علت درد بعد از رابطه جنسی در زنانیک رابطه جنسی دردناک باعث می شود که زن از هر گونه رابطه جنسی اجتناب کند

 

یک رابطه جنسی دردناک سبب ميشود که زن از هر گونه رابطه جنسی واژینال دوباره پرهیز کند که میتواند تاثیری منفی روی روابط زناشویی داشته باشد. درصورتی که بطور کامل تحریک نشده باشید امکان دارد در حین رابطه جنسی یا پس از دخول احساس درد داشته باشید.

علل درد بعد از رابطه جنسی
رابطه جنسی بخش مهمی از ازدواج است ولی درصورتی که در حین رابطه جنسی و پس از آن احساس درد داشته باشید احیانا می خواهید از آن دوریکنید. یک رابطه جنسی دردناک سبب ميشود که زن از هر گونه رابطه جنسی واژینال دوباره پرهیز کند که میتواند تاثیری منفی روی روابط جنسی داشته باشد. علل زيادي هستند که سبب ایجاد درد در رابط جنسی میشوند . درد امکان دارد در کلیتوریس، واژن یا لابیا باشد پس بهترین کار این است که دلیل این درد را پیدا کنید.

1. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، از نظر جنسی تحریک نشده اید
درصورتی که بطور کامل تحریک نشده باشید امکان دارد در حین رابطه جنسی یا پس از دخول احساس درد داشته باشید. درصورتی که بدرستی تحریک نشده باشید واژنتان خشک می ماند و در نبود روان کننده کافی موقع دخول آلت تناسلی دچار التهاب می شوید که سبب درد در حین دخول و پس از آن ميشود . بدین ترتیب بهتر است در این زمينه با شریکتان حرف زدهو زمان بیشتری براي پیش نوازی و معاشقه صرف کنید تا به میزان کافی روان کننده در واژن ترشح شود یا اینکه از لوبریکانت استفاده نمایید.

2. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، به ارگاسم رسیده اید
گاهی وقت ها حس لذت جنسی در حین رابطه به اندکی زیاد است که با ارگاسمی قدرتمند به پایان میرسد که سبب ایجاد گرفتگی در ناحیه پائین شکم ميشود و این درد در حین ارگاسم پس از آن هم ادامه پیدا خواهد کرد.

 

3. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، بیماری التهاب لگن
درصورتی که بیماري التهابی لگن pelvic inflammatory disease یا به اختصار PID داشته باشید امکان دارد پس از رابطه جنسی حس درد داشته باشید. این التهاب معمولاً به علت بیماري جنسی کلامدیلا Chlamydia ایجاد می شود. التهاب لگن به لوله های رحمی و رحم هم انتقال پیدا کرده و منجر به ملتهب شدن این اعضا ميشود که در این صورت سبب ایجاد درد در حین رابطه جنسی و گاهی پس از آن خواهد شد.

4. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، اندومتریوز
اندومتریوز Endometriosis زمانی بوجود مي‌ايد که بافت داخل رحم دچار رشد زیادی شود و دیگر اندام های بدن را تحریک کند که در این صورت منجر به رابطه جنسی دردناک، درد کف لگن و قائدگی های دردناک خواهد شد. (مطلب پیشنهادی:روش های تحریک جنسی)

 

5. علل درد پس از رابطه جنسی در زنان، واژینیسموس
واژینیسموس Vaginismus به سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن موقع دخول گفته ميشود که منجر به دخول دردناک خواهد شد. بعضی از علل واژینیسموس عبارتند از، نبود میل جنسی، ترس از دخول و احساس درد موقع دخول.

6. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، کیست یا فیبروم
فیبروم ها تومورهای غیرسرطاني هستند که در رحم رشد ميکنند و معمولاً بی ضرر و بدون علائم هستند. کسیت ها معمولاً در تخمدان رشد ميکنند . گاهی وقت ها کیست و فیبروم سبب درد شدید به ویژه پس از رابطه جنسی میشوند . فیبروم ها می توانند منجر به خونریزی شدید در حین قاعدگی و حتی خونریزی بین دوره های قاعدگی شود. گاهی وقت ها به دلیل پاره شدن کیست موقع رابطه جنسی احساس درد شدیدی خواهید داشت. درصورتی که چنين مشکلی داشتید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

7. علل درد بعد از روابط جنسی در زنان، حاملگی
درد و گرفتگی یکی از علامت های نخست حاملگی است. به ویژه درصورتی که پس از ارگاسم احساس درد داشته باشید. از آنجایی که ارگاسم سبب انقباض رحم ميشود امکان دارد دچار درد متوسط و شدید و گرفتگی شبیه زمان قاعدگی شوید.

8. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، عفونت مثانه
عفونت مثانه یا عفونت مجاری ادراری urinary tract infection یا به اختصار UTI امکان دارد در هر بخش از دستگاه ادراری شما ایجاد شود و در مرحله های توسعه یافته سبب ایجاد سوزش در زمان ادرار، وجود خون در ادرار و درد پس از رابطه جنسی ميشود .

9. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، پرولاپس رحم
درصورتی که عضلات کف لگن شما خیلی ضعيف شده و نتوانند از رحم حمایت کنند امکان دارد دچار پرولاپس Prolapse یا افتادگی رحم شوید که اکثر در زنان مسن دیده ميشود که عمدتاً به علت کاهش ميزان استروژن است. درصورتی که چند بار زایمان طبيعي داشته اید احتمال ابتلای شما به افتادگی رحم بیش تر خواهید شد. بعضی از علایم شایع آن عبارتند از:حس سنگینی در عضلات کف لگن، ترشحات واژن، درد پس از رابطه جنسی که در صورت مبتلا شدن به این مشکل باید به پزشک مراجعه نمایید.

10. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، عفونت واژن
قارچ کاندیدا Candida fungus مسئول ایجاد عفونت مخمری واژن است که بطور طبيعي در واژن موجود است ولی رشد آن بیش از حد ميشود . بعضی علایم شایع عفونت مخمری واژن شامل خارش، ناراحتي واژن و درد شدید بعد از رابطه جنسی است. امکان دارد زمانیکه عدم تعادل هورمونی منجر به عملکرد ضعيف سیستم ایمنی شده یادر اثر استرس و مصرف آنتی بیوتیک و عادت های بد غذایی، به عفونت مخمری مبتلا شوید که برای درمان آن باید به پزشک خود مراجعه نمایید.

11. علل درد بعد از رابطه جنسی در زنان، عفونت گنوره
گنوره Gonorrhea باکتری ای است که منطقه های گرم و مرطوب مثل واژن، گلو، مقعد و دستگاه تولید مثلی زن را الوده ميکند و میتواند از طريق رابطه جنسی دخولی انتقال یابد . درصورتی که با کسی که ابتلا به گنوره باشد رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید امکان دارد مبتلا شوید. شناسایی عفونت گنوره ساده نیست زیرا علایمی شبیه عفونت مخمری دارد. بعضی علایم شایع آن عبارتند از ادرار دردناک، ترشحات واژن، درد در حین دخول، درد پائین شکم و درد و گرفتگی پس از روابط جنسی.

منبع: سیمرغ

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------