پوستی جوان و درخشان با استفاده از ماندلیک اسیدماندلیک اسید, ماندلیک اسید برای پوست, تاثیر ماندلیک اسید روی پوست

تاثیر ماندلیک اسید روی پوست

 

ماندلیک اسید: راهی فوق العاده برای بهبود بافت پوست 

ماندلیک اسید نوعی آلفا هیدروکسی اسید با خاصیت ضد باکتری قوی و لایه برداری ملایم ولی عمیق است. اسید ماندلیک برای پوست های تیره بسیار مناسب است و در مقایسه با سایر آلفا هیدروکسی اسیدها احتمال هایپرپیگمانتاسیون ، حساسیت به نور و ایجاد اسکار بعد از لایه برداری را کاهش میدهد. در این مطلب از بیتوته شما را با فواید ماندلیک اسید برای پوست آشنا می کنیم.

ماندلیک اسید یکی از انواع آلفا هیدروکسی اسیدها است که با برداشتن لایه سطحی پوست و تحریک رشد پوست جدید و سالم برای موارد مختلف از جمله بسته شدن منافذ پوست ، کدر شدن ، آکنه ، هایپرپیگمانتاسیون ، جوانسازی و سایر مشکلات پوست کمک میکند. 

 

از آنجا که لایه برداری پوست بعد از استفاده از آلفاهیدروکسی اسیدها (  AHA ) باعث حساسیت به نور می شود ، بعد استفاده از ماندلیک اسید نباید بدون ضد افتاب و کلاه محافظ در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. 

 

ماندلیک اسید, ماندلیک اسید برای پوست, محلول ماندلیک اسید

محلول ماندلیک اسید

 

احتیاط لازم قبل استفاده از ماندلیک اسید برای پوست

• استفاده همزمان ماندلیک اسید و رتینول میتواند منجر به خشکی بیش از حد ، قرمزی و حساسیت پوست شود بنابراین باید مصرف رتینول یا رتین آ حداقل 3 – 5 روز قبل از مصرف اسید ماندلیک قطع شود.

• حداقل از دو هفته قبل از استفاده ماندلیک اسید باید هر گونه تماس با داروهای اسیدی را قطع کرده باشید. 

• از ماندلیک اسید نباید روی پوست برنزه شده یا آفتاب سوخته استفاده شود. 

• در صورتی که به بادام حساسیت دارید ، مصرف ماندلیک اسید برای شما ممنوع است. 

• بعد از لایه برداری از هر گونه فعالیتی که باعث عرق کردن می شود اجتناب کنید. 

• بعد از لایه برداری از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید چرا که پوست شما نسبت به اشعه ماورا بنفش خورشید حساس تر خواهد شد. 

• قبل استفاده از ماندلیک اسید بهتر است پوست تان را به صورت مداوم با کرم های آبرسان تقویت کنید تا بعد از لایه برداری احتمال سوزش و پوسته پوسته شدن را کاهش دهید. 

 

ماندلیک اسید, ماندلیک اسید برای پوست, قبل و بعد از استفاده از ماندلیک اسید روی پوست

قبل و بعد از استفاده از ماندلیک اسید روی پوست

 

ماندلیک اسید چیست؟

نام ماندلیک اسید ، از کلمه آلمانی ماندل mandel به معنی بادام گرفته شده است ، آلفا هیدروکسی اسیدی (  AHA) است که از بادام تلخ استخراج می شود. 

انواع AHA طی فرایندی به نام دسموزوم باعث شل شدن اتصالات بین سلول های سطحی پوست می شوند و ریزش طبیعی لایه سطحی پوست را تسریع کرده و باعث می شود که پوستی شاداب تر و روشن تر داشته باشیم. 

 

اندازه ذرات ماندلیک اسید در مقایسه با سایر آلفا هیدروکسی اسیدها از جمله اسید گلیکولیک و اسید لاکتریک ، بزرگتر است بنابراین آهسته تر و یکنواخت تر جذب پوست می شود و اثر ملایم تری روی پوست دارد و مدت زمانی طولانی تر روی پوست باقی می ماند بنابراین احتمال این که باعث تحریک پوست شود ، کمتر است. 

 

از آنجا که ماندلیک اسید محلول در روغن است بر خلاف اسید گلیکولیک و لاکتیک که محلول در آب هستند  و فقط روی لایه های سطحی پوست اثر می گذارند ، میتواند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند. 

 

ماندلیک اسید, ماندلیک اسید برای پوست, ماندلیک اسید برای انواع پوست

ماندلیک اسید برای انواع پوست

 

تفاوت ماندلیک اسید با گلیکولیک اسید

اسید ماندلیک و اسید گلیکولیک هر دو لایه بردار شیمیایی از گروه آلفا هیدروکسی اسیدها هستند ولی اندازه مولکول های اسید گلیکولیک بسیار کوچکتر است و سریعتر به پوست نفوذ می کند و تاثیر چشم گیرتری در کوتاه مدت دارد. 

اسید ماندلیک از بادام گرفته می شود ولی اسید گلیکولیک از نیشکر و چند منبع دیگر. 

اسید ماندلیک محلول در روغن است ولی اسید گلیکولیک محلول در آب .

 

ماندلیک اسید, ماندلیک اسید برای پوست, لایه برداری پوست با ماندلیک اسید

لایه برداری پوست با ماندلیک اسید

 

فواید ماندیلک اسید برای پوست

ماندلیک اسید یک  لایه بردار شیمیایی است و به جای این که مانند اسکراب پوست را بسابد ، با لایه سطحی که سلولهای قدیمی پوست را تشکیل می دهند ، واکنش داده و لایه برداری پوست را تسریع میکند. 

 

لایه برداری پوست میتواند منجربه افزایش گردش سلولی و سفت شدن پوست ، کاهش اندازه منافذ پوست ، کاهش آکنه و روشن و  درخشان شدن پوست شود. 

استفاده منظم از ماندلیک اسید برای پوست باعث روشن و شفات تر به نظر رسیدن پوست خواهد شد. 

 

برای رفع آسیب های ناشی از نور خورشید هم میتوانید از این اسید استفاده کنید. 

ماندلیک اسید بهترین انتخاب برای پوست های تیره است چرا که خاصیت ملانوتوکسیک ندارد بنابراین با حمله به ملانوسیت ها باعث تیره شدن رنگ پوست نخواهد شد. بلکه باعث کاهش لک های تیره ناشی از آکنه یا آفتاب خواهد شد. 

 

لایه برداری با اسید ماندلیک برای افرادی که پوست تیره دارند بسیار مناسب است و احتمال هایپرپیگمانتاسیون ، حساسیت به نور و ایجاد اسکار بعد از لایه برداری را کاهش میدهد. 

 

ماندلیک اسید با آزاد کردن سلولهای متصل به سطح پوست ، گردش سلولی را افزایش داده و باعث کاهش آثار آسیبهای پوستی ، لک های تیره ناشی از نور خورشید و آکنه می شود. 

ماندلیک اسید خاصیت ضد باکتری قوی دارد که در کنار خاصیت لایه برداری ملایم و فعال کردن گردش سلولی ، منجر به بهبود آکنه ، کدری پوست ، ناهمواری های سطح پوست ، هایپرپیگمانتاسیون و خطوط ریز سطح پوست می شود. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------