تازه های سلامت پوست

عوارض تاتو ابرو و هاشور

عوارض تاتو ابرو و هاشور

عوارض مشترک تاتو و هاشور ابرو عوارض خاص تاتو ابرو و راهکارهای کاهش آن عوارض تاتو ابرو و هاشور را…

تا چه زمانی فرد درگیر جوش‌های صورت است؟جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود, تا چند سالگی جوش میزنیم, تا چه سنی جوش میزنیم

جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود

 

جوش جوانی تا چند سالگی ادامه دارد؟

هنگامی که فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده پوست بسته می شوند، حالتی برای پوست اتفاق می افتد که به آن آکنه یا جوش می گوییم. در این وضعیت، اغلب جوش‌های سر سیاه، سر سفید و جوش قرمز التهابی روی صورت، پیشانی، سینه و بالای کمر و شانه ها آشکار می شوند. هر چند جوش صورت بیشتر در دوره نوجوانی رایج است، اما برای اشخاص در همه سنین اتفاق می افتد.

جوش های دوران بلوغ

آکنه ولگاریس یا جوش های دوران بلوغ یک بیماری رایج است که خیلی از نوجوانان با آن مواجه هستند. این موضوع اغلب سبب کاهش اعتمادبه‌نفس نوجوان و به وجود آمدن ناراحتی و اضطراب در او می‌شود؛ پس به‌عنوان والدین، اهمیت دارد که احساسات او را در مورد آکنه جدی بگیرید چون زیبایی در سن بلوغ برای نوجوان بسیار مهم است.

 

معمولا جوش های دوران بلوغ به‌ دلیل گرفتگی یا عفونت غدد چربی پوست (غدد سباسه) به وسیله چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست یا زیاد شدن باکتری‌ها به وجود می آیند و در آخر باعث ضایعات متورم و قرمز پر از چرک می‌شوند.

 

در دوران بلوغ، تغییراتی در تولید هورمون‌های بدن به وجود می آید. این موضوع می‌تواند سبب فعالیت بیش‌از اندازه غدد چربی واقع در پایه فولیکول‌های مو در پوست شود. به‌همین‌ علت جوش‌ها اغلب در سال‌های نوجوانی و پیش و پس از دوران قاعدگی خانم‌ها به وجود می آید.

 

جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود, تا چند سالگی جوش میزنیم,جوش صورت تا چند سالگی ادامه دارد

تا چند سالگی جوش میزنیم

 

جوش صورت تا چند سالگی ادامه دارد؟

جوش های دوران بلوغ بیشتر روی صورت، کمر، سینه و شانه‌ها دیده می‌شوند چون غدد چربی بسیاری در این قسمت ها از پوست بدن وجود دارد. مطابق آمار، ۸۰ درصد از نوجوانان تا رسیدن به سنین جوانی این شرایط را تجربه می‌کنند و پس از ۲۵ سالگی هم در ۳ درصد آقایان و ۱۲ درصد خانم‌ها مشاهده می‌شود.

 

آکنه بزرگسالی چیست؟

شاید فکر کنید آکنه مخصوص دوران نوجوانی است و بعد از پایان این دوران به صورت عادی رفع می‌شود. ولی مطالعات گوناگون نشان می‌دهد که درصد بالایی از افراد بزرگسال هم دچار آکنه می‌شوند. آکنه بزرگسالان به صورت عادی برای افراد بالای 25 سال تعریف می‌شود.

 

دو دسته آکنه بزرگسالان وجود دارد

آکنه پایدار که از دوران نوجوانی اغاز شده و تا دوران بزرگسالی هم ادامه پیدا می کند. آکنه‌های دیررس که در دوران بزرگسالی آشکار می‌شوند. افراد مبتلا به آکنه‌های دیررس در دوران نوجوانی خود هیچ نوع آکنه و جوشی را تجربه نکرده‌اند.

 

کلا، عارضه آکنه زمانی روی پوست شما اشکار می شود که منافذ پوست تان بسته شوند و چربی پوست تان راهی برای خارج شدن پیدا نکند. در حقیقت، جمع شدن چربی در زیر منافذ پوست سبب به وجود آمدن برآمدگی، رشد باکتری‌ و ایجاد انواع جوش صورت می‌شود.

 

جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود, تا چند سالگی جوش میزنیم,جوش جوانی تا چه سنی ادامه دارد

تا چه سنی جوش میزنیم

 

اختلالات غدد درون ریز (تغییرات هورمونی)

تغییرات هورمونی مهمترین دلیل شروع کننده آکنه هستند چون که هورمون‌ها به وسیله سیستم غدد درون ریز تولید می‌شوند. آندروژن‌ها که به عنوان هورمون‌های مردانه شناخته می‌شوند، در زنان هم به قدر ناچیز وجود دارند و علت اصلی پیدایش آکنه صورت بر روی پوست محسوب می شوند.

 

زیاد شدن تولید این هورمون‌ها در پیدایش اتفاقات زیر نقش دارد که در نتیجه آنها آکنه به وجود می آید:

 

تولید سبوم (چربی پوست) در منفذهای پوست افزایش می‌یابد، منافذ پوست با پروتئین کراتین بسته می‌شوند. این پروتئین به وسیله سلول‌های پوستی به نام کراتینوسیت تولید می‌شوند. 

 

رشد باکتریِ پروپیونی باکتریومِ آکنه بر روی پوست شخص زیاد می شود. این باکتری روی پوست تمام انسان‌ها وجود دارد. در آخر ایجاد التهاب سبب متورم و قرمز شدن جوش‌ها می‌شود.

 

آکنه صورت در دوران نوجوانی اغلب با افزایش سن و ثابت شدن سطح هورمون‌ها از بین می‌روند، ولی آکنه و جوش‌های دوران بزرگسالی در برخی از اشخاص به عللی که به صورت کامل شناخته نشده ‌است، همچنان پیدا می شوند.

 

جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود, تا چند سالگی جوش میزنیم,جوش دوران بلوغ تا چه سنی ادامه دارد

جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود

 

استعداد ژنتیکی (ژن‌ها)

چنانچه اعضای خانواده شما به یک بیماری ویژه مبتلا باشند، احتمال اینکه شما هم به آن بیماری گرفتار شوید، وجود دارد. در مورد آکنه بزرگسالان هم به همین صورت است. چنانچه در گذشته خانوادگی شما آکنه بزرگسالان وجود دارد، به احتمال بسیار شما نیز درگیر آن خواهید شد.

 

به هر حال، مطالعات بر روی دوقلوها نشان داده است که علاوه بر ژنتیک، عوامل محیطی نیز می‌توانند در این رابطه نقش داشته باشند.

 

باکتریِ پروپیونی باکتریومِ آکنه درون منافذ پوست رشد می‌کند و سبب زیاد شدن قرمزی جوش‌های متورم می‌شود.

 

خیلی از محصولات مراقبت‌های پوستی و آرایشی دارای مواد چرب و غلیظی هستند که سبب بسته شدن منافذ پوست می‌شوند.

 

متخصصان پوست استفاده از محصولات غیرکومدون‌زا یا غیر مولد جوش را سفارش می‌کنند که مانع بسته شدن منافذ پوست می‌شوند.

 

فشارهای عصبی و استرس

این مسئله هنوز ثابت نشده است ولی خیلی از محققان اعتقاد دارند که استرس بر روی چگونگی پاسخ سیستم ایمنی بدن به انواع عفونت‌ها از جمله عفونت‌های تولید شده با پروپیونی باکتریومِ آکنه اثرگذار است. همین طور استرس در به هم زدن تعادل هورمون‌ها و در نهایت پیدایش آکنه تاثیر می‌گذارد.

 

جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود, تا چند سالگی جوش میزنیم,جوش تا چند سالگی ادامه دارد

جوش های دوران بلوغ کی تمام میشود

 

استعمال دخانیات

بررسی های زیادی بر روی اثر سیگار بر روی آکنه بزرگسالان انجام گرفته و نتایج متضادی گزارش شده است. بعضی پژوهش‌ها از این باور حمایت می‌کنند و بعضی نیز مخالف آن هستند. بعضی محققان اعتقاد دارند که سیگار کشیدن با تغییر در ترکیب چربی پوست به ایجاد آکنه کمک می‌کند.

 

رژیم غذایی

بعضی از متخصصان اعتقاد دارند که مواد غذایی مملو از قند می‌تواند یکی از علل به وجود آورنده جوش و آکنه صورت در برخی اشخاص باشد. ولی تا به حال آزمایش‌های منظم و دقیق برای تأیید ارتباط آکنه و تغذیه انجام نشده و نتایج گزارش شده بیشتر متکی بر نظرسنجی‌ ‌است.

 

درصد بزرگسالانی که دچار آکنه می‌شوند خیلی فرق دارد

ابتلا به آکنه به عوامل گوناگون دیگری مثل جنسیت، سن و حتی قومیت بستگی دارد. با توجه به چنین تنوعی، تخمین اینکه چه گروهی از بزرگسالان دچار آکنه می‌شوند کار دشواری است. ولی به صورت کلی با توجه به تحقیقات انجام شده می‌توان گفت که 31.9% از زنان و 20.5% از مردان بین سنین 20 تا 70 سال امکان دارد دچار آکنه صورت گردند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------