علل و راههای درمان پزشکی و خانگی ضایعات پیگمانته پوستدرمان ضایعات پیگمانته, درمانهای خانگی ضایعات پیگمانته, ضایعات پیگمانته پوست

ضایعات پیگمانته پوست

 

ضایعات پیگمانته چیست؟ نحوه پیشگیری، درمان و لایه برداری

هر نوع اختلال در پوست که منجر به پر رنگ تر شدن بخشی از پوست نسبت به رنگ پایه شود ، به طور کلی به عنوان ضایعات پیگمانته شناخته می شود که میتواند به صورت سطحی یا عمقی روی پوست ایجاد شود ، ضایعات پیگمانته هر چه عمیق تر باشند درمانشان سخت تر خواهد بود.

ضایعات پیگمانته چیست؟

ضایعات پیگمانته اصطلاحی است که به هر نوع لک های روی پوست گفته می شود که رنگشان با رنگ پایه پوست متفاوت باشد. این لک ها ممکن است سطحی (اپیدرمال) باشند یا عمیق (درمال) . 

 

به طور کلی انواع خال ، کک و مک یا لکه های پوستی که در اثر زخم یا جای جوش ایجاد می شوند و پوست را تیره تر می کنند، به عنون ضایعات پیگمانته شناخته می شوند. 

در ضایعات پیگمانته ، سلول های پوستی ؛ ملانین یا رنگدانه بیشتری تولید می کنند که منجر به تیره تر دیده شدن آن ناحیه از پوست می شود. 

 

ضایعات پیگمانته قسمت هایی از پوست هستند که از نظر رنگ نسبت به پوست اطراف تیره ترند ، ضایعات پیگمانته یک اختلال پوستی رایج و کاملا بی خطر هستند و تنها نگرانی ای که برای فرد ایجاد می کنند از نظر زیبایی ظاهری است. 

 

علت ایجاد ضایعات پیگمانته, عوامل ایجاد ضایعات پیگمانته, پیشگیری از ضایعات پیگمانته

علت ضایعات پیگمانته

 

علت ایجاد ضایعات پیگمانته

تیره شدن پوست به دلیل تولید اضافه ملانین در پوست ایجاد می شود . ملانین رنگدانه قهوه ای است که مسئول تعیین رنگ پوست است. تولید اضافه ملانین باعث رسوب ملانین در پوست می شود که لک هایی تیره روی پوست ایجاد می کند. 

ضایعات پیگمانته خال های زیر قهوه ای رنگ هستند که بیشتر در صورت و بازوها دیده می شوند. 

 

عوامل ایجاد کننده ضایعات پیگمانته در هر فرد می تواند متفاوت باشد از جمله :

ضایعات پیگمانته در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب که به نام لنتیگو شناخته می شوند. 

ضایعات پیگمانته در اثر تغییرات هورمونی مثل بارداری یا مصرف قرص های ضد باردرای که به نام ملاسما و کلوآسما شناخته می شوند. 

 

عوامل محیطی

آکنه

آسیب به پوست در اثر جراحی

ارث و ژنتیک

افزایش سن

لک های  کبدی

 

روش پیشگیری از بروز ضایعات پیگمانته

ملانین اشعه ماورا بنفش خورشید را جذب می کند تا از پوست در برابر نور آفتاب محافظت کند و به همین دلیل است که نور خورشید باعث تیره تر شدن پوست می شود. قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید باعث می شود که لکه های ناشی از سن و سایر تیرگی ها ، تیره تر و نمایان تر شوند. 

 

یکی از مهم ترین محصولات مراقبت است پوست برای پیشگیری از ضایعات پیگمانته ، کرم ضد آفتاب است که باید هر 2 ساعت یک بار تمدید شود تا جلوی پررنگ شدن لک های صورت را بگیرد. 

 

برخی کرم های ضد آفتاب که توسط پزشک تجویز می شود حاوی هیدروکینون است، هیدروکینون سرعت تولید ملانین را کاهش داده و برای درمان لک های پوستی استفاده می شود که در طول زمان باعث کم رنگ شدن ضایعات پیگمانته و همرنگ شدن لک ها با پوست صورت می شود.

 

رفع ضایعات پیگمانته, لیزر پیگمانته, ضایعات پیگمانته

درمان ضایعات پیگمانته با کرم سفید کننده

 

راههای درمان پزشکی ضایعات پیگمانته 

درمان ضایعات پیگمانته با کرم های بدون نسخه

در صورتی که می خواید در قدم اول با استفاده از کرم های روشن کننده و ضد لک برای مراقبت روزانه ای پوست خود استفاده کنید بهتر است به دنبال کرم هایی باشید که حاوی ویتامین ث یا اسید آسکوربیک ، عصاره شیرین بیان ، کوژیک اسید و ترانگزامیک اسید ، هستند که به کم رنگ شدن ضایعات پیگمانته کمک می کنند. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با کرم سفید کننده و لایه بردار

کرم های سفید کننده ای که توسط پزشکان تجویز می شود نسبت به سفید کننده های بدون نسخه حاوی دو برابر هیدروکینون هستند و در مواقعی که پزشک تشخیص دهد میتواند درصد هیدروکینون را افزایش دهد و یا از کرم های حاوی ترتینوئین و کوژیک اسید برای درمان ضایعات پیگمانته استفاده نماید .

 

البته این ترکیب ممکن است برای پوست های حساس باعث سوزش شود.

برای درمان ضایعات پیگمانته با کرم سفید کننده معمولا بین 3 – 6 ماه زمان نیاز است تا نتیجه نهایی درمان مشخص شود. 

 

درمان ضایعات پیگمانته, درمانهای خانگی ضایعات پیگمانته, ضایعات پیگمانته پوست

درمان ضایعات پیگمانته با لایه برداری شیمیایی

 

درمان ضایعات پیگمانته با لایه برداری شیمیایی

پزشک با استفاده از مواد شیمیایی اپیدرم را لایه برداری می کند . این کار باعث تحریک پوست برای بازسازی می شود . لایه برداری شیمیایی موثرترین درمان برای ملاسما است. 

لایه برداری شیمیایی با سوزش کنترل شده می تواند ملانین اضافه پوست را از بین ببرد. 

 

در لایه برداری شیمیایی ، محلول های شیمیایی روی ناحیه مورد نظر کشیده می شوند که با احساس سوزش همراه است و  در نهایت باعث پوسته پوسته شدن و ریختن پوست می شوند و پوست زیرین که ظاهر می شود نرم تر و دارای آسیب ، لک و چین و چروک کمتر است. 

 

لایه برداری سطحی : در این روش از موادی مثل آلفا هیدروکسی اسید استفاده می شود که روی سطح بیرونی پوست اثر گذاشته و باعث می شود پوست به آرامی پوسته ریزی کند.

 

لایه برداری متوسط : در ای روش از موادی قوی تر مثل تری کلرواستیک اسید یا گلیکولیک اسید استفاده می شود که به لایه های میانی پوست نفوذ می کنند و برای از بین بردن سلول های آسیب دیده بسیار مناسب است.

 

لایه برداری عمیق : با بی حسی موضعی انجام می شود و مواد شیمیایی  مثل فنول یا تری کلرواستیک اسید که در این روش استفاده می شود به لایه درونی پوست نفوذ کرده و سلول های آسیب دیده پوست را از بین می برد. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با میکرودرم ابریژن

از میکرودرم ابریژن میتوانید برای درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و لک های ناشی از سن و زخم ها و لک های ناشی از آکنه و ملاسما استفاده کنید. 

در این دروش از یک ساینده مخصوص و اسپری ذرات کوچک اکسید آلومینیوم ی بی کربنات سدیم برای لایه برداری پوست و ساکشن به صورت همزمان استفاده می شود. 

در انتهای درمان از مواد مرطوب کنده و کرم ضد آفتاب روی پوست استفاده می شود. 

استفاده از بی حسی برای میکرودرم ابریژن ضروری نیست . 

 

لیزر پیگمانته, ضایعات پیگمانته, ضایعات پیگمانته چیست

لیزر ضایعات پیگمانته

 

درمان ضایعات پیگمانته با لیزر

لیزر ضایعات پیگمانته به صورت انرژی گرمایی توسط سلول های تیره رنگ جذب می شود و آن ها را به ذرات بسایر ریزی تقسیم می کند که توسط سلول های دیگر به عنوان سلول مرده شناخته می شوند و بنابراین آنها را به سطح پوست هدایت کرده و از بدن دفع می شوند. 

 

از آن جا که ضایعات پیگمانته در اعماق مختلف پوست هستند برای  لیزر ضایعات پیگمانته باید از لیزر با طول موج مناسب استفاده کنید. برخی لیزرها فقط توانایی نفوذ  به لایه سطحی پوست را دارند و نمی توانند لکهایی که درلایه های عمیق تر پوست هستند را درمان کند. 

از سویی دیگر لیزرهایی که با گرما کار می کنند میتوانند باعث بدتر شدن ضایعات پیگمانته شوند به خصوص در مواردی که پوست فرد تیره باشد. 

 

• لیزر ضایعات پیگمانته جدید PiQo4 میتواند رنگدانه ها در لایه های مختلف پوست را مورد هدف قرار دهد. این لیزر به جای گرما از انرژی برای از بین بردن لک ها استفاده می کند. 

 

• لیزر IPL با منبع عظیم نوری که درد برای فوتوروژنیشن کاربرد دارد. IPL بر خلاف لیزرهای معمولی نورهای زیاد با طول موجهای مختلف دارد و نسبت به لیزر پراکنده تر عمل می کند و میتواند به لایه میانی پوست نفوذ کند و به لایه سطحی پوست آسیبی نمی رساند. سلول های رنگدانه ساز پوست ، انرژی نوری را جذب کرده و گرمای ایجاد شده رنگدانه های اضافه مثل خال و لک را پاک می کند. استفاده از IPL برای افرادی که پوستشان مستعد کلوئید است یا رنگ تیره دارد ، توصیه نمی شود.

 

• لیزر Clear+Brilliant برای بازسازی پوست و زخم های کم عمق کاربرد دارد و آسیب ها و نقایص سطحی پوست و رنگدانه های اضافه پوست را از بین می برد. این لیزر برای تقویت بافت و ظاهر پوست استفاده می شود. 

 

• لیزر ضایعات پیگمانته  CO2 برای درمان زخم ، زگیل ، چین و چروک عمیق و لک های پوستی عمیق کاربرد دارد. استفاده از این لیزر برای افرادی که پوستی روشن دارند مناسب تر است. ممکن است استفاده از این لیزر برای افرادی که پوست شل یا آکنه ای دارند ، مناسب نباشد. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با کرایوتراپی

کرایوتراپی یا سرما درمانی روشی است که ضایعات پیگمانته را با فریز کردن از بین می برد. 

 

ضایعات پیگمانته چیست, علت ایجاد ضایعات پیگمانته, عوامل ایجاد ضایعات پیگمانته

درمان خانگی ضایعات پیگمانته

 

درمان های خانگی برای ضایعات پیگمانته

اگر می خواهید بدون مراجعه به پزشک و با روش های خانگی لک های پوست خود را کمرنگ تر کنید میتونید از مواد طبیعی که در خانه دارید استفاده کنید. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با سرکه سیب 

سرکه سیب داری اسید استیک است که به روشن تر شدن ضایعات پیگمانته کمک می کند . کافیست 2 بار در روز مقدار مساوی آب و سرکه سیب را با هم مخلوط کنید و روی لک های تیره پوست بکشید و بعد از 3 دقیقه بشویید و سپس با یک کرم آبرسان پوست صورت را آبرسانی کنید. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با آلوئه ورا

 آلوئین موجود در آلوئه ورا یک ترکیب طبیعی رنگیزه زدا است و میتواند ضایعات پیگمانته را کمرنگ کند. هر شب مقداری از ژل الوئه ورا را روی قسمت های تیره پوست بکشید و صبح روز بعد با آب گرم بشویید. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با پیاز قرمز

 عصاره پیاز قرمز حاوی آلیوم کپا است که در کرم های مراقبتی پوست و برطرف کننده زخم ها استفاده می شود میتوانید روزی 2 بار آب پیاز قرمز را روی لک های پوستی بکشید و بعد از 3 دقیقه بشویید. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با چای سبز 

با این که تحقیقی درباره اثر چای سبز روی لک های پوستی انجام نشده ولی خیلی ها بر این باورند که چای سبز باعث کمرنگ شدن لک های پوستی می شود . میتوانید 2 بار در روز یک چای سبز کیسه ای را 4 دقیقه در یک لیوان آب بجوشانید و کمی که از حرارت افتاد و پوست را نمی سوزاند روی نقاط تیره پوست بگذارید.

 

درمان ضایعات پیگمانته با چای سیاه 

مطالعه ای که سال 2011 روی خوک انجام شد نشان داد چای سیاه برای درمان لک های تیره پوستی موثر است. پوست خوک از نظر بافتی نزدیک ترین شباهت را به پوست انسان دارد . بر اساس این مطالعه میتوانید 1 قاشق سوپحوری چای سیاه را در یک لیوان آب در حال جوش اضافه کرده و شعله را خاموش کنید و رویش را بپوشایدو اجازه دهید 2 ساعت استراحت کند. تفاله ها را جدا کنید و یک پارچه نخی را به چای آغشته کرده روزی دو بار روی لک های پوستی قرار دهید. 4 هفته متوالی این درمان را تکرار کنید. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با عصاره شیرین بیان 

عصاره شیرین بیان برای از بین بردن ملاسما و ضایعات پیگمانته  در اثر نور خورشید موثر است. می توانید 1 قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان را در 1 لیوان اب در حال جوش بریزید و رویش را بپوشانید تا کم کم خنک شود و سپس روزی 2 بار با کمی پنبه عصاره را روی لک ها بکشید و بعد از 10 دقیقه بشویید.  

 

درمان ضایعات پیگمانته با شیر 

اسید لاکتیک شیر برای برطرف کردن تغییر رنگ های پوست بسیار موثر است. یک پارچه نخی را در شیر خیس کنید و روزی 2 بار به مدت 20 – 30 دقیقه روی لک های پوست قرار دهید .

 

درمان ضایعات پیگمانته با گوجه فرنگی 

مطالعه ای که سال 2011 انجام شد نشان داد که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی پوست را در برابر آسیب های بلند مدت و کوتاه مدت محافظت می کند. شرکت کنندگان در این مطالعه روزانه 55 رم رب گوجه فرنگی را با روغن زیتون رقیق شده بود روی لک های پوستی قرار می داند. شما میتوانید روزانه به مدت 20 – 30 دقیقه به مدت 12 هفته این کار را تکرار کنید. 

 

درمان ضایعات پیگمانته با عصاره ارکیده

 استفاده از عصاره ارکیده به مدت 8 هفته میتواند لک های قهوه ای را کمرنگ کند. شما میتوانید روزانه 2 بار عصاره ارکیده را روی لک ها بکشید و بعد از 15 دقیقه بشویید.

دال عدس : ماسک دال عدس برای کمرنگ شدن ضایعات پیگمانته مفید است . شما میتوانید 50 گرم دال عدس را یک شب در آب بخیسانید و سپس کاملا له کنید و به مدت 20 دقیقه روی لک های پوستی قرار دهید. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------