علت کینه ای بودن چیست و نحوه برخورد با همسر کینه ایچگونه کینه ای نباشیم, رفتار با افراد کینه ای, با مرد کینه ای چگونه رفتار کنیم

رفتار با همسر کینه ای

 

با همسر کینه‌ای چگونه باید رفتار کرد؟ 

اگر گرفتار همسر کینه ای شده باشید، میدانید که کوچکترین ناراحتی و سوتفاهم تا مدت ها زندگی را برایتان تلخ خواهد کرد، برخورد با همسر کینه ای نیاز به ریزه کاری های رفتاری زیادی دارد که در ادامه این مطلب بیتوته آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

افراد کینه ای ، ماه ها و سالها کینه و ناراحتی نسبت دیگران را در دل خود نگه میدارند و همین مسئله باعث میشود مدام از آن افراد بدشان بیاید. اگر همسر شما جزو افراد کینه ای باشد ، زندگی برایتان تلخ خواهد شد. زمانی که همسر کینه ای از شما ناراحت شود یا دلخوری ای بین شما پیش بیاید ، از شما کینه زیادی به دل خواهد گرفت و نمیتواند شما را ببخشد و به زندگی با شما به خوبی ادامه دهد.

 

در مواردی که کینه ای بودن شدید نباشد یا علاقه همسرتان به شما زیاد باشد، میتوانید با راهکارهایی این مشکل را به مرور و در زمان طولانی حل کنید ولی در مواردی حل کردن این مشکل از توان شما خارج است و فقط باعث فرسودگی بیشتر روابط شما می شود و شاید مجبور به ترک چنین فردی شوید.

 

در ادامه مقاله به شما می گوییم که چرا برخی از افراد کینه ای هستند و راهکارهایی برای برخورد با همسر کینه ای به شما می آموزیم. 

 

دلایل کینه ای بودن, روش برخورد با همسر کینه ای, برخورد با همسر کینه ای

علل کینه ای بودن همسر

 

دلایل کینه ای بودن

هر زمانی به شما ظلم شود یا کسی کاری در حقتان انجام دهد که اصلا دوست ندارید مسلما باعث عصبانی شدن شما خواهد شد که واکنشی کاملا طبیعی است اگر فرد مسئولیت اشتباه خود را به عهده نگیرد و متوجه اشتباهش نشود و عذر خواهی کند کاملا طبیعی است که خشم و کینه نسبت به او داشته باشید ولی اگر نتوانید او را ببخشید و کینه را در دل خود نگه دارید ، به مشکل می خورید. 

 

معمولا افراد طبیعی زمانی که خشمشان فروکش می کند ، اتفاقی که افتاده است را تجزیه و تحلیل می کنند تا متوجه شوند چقدر مقصر بوده اند و چقدر تقصیر طرف مقابل بوده است و برای آرامش خودشان هم که شده باشد ، دیگران را در ذهن و قلب خود می بخشند و دیگر برای مدت طولانی مدام درباره ناراحتی شان صحبت نمی کنند. 

 

معمولا یک سری سوتفاهمات و یک سری الگوهای اشتباه رفتاری باعث می شود برخی از افراد کینه ای شوند و به این راحتی ها دلخوریشان رفع نشود.  مهم ترین دلایل کینه ای بودن افراد عبارت است از :

 

ایجاد سوتفاهم 

گاهی اوقات افراد دچار سوتفاهم شده و فکر میکنند که طرف مقابلشان قصد و نیت بدی نسبت به آنها دارد و شروع به منفی بافی می کنند و همین افکار منفی تبدیل به کینه می شود. اغلب افراد منفی باف و بدبین دچار سوتفاهم می شوند و همیشه فکر میکنند دیگران در حال سوءاستفاده از آنها هستند.

 

انتظارات غیر واقع بینانه

زمانی که افراد از دیگران انتظارات غیر واقع بینانه و غیر منطقی دارند که برآورده نمی شود. به جای این که احتمال بدهند انتظاراتشان زیاد است یا طرف مقابل آمادگی انجامش را ندارد ، س تصور می کنند طرف مقابل دوستشان ندارد و برایشان ارزشی قائل نیست و همین انتظارات غیر واقع بینانه و توقعات اشتباه باعث نشستن کینه در دل فرد می شود. 

 

رفتار با همسر کینه ای, راهکارهای برخورد با همسر کینه ای, دلایل کینه ای بودن

 با مرد کینه ای چگونه رفتار کنیم

 

منزجر شدن در طولانی مدت

گاهی اوقات زوجین در معرض رفتار های و اشتباهات یکدیگر قرار می گیرند که برایشان زجر آور است، زمانی که این رفتارها در طولانی مدت تکرار شود ، احساس انزجار باعث فاصله گرفتن آن ها از هم می شود و از تحمل کردن و تنشهای ایجاد شده در  زندگی مشترکشان خسته می شوند. در نتیجه صبر و تحملشان را از دست داده و ممکن است از هم کینه بگیرند

 

حسادت

گاهی اوقات ممکن است همسرتان به موفقیت های شما حسادت کند چون نمیتواند ببیند که شما در حال پیشرفت هستید و او در حال درجا زدن است. معمولا افرادی که عزت نفس پایین و اعتماد به نفس کمی دارند دچار حسادت کینه توزانه می شوند. 

 

روش برخورد با همسر کینه ای

شاید ناراحتی ایجاد شده تقصیر شما باشد ، یک عذرخواهی ساده از جانب شما میتواند دلخوری های بعدی زا از بین ببرد.  عذرخواهی بابت سهمی که در ایجاد دلخوری و کنیه همسرتان داشته اید نشان دهنده ضعف نیست بلکه نشان دهنده عزت نفس و شخصیت والا و منطقی شما است. مسئولیت پذیری شما را با شخصیت و جذاب تر نشان میدهد. اگر واقعا فکر میکنید رفتارتان اشتباه بوده یا باعث ایجاد سوتفاهم در همسرتان شده با یک عذرخواهی میتوانید کینه همسرتان را کاهش دهید. 

 

بعد از عذرخواهی مسئله را رها کنید

اگر همیشه سعی کنید که دیدگاهتان در مورد مسئله ناراحت کننده ، مورد تایید همسرتان قرار بگیرد ، حس کینه را در او تقویت میکنید. معمولا فرد کینه ای در اغلب موارد دست از کینه جویی برمیدارد و برخورد شما باعث تغییر موضع سریعتر او خواهد شد.

 

میتوانید بعد از عذرخواهی درباره بخشی که خودتان مقصر بوده  اید ، اشتباه همسرتان را هم به او گوشزد کنید و خودتان را حق به جانب نشان دهید.  سپس مسئله را رها کنید و وانمود کنید از  عصبانیت او دیگر نگران نیستید. روان درمان گرها معتقدند که گاهی اوقات میتوانید با وانمود کردن به درستی یک چیز ،وضعیت را تغییر دهید. 

 

در مورد انتظاراتتان با هم صحبت کنید

در مورد انتظاراتتان با همسرتان گفتگو کنید و از او بخواهید هر گاه ناخواسته کاری انجام میدهید که باعث ناراحتی اش می شود برای شما علت ناراحتی اش را توضیح دهد تا بهتر بتوانید مشکلات را حل کنید. از همسرتان بپرسید که برای بهبود شرایط چه کاری میتوانید انجام دهید و چه انتظاری از شما دارد. 

 

گاهی اوقات ممکن است  لجبازی کنید و شما هم به ناراحتی بیشتر دامن بزنید و از همسر کینه ای خود ناراحت شوید و با خودتان بگویید حالا که از من کینه به دل گرفته خودش باید متوجه رفتار اشتباهش بشود و من مجبور نیستم احساسش نسبت به خودم را تغییر بدهم. 

دست از لجبازی بردارید تا ناراحتی زودتر رفع شود ، اگر میخواهید ناراحتی همسرتان از بین برود باید نظر و توقع او را بدانید تا بتوانید اقدام درستی انجام دهید.

 

دلایل کینه ای بودن, روش برخورد با همسر کینه ای, برخورد با همسر کینه ای

راهکارهای برخورد با همسر کینه ای

 

خودتان را سرزنش نکنید

احتمالا شما هم نقشی در کینه به دل گرفتن همسرتان دارید ولی نباید خودتان را سرزنش کنید و  مقصر بدانید. اوضاع آن قدر که همسر کینه ای شما تصور میکند سیاه و سفید نیست و میتوانید با دیدگاهی واقعی تر شرایط را بسنجید.

 

 یک فرد طبیعی به ندرت از کسی کینه به دل می گیرد. اگر به درستی در دوران کودکی و فضایی که همسرتان تربیت شده کنکاش کنید متوجه می شوید علت کینه ای بودن او در محیطی که بزرگ شده است و روش تربیتی او نهفته است. 

 

شاید دائما پدر و مادرش از او انتقاد می کرده اند و همچنان میخواهد در مقابل آن درد از خودش محافظت کند. شاید خواهر کوچکترش صلا سرزنش نمی شده ولی او دائما مجازات می شود و شاید شما او را به یاد خواهر کوچکتر یا برادرش می اندازید و به همین خاطر میخواهد شما را مجازات کند.

 

برای تغییر دادنش تلاش نکنید

اگر بخواهید با اصرار و فشار همسرتان را تغییر دهید فقط باعث دورتر شدن او و بیشتر کینه به دل گرفتنش خواهید شد ، شما با این رفتارتان به او پیام میدهید که اگر خودش را اصلاح نکند دوستش نخواهید داشت. شما باید طوری رفتار کنید و گفتگوی منطقی و صمیمانه ای با او داشته باشید که خودش متوجه رفتار اشتباهش بشود و سعی در تغییر خودش داشته باشد. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------