لجن درمانی چیست؟ فواید و نحوه استفاده از آنلجن درمانی, فایده لجن درمانی,فایده لجن درمانی روی پوست

فایده لجن درمانی روی پوست

 

لجن درمانی برای سلامت پوست بسیار موثر است و در همه جای دنیا لجن درمانی صورت می گیرد. از جمله کشور ایران. خاک یکی از ۵ عنصر زندگی است و به وفور در همه جا یافت می شود. امروزه بسياري از مراکز درمانی و مراکز ابگرم روش گل یا لجن درمانی را ارائه می دهند.

بدیهی است که بیش ترین فایده لجن درمانی روی پوست تأثير می گذارد. تأثير خنک کننده روی پوست و خون دارد و در نتیجه به کنترل اثرات کمک می کند. سلول های مرده پوست را از بین می برد و پوست را نرم تر می کند. همچنین ، لجن درمانی یکی از بهترین روش های سم زدایی است، چون سموم مضر ذخیره شده در پوست را از طريق منافذ آن بیرون می کشد.

  

انواع لجن مناسب لجن درمانی

لجن های موجود در نقاط گوناگون جهان خصوصیت های مختلفی دارند. ترکیب لجن بسته به منشاءِ آن متفاوت است. اولا، ترکیبات معدنی لجن به نوع سنگ های موجود در منطقه و روند تشکیل خاک بستگی دارد. ثانیا، خصوصیت لجن تحت تأثیر انواع فلور و زیاگان منطقه است. بنابراین، قبل از استفاده از آن، در خصوص خواص لجن اطلاعاتی کسب کنید. مهم است که قبل از استفاده از هر نوع لجن، باید آنرا خشک و بعد پودر کنید، و برای حذف هر گونه ناخالصی موجود در پودر( سنگ، چمن و غیره) آنرا الک کنید.

 

* لجن سیاه

خاک تیره کمی حالت چربی دارد و به همین علت برای لجن درمانی مناسب است برای این که غنی از مواد معدنی است و همچنين به مدت طولانی آب را حفظ می کند. این نوع لجن همواره باید از الایش و هرگونه الودگی عاری باشد.

 

* لجن دریای مرده

کلئوپاترا و بلقیس لجن سیاه دریای مرده را برای افزایش زیبایی استفاده می کردند بدین دلیل که دارای خواص زیبایی بخش و توانایی های درمانی است. این نوع لجن بیش از 20 نوع نمک و مواد معدنی دارد از جمله منیزیم، کلسیم، پتاسیم برومید، سیلیکات، قطران طبیعی و عناصر ارگانیک. در حالیکه این مواد معدنی برای درمان انواع اختلالات پوستی موثر هستند، حضور سیلیکات باعث می شود که ماسک آن برای نرم کردن و پاکسازی پوست مفید باشد. لجن سبب افزایش گردش خون می شود و پوست را درخشان می کند.

 

* لجن مور

این یکی لجنی است که طی هزاران سال از بقاياي ارگانیک گل ها، سبزه و گیاهان دارویی تولید شده است. لجن مور چندین و چند سال طول کشیده تا بافت یکدست داشته باشد و دارای اسید فولویک، ویتامین ها، اسیدهای آمینه، هورمون های گیاهی است و حالتی دارد که به آسانی میتواند جذب بدن انسان شود. لجن دارای خواصی است که در اثر آن لایه ی بالاییی میتواند ناخالصی و الودگی ها را فیلتر نموده و خلوص لجن را حفظ کند. این لجن دارای خواص درمانی است و برای سم زدایی، التیام، زیبایی و تغذیه ی بدن انسان موثر است. لجن مور اثرات ضد التهابی و ضد پیری هم دارد. همچنين برای بهبود اختلالاتی مانند آرتروز و بهبودی اسیب در ورزش هم فوایدی دارد.

 

لجن درمانی, فایده لجن درمانی,فایده لجن درمانی روی پوست

انواع لجن مناسب لجن درمانی

 

لجن درمانی به دو صورت استفاده می شود.

1.ماسک لجن

2.حمام لجن

 

شیوه ی انجام لجن درمانی

۱. ماسک لجن:این یکی استفاده ی مکرر از ماسک لجن را شامل می شود. ماسک لجن به بهبود رنگ پوست کمک نموده و لکه های پوستی و تیرگی های پوست را کم رنگ می کند.

 

۲. استحمام لجن:این مورد شامل بکار بردن نوع خاصی از لجن می شود. این نوع لجن نمک طبیعی و مواد معدنی را به ميزان فراوانی به تمام قسمت های بدن می رساند. حمام لجن بسياري از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، کهیر، ویتیلیگو یا پیسی موثر هستند.

 

لجن مخصوص صورت یک خمیر صاف و یکدست است که در اول با استفاده از آب سرد آماده می شود. این خمیر را روی صورت بمالید و به مدت 30 دقیقه صبر کنید خشک شود. بعد از گذشت 30 دقیقه، باید صورت تان را با آب سرد بشویید. این ماسک به بهبود رنگ پوست صورت کمک می کند. در صورت وجود اکنه این ماسک با جذب چربی اضافی و سموم از پوست به حل مشکل کمک می کند. این ماسک به کاهش حلقه های تاریک دور چشم هم کمک می کند.

 

پوست را پاک سازی می کند

خاک رس نوعی لجن است که به علت قدرتی که برای حذف ناخالصی ها و لکه های سیاه، پاک سازی و تمیز کردن پوست صورت و بدن دارد، در اکثر جلسات لجن درمانی حضور دارد.

 

سلولیت را حذف می کند

لجن در واقع از کف دریاها، دریاچه ها یا چشمه ها استخراج می شود، بنابراین غنی از جلبک و مواد معدنی است که توانایی فعال کردن گردش خون، تخریب بافت چربی و از بین بردن سلولیت را دارد.

 

پوست را احیا می کند

لجن همچنین دارای عناصر کمیابی برای ترویج بازسازی پوست است، و بدین ترتیب به شما این قابلیت را می دهد که خطوط بیان، لکه ها و جای باقی مانده از زخم و اکنه را کاهش دهید.

 

اکنه را درمان می کند

ماده های تمیز کننده ی موجود در لجن که قسمتی از ترکیبات لجن هستند هم برای از بین بردن اکنه و ایجاد پوستی بدون برجستگي های ریز و درشت مناسب هستند.

 

لجن را میتوان روی صورت و بدن استعمال کرد

لجن تبدیل به دوست دائمی تان خواهد گردید درصورتی که تمایل دارید برای افزایش زیبایی صورت از آن استفاده کنید، و اگر میخواهید پوست بدن تان هم زیبا باشد و ظاهر جذابی داشته باشد، باز هم این ماده قابل استفاده است.

 

لجن درمانی pH پوست را متعادل می کند

لجن دارای مواد قابض و پاک کننده است که قابلیت متعادل کردن pH پوست را دارند به این معنا که درخشش و زیبایی پوست را بازمی گردانند و در عین حال سبوم بیش از حد روی پوست را کاهش می دهند.

 

علایم کشش روی پوست و ترک را درمان می کند

خواص بازسازی کننده ی لجن سبب می شود درمان خوبی برای از بین بردن سلولیت و از بین بردن علایم ترک های پوستی در یک زمان کوتاه باشد.

 

پوست را روشن می کند

یکی ديگر از فواید لجن درمانی این است که قادر است کمی پوست را رویه سابی کند، سلول های مرده را بکشد و به این ترتیب پوستی جوان، نرم و روشن را برای تان به ارمغان بیاورد.

 

لجن درمانی, فایده لجن درمانی,فایده لجن درمانی روی پوست

شیوه ی انجام لجن درمانی

 

نکات احتیاطی که باید پیش از انجام لجن درمانی مد نظر داشته باشید:

 

– لجن مورد استفاده برای این شیوه درمانی باید تمیز باشد و از عمق ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی از سطح زمین گرفته شود.

 

– سنگریزه یا کود شیمیایی و غیره نباید در لجن وجود داشته باشد.

 

– پیش از انجام لجن درمانی، لجن باید خشک شود، پودر شود و برای جداسازی سنگریزه ها، ذرات علفی و دیگر ناخالصی ها به کار غربال شود.

 

– علی رغم خصوصیت های لجن درمانی که برای حفظ سلامتی و درخشش پوست بسیار موثر هستند، استفاده بیش از حد از ماسک ممکن است منجر به خشکی بیش از حد پوست شود. بنابراین لازم است که از استفاده بیش از حد آن جلوگیری کنید.

 

– برای رسیدن نتایج مناسب لجن باید به دقت انتخاب شود و کیفیت آن باید برای جلوگیری از هرگونه عارضه ای بررسی شود.

 

اگر تنها یک جلسه میخواهید از استحمام گل استفاده کنید، مطمئن شوید که قبل از آن چیزی نخورده اید. بهترین زمان برای لجن درمانی صبح زود است.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------