پـاک کـردن تـاتـو آسـان نـيـسـت 

 

 

اگر از متخصصان پوست و مو بپرسيد، مي‌گويند براي هميشه دور تاتو را خط بکشيد زيرا تاتو با رنگ‌هاي غيربهداشتي و سوزن در محيطي که هيچ گونه نظارتي بر آن انجام نمي‌گيرد، بدون شک سلامت شما را تهديد خواهد کرد.

 

 

چرا همواره متخصصان افراد را از انجام تاتو منع مي‌کنند؟

 

پوست اولين سد دفاعي بدن در برابر ورود ميکروب‌ها محسوب مي‌شود و با تاتو کردن اين سد دفاعي موردتهاجم قرار مي‌گيرد چون در اين فرآيند، سوزن در يکي از سدهاي دفاعي بدن نفوذ و همراه خود عوامل ميکروبي را وارد بدن مي‌کند. در عين حال، رنگ‌هاي تاتو هم ممکن است واکنش‌هاي ايمني بدن را تحريک کنند و سلول‌هاي پوست ناحيه تاتوشده، ملتهب، بنفش رنگ و به صورت دانه‌هاي تسبيح برجسته شوند. بنابراين افرادي که سابقه نقص سيستم ايمني بدن دارند، بايد دور تاتو را خط بکشند. در اين بين، مهم‌ترين اتفاقي كه پس از تاتو امكان دارد رخ دهد، بروز واكنش آلرژيك به يكي از مواد موجود در رنگ تاتو است. در بيشتر موارد، رنگدانه تات يا مشتقات آن كه روي پوست مي‌ماند، باعث ايجاد واكنش مي‌شود و با بروز ناگهاني تحريك، تورم و قرمزي قسمتي كه تاتو روي آن انجام شده، در عرض چند هفته يا حتي چند سال پس از انجام تاتو ديده مي‌شود. در عين حال، اين واكنش تحريكي معمولا محدود به منطقه تاتو شده است اما گاهي اوقات وسيع‌تر و با بروز اگزما و پوسته‌ريزي همراه مي‌شود.

 

 

وجود چه ترکبياتي در مواد تاتو موجب بروز اين نوع واکنش مي‌شود؟

 

اين تركيبات عبارتند از جيوه که مناطق قرمز در تاتو را درگير مي‌كند و احتمال دارد واكنش آلرژيك شديدتر و با بروز اگزما همراه شود. كروم که نواحي سبز در تاتو را درگير مي‌كند و كبالت، منگنز و کربن که به ترتيب مناطق آبي روشن، نواحي ارغواني و مناطق سياه تاتو را شامل مي‌شود. از طرفي اگر درصد بالايي از نواحي زرد در تاتو در معرض نور آفتاب قرار بگيرد، دچار قرمزي و تورم مي‌شود و دليل اصلي آن مشخص نيست ولي علت مي‌تواند وجود كادميوم سولفات موجود در رنگ زرد باشد كه مشتقات آن به نور حساس است.

 

 

آيا عوارض ايجاد شده بر اثر تاتوي ابرو هم به دليل وجود اين ترکيبات رنگي بوده است؟

 

به احتمال زياد همين طور است. از طرفي شرايط بهداشتي و نحوه انجام مراحل تاتو را نيز نمي‌توان ناديده گرفت. ببينيد، تاتو از نظر پزشکي به غيراز موارد نادر که براي پوشش يک جوشگاه غيرقابل‌درمان و بدشکل در صورت، آن هم از سوي پزشک متخصص پوست به کار مي‌رود، در بقيه موارد از جمله دلايل زيبايي يا آرايش دايم توصيه نمي‌شود و طبق اطلاعيه‌هاي وزارت بهداشت اين کار جرم محسوب مي‌شود زيرا عوارض جدي مانند ايجاد گوشت اضافي، انتقال عفونت‌هايي مانند ايدز، هپاتيت، سل، تبخال و ...، تغيير رنگ پوست و تحريک بيماري‌هاي زمينه‌اي را به دنبال دارد. متاسفانه برخی از افراد با وجود اين مسايل باز هم براي انجام تاتو به آرايشگاه‌ مراجعه کرده و علاوه بر اينکه نتيجه مورد نظر خود را نگرفته است، بايد تا مدت‌ها تحت نظر متخصص پوست قرار بگيرد.

 

 

تورم در ناحيه تاتو شده ابروي برخی از افراد چه علتي دارد؟

 

نبايد فراموش کرد بسياري از رنگ‌هاي تاتو فقط از مرکب ساخته شده‌اند و عوارض پوستي شديدي ايجاد مي‌کنند. به همين دليل در اطراف ناحيه‌اي که رنگ تاتو تزريق شده، ضايعه‌هايي به نام گرانولوما به وجود مي‌آيد که پر از سلول‌هاي ماکروفاژ (گلبول‌هاي سفيد بيگانه خوار) است و تلاش مي‌کنند رنگ تاتو را ببلعند و از پوست پاک کنند؛ به‌خصوص اگر رنگ تاتو حاوي جوهر قرمز باشد. همچنين در محل تاتو ممکن است کلوييد (برآمدگي در محل التيام زخم) ايجاد شود که افراد با پوست تيره بيشتر مستعد ابتلا به آن هستند.

 

 

اين مشکل‌ها مي‌تواند عفونت پوستي هم ايجاد کند؟

 

بله. تاتو ممکن است موجب عفونت باکتريايي موضعي شود و علايم اين عفونت شامل سرخي، تورم و چرک است. در واقع اگر آرايشگر از وسايل استريل استفاده نکند، امکان به وجود آمدن اين عفونت‌ها بيشتر خواهد بود و گاهي اوقات بيمار تا آخر عمر بايد از پماد يا کورتون‌هاي تزريقي استفاده کند.

 

 

آيا به کمک ليزر تاتو پاک مي‌شوند؟

 

امروزه براي از بين بردن خالکوبي‌ها، ليزر‌هاي مختلفي رواج پيدا کرده‌‌اند که هر کدام مشخصات خاص خود را دارند و با طول موج‌ها و رنگ‌هاي مختلف جهت درمان ضايعات رنگي و خالکوبي‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. گاهي ممکن است در يک خالکوبي که رنگ‌هاي گوناگوني دارد، ناچار به استفاده از ليزرهاي متفاوتي شويم. البته از آنجا که عمق نفوذ ليزرهاي مختلف و نيز تاثير آنها بر رنگ‌ها، متفاوت است بنابراين آگاهي از مشخصات و کارايي آنها به مهارت و تجربه‌ پزشک بستگي دارد. البته احتمال اينكه پاسخ مناسبي نگيرند هم زياد است.

 

 

منظورتان چيست؟

 

به طور کلي تاتوها به 3 دسته حرفه‌اي، آماتور و تروماتيک (ناشي از حوادث) تقسيم مي‌شوند و از بين بردن خالکوبي حرفه‌اي به دليل نفوذ عميق‌تر، مشکل‌تر از نوع آماتور است و به دفعات بيشتر ليزر نياز دارد. متاسفانه اين روزها انواع تاتوي آرايشي به خصوص انواع حرفه‌اي آن بين نوجوانان و جوانان رواج پيدا کرده و عملا با درمان‌هاي رايج ليزر از بين بردن کامل آن امکان‌پذير نيست. بايد به بيماران گفته شود که دفعات ليزر به خصوص در انواع حرفه‌اي ممکن است به 20 جلسه برسد و شايد هم تمام رنگ‌هاي خالکوبي به طور کامل از بين نرود. بنابراين بيمار مورد نظر ما شايد موفق به پاک کردن کامل همه تاتوهاي خود نشود و اين يک واقعيت است. به همين دليل است که متخصصان پوست بر اين باورند آخر خط تاتو، پشيماني است‌.

 

 

آيا رنگ تاتو و رنگ پوست هم در پاک کردن آن به کمک ليزر موثر است؟

 

بله؛ ليزر در پوست‌هاي تيره و کساني که برنزه کرده‌اند يا حتي از کرم‌هاي اتوبرنزه استفاده مي‌کنند، ممکن است موجب بروز عوارضي چون کم‌رنگي يا پررنگي محل ليزر شود که مي‌تواند موقت يا حتي دايمي باشد زيرا نور ليزر همان‌گونه که توسط ذره‌هاي خالکوبي جذب مي‌شود، مي‌تواند توسط رنگدانه‌هاي پوست نيز جذب شود و عوارض مختلفي به وجود آورد که در مورد پوست‌هاي تيره شايع‌تر است. بنابراين ليزر ضايعات رنگي و انواع تاتو در پوست‌هاي خيلي روشن و آنهايي که برنزه نکرده‌اند، بهتر جواب مي‌دهد. از طرف ديگر، تاتوهاي قديمي‌تر نسبت به تاتوهاي تازه (کمتر از يک سال) جواب بهتري به درمان با ليزر مي‌دهند که به دليل وجود سلول‌هاي بيگانه‌خوار در خالکوبي‌هاي قديمي‌تر است که مي‌توانند ذرات شکسته شده توسط ليزر را از بافت خارج کنند. باز هم تاکيد مي‌کنم که با توجه به موارد گفته شده باز هم ممکن است خالکوبي به طور کامل از بين نرود يا حتي در مواردي هم که کاملا برطرف ‌شود،‌هاله‌ کم‌رنگي روي پوست باقي بماند.

 

 

به رنگ تاتوها اشاره نکرديد؟

 

تاتو‌هاي آبي تيره و سياه به ليزر بهتر جواب مي‌دهند در صورتي که تاتو‌هاي زرد و قرمز و سبز جواب درماني کم يا خيلي مختصري دارند. در عين حال، خالکوبي‌هاي سفيد يا خالکوبي‌هاي همرنگ پوست ممکن است در اثر ليزر تبديل به رنگ خاکستري يا سياه شوند که پرهيز از انجام ليزر و تست اوليه در چنين مواردي ضروري است. متاسفانه خانم تينا به دليل استفاده از رنگ سفيد براي پاک کردن تاتو ممکن است دچار چنين مشکلي شوند. البته بهتر است قبل از انجام ليزر، در 2جلسه اول درمان، نقاطي کوچک از خالکوبي اين بيمار تست و بعد از 6 تا 8 هفته با معاينه و مشاهده اثرات تست، ليزر در سطح وسيع انجام شود.

 

 

بنابراين با پاک کردن تاتو همه عوارض ناشي از آن از بين نمي‌رود. همين طور است؟

 

ببينيد اگر رنگ تاتو به لايه ماندگار پوست تزريق شود، براي هميشه باقي مي‌ماند و قابل‌پاک شدن نيست ولي در صورتي که در لايه‌هاي سطحي تزريق شود، به تدريج کم رنگ مي‌شود و از بين مي‌رود اما اين طور نيست که بگوييم صد درصد عوارض حاصل از آن نيز محو مي‌شود بلکه براي درمان هر يک از عوارض نياز به روش‌هاي درماني خاصي هم وجود دارد. در عين حال، اگر ماده تاتو کربني باشد، مي‌توان آن را به وسيله ليزر برداشت ولي اگر مواد رنگي به خصوص قرمز و قهوه‌اي و زرد باشد، به دليل وجود ترکيبات آهن در اين رنگ‌ها امکان برداشتن آنها وجود ندارد و حتي با استفاده از ليزر نيز ناحيه تاتو شده، براي هميشه تيره رنگ باقي مي‌ماند. بنابراين توصيه مي‌شود که افراد حتي الامکان از انجام تاتوهاي زيبايي و آرايشي اجتناب کنند.

دکتر فريده مهتي پور متخصص پوست و مو

منبع: salamat.ir

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------