کاهش خارش کهیر مزمن با این 9 روشدرمان کهیر

خارش ناشی از کهیر گاهی آنقدر زیاد است که تحمل آن تقریبا غیر ممکن می شود‎

 

خارش ناشی از کهیر گاهی آنقدر زیاد است که تحمل آن تقریبا غیر ممکن می شود. در این مطلب در مورد کاهش خارش کهیر صحبت می کنیم.

 

کهیر مزمن چیست؟ 

کهیر ها همراه با خارش، قرمز رنگ و برجسته هستند و اغلب در بدترین زمان های ممکن بوجود می آیند. با توجه به گزارش کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمنی شناسی، حدود 20 درصد از مردم حداقل یک بار در زندگی خود کهیر را تجربه کرده اند. کهیری که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد ( به صورت مداوم یا مکرر ) مزمن نامیده می شود. برای برخی از افراد این کهیرها در اثر آلرژی ایجاد می شوند، ولی برای دیگران علت قابل تشخیصی وجود ندارد. کهیرهای مزمنی که علت شناخته شده ای نداشته باشند کهیر مزمن ناشناخته (  chronic idiopathic urticaria ) نامیده می شوند.

 

خارش ایجاد شده در اثر کهیر که بر اثر ترشح آنتی هسیتامین در بدن توسط سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود، می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. این موارد از یافته های اصلی مطالعه ای که در ماه آگوست 2015 در مجله سالانه آلرژی آسم و ایمنی شناسی منتشر شده، می باشد. با این حال در بسیاری از موارد راه هایی برای کاهش خارش کهیر مزمن وجود دارد.

   

از محرک ها دوری کنید 

به گفته دکتر گری گلدنبرگ (  Gary Goldenberg ) استادیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی کوه سینای در نیویورک، تست آلرژی معمولا اولین قدم برای افرادی است که توسعه کهیر روی بدنشان دارند. حتی اگر نتیجه آزمایش خونتان منفی بود و علت ایجاد کهیر مشخص نشد، به این معنا نیست که هیچ محرکی برایش وجود ندارد.

 

داشتن یک دفتر برای ثبت همه موارد می تواند به شما در شناسایی مواردی که پتانسیل محرک بودن برای شما را دارند، کمک کند. توجه کنید به چیزهایی که می توانند کهیر و خارش شما را شدت بخشند. مثلا اگر بیرون رفته اید و یک وعده غذای ایتالیایی با سس گوجه فرنگی خورده اید و آتش گرفتید ( کهیر هایتان نمایان شدند)، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد کهیر مجدد، سس گوجه فرنگی مصرف نکنید. 

  

زخمی شان نکنید 

بله می دانم که حس خارشی که دارید، دیوانه کننده است، ولی خاراندن کهیر باعث گسترش و التهاب بیشتر آن می شود. به گفته دکتر نیتا اودن ( Neeta Ogden ) متخصص آلرژی در یک درمانگاه خصوصی در انگلوود نیوجرسی و سخنگوی بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، کمپرس سرد می تواند بدون تشدید کهیر، خارش آن را کم  کند.

 

درمان کهیر

کمپرس سرد می تواند بدون تشدید کهیر، خارش آن را کم کند‎

 

آنتی هیستامین مصرف کنید 

مصرف آنتی هیستامین که بدون نسخه پزشک هم می توانید تهیه کنید، می تواند به کاهش خارش و کاهش دوره کهیر با مسدود کردن علایم تولید که هیستامین منتشر می کند، کمک کند. مهم این است که آنتی هیستامین به موقع، هر روز و سر ساعت مشخص مصرف شود. آنتی هیستامین کهیرهای شما را درمان نمی کند، ولی می تواند به ایجاد کهیر های جدید در 24 ساعت آینده کمک کند. کرم های آنتی هیستامین هم می توانند جلو ایجاد خارش را بگیرند. با پزشکتان مشورت کنید تا بهترین نوع آنتی هیستامین برای کاهش خارش را به شما معرفی کند. 

 

آرام باشید 

استرس همه چیز را بدتر می کند. زمانی که احساس استرس می کنید همه چیز تقویت می شود. اگر کهیر دارید با استرس بدتر می شود. بهترین کار برای کاهش استرس، مدیتیشن، تنفس عمیق یا فقط یک پیاده روی در آرامش است. البته کلید اصلی کار تکرار است. چیزی پیدا کنید که به شما آرامش دهد و اغلب همان کار را تکرار کنید.

  

طب سوزنی انجام دهید 

طب سوزنی می تواند در تسکین خارش مرتبط با کهیر مزمن نقش داده باشد. در مطالعه ای که در سپتامبر 2015 در مجله طب مکمل و جایگزین منتشر شد، تاثیر طب سوزنی بر تسکین خارش تایید شده بود.

  

برای کاهش خارش کهیر دوش آب سرد بگیرید 

دوش آب گرم یا نشستن در وان آب گرم می تواند کهیر را بدتر کند. گرما می تواند باعث تاخیر برگشت خون به شاهرگ ها شود که در نتیجه، خون بیشتری به کهیر ها رسیده و باعث گسترششان می شود. به جای آن یک دوش آب سرد بگیرید یا در وان آب سرد بنشینید تا خارشتان آرام شود. همیشه از صابون و سایر محصولات بدون بو که برای پوست های حساس هستند، استفاده کنید. این محصولات سبب ایجاد کهیر نمی شوند، ولی استفاده از مواد شوینده ای که به اندازه کافی ملایم نیستند، می تواند مشکلتان را بدتر کند.

  

برای کاهش خارش کهیر پوستتان را مرطوب نگه دارید 

کهیرها خودشان باعث خشک شدن پوست همانند سایر مشکلات پوستی نمی شوند، اما مرطوب کردن اگر باعث خنک شدن یا تسکین می شود، می تواند مفید باشد. بعضی محصولات حاوی مواد ضد خارش مثل بلغور جو دو سر هستند که می تواند به تسکین پوست و خارشتان کمک کند. ولی همیشه قبل از  استفاده از محصولات جدید آن ها را روی قسمت کوچکی از پوستتان تست کنید و 48 ساعت صبر کنید تا مشخص شود به ماده جدید واکنش می دهید یا نه . اگر بلغور جو دو سر برایتان مفید بود، می توانید هنگام عود خارش کهیر در وان حمام کمی از این ماده و آب سرد بریزید و در وان بنشینید.

  

با پزشکتان صحبت کنید 

با پزشکتان مشورت کنید و مطمئن شوید همه کارهایی را که می توانید برای کاهش خارش ناشی از کهیر انجام می دهید. اگر آنتی هسیتامین ها کمکی به شما نمی کنند پزشکتان می تواند درمان دیگری برایتان تجویز کند که می تواند شامل کورتیکواستروئید ها (corticosteroids)، داروهای ضد افسردگی (antidepressants)، تعدیل کننده لکوترین (leukotriene modifiers، یکی از انواع ایکوزانوئید است که به عنوان واسطه التهاب در واکنشهای التهابی آزاد می‌شوند. لکوترین‌ها اغلب در گلبولهای سفید تولید میشوند و از چربی‌ها بوده و در واکنشهای ایمنی بدن مانند بیماری آسم و رینیت نقش مهمی دارند)، داروهای سرکوب کننده ایمنی  (immunosuppressants) و امالیزوماب omalizumab ( یک داروی آسم که در حال حاضر توسط سازمان غذا و دارو برای درمان کهیر مزمن استفاده می  شود)، باشد. برای برخی از افراد هم می توان از پرتو درمانی کمک گرفت.

 

منبع: سیمرغ

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------