اگر پوست صورت تان را دوست دارید از 10 ماده زیر دوری کنید!!از موادی که باید از زدن روی پوست دوری کنید, موادی که نباید مستقیماً روی پوست گذاشت, موادی که برای پوست مضر هستند

موادی که نباید مستقیماً روی پوست گذاشت

 

موادی که باید از زدن روی پوست دوری کنید

شیوه های بسیاری برای تمیز کردن پوست وجود دارد که دستورالعمل مصرف آنها در شبکه‌‌های اجتماعی وجود دارد. خیلی از افراد نیز بدون اینکه از موثر بودن آن یا مضر بودنشان آگاهی داشته باشند آنها را روی پوستشان استفاده می‌کنند‌‌. برخی از ترکیباتی که معرفی می‌شوند به اندازه کافی موثر نیستند و حتی برخی از آنها مضر هم هستند. در ادامه، به 10 ماده‌ اشاره می‌کنیم که می‌توانند برای پوست زیان آور باشند.

پوست صورت خیلی حساس است و باید به موادی که روی پوست می‌گذارید، دقت زیادی داشته باشید. وگر نه پوستتان دچار صدمات غیر قابل جبرانی می‌شود‌‌.

 

از 10 ماده زیر روی پوست خودداری کنید  

شستشوی صورت با آب داغ

آب داغ، برای پوست شما مفید نیست مخصوصا برای قسمت های حساس پوست مانند صورت. هنگامی که با آب داغ دوش می‌گیرید به خصوص در فصل زمستان، احساس خوبی دارید. اما، باید بدانید که استفاده از آب خیلی داغ، عروق خون را گشاد می کند و به بافت های حساس آن صدمه می زند.

 

حتما شنیده اید که چربی طبیعی پوست، استحکام و یکنواختی آن را حفظ می کند. پوستی که چربی خود را از دست بدهد، زودتر خشک می شود. همینطور، کم کم، لایه لایه می شود و خارش پیدا می کند. آب بسیار گرم، چربی طبیعی پوست را از بین می برد. بنابراین، به جای آب داغ، برای شستن صورت خود آب ولرم مصرف کنید.

 

از موادی که باید از زدن روی پوست دوری کنید, موادی که نباید مستقیماً روی پوست گذاشت,موادی که برای پوست مضر هستند

موادی که باید از زدن روی پوست دوری کنید

 

لیمو

لیمو ماده‌ای اسیدی است که می‌تواند پوست را تحریک کند و سبب سوزش پوست و در بعضی موارد اگزماهای شدید گردد‌‌.

 

شستشوی صورت با صابون

اگر پوست‌ حساسی ندارید. بنابراین، صورت خود را با صابون می شویید. ولی، باید بدانید این پاک کننده ی خشن، آبرسان های طبیعی پوست را از بین می برد.

 

در ضمن، به رگ های خونی پوست صدمه می زند و سبب قرمزی و التهاب صورت می شود. بنابراین، به جای این صابون ها، توصیه می کنیم از پاک کننده ملایم صورت استفاده کنید. استفاده از این نوع شوینده‌ها، پوست شما را تحریک نمی کند و برای شستشوی دو بار در روز انتخاب مناسبی هستند.

 

از موادی که باید از زدن روی پوست دوری کنید, موادی که نباید مستقیماً روی پوست گذاشت,موادی که نباید مستقیماً روی پوست گذاشت

موادی که برای پوست مضر هستند

 

جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین به‌ عنوان لایه‌بردار مناسب نمی باشد. پوست به طور طبیعی دارای یک لایه و اسیدی است که از چربی پوست مراقبت می‌کند‌‌. چنانچه ماده قوی قلیایی مثل جوش شیرین به پوست برخورد کند باعث صدمات دائمی به این لایه می‌شود و تعادل اسیدی-قلیایی آن را از بین می‌برد‌‌. در نتیجه این لایه نمی‌تواند مثل گذشته رطوبت پوست را حفظ کند و کم کم  پوست خشک و حساس می‌ گردد‌‌.

 

اسپری مو (تافت)

اصلا نباید از اسپری موی سر به‌عنوان تثبیت‌کننده آرایش روی پوست صورت استفاده شود. این کار نه‌ فقط به شدت به پوست صدمه می‌زند، بلکه می‌تواند برای چشم‌‌‌‌ها هم خطرآفرین باشد و حتی باعث پیدایش بیماری‌های تنفسی شود‌‌. حتی زمان استفاده از اسپری مو برای سر هم باید صورت با حوله یا هر وسیله مناسب دیگری محافظت شود و چشم‌ها بسته نگه داشته شود‌‌.

 

از موادی که باید از زدن روی پوست دوری کنید, موادی که نباید مستقیماً روی پوست گذاشت,موادی که نباید روی پوست زد

موادی که نباید روی پوست زد

 

خمیر دندان

حتما شما نیز توصیه‌‌هایی درمورد استفاده از خمیردندان روی بینی برای برداشتن جوش‌های سرسیاه یا از بین بردن آکنه را دیده‌اید‌‌. خمیردندان‌‌‌‌ها دارای موادی هستند که سبب خشکی پوست می‌شوند‌‌. امکان دارد خمیردندان در خشک شدن جوش واقعا مفید باشد، ولی بعد از استعمال، رطوبت طبیعی پوست نواحی مورد استفاده هم از بین می‌رود و حتی در بعضی وقتها سوختگی شیمیایی پوست را به همراه دارد و جوشگاه‌هایی روی پوست باقی می‌گذارد که به راحتی درمان نمی شود. به جای خمیردندان می‌توان از بنزوییل پراکسید یا روغن درخت چای به طور موضعی استفاده کرد‌‌.

 

پراکسیدهیدروژن 

یکی از بهترین مواد برای ضد عفونی کردن زخم‌‌‌‌ها پراکسیدهیدروژن است، ولی به‌ علت ماهیت خورندگی آن، اصلا نباید روی پوست استفاده شود چون باعث سوختگی یا تاول می‌ گردد‌‌.

 

لوسیون بدن

لوسیون بدن مناسب استفاده برای پوست صورت نیست‌‌. برای پوست حساس صورت باید از لوسیونی دارای مواد ملایم‌تر و با کیفیت بهتر استفاده شود‌‌. تنها از لوسیون‌هایی که ویژه صورت هستند یا روی آنها نوشته شده، لوسیون صورت و بدن، می‌توان برای صورت استفاده کرد.

 

از موادی که باید از زدن روی پوست دوری کنید, موادی که نباید مستقیماً روی پوست گذاشت,الکل برای جوش

اثر الکل بر پوست صورت

 

خشک کردن صورت با حوله ی بدن

وقتی دوش می گیرید، صورت خود را با همان حوله ای خشک می کنید که بدنتان را خشک کرده اید؟ درست است که بدنتان را تازه شسته اید، اما باکتری هایی که به صورت طبیعی روی بدنتان وجود دارند با باکتری هایی که روی صورتتان زندگی می کنند، فرق دارند. بنابراین، بهتر است صورت خود را با حوله ای جداگانه خشک کنید.

 

الکل

اثر الکل بر پوست صورت هم مثل آب اکسیژنه برای ضدعفونی جراحات مناسب است، اما در صورتی که از الکل روی پوست صورت استفاده شود سبب التهاب می‌شود‌‌. هیچ وقت از این ماده نباید روی صورت به‌عنوان تسکین‌دهنده یا ضدعفونی‌کننده یا برای جوش استفاده کرد‌‌.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------