استفاده از فرش بیضی و گرد در طراحی داخلیطریقه بافتن فرش گرد, آموزش طرز زنجیره زدن فرش گرد, مدل های فرش گرد

طرح فرش گرد

 

آیا می دانید برای انتخاب یک فرش گرد و یا بیضی باید چه نکاتی را در نظر بگیرید؟

 فرش گرد یا بیضی به انواعی از فرش ماشینی گفته می شود که از لحاظ تراکم، شکل و ابعاد با فرش های معمولی مستطیلی تفاوت دارند. برخلاف فرش های مستطیلی این نوع فرش ها در همه ی فرش فروشی ها به صورت آماده موجود نیست و در اغلب اوقات لازم است طرح و ویژگی های آن توسط مشتری به فروشنده داده شود تا فرش مَدنظر مشتری بافته شود. در این مطلب از بیتوته قصد داریم برای آگاهی بیشتر شما در خصوص موضوع راهنمای خرید فرش های گرد و بیضی و ویژگی های انواع فرش باکیفیت صحبت کنیم. 

آشنایی با فرش های گرد و بیضی

فرش گرد و یا بیضی به انواعی از فرش های ماشینی گفته می شود که با جنس الیاف پلاستیک، پشم و اکرولیک بافته می شود. اهمیت انتخاب طرح و نوع فرش تنها در چیدمان دکوراسیون نیست، این انتخاب می تواند تا حد زیادی به فضای منزل شما اصالت ببخشد.

 

از جمله تغییراتی که در صنعت فرش بوجود آمده بافته شدن فرش هایی است که برخلاف فرش های معمولی دارای هندسه ی گرد، مربع و یا بیضی هستند. انتخاب این نوع فرش ها باعث می شود که فرش ها تمام فضای کف منزل شما را اشغال نکنند و دکوراسیون شما به سبک مدرن تر دیده شود.

 

فرش های بیضی و گرد از جمله فرش های مدرن و رایجی هستند که به علت نداشتن گوشه سبب مدرن و منحصر به فرد نشان دادن بیشتر فضای منزل شما می شوند. امروزه نسبت به گذشته مردم بیشتر به سمت انتخاب فرش ها و دکوراسیون مدرن تر گرایش دارند و این سبک از فرش توانسته طرفدران بسیار زیادی را در میان سلایق مختلف پیدا کند.

 

جنس و نوع این فرش ها می تواند از نوع گبه، فرش ماشینی، گلیم، وینتیج، شنل و چهل تکه باشد. در حال حاضر انواع فرش های بیضی ماشینی که متناسب با طرح و رنگ سایر فرش ها و دکوراسیون بافته می شود، در میان افراد مدرن پسند طرفداران زیادی دارد.

 

اگر شما هم قصد دارید که از این نوع فرش ها تهیه کنید، توصیه می کنیم به فرش های گرد و یا بیضی فکر کنید که سایز عرضی آنها نسبت به سایز طولی کمتر باشد. بسیاری از دکوراتورها برای زیبا تر شدن فضای منزل توصیه می کنند که این فرش ها را به صورت جفت و با تراکم بالا سفارش دهید.

 

فرش گرد و بیضی, فرش گرد ماشینی, طریقه بافتن فرش گرد

الیاف اکرولیک

 

ابعاد فرش گرد

همانطور که اشاره شد فرش های گرد و بیضی با تراکم، طرح، شکل و ابعاد مورد نظر مشتری بافته می شود. بنابراین برخلاف انواع فرش های مستطیلی معمولی برای این نوع از فرش ها نمی توان ابعاد مشخصی را تعیین کرد. اما برای راهنمای بهتر شما در این قسمت از مقاله به پرطرفداترین ابعادی که این فرش های ماشینی گرد سفارش داده می شوند، اشاره می کنیم. ابعاد استاندارد فرش های گرد شامل:

* فرش ماشینی گرد با قطر ۱.۵ متر ( ۱.۵در۱.۵ )

* فرش دایره ای با قطر ۳ متر (۳در۳ )

* فرش گرد دارای قطر ۱ متر ( ۱در۱ )

* فرش ماشینی گرد دارای قطر ۲ متر (۲در۲ )

* فرش دایره ای با قطر ۲.۵ متر (۲.۵در ۲.۵)

 

برای تعیین ابعاد فرش ماشینی باید قطر آن را در نظر گرفت؛ یعنی فرش گرد که دارای قطر 3 در 3 است یک فرش ماشینی 6 متری محسوب می شود. همچنین اگر هر دو قطر فرش ها یکسان باشد فرش ها دایره ای هستند اما اگر یکی از قطر ها بیشتر بود فرش تبدیل به فرش بیضی و یا سایر اشکال هندسی می شود.

 

بافت و چله کشی فرش بیضی و گرد, فرش بیضی, کاربرد فرش گرد و بیضی

فرش بیضی

 

از فرش های ماشینی گرد و بیضی در کجاها استفاده می شود؟

از فرش های گرد و بیضی در مکان های مختلفی استفاده می شود. از جمله مکان هایی که این فرش ها را در آنجا مشاهده می کنید: هتل ها، ورودی سالن، جلوی درب سرویس های بهداشتی، سالن های کنفرانس و وسط فضای اتاق ها است.

 

مزایای انتخاب فرش گرد و بیضی همانطور که اشاره شد انتخاب نوع فرش ها در چیدمان دکوراسیون نقش بسیار پررنگی دارد. بسیاری از دکوراتور ها توصیه می کنند در قسمت هایی از منزل به جای فرش های معمولی و مستطیلی شکل از انواع فرش های گرد و بیضی استفاده کنید.

 

مهم ترین علل و مزایای پهن کردن این گونه فرش ها شامل موارد زیر است:

* بزرگتر نشان دادن فضاهای بزرگ

* هماهنگی با لوستر های گرد

* مفروش کردن مکان هایی که فضای کافی برای پهن کردن فرش مستطیلی را ندارند.

* باعث جدا نشان دادن دو فضا از یکدیگر می شود.

* سبب برجسته نشان دادن فضا در اتاق هایی که دیوار گرد دارند، می شود.

* باعث بهتر دیده شدن میز های گرد می شود.

 

فرش گرد و بیضی, فرش گرد ماشینی, طریقه بافتن فرش گرد

مزایای پهن کردن فرش های گرد

 

راهنمای خرید فرش گرد و بیضی

برای منزل برای اینکه بهترین گزینه را از میان انواع فرش های گرد انتخاب کنید لازم است نکات مختلفی را در نظر بگیرید. از جمله مهم ترین نکات برای خرید فرش های دارای هندسه متفاوت موارد زیر است:

 

میزان بودجه خود را در نظر بگیرید

احتمالا اولین موردی که برای تهیه ی فرش منزل خود در نظر گرفته اید میزان بودجه ای است که برای خرید فرش کنار گذاشتید. فرش های گرد و بیضی براساس تراکم، جنس الیاف، محل بافت و ابعاد دارای قیمت های متفاوتی هستند. بنابراین بعد از انتخاب سبک فرش های مورد علاقه ی خود، بررسی کنید که مطابق با میزان بودجه خود آیا می توانید هزینه ی فرش را به صورت نقدی پرداخت کنید و یا اینکه لازم است برای پرداخت هزینه ها آن را قسط بندی کنید.

 

قصد دارید فرش را در چه فضایی پهن کنید

نکته ی مهم دیگر این است که در نظر بگیرید قصد دارید فرش را در چه فضایی پهن کنید. برای مثال اگر قصد دارید که از انواع فرش های گرد برای مفروش کردن اتاق کودک استفاده کنید؛ توصیه می کنیم از انواع فرش های پشمی که دارای مزایایی مانند: گرم کردن فضای کف اتاق، ایجاد استحکاک و جلوگیری از آسیب دیدن کودک و دارای ظاهر فانتزی هستند، استفاده کنید. همچنین اگر قصد دارید این نوع فرش ها را در فضای نزدیک به پذیرایی خود پهن کنید بهترین گزینه فرش هایی هستند که از لحاظ تراکم و طرح به فرش های پذیرایی تان نزدیک هستند.

 

چله کشی فرش بیضی, بافت و چله کشی فرش بیضی و گرد, فرش بیضی

فرش مناسب اتاق کودک

 

توجه به رنگ دکوراسیون و کفپوش

رنگ کفپوش و سرامیک یکی دیگر از آیتم های مهم در انتخاب طرح انواع فرش های گرد و بیضی است. برای انتخاب طرح فرش توصیه می کنیم علاوه بر رنگ کفپوش به سبک، نحوه ی چیدمان و رنگ دکوراسیون خود نیز دقت کنید. فرش ها می توانند به طور چشمگیری در شکل فضای منزل شما تاثیر بگذارند. بنابراین به هارمونی رنگ فرش با دکوراسیون خود دقت کنید، تا همیشه از انتخاب خود لذت ببرید.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------