تازه های مناسبت در ایران و جهان

جشن وارداوار, جشن آب ارمنستان, جشن آب بازی ارمنستان

جشن آب ارمنستان چه زمان و چگونه برگزار می شود

جشن وارداوار جشن آب ارمنستان آب ارمنستان، معروف به وارداوار، یک جشن باستانی است که در چهاردهمین روز…

"17 می" روز جهانی فشار خون بالا۲۷ اردیبهشت روز فشار خون, فشار خون بالا, پیشگیری از روز جهانی فشار خون بالا

روز جهانی فشار خون چه روزیست

 

۲۷ اردیبهشت ماه؛ روز جهانی فشار خون 

روز جهانی فشار خون در 17 می هر ساله به منظور افزایش آگاهی و ترویج پیشگیری، تشخیص و کنترل فشار خون برگزار می شود. فشار خون بالا عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است. در این مقاله بیتوته در خصوص این روز بیشتر توضیح داده شده است.

بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان با فشار خون بالا زندگی می کنند که عامل اصلی بیماری های قلبی عروقی و مرگ زودرس در سراسر جهان است. بار فشار خون بالا به طور نامتناسبی در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​احساس می شود. علاوه بر این، حدود نیمی از افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، از وضعیت خود بی اطلاع هستند و آنها را در معرض خطر عوارض پزشکی قابل اجتناب و مرگ قرار می دهد.

 

سازمان بهداشت جهانی فشار خون بالا را به عنوان عامل اصلی مرگ و میر قلبی عروقی نسبت می دهد. لیگ جهانی فشار خون (WHL)، یک سازمان متشکل از 85 انجمن تشخیص داد که بیش از 50 درصد از جمعیت پرفشاری خون در سراسر جهان از وضعیت خود بی اطلاع هستند.

 

روز جهانی فشار خون بالا, شعار روز جهانی فشارخون, دلیل روز جهانی فشارخون

۲۷ اردیبهشت روز فشار خون

 

برای رسیدگی به این مشکل، WHL در سال 2005 یک کمپین آگاهی جهانی در مورد فشار خون بالا آغاز کرد و 17 می هر سال را به عنوان روز جهانی فشار خون (WHD) اختصاص داد. در طول چند ساله گذشته، جوامع ملی بیشتری درگیر WHD بوده‌اند و در فعالیت‌های خود برای رساندن پیام به عموم نوآورانه عمل کرده‌اند.

 

همه کشورها با مشارکت دولت ، جوامع حرفه ای، سازمان‌های غیردولتی و صنایع خصوصی  از طریق رسانه‌ها و تجمع‌های عمومی، آگاهی مردم را نسبت به فشار خون بالا ارتقا دادند. 

اطلاع رسانی سال به سال افزایش می یابد، WHL مطمئن است که تقریباً به تمام 1.5 میلیارد نفری که تحت تأثیر فشار خون بالا قرار دارند می توان دسترسی پیدا کرد.

 

هر سال ۱۷ می مطابق با ۲۸ اردیبهشت روز جهانی فشار خون و به مدت یک هفته، هفته ملی فشار خون می باشد و از این فرصت جهت اطلاع رسانی و آگاهی مردم در زمینه عوامل خطر این بیماری، نحوه تشخیص، مراقبت، چگونگی کنترل و همچنین عوارض  این بیماری بی علامت استفاده می گردد.

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023