عروس در نگاه مادر شوهر 

 

 

 عروس  و مادر شوهر, مادر شوهر, اختلافات عروس و مادر شوهر

 

 

 

بسياري از اختلافات عروس مادرشوهري ريشه در رسوبات اشتباه ترين فکر هاي قديمي و سنتي دارد گاهي ديده مي شود مادري که داراي فرزند پسر است از همان کوچکي فرزندش پيش بيني مي کند که وقتي پسرش ازدواج کند مادرش را به همسرش خواهد فروخت.

 


 

بسياري از مادران ايراني علي رغم حس پسر دوستي که دارند، بر اين باورند که زحمت کشيدن براي پسرها کار بيهوده ايست چون به هر حال بعدا خيانت خواهند کرد و تمام عواطفشان را خرج همسرشان خواهند نمود. چنين مادراني آمادگي کافي دارند تا هر نوع رفتار عروسشان را به پسر دزدي و هر نوع رفتار پسرشان را به بي وفايي تعبير کنند. اينها وقتي هم که عروس مي گيرند، خودشان طوري رفتار مي کنند که عملا وفاداري و محبت کردن به ايشان سخت مي شود.

 

 

اين مادران علي رغم داعيه ي مهرباني زيادي که نسبت به پسران خود دارند ايشان را در شرايط واقعا دشواري قرار مي دهند که خيلي زود عصبي و کلافه خواهند شد.

 

 

عروسها هم بعضا از اين طرز فکرهاي قديمي و البته باطل بي بهره نيستند. بسياري از دختر خانم ها اصلا از قبل از ازدواج از خانواده ي همسر تصور منطقي و درستي ندارند و در همان فراز و فرودهاي ازدواج هم با ملاحظه ي هر نوع اختلاف سليقه اي ،فکر مي کنند بعد از ازدواج که به اصطلاح خرشان از پل گذشت ،روابط خود را با خانواده ي همسر قطع خواهند کرد .

 

 

اما اگر کمي منصف و مودب به ادب مسلماني باشيم به آساني و با اندکي صبر و خويشتنداري از اين سدهاي ارتباطي عبور خواهيم کرد و مادرشوهر را مثل مادرمان و عروس را مثل دخترمان خواهيم ديد.

 

 

مادر شوهر عزيز

 

 

يادتان باشد که شما هم وقتي ازدواج کرديد پسر مادر ديگري همسر شما شد و با عشق و عاطفه از شما حمايت کرد.

 

 

همچنين توجه داشته باشيد که عروستان رقيب شما نيست.مطمئن باشيد محبتهاي زوجيتي جاي محبت مادر فرزندي را نخواهد گرفت. همانطور که خودتان همسرتان را به نوعي و مادرتان را به نوعي ديگر دوست داشته و داريد پسر شما هم مي تواند محبتهاي مختلف و گوناگوني را با هم تجربه کند و غالب هر کدام را بشناسد مگر اينکه مهارتهاي ارتباطي را به او نياموخته باشيد و بسيار بي تجربه بار آمده باشد که در اين صورت مدتي طول مي کشد تا اين مهارتها را بياموزد. البته پسرها معمولا به سادگي و آساني دخترها نمي توانند محبت خودشان را به خانواده خود نشان دهند و به ظاهر، سرد و بي عاطفه جلوه مي کنند. اين رفتارها را نبايد به همسرانشان ربط داد.

 

 

همچنين توجه داشته باشيد که عروس شما جوان و بي تجربه است شايد داراي پيش داوريهايي باشد که او را نگران آينده ي روابطش با شما سازد. کافي است تا زمان جلب اعتماد لازم ،با صبر و احترام برخورد کنيد و بي جهت به خاطر مسائل بي ارزش دلخوري درست نکنيد.

 

 

اگر با مادر شوهرتان مشکل داريد گاهي از دريچه ي نگاه او به خودتان بنگريد تا بتوانيد او را درک کنيد و راه چاره ي مناسبي پيدا کنيد . از مردمک چشم مادر شوهرتان نگاه کنيد تا عروسي را ببينيد که بعد از ده سال زندگي هنوز مثل يک مهمان غريبه کنار شوهرش مي نشيند و در گوش او زمزمه مي کند

 

 

عروس خانم

 

 

شايد شما هم صاحب فرزند پسر بشويد. وقتي پسرتان مرد مي شود علاقه ي شما به او بيش از هر زمان ديگري گل مي کند.نبايد مانع روابط همسرتان با مادرش بشويد و قطع رحم کنيد .قطع رحم از بزرگترين گناهاني است که بخشيده نخواهد شد. اصلا شما به داشتن روابطي خوب با کساني که همسرتان به آنها تعلق دارد، احتياج داريد. با گذشت زمان اين مطلب براي هر خانمي بهتر معلوم مي شود .مردي که از ريشه ي خود به آساني ببرد و اصالت خود را حفظ نکند چندان قابل اعتماد نيست .چنين مردهايي معمولا داراي بيماري رواني هستند. اگر بتوانيد با احترام و محبت روابط سالمي را با خانواده ي شوهرتان به دست اوريد آنها بهترين پشتيبانان شما در زندگي خواهند بود.

 

 

اگر از رفتاري رنجيده مي شويد که مدام هم تکرار مي شود،اولا از واسطه کردن همسرتان بپرهيزيد که شرايط سخت را بحراني مي کند و بد را بدتر مي نمايد اما آن مطلب را رو راست با مادر شوهرتان در ميان بگذاريد اگر چه مدت کوتاهي موجب دلخوري شود بهتر از اين است که از آنها فاصله بگيريد در حاليکه علت رويگرداني شما را نمي دانند و احيانا آن را به حساب تکبر مي گذارند.

 


 

اگر با مادر شوهرتان مشکل داريد گاهي از دريچه ي نگاه او به خودتان بنگريد تا بتوانيد او را درک کنيد و راه چاره ي مناسبي پيدا کنيد . از مردمک چشم مادر شوهرتان نگاه کنيد تا عروسي را ببينيد که بعد از ده سال زندگي هنوز مثل يک مهمان غريبه کنار شوهرش مي نشيند و در گوش او زمزمه مي کند. زمزمه هايي که بيشتر، غيبت خانواده ي همسر به نظر مي رسد.

 

 

آقاي عزيز

 

 

اگر کمي مهارتهاي کلامي و ارتباطي را بهتر بياموزيد مي توانيد تنها با حرف زدن مشکلات را حل کنيد. اگر همسرتان نسبت به رابطه ي شما با مادرتان حساسيت نشان مي دهد براي اين است که او را از محبت واقعي و عميق خودتان مطمئن نکرده ايد. او را مطمئن کنيد که هيچ چيزي بين شما فاصله نخواهد انداخت. نگوييد قبول دارم که آنها مقصرند اما تو هم بي تقصير نيستي. اصلا دنبال مقصر نباشيد و سعي نکنيد همسرتان را محکوم کنيد تا اين بحث و جدلها به زندگي شما هم کشيده شود بلکه بگوييد مهم اين است که من دوستت دارم و روي همين مسئله تکيه کنيد و سعي کنيد وارد جزئيات بحث نشويد.

 

 

ضمنا

 

 

هيچگاه تحت تاثير حرفهاي همسرتان ازمحبت کردن به مادرتان دريغ نکنيد  اما تحت تاثير حرفهاي مادرتان هم به همسرتان ستم نکنيد و همواره صبور و ساکت کار درست را انجام دهيد.

منبع:تبيان

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------