زوج هایی که با هم ورزش می کنند زندگی شادتر و عاشقانه تری دارند!تاثیر ورزش بر رابطه زناشویی, ورزش با شریک عاطفی, فواید ورزش دونفره با همسر

تاثیر ورزش دو نفره بر زندگی عاشقانه

 

آیا درباره تاثیر ورزش دو نفره بر رابطه عاشقانه چیزی می دانید؟

بر اساس مطالعات انجام شده ورزش دو نفره باعث دوام رابطه عاشقانه و افزایش رضایتمندی از رابطه عاطفی می شود، اگر میخواهید بدانید چرا احتمال کنار هم ماندن زوج هایی که با هم ورزش می کنند، بیشتر است با ما همراه شوید. 

ورزش منظم فواید زیادی بر سلامت روحی و جسمی دارد. با این وجود بسیاری از افراد انگیزه کافی برای ورزش کردن ندارند. تحقیقات انجام شده نشان میدهد که ورزش با شریک عاطفی علاوه بر این که انگیزه شما را برای داشتن برنامه منظم ورزش افزایش می دهد باعث بهبود خلق و خو و رضایت از رابطه می شود. 

 

ورزش کردن با شریک عاطفی میتواند باعث لذت بردن از ورزش شود و حفظ یک روال منظم ورزشی را برای شما آسان تر نماید. 

افراد عاشق از انجام کارها با هم لذت می برند، چه شرکت در کنسرت باشد، چه تماشای فیلم یا حتی یک پیاده روی ساده. در واقع زوج های عاشق، علاقمند کشف اهداف، علاقمندیها، سرگرمی ها، مسافرت، آموزش، رسیدن به استقلال مالی یا داشتن سبک زندگی سالم مشترک هستند.

 

بررسی تاثیر ورزش دو نفره بر رابطه عاشقانه

مطالعه ای که در شماره نوامبر 2021 مجله issue of Journal of Social and Personal Relationships توسط ساکت فاکس و همکارانش منتشر شده است تاثیر ورزش دو نفره بر رابطه عاشقانه را نشان می دهد. 

 

براساس این مطالعه افرادی که با شریک عاطفی خود ورزش می کنند خلق و خوی بهتری در ورزش و در طول روز دارند و سطح رضایت بالاتری از رابطه عاشقانه را تجربه می کنند. 

 

داده ها از گروه 95 نفری از دانشجویان کارشناسی بدست آمده است که در در رابطه عاشقانه بودند و به طور منظم هفته ای 2 – 3 بار ورزش می کردند. میانگین سنی شرکت کننده 20.3  سال ( محدوده 18 – 35 ) بوده است و طول رابطه 1.9 سال ( محدوده 2 هفته تا 6.3 سال ) بوده است. 

 

این مطالعه به صورت نظرسنجی انلاین، کارگروه آزمایشگاهی و گزارش های روزانه به مدت 2 هفته و سوالات تکمیلی در پایان مطالعه انجام شده است. 

نتیجه این مطالعه نشان داد افرادی که با شریک عاطفی خود ورزش می کنند،  4.7 روز در طول هفته فعالیت ورزشی دارند و افرادیکه به تنهایی ورزش میکنند 1.3 روز در طول هفته فعالیت ورزشی دارند.

 

سایر سوالات این مطالعه در مورد درجه بندی احساسات حین ورزش، احساسات در طول روز و رضایت از رابطه بوده است.  

نتیجه مطالعه نشان داد که ورزش کردن با شریک عاطفی نسبت به ورزش کردن به تنهایی یا با دوستان یا با غریبه ها اثرات مثبت بیشتری دارد. 

 

ورزش کردن با شریک عاطفی باعث بهبود بیشتر خلق و خوی مثبت در طول ورزش و در طول روز می شود که با رضایت بیشتر از رابطه عاطفی همراه است. 

به نظر محققین ، زوج هایی که با هم ورزش می کنند درگیر فعالیت مشترکی هستند که از آن لذت میبرند و برایش ارزش قائل هستند. چون ورزش باعث می شود که به اهداف سلامتی و خوش اندامی خود برسند و سبک زندگی فعالی در پیش بگیرند.

 

ورزش کردن با هم باعث می شود که حمایت عاطفی و اجتماعی زوجین از هم بیشتر شود و بتوانند به طور موثر و آگاهانه یکدیگر را به ورزش بیشتر تشویق نمایند. بنابراین باعث بهبود خلق و خوی آن ها در طول روز خواهد شد.

 

به گفته محققین تشویق کردن برای رفتن به باشگاه و برنامه ریزی با شریک زندگی برای شرکت در رویدادهای ورزشی می تواند اثر مثبت بر فعالیت منظم ورزشی بگذارد ولی تحت فشار قرار دادن یا ایجاد احساس گناه میتواند باعث کاهش فعالیت ورزشی زوجین شود. 

 

 تاثیر ورزش دو نفره بر رابطه عاطفی, تاثیر ورزش دو نفره بر رابطه عاشقانه, تاثیر ورزش دو نفره بر روابط عاشقانه

تاثیر ورزش دو نفره بر رابطه زناشویی

 

ایجاد یک رابطه عاطفی سالم با ورزش

اگر انگیزه ورزش کردن ندارید سه نکته زیر را در نظر بگیرید :

 

1 – تحقیقات قبلی نشان میدهد که ورزش فواید زیادی بر سلامت جسمی و روانی دارد ، از جمله بهبود حافظه ، تسکین درد های جسمی ، بهبود اختلال نعوظ .

 

2 – صرف نظر از نوع فعالیت بدنی ( مانند دویدن ، پیاده روی ، رقص ، تنیس و غیره ) یا هدف آن ( مانند کاهش وزن ، تناسب اندام ، مدیریت دیابت و غیره ) فعالیت ورزش میتواند لذت بخش باشد بویژه درگیر شدن با حرکاتی که شدت و تکرار آن ها مناسب با نوع فعالیت بدنی شما می تواند شما را هیجان زده کند. بنابراین باید بگردید و ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید ، مثلا یوگا ، پیاده روی در طبیعت ، بدن سازی و فیتنس ، اسب سواری و غیره . 

 

3 – ورزش کردن با شریک عاطفی یا همسر باعث می شود که انگیزه بیشتری برای ورزش داشته باشید و رابطه  صمیمی تر عاشقانه تری را تجربه کنید و احتمال خیانت یا جدایی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. 

 

8 دلیل برای ورزش با شریک عاطفی

ورزش کردن با شریک عاطفی نه تنها باعث بهبود سلامتی شما می شود بلکه برای رابطه عاشقانه شما هم مفید است. تعداد فزاینده از شواهد نشان میدهد زوج هایی که با هم ورزش می کنند ، با هم می مانند. 

 

حرکات کششی دو نفره, ورزش دونفره با عشقت, رابطه عاطفی سالم با ورزش

رابطه عاطفی سالم با ورزش

 

1 - افزایش احساس خوشبختی

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد  که ورزش دو نفره هیجان انگیز باعث احساس رضایت و عشق بیشتر نسبت به شریک زندگی می شود. 

ورزش باعث ترشح هورمون اندورفین می شود. اندورفین از یک سو باعث کاهش احساس درد می شود و از سویی دیگر باعث تحریک ترشح هورمون دوپامین می شود که به عنوان هورمون پاداش شناخته می شود بنابراین احایی خوبی نسبت به فعالیتی که انجام میدهیم ، پیدا میکنیم و برای تکرار آن تشویق می شویم. 

 

این احساس خوب باعث می شود که از همراهی منظم با شریک عاطفیمان لذت ببریم و بودن کنار او به ما احساس خوشبختی بدهد. 

 

2 - بهبود بازدهی و عملکرد ورزشی

دویدن و پیاده روی منظم با هم و رقصیدن باهم میتواند کیفیت رابطه عاشقانه شما را افزایش داده و کارایی تمرینات ورزشیتان را بهبود ببخشد ، همراه شریک عاطفی به طور فوق العاده ای باعث افزایش بازده انرژی و سرعت و عملکرد شما هنگام تمرینات ورزشی میشود. 

 

البته اگر کار با دستگاهی را جدیدا شروع کرده اید و هنوز آشنایی کامل با آن ندارید حضور شریک عاطفی ممکن است باعث حواسپرتی و عملکرد نادرست شما شود ولی بعد از این که مهارت کافی برای کار با دستگاه را بدست آوردید حضور شریک عاطفی شما باعث بهبود باور نکردنی عملکرد و بازدهی شما خواهد شد. 

 

3- پارتنر شما را عاشقتان خواهد کرد

ورزش باعث القای برانگیختگی فیزیولوژیک می شود ، دست های عرق کرده ، بالا رفتن ضربان قلب و تنفس های شدید در اثر ورزش علایمی هستند که مشابه هیجان و جذابیت عاشقانه و برانگیختگی جنسی هستند و جالب اینجاست که مغز انسان به راحتی این دو را با هم اشتباه می گیرد. بله درست متوجه شدید ، مغز شما برانگیختگی فیزیکی در اثر ورزش را با برانگیختگی فیزیکی نسبت به پارتنر خود اشتباه می گیرد. 

 

با دعوت از عشقتان برای ورزش دو نفره از این ویژگی انسانی به نفع خودتان استفاده کنید . نتیجه یک ورزش دو نفره باعث افزایش جذابیت شما در چشمان او خواهد بود. 

 

4 - سریعتر به اهداف تناسب اندام خود می رسید

اگر هر دو نفر شما به تناسب اندامتان اهمیت بدهید ، فعالیت ورزشی تان بیشتر و منظم تر شده و دستیابی به اهداف تناسب اندامتان آسان تر خوهد شد. البته برای رسیدن به اهداف تناسب اندام خود نباید صرفا وابسته به شریک عاطفیتان باشید و عدم همراهی او نباید زمان بندی شما را به هم بزند وگرنه نتیجه برعکس خواهید گرفت و عدم همراهی او باعث کاهش انگیزه ورزش در شما خواهد شد. 

 

ورزش با شریک عاطفی, فواید ورزش دونفره با همسر, ورزش دو نفره با شوهر

فواید ورزش دونفره با همسر

 

5 - بهبود پیوند عاطفی

زمانی که با هم ورزش می کنید زمینه ای ایجاد می شود که بتوانید اقدامات خود را هماهنگ کنید مثلا وزنه ها را با ریتم همسرتان بلند کنید، سرعت راه رفتن یا دویدنتان را با او هماهنگ کنید. این تطابق های غیر کلامی به نفع هر دوی شماست و باعث می شود که از نظر عاطفی هماهنگی بیشتری پیدا کنید و صمیمیت عمیق تری را تجربه نمایید. 

 

6 – افزایش احساس مثبت به هم 

وقتی کارهای دونفره ای انجام میدهید که از آنها لذت می برید باعث می شود که از رابطه خود با شریک عاطفیتان لذت بیشتری احساس کنید. 

این احساس به خاطر تداعی احساس خوبی است که هنگام ورزش دونفره تجربه میکنید. درست مثل زمانی که یک نفر هنگام گفتگو با شما یک فنجان قهوه را در دست می گیرد و گرمای فنجان باعث می شود احساس کند شما آدم گرمی هستید. 

یا زمانی که هنگام گفتگو با یک شخص سرتان را تکان میدهید ، احساس میکند با او موافقید.

 

7 – سپری کردن زمان باکیفیت

یکی از بزرگترین دلایل شکست روابط عاطفی کمبود زمان با کیفیتی است که کنار هم سپری میکنید. از آنجایی که در روابط عاطفی هدف ما از خواستگاری به فرزند پروری و کار برای تامین مخارج زندگی تغییر می کند ، فراموش کردن احساس خوب اولیه و عشقی که به هم داشته ایم بسیار آسان است. 

 

ورزش کردن دو نفره در یک رابطه عاطفی به صورت منظم تضمین میکند که زمان دو نفره با کیفیتی را همیشه در کنار هم تجربه کنید و احساس عاشقانه تان را نسبت به هم روشن نگه دارید. 

ضمن این که یک موضوع مشترک برای گفتگوی دونفره پیدا میکنید که ارتباط کلامی سازنده بین شما را افزایش می دهد و باعث می شود از نظر عاطفی به هم نزدیک تر شوید. 

 

8 – کاهش تنش و استرس

به نظر من رابطه ای که تنش و اصطکاک نداشته باشد یک رابطه واقعی نیست. هر چه به کسی نزدیک تر شوید احتمال بیشتری وجود دارد که دچار تنش شوید. مثلا روش تربیت بچه ها یا خرج کردن اضافه درامد یا چیدمان وسایل خانه . 

اثرات تسکین دهنده درد ، بهبود خلق و خو و افزایش تمرکز اندورفینی که هنگام ورزش دونفره در بدن شما ترشح شده باعث می شود تا سریعتر به مصالحه و راه حل برسید. 

 

مشکلات شما کمتر دراماتیک به نظر می رسد ، احساسات منفی کمتر می شود و درک دیدگاه طرف مقابل برای هر دو نفرتان راحت تر خواهد شد. 

افزایش انرژی و کاهش تنش ناشی از ورزش مهم ترین دلیلی است که نشان میدهد زوجین باید با هم ورزش کنند. 

 

از سویی دیگر ورزش باعث تنظیم سطح هورمون استرس یا کورتیزول در بدن می شود، گره هایی که در عضلات پشت احساس می کنید یا سردرد های استرسی به راحتی با ورزش از بین می روند. 

کاهش استرس بعد از ورزش دو نفره باعث بهبود احساس آرامش و خوشبینی نسبت به شریک عاطفیتان می شود و احساسات منفیتان نسبت به او را کم میکند. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------