فرش شگی چیست و استفاده از آن چه مزایا و معایبی دارد؟فرش شگی پرز بلند, معایب فرش شگی, فرش شکی چیست

فرش شگی چیست

 

آیا می دانید فرش شگی به چه نوع فرش هایی گفته می شود؟ 

احتمالا دقت کرده اید که بسیاری از دکوراتورها توصیه می کنند برای زیبایی فضای منزل خود از انواع فرش های شگی استفاده کنید. فرش های شگی به فرش هایی گفته می شود که دارای پرزها و نخ های بلندی هستند. فرش های شگی انواع بسیار متنوعی دارند که هر کدام از آنها دارای قیمت، مزایا و معایب مختلف هستند. در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص انواع فرش های شگی و مورد مرتبط با آن صحبت کنیم.  

فرش شکی چیست؟

کلمه ی شگ از واژه ی انگلیسی Sceacga به معنای ریشه و یا موی بلند گرفته شده است. فرش های شگی به انواعی از فرش ها گفته می شود که دارای تارهای بسیار بلند است. این نخ ها الیاف هایی هستند که از طریق گره به قسمت زمینه ی فرش متصل شده اند.

 

الیاف های بلند فرش در بعضی از فرش ها به شگل گره های جدا از هم بافته شده و در بعضی دیگر از فرش ها این الیاف ها در قسمت پشت فرش به صورت متصل به یکدیگر گره خورده و سفت شده اند.

 

از لحاظ اندازه الیاف های این فرش ها تقریبا یک دوم اینچ یعنی 25/1 سانتی متر است. وجود انبوه ریشه های بلند در این فرش ها سبب شده که این فرش ها ظاهر فانتزی داشته و بسیار گرم و نرم باشند. در نظر داشته باشید، ار لحاظ لغوی به هر پوششی که روی زمین پهن می شود فرش می گوییم اما اگر نگاه تخصصی تری داشته باشیم تنها به فرش هایی قالی گفته می شود که دارای پرز بلندی هستند.

 

تمام فرش های پرزدار از لحاظ ظاهری دارای سه بُعد طولی (پود)، عرضی (تار) و ارتفاع است. که این سه بعد مطابق با اندازه ی الیاف ها می تواند به انواع فرش پرز بلند و پرز کوتاه تقسیم شود. فرش های شگی به صورت دستبافت و ماشینی بافته می شود؛ اما اگر به صورت دستبافت بافته شوند به جای اصطلاح شگی، خرسک گفته می شود.

 

 فرش شگی کرم رنگ, بورس فرش شگی, فروشگاه اینترنتی فرش شگی

الیاف فرش های شگی

 

مزایا و معایب استفاده از فرش های شگی

فرش های شگی به علت بافت خاصی که دارند مورد علاقه ی بسیاری از افراد هستند. اما موضوع مهمی که وجود دارد این است که لازم است قبل از تهیه ی انواع فرش به مزایا و معایب آن دقت کنید. در این فرش ها نیز معایب و البته مزایایی وجود دارد که مهم ترین آن شامل موارد زیر است:

 

مزایای استفاده از فرش های شگی

* به علت ضخامت بالای این فرش ها زمان راه رفتن روی آنها احساس منحصر به فردی را تجربه خواهید کرد.

 

* امکان بافتن فرش های شگی در ابعاد، شکل و رنگ های مختلف وجود دارد؛ بنابراین شما می توانید این فرش ها را در تمام اتاق ها با دکوراسیون های متنوع پهن کنید.

 

* به علت ساختار فانتزی که فرش های شگی دارند با پهن کردن آن در اتاق پذیرایی فضای بسیار شیکی را ایجاد می کنید.

 

 فرش شگی کرم رنگ, بورس فرش شگی, فرش شگی

ضخامت فرش های شگی

 

معایب تهیه ی فرش های شگی

* این فرش ها بیشتر از مدل های دیگر برای حفظ و تمیز نگه داشتن به مراقبت و تلاش نیاز دارند.

 

* از آنجایی که فرش های شگی بسیار فانتزی هستند اغلب با ابعاد محدود و اشکال متنوعی بافته می شوند. بنابراین پیدا کردن انواع فرش هایی که تمام فضای اتاق و یا پذیرایی تان را پر کند، بسیار مشکل است.

 

* متاسفانه پرزهای بلند فرش باعث می شود که انواع آلودگی مانند خاک و دوده در میان الیاف های آن پنهان شود. بنابراین اگر شما و خانوادتان به انواع آلودگی ها حساسیت دارید لازم است تقریبا به طور مرتب این فرش ها را با شستشو تمیز نگه دارید.

 

فرش شگی, انواع فرش شگی, فرش شگی کرم رنگ

تمیز کردن فرش یکی از معایب فرش های شگی است

 

آشنایی با الیاف فرش های شگی

برای بافت فرش های شگی این امکان وجود دارد که از انواع مختلفی از الیاف ها استفاده شود. بهترین و پرکاربردترین الیاف های مورد استفاده برای فرش های شگی شامل: اکریلیک، پروپیلن، پشم و پلی استر است.

 

برای بافت این فرش ها از الیاف هایی که اندازه ی آنها بسیار بلند است استفاده می شود. در اصطلاح فرش بافی به الیاف های تکه تکه پاپیل گفته می شود. برای فرش های معمولی الیاف هایی استفاده می شود که ارتفاع 11 میلی متر دارند اما برای فرش های شگی الیاف ها تا سه برابر بلندتر هستند.

 

فرش شگی کرم رنگ, بورس فرش شگی, فروشگاه اینترنتی فرش شگی

الیاف فرش های شگی 

 

وزن و ابعاد فرش های شگی

احتمالا با مطالعه ی ویژگی های فرش شگی فکر می کنید که به خاطر الیاف های بلند، این فرش ها دارای وزن زیادی هستند. اما نگران نباشید! این موضوع صحت ندارد. این فرش ها تراکم بسیار کمی دارند به همین علت سبک هستند. از لحاظ ابعاد مطمئن باشید که در صورت انتخاب این فرش ها می توانید آن ها در ابعاد مورد نظرتان سفارش دهید.

 

فرش شگی پرز بلند, معایب فرش شگی, فرش شکی چیست

سبک بودن فرش های شگی

 

اشکال فرش های شگی

یکی از مهم ترین دلایلی که فرش های شگی در میان افراد مختلف طرفدار دارد شکل ظاهری آن است. این فرش ها به خاطر الیاف بلندی که دارند بسیار فانتزی به نظر می رسند. البته یکی دیگر از دلایل فانتزی به نظر رسیدن این فرش ها به دلیل اشکال متنوع آنها از نظر مدل قاب یعنی اشکال مربع، مستطیل، لوزی، برگ گلی هست.

به علت استفاده از الیاف هایی مانند پلی استر و اکرولیک رنگ فرش های شگی بسیار متنوع بوده و براق به نظر می رسد.

 

راحتی فرش های شگی

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید در انتخاب فرش در نظر بگیرید راحتی آن در هنگام پاخوردن است. در خصوص راحتی فرش های شگی با اطمینان بسیار زیادی میگوییم که این فرش ها نسبت به تمام فرش هایی که تا به حال دیده اید راحت تر هستند. بنابراین اگر قصد دارید برای فضای نشیمن و یا اتاق خواب فرش مناسبی تهیه کنید فرش های شگی قطعا انتخاب مناسبی هستند.

 

 بورس فرش شگی, فروشگاه اینترنتی فرش شگی, مدل های فرش شگی

راحتی فرش های شگی

 

اقتصادی بودن فرش های شگی

تا به حال با مزایای مختلفی که فرش ها داشتند آشنا شدیم. یکی دیگر از مزایای مهمی که این فرش ها دارند قیمت آنها است.

با وجود تمام ویژگی های خوبی که این فرش ها دارند نسبت به بسیاری از انواع معمولی تر قیمت بسیار پایینی دارند. شما می توانید مطابق با سبک و رنگ غالب دکوراسیون خود این فرش ها را در طرح های متنوع سفارش دهید.

 

توصیه می شود فرش های شگی را در چه مکان هایی پهن کنید؟

پهن کردن فرش های شگی به علت پرزهای بلندی که دارند در بعضی مکان ها توصیه نمی شود. برای مثال همانطور که پیشتر در این مقاله اشاره شد تجمع آلودگی در بین الیاف های این فرش ها بیشتر از سایر انواع فرش ها است.

 

بنابراین انتخاب آن برای مکان هایی که بیشتر از سایر مکان های منزل مستعد آلوده شدن هستند (مانند آشپزخانه) و یا قسمت هایی که رعایت بهداشت در آن بسیار زیاد اهمیت دارد (اتاق کودک) مناسب نیست. مثال هایی از مکان های مناسب و غیر مناسب برای پهن کردن این فرش ها شامل موارد زیر است.

 

مکان های مناسب برای انداختن فرش های شگی:

* اتاق مطالعه

* اتاق خواب

* راهروها

* اتاق نشیمن

 

مکان های نامناسب برای انداختن فرش های شگی:

* اتاق غذا خوری

* حمام

* اتاق کودک

* ورودی اتاق

* آشپزخانه 

 

معایب فرش شگی, فرش شکی چیست, ضخامت بالای فرش

استفاده از فرش شگی در نشیمن

 

در نهایت توصیه می کنیم برای انتخاب فرش های شگی ابتدا در نظر بگیرید که قصد دارید این فرش ها را در کدام قسمت از منزلتان پهن کنید. در صورتی که انتخاب این فرش ها برای محل مورد نظرتان انتخاب مناسبی بود، متناسب با دکوراسیون و رنگ مورد نظرتان بهترین طرح آن را انتخاب کنید.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------