم و یک مسیر مارپیچی باشند. مسیر مارپیچی متشکل از سه پیچ پشت سر هم بدون بخش مستقیم است. معروف ترین پیچ در بابسلی پیچ پترسن است ، چرخش آن 180 درجه و زاویه آن 270 درجه است. این یک ویژگی ضروری در بازی های المپیک زمستانی است.

 

سورتمه های مورد استفاده در بابسلد

سورتمه های مورد استفاده در مسابقات باید حدود 12/5 فوت طول داشته باشند. حداکثر وزن (بسته به نوع مسابقه) باید 630 کیلوگرم ، 290 کیلوگرم یا 340 کیلوگرم باشد که شامل خدمه نیز می شود.

 

خدمه بوبسلی می تواند شامل دو یا چهار نفر باشد. تیم ها شامل یک سورتمه ران و یک متصدی ترمز هستند ، برای خدمه 4 نفره می تواند دو راننده داشته باشد. شرکت کنندگان بر اساس قدرت و سرعت انتخاب می شوند. شرکت کنندگان موظفند در ابتدای مسابقه سورتمه را هل دهند.

 

بابسلی در المپیک

بابسلی در المپیک زمستانی از اولین بازی در شامونی فرانسه وجود داشته است. در این رویداد 4 نفره، در واقع به 5 نفر اجازه داد تا همزمان با سورتمه سوار شوند. مدالهای طلا و نقره به ترتیب توسط سوئیس و بریتانیای کبیر بدست آمد ، که دو کشور اول بودند که بابسلی را به عنوان یک ورزش شکل دادند.

 

بابسلی در حال حاضر 4 رویداد مختلف در المپیک زمستانی دارد. آنها معمولاً در پایان بازیها به عنوان "فینال بزرگ" برگزار می شوند. دو رویداد برای زنان و دو رویداد برای مردان وجود دارد. زنان در مسابقه 2 نفره و مسابقات تک نفره تازه اضافه شده شرکت می کنند. در حالی که مردان در مسابقات 2 نفره و 4 نفره شرکت می کنند. با این حال برخلاف بازی های المپیک اول ، در حال حاضر فقط 4 مرد مجاز هستند!

 

BRAKEMAN چیست؟

 

تاریخچه پیدایش بابسلد , ورزش زمستانی , بابسلینگ

نفراتی که در بابسلد شرکت می کنند، نقش های متفاوتی دارند

 

Brakeman ، Brakewoman یا Brakeperson به معنی متصدی ترمز است اما در واقع  به کسی گفته می شود که یک بوبسلی را هل می دهد. این امر به این دلیل است که در بابسلد دو نفره ، ورزشکار هل دهنده در عقب و در قسمت ترمز می نشیند و وظیفه آنها این است که وقتی سورتمه از خط پایان عبور می کند ، ترمزها را فشار دهند.

 

در یک بابسلی 4 نفره دو ورزشکار اضافی وجود دارند که در واقع هیچ وقت به ترمز دست نمی زنند ، اما این عبارت برای سادگی به آنها تعمیم داده می شود. این ورزشکاران را می توان به عنوان "ورزشکار هل دهنده" نیز نامید ، اگر کسی از این دو به جای یکدیگر استفاده کند ، اشکالی ندارد.

 

تعداد نفرات شرکت کننده در بابسلد

در اولین بازی های المپیک بوبسلی به 5 نفر اجازه داد در مسابقات 4 نفره شرکت کنند. به نظر می رسید که این مسابقه مانند یک قایقرانی است که در آن یک تیم هشت نفره یک کوکسین (یا کاکس) نیز خواهند داشت ، بنابراین بوبسلی نیز یک راننده داشت. با این حال این مرحله به تدریج حذف شد و در حال حاضر هر 4 ورزشکار هل می دهند ، اما فقط یکی رانندگی می کند. 

 

در ورزش امروز سه رشته جداگانه وجود دارد ، بیش از چهار رویداد و دو زن و دو مرد. برای زنان بابسلی 2 نفره سنتی و "Monobob" تازه معرفی شده وجود دارد که فقط سورتمه ران در سورتمه سوار است. در سمت مردان ، مسابقه 4 نفره و 2 نفره وجود دارد ، که 4 نفره معتبرترین رویداد است.

 

مسابقات بابسلد

"مسابقات مقدماتی" ، از قسمت شروع، آغاز می شود و خدمه قبل از سوار شدن سورتمه را تا 50 متر (160 فوت) هل می دهند. با این حال سورتمه ران، سورتمه را هدایت نمی کند ، شیارهای درون یخ، استفاده از فرمان را غیر ضروری می کند تا زمانی که سورتمه از منطقه شروع خارج شود.

 

در حالی که اجرای ضعیف در طول هل دادن اولیه می تواند باعث باختن مسابقه شود ، در صورتی که اگر به طور صحیح آغاز شود چنین اتفاقی نادر خواهد بود. در بقیه مسیر ، سرعت سورتمه به وزن ، آیرودینامیک ، دونده ها ، وضعیت یخ و مهارت سورتمه ران بستگی دارد.

 

زمان های مسابقه در صدم ثانیه ثبت می شود، بنا بر این حتی اشتباهاتی که در ظاهر جزئی هستند ( به ویژه آنهایی که در آغاز مسابقه رخ می دهند و می تواند بر ادامه مسابقه تأثیر گذار باشد)، می تواند تأثیر قابل ملاحظه ای در رده بندی نهایی مسابقه داشته باشد.

رده بندی مردان و زنان برای مسابقات عادی در مجموع دو دور یا دو مسابقه محاسبه می شود. در بازی های المپیک زمستانی و مسابقات قهرمانی جهان، همه مسابقات (برای مردان و زنان) شامل چهار مرحله است.

 

گردآوری: بخش ورزش بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------