صنایع دستی گناوه شامل چه چیزهایی می باشد؟معرفی صنایع دستی گناوه, صنایع دستی گناوه, آشنایی با صنایع دستی گناوه

معرفی صنایع دستی گناوه

 

صنایع دستی گناوه

گناوه از بنادر مهم استان بوشهر است. که صنایع دستی آن خاص صنایع دستی ساحلی است . مهمترین صنایع دستی این شهرستان را قایق سازی ، حصیر بافی،عبا بافی ، گبه بافی و همین طور قالی بافی تشکیل می دهند. در ادامه این مطلب بیتوته، به معرفی چند مورد از صنایع دستی گناوه خواهیم پرداخت.

صنایع دستی بندر گناوه

گبه‌ بافی

گبه نوعی فرش و از محصولات شاخص صنایع دستی گناوه است و به روش قالی و به‌ طور ذهنی بافته می‌شود. در گذشته برای بافت گبه از رنگ طبیعی پشم و نخ استفاده می‌کردند و به آن گبه خودرنگ می‌گفتند. طرح‌های گبه از طبیعت برگرفته می‌شود و در بافت آن از نقش‌هایی مانند دو لوزی سماور، وسط چنگ،‌ حسین خانی، کنگره‌ای، چنگ، نقش چنار،‌ بغل خوسی و حیوانات استفاده می‌شود.

 

معرفی صنایع دستی گناوه, صنایع دستی گناوه, درباره صنایع دستی گناوه

صنایع دستی گناوه

 

گلیم‌ بافی

گلیم از صنایع دستی معروف این شهرستان پس از گبه است که از نقش‌های هندسی و رنگ‌های شاد و زیبا تشکیل می‌شود. مواد اولیه گلیم به روش سنتی و گیاهی رنگرزی می‌شود و در بافت آن از نقش‌هایی مثل خراسانی، دانه بیگی، حوض، آیینه گل، چنگ و تهرانی استفاده می‌شود. 

 

معرفی صنایع دستی گناوه, صنایع دستی گناوه,صنایع دستی گناوه شامل چه چیزهایی می باشد

آشنایی با صنایع دستی گناوه

 

حصیر بافی

بافته حصیر نخستین زیرانداز و سرپناهی بود که انسان‌ها آن را ساختند. حصیر بافی در گناوه به علت وجود ساقه‌های خرما متداول گردید و هنوز در بیشتر روستاهایی که درخت نخل دارند تولید می‌شود. تک نوعی فرش حصیری و از تولیدات مهم‌ این صنعت است. کیف، انواع سبد، زنبیل، کلاه و بادبزن از محصولاتی است که به وسیله حصیر بافته می شود.

 

معرفی صنایع دستی گناوه, صنایع دستی گناوه, آشنایی با صنایع دستی گناوه

درباره صنایع دستی گناوه

 

گرگور

به قفس‌های ماهیگیری و ابزارهای صید تله‌ای گرگور می‌گویند. هر گرگور از سه جزء بدنه، کف و دریچه ورودی تشکیل شده و اکنون از سیم فلزی گالوانیزه و به شکل نیم‌کره تولید می‌شود. این ابزار برای صید انواع ماهی، سخت‌پوستان و نرم‌تنان استفاده می‌شود.

 

معرفی صنایع دستی گناوه, صنایع دستی گناوه, آشنایی با صنایع دستی گناوه

صنایع دستی گناوه شامل چه چیزهایی می باشد

 

عبا بافی

بافت عبا یکی از هنرهای ظریف بافندگان گناوه است که تاریخچه تولید آن به پانصد سال قبل بازمی‌گردد. این محصول خاص از پشم خالص شتر تهیه می‌شود و به کشورهای حوزه خلیج فارس هم صادر می‌شود. از ویژگی‌های آن خودرنگ و لطیف بودن است.

 

معرفی صنایع دستی گناوه, صنایع دستی گناوه, درباره صنایع دستی گناوه

معرفی صنایع دستی گناوه

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------