تاریخچه نام گذاری رول‌ اسکیت + انواع رشته های رولر اسکیتمزایای ورزش رول اسکیت, انواع رشته های رول اسکیت, جنس چرخ های رول اسکیت

رولر اسکیت یک ورزش هوازی است

 

همه چیز درباره ورزش رولر اسکیت  

رولر اسکیت یکی از ورزش های پر طرفداری است که افراد در هر رده سنی می توانند از آن بهره مند شوند و به طور همزمان نیز به فعالیت های دیگری مانند گوش دادن به موسیقی و تعامل و گفتگو با دوستان و ... بپردازند. این ورزش در عین حال که سرگرم کننده و لذت بخش است باعث می شود تا بدن به اندازه ی کافی فعالیت داشته باشد. 

ورزش رولر اسکیت به طور رقابتی نیز در قالب رشته های مختلفی مانند دربی، سرعت، هاکی، هنری و رقص و ..  قابل اجرا است. این ورزش ضمن اینکه باعث نشاط روحی می شود، ضربان قلب را نیز بالا برده و باعث بهبود عملکرد قلبی و عروقی می شود و تناسب اندام و خلق و خوی مناسب را به همراه خواهد داشت.

در حالت کلی می توان ورزش رولر اسکیت که به ان پالیزه نیز گفته می شود را به دو دسته کواد و اینلاین تقسیم کرد.

 

ورزش اینلاین اسکیت

 

کاهش وزن با رول اسکیت, رول‌ اسکیت, رول اسکیت چیست

ورزش اینلاین اسکیت به ورزش رولر بلیدینگ هم شناخته می شود

 

ورزش اینلاین اسکیت حدودا از سال 1980 آغاز شد. این ورزش تا به امروز در حال رشد بوده و طرفداران زیادی دارد. براساس تخمین سازمان بین المللی ورزش این ورزش از سال 1991 تا کنون رشد بیش از 500 درصدی داشته و امروزه یکی از بیست ورزش مطرح دنیا به حساب می آید.

اینلاین اسکیت برای اولین بار در سال 1849 توسط لوئیس لگرانج برای نمایش اسکیت روی یخ شبیه سازی شد.

 

در سال 1980 در Minnesota  گروهی از بازیکنان هاکی روی یخ از این وسیله به همراه کفشی از جنس پوسته مقاوم و چرخ های جدید از املاح آلی اسید کاربنیک ساختند که آنها را قادر می کرد تا در خارج از فصل برای تمرین از آن استفاده کنند.

این ورزش اکنون بسیار توسعه یافته است و افراد عادی نیز از این وسیله به راحتی استفاده می کنند.

 

تاریخچه نام گذاری رول‌ اسکیت 

این ورزش در زمان های قبل به ورزش رولر بلیدینگ و اینلاین اسکیت نامیده می شد. این نام از شرکت رولر بلید در شهر مینیاپولیس که یکی از تولید کنندگان لوازم ورزشی اسکیت بود گرفته شد.

اینلاین اسکیت ها در طول سال های اخیر بسیار متنوع شدند و بسیاری از شرکت ها وارد بازار آن شده اند. سازمان اینلاین رولربلید اسکیت در سال 1991 به سازمان بین المللی اینلاین اسکیت تغییر نام داد و پس از آن این ورزش به  نام اینلاین اسکیتینگ شهرت یافت.

 

مزایای ورزش رولر اسکیت

رولر اسکیت یک ورزش هوازی است. در این ورزش میزان شوک و فشار وارده به مفاصل زانو ها و مچ پا در مقایسه با دویدن تا 50 درصد کاهش می یابد. به گفته یکی از استاد یاران پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه ویسکانسین اسکیت سواری از دویدن و دوچرخه سواری مفید تر است.

 

براساس مطالعات انجام شده اسکیت سواری ضربان قلب را به 140 تا 160 بار در دقیقه افزایش می دهد. با افزایش سرعت در اسکیت سواری میزان ضربان قلب به 180 ضربه در دقیقه هم می رسد و این امر سبب تقویت عضله قلب شده و گردش خون را بهبود می بخشد.

اسکیت سواری با سرعت متوسط به مدت 30 دقیقه حدود 285 کالری می سوزاند و ضربان قلب را به 148 ضربه در دقیقه افزایش می دهد.

 

انجام روزانه ی ورزش اسکیت سواری مانند دوچرخه سواری و شنا و دویدن تمام مزایای تناسب اندام را که در ورزش های هوازی مد نظر است به ارمغان خواهد آورد.

تنها با یک ساعت اسکیت سواری به طور متوسط 330 کالری می سوزاند. این سرعت اگر به 10 مایل افزایش یابد مقدار این کالری به 600 خواهد رسید.

 

در اسکیت سواری تمام عضلات بدن مانند مچ پا، شکم، کمر، زانو، باسن و ران و قلب به چالش کشیده می شوند.

اسکیت سواری مانند دویدن آرام باعث سلامتی و مصرف کالری و چربی سوزی و تقویت عضلات پا می شود.

میزان کالری مصرفی در افراد مختلف بستگی به معیار هایی مانند وزن، قد، متابولیسم، سرعت و زمان و ... دارد. 

 

انواع رشته های رولر اسکیت

اسکیت نمایشی

یکی از گسترده ترین شاخه های اسکیت های نمایشی است که در آن هنر موسیقی و نمایش دخالت دارند. این رشته مستلزم اسکیت باز های با تجربه و توانا با تعادل خوب، قدرت بدنی بالا، دقیق و هنرمند می باشد. تماشاگران حرکات این نوع اسکیت را با دقت و ظرافت به خصوصی تماشا می کنند.

 

اسکیت سرعت

اسکیت های سرعت دارای 5 چرخ هستند و اسکیت های دارای 4 چرخ تنها زمانی کاربرد دارد که اسکیت باز دارای پاهای کوچکی بوده و یا بخواهد وزن اسکیت را کاهش دهد.

چرخ ها دارای قطر کوچکی بین 76 تا 82 میلیمتر می باشد. چکمه ها دارای ساق کوتاهی هستند و از مواد سبک وزن مانند یک ماده ترموپلاستیک که دارای قابلیت شکل گیری است که بتواند قالب پا را بگیرند ساخته می شوند. کسانی که وارد این رشته می شوند علاقمند به انجام حرکات سرعتی و استقامتی هستند.

 

تجهیزات اسکیت سرعت

اسکیت سرعت دارای تجهیزاتی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 

لوازم ایمنی

این لوازم در گروه های سنی پایین تر و برای مبتدیان مورد استفاده می باشد. استفاده از این تجهیزات برای بزرگسالان و افراد حرفه ای رایج نمی باشد و از این گروه لوازم تنها استفاده از کلاه ایمنی الزامی می باشد.

کلاه ایمنی یکی از اصلی ترین و مهمترین وسایل ایمنی به منظور حفاظت از استخوان جمجمه می باشد. همچنین استفاده از کلاه ایمنی حالت ائرودینامیک ایجاد می کند.

 

کلاه سرعت

 

ورزش رول اسکیت, اینلاین اسکیت, ورزش اینلاین اسکیت

کلاه ایمنی مهم ترین وسیله ی ایمنی در ورزش رولر اسکیت می باشد

 

کلاه سرعت از جنس کائوچو با پوشش پلاستیکی می باشد و دارای وزن سبکی است. در این کلاه شیار هایی برای عبور هوا و تهویه تعبیه شده است. این نوع کلاه در تمامی مسابقات قابل استفاده می باشد.

 

آچار

یکی از ابزار مورد نیاز در این ورزش آچار می باشد. از این وسیله برای بستن پیچ های اسکیت بر روی فریم و پیچ بوت استفاده می شود. 

 

کفش اسکیت

 

مزایای ورزش رول اسکیت, انواع رشته های رول اسکیت, جنس چرخ های رول اسکیت

در سال 1991 ورزش رول بلیدینگ به اسم اینلاین اسکیت تغییر یافت

 

کفش های اسکیت از دو بخش فریم و بوت تشکیل شده است. چرخ ها، بلبرینگ و بوش ها در قسمت فریم نصب می شوند.

بوت کفش اسکیت از جنس محکمی از فیبر کربن ساخته می شود. دلیل سختی این قسمت این است که بتواند با کمترین انعطاف از مچ پا به پایین پا به خوبی محافظت کند.

 

کفش های اسکیت دارای استحکام در قسمت لایه بیرونی و راحتی در داخل می باشد. این کفش ها باید بیشترین ساپورت را در قسمت مچ پا داشته باشد. در صورتی که این قسمت دارای نرمی و انعطاف بیش از حدی باشد، برای بازیکن در اجرای برخی تکنیک ها ایجاد مشکل خواهد کرد. در کفش های حرفه ای از بیشترین درصد الیاف و مواد اولیه استفاده می شود.

 

لباس های اسکیت سرعت

جنس لباسی که در اسکیت استفاده می شود از انواع پارچه های استرچ می باشد. این لباس ها اغلب تنگ می باشد تا از ورود هوا به داخل آن جلوگیری شود.

 

چرخ های رولر اسکیت

 

کاهش وزن با رول اسکیت, رول‌ اسکیت, رول اسکیت چیست

جنس چرخ هایی که در رولر اسکیت استفاده می شوند از آلیاژ های مختلف است

 

چرخ های اسکیت از دو قسمت مرکزی و پیرامون تشکیل شده اند. در بخش مرکزی بلبرینگ هایی از جنس پلاستیک فشرده تعبیه شده است. جنس چرخ ها از انواع آلیاژ های مختلف می باشد.

 

بلبرینگ

بلبرینگ ها از مهمترین قسمت های کفش می باشد و در سایز های مختلف وجود دارند. مرغوبیت بالای بلبرینگ باعث افزایش سرعت در این ورزش می شود.

 

بوش

بخش داخلی بلبرینگ توسط بوش و بخش خارجی آن توسط فریم محکم می شود. به این ترتیب از چرخیدن حلقه میانی که باعث چرخیدن ساچمه های بلبرینگ می شود جلوگیری می کند. بوش ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند.

 

فریم اسکیت

این قسمت از کفش ها از جنس آلیاژ های سبک ساخته می شوند و در سایزهای مختلف نسبت به سن افراد وجود دارند. 

 

گردآوری: بخش ورزش بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------