چگونه یک فرش کناره مناسب برای خانه خود بخریم؟فرش کناره یک در چهار, ابعاد فرش کناره, فرش کناره کرم رنگ

فرش کناره چیست

 

آیا می دانید چگونه می توان فرش کناره مناسبی را انتخاب کرد؟

در خانه های ایرانی فرش علاوه بر نقشی که در چیدمان دکوراسیون منزل دارد یک جز هویتی به حساب می آید. به همین دلیل بسیاری از افراد در هنگام خرید آن دقت زیادی به خرج می دهند. فرش ها انواع زیادی دارند. یکی از انواع آنها فرش کناره نامیده می شود. فرش های کناره فرش هایی هستند که با ابعاد کوچک یعنی 6، 9 و 12 متر به فروش می رسد. در این مطلب از بیتوته قصد داریم که در خصوص موضوع های مرتبط با راهنمای خرید فرش کناره، انواع و ویژگی های آنها با شما صحبت کنیم.

فرش کناره چیست؟

فرش کناره یا رولی به فرشی گفته می شود که دارای طول متغیر (مانند: 2، 3، 4، 6 و 12 متر) و عرض نسبتا ثابت 1 تا 1.5 متر است. البته از آنجایی که فرش های کناره برای استفاده در مکان هایی مانند: راهروها، کنار فرش، وسط پذیرایی یا آشپزخانه و کنار درب استفاده می شود، هنگام مراجعه به بازار برای تهیه این فرش ها با ابعاد و شکل های متنوعی مواجه خواهید شد.

این فرش ها به دو شکل مدرن و سنتی بافته می شوند. فرش های سنتی فرش هایی هستند که دارای نقشه ی مشخص و خاصی هستند این فرش ها را می توان متناسب با ابعاد مورد نظر مشتری از هر نقطه برش داد. نوع دیگری از فرش های کناره فرش های سنتی هستند. این فرش ها دارای حاشیه و نقشه مشخص و منسجمی هستند؛ بنابراین برخلاف فرش های مدرن نمی توان آنها را از هر نقطه ای برش داد.

 

کناره فرش, فرش کناره مدرن, فرش کناره دستباف

انواع فرش کناره

 

همچنین فرش های کناره به دو دسته ی دستباف و ماشینی نیز تقسیم می شوند. فرش های ماشینی نسبت به فرش های دستباف قیمت پایین تری دارند و می توان طرح آنها را متناسب با سلیقه ی مشتری ها آماده کرد. پیشنهاد می کنیم اگر قصد دارید فرش های کناره را در نزدیکی فرش های اصلی پذیرایی خود پهن کنید، تصویر فرش های اصلی خود را برای آماده کردن نقشه و بافت فرش کناره در اختیار بافنده های فرش قرار دهید.

 

همانطور که اشاره شد فرش های کناره در ابعاد مختلف و برای کاربردهای متنوعی بافته می شوند. جالب است که بدانید بسیاری از افراد از انواع نمد، زیرانداز، پشم، گلیم، زیلو و آکرولیک به جای فرش های کناره دستباف و یا ماشینی استفاده می کنند. انواع این گلیم و نمد های زیبا به منزل شما جلوه ی فوق العاده ای می دهند.

 

فرش کناره دستباف, فرش کناره, انواع فرش کناره

فرش کناره نمدی

 

کاربرد فرش های کناره

فرش های رولی موارد مصرف مختلفی دارند. مهم ترین کاربردهای این فرش ها شامل موارد زیر است:• از این فرش ها می توان برای پر کردن فضای بین اتاق ها در منزل استفاده کرد.

• بسیاری از آشپزخانه ها فضای داخلی بسیار محدودی دارند. برای اینکه در فصل سرما از شر سرمای کف اشپزخانه در امان بمانید، توصیه می کنیم از فرش های کناره کوچک با طول و عرض مناسب کف اشپزخانه خود استفاده کنید.

• این فرش ها برای پوشاندن راهروها و روی پله ها مناسب هستند. برای تهیه آنها ابعاد پله های خود را اندازه گیری کرده و متناسب با رنگ دکوراسیون، فرش های مورد نظر خود را سفارش دهید.

 

 طرح های فرش کناره, فرش کناره ۴ متری

استفاده از فرش کناره در راهرو

 

• انداختن فرش های کوچک برای اتاق خواب زیباتر از فرش های بزرگی که تمام فضای اتاق را اشغال می کنند، است.

• فرش های کناره عریض برای پهن کردن مقابل درب ورودی اتاق ها و سرویس بهداشتی مناسب هستند.

• پهن کردن یک فرش رولی کوچک مقابل درب ورودی منزل می تواند ازآلوده و گلی شدن فضای داخلی جلوگیری کند.

راهنمای خرید فرش های کناره

برای خرید فرش کناره مناسب توصیه می کنیم در درجه اول به سبک چیدمان دکوراسیون خود دقت کنید. اگر سبک منزل شما مدرن است بهترین انتخاب فرش های مدرنی هستند که سبک خاصی ندارند اما اگر نحوه ی چیدمان منزل شما کلاسیک است، انواع فرش هایی که دارای نقشه ی سنتی هستند منزل شما را زیباتر نشان می دهد.

 

البته فرش هایی که در آنها ترکیبی از طرح های سنتی و مدرن بافته شده نیز در بازار یافت می شوند. این فرش ها برای افرادی که برای چیدمان دکوراسیون خود به هر دو سبک کلاسیک و مدرن علاقه دارند، انتخاب مناسبی است.

 

یکی از نکاتی که لازم است در هنگام تهیه فرش به آن دقت کنید رنگ آن است. انواع فرش هایی که دارای رنگ روشن و طراحی خلوت هستند فضای منزل شما را بزرگتر نشان می دهند. در مقابل فرش های تیره تر با طراحی های شلوغ باعث کوچک به نظر رسیدن فضای شما می شوند. بنابراین اگر فضای منزل و یا شرکت شما کوچک و نسبتا تاریک است، توصیه می کنیم از فرش های روشن با نقشه های خلوت استفاده کنید.

 

فرش کناره کرم رنگ, کناره فرش, فرش کناره مدرن

راهنمای خرید فرش کناره 

 

نکته ی مهم بعدی توجه به محلی است که قصد دارید برای آنجا فرش تهیه کنید. برای مثال فرش مناسب آشپزخانه فرش های کوچک و کمی تیره هستند که در آنها کثیفی ناشی از ریختن مواد غذایی خیلی مشخص نیست. فرش مناسب راه پله نیز به طور مشابه فرش های متری دارای ابعاد مناسب پله هستند که به خاطر طرح زیاد و رنگ گرم، گرد و خاک را کمتر نشان می دهند.

فرش های کناره مناسب برای پذیرایی فرش هایی هستند که از لحاظ رنگ و طرح با فرش های اصلی منزل شما هماهنگ هستند. برای ورودی اتاق ها نیز توصیه می کنیم انواع فرش هایی را انتخاب کنید که طرح و رنگ آن با دکوراسیون و پرده های شما هماهنگ باشد. برای راه پله ها فرش های متری مناسب دارای عرض 1 تا 1.5 متر موجود است. این فرش طول کمی دارند اما از لحاظ عرضی به اندازه فضای شما بافته و برش داده می شوند.

 

فرش کناره دستباف, فرش کناره, انواع فرش کناره

فرش کناره طرح مدرن

 

قیمت فرش های کناره به چه عواملی بستگی دارد؟

برای تعیین قیمت فرش های کناره موارد مختلفی در نظر گرفته می شود. یکی از این موارد ماشینی و یا دستبافت بودن آن است. فرش های ماشینی با سرعت و زحمت کمتری بافته می شوند. این فرش ها از لحاظ ارزش نسبت به فرش های دستبافت کمتر هستند.

 

مورد مهم بعدی اصالت فرش است. اصالت فرش به نقشه و محلی که فرش در آن بافته شده بستگی دارد. فرش هایی که نقشه های جدیدی دارند و در شهرهایی مانند تبریز و کاشان بافته شده اند نسبت به سایر فرش ها گران تر هستند.

 

فرش کناره یک در چهار, ابعاد فرش کناره, فرش کناره کرم رنگ

جنس فرش کناره

 

عامل دیگری که در قسمت گذاری فرش ها موثر است جنس نخ آن است. فرش هایی که دارای نخ های مرغوب (مانند اکرولیک ) و یا ابریشم هستند ارزش بالاتری دارند. دلیل اهمیت بالای آنها عمر و کیفیت زیاد این فرش ها است.

 

فاکتور مهم بعدی تراکم و تعداد شانه های فرش است. فرش هایی که دارای تراکم بالایی هستند ضمن اینکه دارای مقاومت زیادی هستند، از لحاظ جنبه های زیبا شناختی طرفداران بیشتری دارند.

 

انواع فرش کناره, فرش کناره چیست, طرح های فرش کناره

فرش کناره اکرولیک

 

در نهایت موردی که احتمالا بسیاری از افراد در درجه اول به آن دقت می کنند قیمت فرش است. اگر مورد مصرف فرش کناره برای محل هایی مانند پذیرایی و یا سایر مکان هایی که زیاد مقابل دید هستند، نباشد توصیه می شود از فرش های کناری متری و ارزان قیمت استفاده کنید.

سخن پایانیدر این مقاله در خصوص کاربرد فرش کناره و راهنمای خرید آن با شما صحبت کردیم. این فرش ها همانند فرش های اصلی منزل شما دارای جنس و طرح های مختلفی هستند. مهم ترین تفاوت این فرش با فرش های معمولی تر منزل ابعاد کوچک آنها است. این فرش ها متناسب با فضای شما قابل تهیه هستند. برای انتخاب فرش کناره مناسب چیدمان دکوراسیونتان را در نظر بگیرید تا فضای زیبا و شیکی را در منزل خود ایجاد کنید.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------