آشنایی با ورزش نت بال و هرآنچه باید درباره این ورزش بدانیدنت بال, ورزش نت بال, آشنایی با ورزش نت بال

آشنایی با ورزش نت بال

 

نتبال یک بازي غیرحرفه ای است که توسط زنها بازي ميشود . این بازي مثل بازی بسکتبال است و قبل از این هم بازی بسکتبال نام داشت.

در هر تیم هفت بازیکن شرکت دارند و بازي در داخل سالن یا بیرون در هوای ازاد هم انجام ميشود .

 

در زمین بازي هر بازیکن باید فقط در جای خود بایستد و چنانچه از آن جا تکان بخورد، خطا محسوب می شود و توپ را در اختیار تیم ديگر قرار می‌دهند .

 

بازیکنی که توپ در اختیارش است، میتواند قبل از پرتاب کردن توپ به یارش تنها یک قدم از جای خود بردارد.

  

تاریخچه ورزش نت بال

نت بال ورزشی برگرفته از بازی بسکتبال است. بازی بسکتبال در سال 1891 به وسیله شخصی با نام جیمز نایسمیت اختراع گردید که نخستین ورزش را براي شاگردانش در مدرسه کریستین ورکر( که بعدها YMCA) به وجود آورد. معملمان زن کنجکاو به این رشته ورزشی شدند و آغاز به ایجاد گونه ای از این ورزش براي دختران کردند. به دلیل ویژگی های فیزیکی خاص زنان، آنان نمی توانند بطور موثری حرکات موجود در بازی بسکتبال مانند دو و انجام دریبل را انجام دهند بدین ترتیب بازی بسکتبال باید به گونه ای براي غلبه براین محدودیتها در زنان متعادل سازی گردد. بازی بسکتبال زنان یا نت بال زائیده این تطبیق است.

 

نخستین بار نت بال در انگلستان در سال 1895 در دانشکده مادام اوستنبورگ بازي شد و سریع در سراسر استرالیا و بعد جوامع بریتانیایی در جامائیکا و آنتاگو و در واقع ، در بسياري از کشورهای انگلیسی زبان توسعه یافت. هنوز قانون های دشوار و سختی در آن هنگام براي این بازي تودین نشده بود. به گونه ای که برخی از بازیها با تیم هاي 9 نفره انجام ميشد . در سال 1901 مجموعه ای از قوانیی تدوین شده براي نت بال به تائید رسید و نت بال به صورت رسمی به عنوان یک ورزش رقابتی معرفی شد. ولی این کار چند سال قبل از وقوع رقابتهای ورزشی در این رشته انجام شد.

 

این ورزش هم مانند بازی بسکتبال روی یک زمین سفت و یا یک زمین نرم انجام ميشود که در انتهای هر دوی آن حلقه هایی قرار گرفته است. توپ نت بال مانند توپبسکتبال است( ولی سبکتر، کوچکتر و قدری نرمتر که رنگ آن سفید است). سبدها دارای ابعاد کوچکتری و ارتفاع کمتری در مقایسه با بازی بسکتبال هستند ولی در پشت آن ها هم مانند بسکتبال یک تخته وجود دارد . زمین بازي به سه قسمت تقسیم ميشود که نشان ميدهد کجا اشخاص تیم میتوانند حرکت کنند. همچنين دو نیم دایره در هر دو انتهای زمین وجود دارد که به عنوان ضربه شناخته ميشود که ضربات امتیازی باید از این نقاط زده شوند.

 

نت بال, ورزش نت بال, آشنایی با ورزش نت بال

زمین ورزش نتبال

 

قانون های ورزش نتبال

هر بازیکن تنها میتواند توپ را براي مدت سه ثانیه پیش خود نگه دارد.( held ball)

بازیکن مالک توپ نمی تواند قدم بردارد.( stepping)

در موقع دفاع بازیکن باید سه گام از بازیکن مالک توپ فاصله بگیرد.( obstruction)

یک بازیکن نمی تواند دوباره توپ را خودش دریافت کند( replay)

یک بازیکن نمی تواند با بازیکن دیگری برخورد داشته باشد.( contact)

یک بازیکن بر اساس پست خود نمی تواند به یک منطقه از زمین وارد شود.( offside)

 

ویژگیهای فنی ورزش نتبال

قطر حلقه نت بال 380میلیمتر است و در ارتفاع 3. 05 متری از سطح زمین قرار دارد . شعاع 4. 9 متر نی مدایره زیر سبد،" منطقه پرتاب" نام دارد. زمین 30. 5 متر طول و 15. 25 متر عرض دارد و به سه منطقه یک سوم تقسیم ميشود . توپ چرمی یا لاستیکی بازي هم بین 680 تا 710 میلیمتر قطر دارد و 397 الی 454 گرم وزن آن است. یک بازي عادی از 4 تا زمان 15 دقیقه ای تشکیل ميشود که در فضای باز یا در سالن ،بازي ميشود .

 

نت بال, ورزش نت بال, آشنایی با ورزش نت بال

قانون های ورزش نتبال

 

در این ورزش هفت پست ثابت وجود دارد :

C:مرکز( center)

WA:بال حمله( wing attack)

WD:بال دفاع( wing defence) 

GD:دفاع هدف( goal defence)

GK:هدف بان( goal keeper)

GS:پرتابگر هدف( goal shooter)

 

همچنين در نتبال بازیکن های ذخیره ای هم وجود دارند، یک تیم کامل نتبال شامل ده نفر بازیکن میباشد .

 

گرردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------