اگزما و مشکلات پوستی فصل بهاراگزما پوست در فصل بهار, اگزما و مشکلات پوستی فصل بهار, اگزمای بهاری

مشکلات پوستی فصل بهار

 

اگزما پوست در فصل بهار

در فصل بهار واکنش های آلرژیک به وجود می اید و از طرف دیگر استفاده همیشگی از شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده دست هم باعث به وجود آمدن حساسیت های پوستی و اگزما می شود.

چه عواملی سبب می شود به اگزما دچار شویم؟

اگزما یک زمینه ارثی و ژنتیکی دارد. نوعی جهش ژنتیکی سبب کاهش تولید پروتئینی می شود که  از لایه خارجی پوست نگهداری و محافظت می کند. وقتی میزان این پروتئین در پوست کم باشد، با به وجود آمدن ترک یا برش در پوست، میکروب ها وارد بدن می شوند. استرس و عوامل حساسیت زا هم در پیدایش این بیماری نقش مهمی اجرا می کنند. 

 

در بعضی از مشاغل که در آن دست ها همیشه مرطوب هستند یا زیاد به وسیله شوینده ها و ضدعفونی کننده ها پاک شوند، این بیماری زیادتر دیده می شود. متاسفانه در حال حاضر عموم مردم برای پرهیز از ابتلا به کرونا دائما در حال استفاده از ضدعفونی کننده ها بوده و به دفعات دست هایشان را می شویند که این مسئله هم می تواند زمینه ابتلا به اگزما را بیشتر کند.  

 

همچنین زنانی که تازه زایمان می کنند چنانچه مستعد ابتلا به اگزما باشند با شست و شوی زیاد در این دوره، حتما اگزما می گیرند.

 

محققان دانشگاه پزشکی کلرادو در جدیدترین آزمایش های خود دریافتند که پوست از یک سری باکتری های خوب و موثر بهره مند است که به مبارزه با باکتری های بد و مهاجم می پردازند. این روند در بیماران اگزما عوض شده و پوست خود نمی تواند این باکتری های بد را از بین ببرد. آنها برای درمان اگزما پمادی ساختند که دارای باکتری های موثر است.

 

آنها امیدوار هستند که استفاده از این کرم ها بتواند پوست را تقویت کرده و در برابر باکتری های بد مقاوم کند. 

 

عده ای از پژوهشگران اعتقاد دارند که پوست در زمان ابتلا به اگزما دچار عارضه ای شبیه بیماری های خود ایمنی می شود و خود به تخریب سطح پوست کمک می کند. چنانچه داروی لازم در پیشگیری از این روند استفاده شود می تواند به درمان بیماری کمک کند. 

 

اگزما پوست در فصل بهار, اگزما و مشکلات پوستی فصل بهار, اگزمای بهاری

اگزما پوست در فصل بهار

 

چگونه بفممیم که دچار اگزما شده ایم؟

چنانچه بخش های قرمز و قهوه ای روی پوست بدن به وجود آید که با خشکی یا پوسته پوسته شدن همراه باشد علامت اگزما است که روی دست، مچ ها، پا، قوزک، قفسه سینه، پلک و گونه، یا روی قسمت هایی از بدن که بیشتر خم می‌شود مثل قسمت داخلی آرنج یا زانو آشکار می شوند. در بچه ها، اگزما امکان دارد روی صورت یا پوست سر به وجود بیاید. با توجه به تقسیم بندی اگزما به سه دسته اگزمای حاد، اگزمای تحت حاد و التهاب اگزمای مزمن می توان نشانگر های هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار داد. 

 

علامت ها و نشانه های التهاب اگزمایی شدید با ضایعات قرمز روشن و متورم همراه با دانه های آبدار که خارش شدیدی دارند، معلوم می شوند. خاراندن سبب باز شدن این دانه ها و افزایش احتمال عفونت می شود.

 

اگزمای تماسی، اگزمای سکه ای و عفونت های قارچی نمونه ای از این نوع اگزما هستند. در اگزمای تحت حاد، نشانه هایی مانند ضایعات پوسته دار قرمز با خراش و نمای فلسی شکل پوست و با خارش خفیف تا متوسط و بدون دانه‌های آبدار آشکار می شود.

 

اگزمای کهنه بچه، اگزمای دور دهان، اگزمای نوک پستان مادران شیرده نمونه هایی از اگزمای تحت حاد به شمار می روند. اگزمای مزمن با افزایش ضخامت پوست، تشدید خطوط پوستی، خراش و ترک های پوستی و خارش متوسط تا شدید معلوم می گردد. پای خشک و ترکدار و اگزمای نوک انگشتان تایپیست ها جزء این نوع اگزما هستند.

 

اگزما پوست در فصل بهار, اگزما و مشکلات پوستی فصل بهار, اگزمای بهاری

اگزمای بهاری

 

مراقبت از پوست خود در فصل بهار

فصل بهار می تواند برای کسی که بیماری اگزما را دارد یک چالش خطرناک  باشد. توجه کنید که گرما، خشکی،، رطوبت و کلر موجود در استخر موقع شنا می تواند عوامل مفید و شناخته شده یک اگزمای پوستی باشند. پزشکان متخصص پوست اعتقاد دارند که بیماران مبتلا به  اگزما، پوست بسیار حساسی دارند و باید مراقبت های جدی را به عمل آورند. فصل بهار در کنار زیبایی و لطافتی که دارد برای این قبیل بیماران می تواند بدترین فصل باشد آن هم بیشتر به علت الرژی وحساسیت های پوستی که به دنبال دارد.

 

توصیه های پوستی بهاره

هیدراته کردن (آبرسانی پوست)

توصیه پزشکان و متخصصان برای اینکه پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید این است که در طول روز به اندازه کافی آب بخورید. به ویژه هنگامی که پوست دچار اگزما شده که هیدراته کردن می تواند کمک زیادی به این شرایط پوستی کند.

 

متخصصان  پوست توصیه هایی بسیار خوب و موثری را  برای داشتن پوست مرطوب دارند:

 

- خودداری از قرار گرفتن در معرض هوای خشک

- از تماس طولانی مدت با آب گرم یا کلر پیشگیری کنید

- به جای صابون از پاک کننده ملایم استفاده کنید

- خودداری  از محصولات مراقبت از پوست دارای الکل

- بلافاصله بعد از حمام یا دوش همینطور به طور مرتب در طول روز پوست را مرطوب نگه دارید.

 

دستکش و مرطوب کننده یادتان نرود

کمتر شخصی به سلامت پوست دست دقت دارد. پوست دست بیشتر افراد در فصل بهار به علت تغییرات آب و هوایی و افزایش تماس با مواد شوینده امکان دارد در معرض التهاب قرار بگیرد. به همین علت بهتر است زمان شستشو یا مواقع دیگری که پوست دستمان تماس طولانی مدتی با آب دارد، دستکش بپوشیم و استفاده کرم مرطوب کننده با چربی بالا را فراموش نکنیم. به هر حال، خشکی پوست دست سبب پیری زودرس آن می شود و برای برطرف شدن این مشکل باید با استفاده از کرم، دستها و ناخنها را ماساژ دهیم و در صورت لزوم پس از استفاده از کرم دستکش نخی دست کنیم تا کرم کاملا جذب پوست شود.

 

هر شب آرایشتان را پاک کنید

حتی چنانچه آرایش ندارید، پیش از خواب، صورتتان را با شامپو بچه بشویید تا همه ذرات ریز و آلودگیها از روی پوست ناپدید شود. چنانچه آرایش دارید از شیرپاکن یا پدهای مناسب استفاده کنید تا پوستتان دچار التهاب و سوزش و خارش نشود و سپس آن را با آب و شوینده مناسب کاملا تمیز کنید.

 

تا حد ممکن از صابونهای محرک قلیایی برای شستن پوست صورت استفاده نکنید. پس از شستشو از کرم مرطوب کننده یا ضدچروک یا کرم مخصوص شب استفاده كنید. متخصصان میگویند نشستن آرایش پیش از خواب میتواند در کدر شدن رنگ چهره و پیدایش جوشهای سرسیاه کم کم زمان دخیل باشد.

 

یادتان باشد در طول شب فعالیتهای بازسازی پوست شروع می شود. استفاده از کرمهای شب که دارای عناصر فعال مثل اسیدهای میوه است، این روند را سرعت می بخشد. در ضمن پس از شستن پوست صورت امکان دارد حس خشکی شما را اذیت کند و کرم زدن با قرار دادن لایه چربی محافظ روی پوست از هدر رفتن رطوبت آن جلوگیری میکند.

 

اگزما پوست در فصل بهار, اگزما و مشکلات پوستی فصل بهار, اگزمای بهاری

اگزمای پوستی فصل بهار

 

از لباس هایی که سبب حساسیت پوست شما میشوند اجتناب کنید

لباس‌های حساسیت زا نپوشید. این لباس‌ها سبب حساسیت و خارش بیشتر پوست می‌شوند. پوست خشک به خصوص، به تماس با مواد تحریک‌کننده بسیار حساس است. این مواد امکان دارد خارش و قرمزی را بیشتر کنند.

 

از استفاده از مواد شیمیایی زیان آور خودداری کنید

کل این مدت، درباره مواد آلرژی زای طبیعی حرف زدیم؛ ولی باید دانست که عناصر شیمیایی پر زیانی برای پوست وجود دارند. این عوامل آن را دچار آلرژی کرده و حساسیت فصلی بهاری را تشدید می‌کنند.

 

مثلا، بسیاری از محصولات پوستی موجود در بازار بسیار قلیایی یا بسیار اسیدی اند؛ در نتیجه تنظیم PH طبیعی پوست را بر هم می‌زنند و سبب صدمه های دیگر می‌ شوند.

 

رایحه‌های به کار رفته در کالاهای متنوع مراقبت از پوست، می‌توانند خیلی خیلی حساسیت زا باشند و سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند. فردی که حساسیت فصلی بهاری پوستش را مورد حمله قرار می‌دهد، باید توجه زیادی در انتخاب لوسیون و کرم داشته باشد. هر اسانس غیر طبیعی یا غیر مجاز، احتمال منجر شدن به حساسیت فصلی بهاری پوستی را چند برابر می‌کند.

 

مراقب حیوانات خانگی خود باشید

گربه‌ها، سگ‌ها و همه حیوانات خانگی امکان دارد برای شما آلرژی به وجود بیاورند. حساسیت فصلی بهاری با حضور این حیوانات دوست داشتنی بیشتر و بیشتر می‌شود. موی سگ و گربه، پروتئین‌های درون بزاق دهانشان و ترشحات غدد چربی این حیوانات دستگاه ایمنی را به واکنش‌های آلرژیک ایجاد کرده و پوست شما را به خارش می‌اندازد. به صورت مرتب به حیوان خانگی خود رسیدگی کنید و از بهداشت هرروزه او اطمینان پیدا کنید، تا این مشکلات کمتر شوند.

 

تغذیه خوب، پوست خوب

شیر، تخم‌مرغ، ادویه، مغزهای خام، نوشابه و هر آن چه که در ترکیبات خود رنگ مصنوعی دارد، همگی می‌توانند آلرژی زا باشد. حساسیت فصلی بهاری با مصرف غذایی که به آن حساسیت دارید بیشتر شده و علاوه بر آسیب به پوست، امکان دارد فرایند تنفسی شما را دچار اخلال کند. عوارض پوستی ناشی از تغذیه نامناسب در بهار شامل کهیر، آکنه و قرمزی می‌شوند. استفاده از آنتی اکسیدان‌ها به کنترل و جلوگیری از حساسیت فصلی بهاری کمک می‌کند.

 

شستشوی پوست خود را با توجه به حساسیت آن انجام دهید.

هر چه پاک کننده آرایشی قوی تر باشد، پوست را خشک تر می‌کند. می‌دانید که خشکی پوست تا چه اندازه برای حساسیت فصلی بهاری زیان آور است و خارش و التهاب را افزایش می‌دهد. علاوه بر خشکی، پوست شما بر اثر آلرژی است و همه محصولات مورد استفاده برای آن، باید مخصوص پوست‌های حساس باشند.

 

پوست حساس بسیار لطیف است و نسبت به ترکیبات شیمیایی یا طبیعی، هوا و محیط واکنش سریع تری نشان می‌دهد. مراقبت از پوست حساس، ساده ‌تر از درمان آن است. ینابراین از آن محافظت کنید و شادابی و طراوت را به آن ببخشید. به علاوه، محصولاتی که برای پوست‌های حساس تهیه شده اند می‌توانند حساسیت را التیام بخشند و به درمان هم کمک کنند.

سعی کنید پوست خود را با آب خنک بشویید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی