همه چیز درباره تمکین زن در دوران عقدحکم عدم تمکین زن در دوران عقد, وظایف زن در دوران عقد, پرداخت نفقه در دوران عقد

قانون تمکین در دوران عقد

 

تمکین و عدم تمکین در دوران عقد

بعد از عقد نکاح حقوقی برای زوجین ایجاد می شود. یکی از تکالیف زن بعد از عقد، تمکین از شوهر است البته تمکین در دوران عقد قبل از مستقل شدن زوجین از نظر قانونی تفاوت ها و ملاحظات خاص خودش را دارد. 

براساس قانون بعد از عقد نکاح مانند سایر عقود ، حقوقی برای زوجین ایجاد می شود و تکالیفی برایشان بوجود می آید که نسبت به هم باید انجام دهند. یکی از تکالیف زن در دوران عقد تمکین از شوهر است که به دو دسته تمکین خاص و تمکین عام تقسیم می شود. یعنی زن باید در خانه ای که شوهر تعیین میکند ساکن شود مگر این که حق تعیین محل سکونت به زن داده شده باشد.

 

در برابر تمیکن، زن حق دریافت نفقه پیدا می کند. 

تمیکن در دوران عقد یکی از قوانین دینی اسلام تشیع است و  یک موضوع دینی محسوب می شود که قانون گذار بر اساس دین زوجین نسبت به آن حکم می کند. 

البته تمکین در دوران عقد و زمانی که دختر هنوز باکره است ملاحظات خاصی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. 

 

نکته مهمی که برای بسیاری از خانم ها سوال ایجاد می کند این است که زن در دوران عقد باید تمکین نماید؟ یا عدم تمیکن زن در دوران عقد چه حکمی خواهد داشت؟

 

دادخواست تمکین در دوران عقد, تمکین  زن در دوران عقد, تمیکن بعد از عقد

پرداخت نفقه در دوران عقد

 

تمکین یعنی چه؟

تمیکن بعد از عقد ازدواج از نظر حقوقی و قانونی ، تکلیف زن و حق مرد محسوب می شود یعنی زن از نظر شرعی و قانونی ملزم به اطاعت ا زفرامین مرد ، سکونت در خانه انتخابی مرد و انجام روابط زناشویی با شوهر است. 

 

تمکین به دو بخش تمکین عام و تمکین خاص تقسیم می شود.

 

تمین عام : پذیرفتن رسایت مرد در امور زندگی مشترک از  جمله زندگی زن در خانه ای که شوهرش تعیین میکند ، عدم اشتغال رن به کارهایی که مخالف مصالح خانواده است ، منع ادامه تحصیل و غیره . البته به شرطی که مرد در سند ازدواج یا سند زمی دیگری حق تعیین منزل ، اجازه اشتغال و تحصیل را به زن نداده باشد. 

حتی در صورتی که در دوران عقد باشید و در منزل پدرتان سکونت داشته باشید شوهر شما میتواند شما را موظف کند که به منزلی که خودش تعیین نموده است ، ساکن شوید. 

 

تمکین خاص : آمادگی زن برای داشتن رابطه جنسی با مرد به جز مواردی که بیماری مانع می شود یا بتواند ا زحق حبس بر مهریه استفاده نماید. 

 

پرداخت نفقه در دوران عقد

برخلاف عرفی که در جامعه اتفاق افتاده است و دختر در دوران عقد به دلیل این که در منزل پدرش سکونت دارد ، نفقه ای از شوهرش دریافت نمی کند. 

از نظر قانونی و شرعی بلافاصله بعد از عقد ، حق نفقه زن به عهده شوهرش است. 

 

البته پیش شرط پرداخت نفقه ، تمیکن زن از شوهرش است مگر این که از حق حبس زن استفاده نماید یا این که مرد الزام اساسی برای تمکین زن از جمله مسکن و اثاثیه منزل را فراهم نکرده باشد. 

 

از نظر قانونی تامین نفقه و مسک و اثاثیه بر عهده مرد است.  بنابراین تامین مسکن جدا گانه جزو تکالیف مرد بعد از عقد محسوب می شود بنابراین اگر مردی همسرش را برای سکونت به خانه پدرش ببرد نمیتواند از او توقع تمیکن داشته باشد. 

 

در صورتی که دختری در دوران عقد بدون داشتن حق حبس مهریه ، تمیکن نکند ، پسر میتواند درخواست الزام به تمکین را به دادگاه ارائه نموده و در صورتی که همچنان زن تمکین ننماید ، ناشزه شناخته خواهد شد و حق مطالبه نفقه از او گرفته می شود. البته نفقه ای که مربوط به قبل از صدور رای ناشزه بودن است را میتواند مطالبه نماید. 

 

عدم تمکین در دوران عقد, دادخواست تمکین در دوران عقد, تمکین خاص در دوران عقد

شرایط تمکین در دوران عقد

 

تمکین در دوران عقد

تمکین شوهر یعنی پذیرش برتری مرد در امور کلی زندگی خانوادگی. در صورتی که زن از تمکین شوهر خودداری کند ، به عنوان زن ناشزه شناخته خواهد شد. البته همچنان حق مهریه زن ناشزه برایش پابرجاست. 

 

در صورتی که زن باکره باشد و بین زوجین نزدیکی ایجاد نشده باشد می تواند از حق حبس استفاده کند. یعنی زن میتواند تا زمانی که مهریه را دریافت نکرده است از ایفای وظایفش در مقابل شوهر امتناع کند و این امتناع باعث از بین رفتن حق نفقه او نخواهد شد. مشروط بر این که مهر او حال باشد . 

 

بنابراین حق حبس زن می تواند دلیلی موجه برای عدم تمکین در دوران عقد باشد. 

یعنی زن میتواند تمکین خود را مشروط به پراخت تمام مهریه نماید.

یعنی زن می تواند اعلام کند تا زمانی که مهریه او پرداخت نشده ، تمکین نمی کند البته به شرطی که قبلا به اختیار خود وظایف زناشویی را انجام نداده باشد. 

 

در صورتی که مرد توان مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد و اعسار و ناتوانی مالی خود برای پرداخت یک جا مهریه را اثبات کند ، حق حبس زن از بین نمی رود. 

در صورتی زن میتواند از حق حبس مهریه استفاده کنید که مهریه اش حال و عندالمطالبه باشد .

 

در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد حق حبس زن از بین می رود. 

در صورتی که زن و شوهر بعد از ازدواج به پرداخت قسطی مهریه توافق کرده باشند حق حبس زن از بین می رود مگر این که قسطی شدن مهریه به دلیل تقاضای اعسار مرد بوده باشد. 

 

اگر زن بخشی از مهریه را بگیرد، حق حبس همچنان پابرجاست مگر این که توافق کرده باشند که مابقی به صورت قسطی پرداخت شود.

بعد از صدور حق حبس مهریه ، زن تکلیفی برای تمکین عام یا خاص از شوهرش ندارد ولی اگر حتی یک بار با سوهرش رابطه جنسی داشته باشد دیگر نمی تواند از حق حبس مهریه استفاده کنید. 

 

در صورتی که اثبات شود زن در دوران عقد یا بعد از آن ، تمکین عام داشته است نه خاص ، یعنی مدتی با شوهرش زندگی مشترک داشته است دیگر نمی تواند از حق حبس خود استفاده نماید. 

در صورتی که زن در دوران عقد از حق حبس مهریه استفاده کنید ، از نفقه محروم نمی شود و حتی میتواند برای عدم پرداخت نفقه شکایت نماید. 

 

 تمیکن بعد از عقد, تمکین در دوران عقد, عدم تمکین در دوران عقد

تمکین در دوران عقد

 

دادخواست تمکین در دوران عقد

دادخواست تمکین در دوران عقد برای مرد می تواند چالش هایی ایجاد کند.  در صورتی که عمل نزدیکی بین زوجین انجام نشده باشد و زن برای دفاع از خود در دادگاه به حق حبس استناد کند، دعوی تمکین از سوی مرد رد خواهد شد. 

 

در صورتی که زن قبلا با شوهرش رابطه برقرار کرده باشد یا از حق حبس خود در دادگاه استفاده نکنید، حکم عدم تمکین یا الزام به تمیکن زوجه در دوران عقد برایش صادر خواهد شد. 

 

در صورتی که زن در دادگاه از حق حبس خود استفاده کند و دعوی مرد برای تمیکن در دوران عقد رد شود، میتواند دادخواست جدیدی برای اجازه ازدواج مجدد به دلیل نشوز همسر را به دادگاه ارائه نموده و ازدواج مجدد نماید. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 دانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------