گلیج بافی یکی از دستبافته‌های سنتی ایران 

بافت گلیج, پارچه سنتي, صنايع دستي

گلیج یکی از دستبافته‌های سنتی ایران است که با دستگاه گلیج‌بافی، شبیه به دستگاه پارچه‌بافی تولید می‌شود. بافت گلیج بیشتر در قسمت شمالی استان سمنان (روستاهای اروست، فولادمحله، رضاآباد و چاشم)رواج دارد و طبق معمول دیگر دست‌بافته‌ها، زنان تولیدكننده‌ اصلی آن هستند.

گلیج از گذشته در این منطقه كاربری زیادی داشته و به ‌خاطر جنس پارچه‌ آن كه پنبه‌ ای و پشمی است، در پوشاك مردانه بیشتر استفاده می ‌شده است؛ ‌ولی این دست‌ بافته ‌نیز مانند دیگر محصولات صنایع دستی ناشناخته مانده است و خطر منسوخ شدن، آن را تهدید می‌كند.

بافت گلیج, پارچه سنتي, صنايع دستي

گلیج شباهت زیادی به گلیم دارد ولی روش بافت آن کاملا با گلیم تفاوت دارد و شبیه بافتن پارچه با دستگاه است. تارهای گلیج از جنس نخ پنبه پرتاب، و پودهای آن پشمی است. گلیج، پارچه ای‌ پنبه‌ ای و سنتی است كه بیشترین كاربری آن در پوشاك مردانه و زیرانداز است.

«گليج» پارچه ي پنبه اي سنتي است كه بيشترين كاربري آن در پوشاك مردانه و زيرانداز است؛ اما كمتر كسي نام آن را شنيده است يا اصلا ميداند چيست. با اين حال، خارجيها طرفدارش هستند!

بافت گلیج, پارچه سنتي, صنايع دستي

بافت گليج بيشتر در قسمت شمالي استان سمنان رواج دارد و طبق معمول ديگر دست بافته ها، زنان توليدكننده اصلي آن هستند. گليج از گذشته در اين منطقه كاربري زيادي داشته و به خاطر جنس پارچه آن كه پنبه اي و پشمي است، در پوشاك مردانه بيشتر استفاده ميشده است؛ ولي اين دست بافته نيز مانند ديگر محصولات صنايع دستي ناشناخته مانده است و خطر منسوخ شدن، آن را تهديد ميكند.

منبع:irandeserts.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------