خال قرمز روی پوست نشانه چیست؟خال قرمز روی پوست,خال قرمز روی پوست نشانه چیست,خال قرمز پوستی نشانه چیست

خال قرمز روی پوست

 

 آنچه باید درباره خال قرمز روی پوست بدانید

لکه های قرمز کوچک روی پوست به علل گوناگونی شکل می گیرند. بعضی از این علل زمینه ای امکان دارد جدی باشند، در شرایطی که موارد دیگر عللی برای نگرانی به وجود نیاورد.ولی اطلاع پیدا کردن از این که چه وقتی باید به پزشک مراجعه و کمک پزشکی دریافت کرد، مهم است.

آیا خال های قرمز روی پوست جای نگرانی دارد؟

خیلی از ما نگران می شویم که شاید این خال های قرمز سرطانی باشند ولی اصلا جای نگرانی نیست. شاید علامتی از تومور باشند ولی هنوز هم باید به ظاهر آن ها دقت کرد و هرنوع تغییری را در نظر گرفت تا بتوان خطرناک بودن آن را فهمید. پس، چنانچه روی پوست خود خال های قرمز دارید ، موارد زیر را فراموش نکنید:

 

این خال ها نباید به تعداد بسیار زیاد در یک بخش خاص از بدن باشند.

 

خال های قرمز روی پوست نباید ناراحتی برای شخص به وجود آورد. چنانچه آسیب زا بودند یا خارش داشتند، به پزشک مراجعه کنید.

 

این خال ها نباید خونریزی داشته باشند. چنانچه با لمس کردنشان خونریزی کردند، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

به رنگ و شکل این خال ها دقت کنید. چنانچه خال ها تیره تر شدند و گوشه های آن سفت و نامنظم بودند، حتما با متخصص حرف بزنید.

 

خال قرمز روی پوست,خال قرمز روی پوست نشانه چیست,خال قرمز پوستی نشانه چیست

خال قرمز روی پوست نشانه چیست

 

خال قرمز یا آنژیوم گیلاسی 

آنژیوم گیلاسی شرایطی خیلی رایج است و می تواند در هر بخض از بدن آشکار شود. این خال های قرمز اغلب در کسانی که بیش از 30 سال سن دارند، آشکار می شوند. رنگ قرمز آنها از رگ های خونی شکسته درونشان سرچشمه می گیرد.

 

در شرایطی که علت دقیق پیدایش این خال های قرمز معلوم نیست، خیلی از کارشناسان این عقیده را دارند که ژنتیک در این زمینه نقش دارد. بعضی اشخاص نسبت به دیگران احتمال بیشتری دارد دارای آنژیوم گیلاسی باشند.

 

احتمال پیدایش این خال های قرمز در زمان حاملگی هم بیشتر است و حتی با آب و هوا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی پیوند خورده اند. اغلب، روبرو شدن با آنژیوم گیلاسی نگران کننده نیست، مگر این که اندازه، شکل یا رنگ خال ها تغییر پیدا کند. در صورت خونریزی از این خال ها هم باید به پزشک مراجعه کرد.

 

سه نوع اصلی آنژیوم وجود دارد

آنژیوم گیلاسی

به این آنژیوم، سنیل آنژیوم، نقاط کمپل دی مورگان یا نقاط دی مورگان هم گفته می‌شود. آنژیوم گیلاسی در هر قسمتی از بدن آشکار می شود ولی اغلب در بالاتنه  پیدا می‌ شود.

 

آنژیوم عنکبوتی

آنژیوم عنکبوتی مثل تار عنکبوت است و در مرکز این آنژیوم نقطه قرمزی وجود دارد که گروه‌هایی از رگ‌های خونی متسع در پیرامون آن قرار دارند. این آنژیوم در بچه ها، بیماران مبتلا به بیماری کبد واغلب در دوران بارداری زنانی که قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، شایع است. آنژیوم عنکبوتی بیشتر بر روی صورت و قفسه سینه آشکارمی‌شود.

 

آنژیوم دریاچه وریدی

 این آنژیوم‌ها بر روی لب‌ها و گوش‌ها پیدا میشوند و اغلب آبی رنگ هستند ولی به رنگ‌های قرمز و بنفش هم هستند. آنژیوم دریاچه وریدی در مردان بالای ۶۵ سال که بیش از اندازه در معرض نور آفتاب بوده‌اند، رایج است.

 

خال قرمز روی پوست,خال قرمز روی پوست نشانه چیست,خال قرمز پوستی نشانه چیست

دلیل خال قرمز روی پوست

 

دلیل آنژیوم گیلاسی

آنژیوم گیلاسی به علت افزایش سلول های اندوتلیال (سلول هایی که عروق خونی را تشکیل می دهند) به وجود می آید به صورتی که عروق خونی بزرگ شده و به شکل آنژیوم آشکار می شود. رنگ قرمز آن هم بر اثر پاره شدن رگ های خونی است.

 

تابه حال دلیل دقیق آنژیوم گیلاسی یا خال های قرمز پوستی معلوم نشده، ولی تحقیقات نشان می دهد عوامل زیر در ابتلا به این عارضه اثرگذار است:

 

– عوامل ژنتیکی (سابقه خانوادگی)

– حاملگی و تغییرات هورمونی

– شرایط پزشکی خاص

– قرار گرفتن در معرض نور خورشید

– آب و هوا

– مشکلات کبدی، پیوند کبدی

– قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

 

نشانه های رایج آنژیوم گیلاسی

– آنژیوم گیلاسی به صورت خال یا جوش و معمولا به رنگ قرمز روی پوست آشکار می شود ولی امکان دارد به رنگ های آبی، بنفش یا حتی سیاه هم باشد.

 

– امکان دارد اول صاف و هم سطح پوست پیدا شده و با افزایش سن به طور برجسته دیده شوند.

 

– اندازه کوچک و معمولا قطر کمتر از 1/4 اینچ دارند(بعضی وقتها بزرگ تر هستند.)

 

– خراشیدن، مالش یا اصلاح مو در این قسمت ها امکان دارد با خونریزی و تورم یا دیگر نشانه های تحریک پوستی همراه باشد.

 

– در بیشتر موارد به ویژه در قسمت های مرکزی سطح سختی دارد.

 

خال قرمز روی پوست,خال قرمز روی پوست نشانه چیست,خال قرمز پوستی نشانه چیست

آن چه باید درباره خال‌های قرمز بدانید

 

درمان آنژیوم گیلاسی

آنژیوم گیلاسی از ضایعات پوستی بدون خطر است که در بیشتر موارد احتیاج به درمان خاص یا برداشتن آن نیست. ولی در بعضی موارد خال قرمز در قسمت نامناسبی آشکار  شده یا از نظر زیبایی خوشایند نیست. در این موارد می توان نسبت به درمان و برداشتن این خال های قرمز رنگ اقدام کرد.

 

الکتروتراپی

با استفاده از الکتروتراپی با جراحی آنژیوم گیلاسی، از جریان الکتریکی برای سوزاندن این زائده پوستی استفاده می شود. 

 

لیزیک

استفاده از لیزر شیوه سریع و سرپایی است و احتیاجی به بستری شدن ندارد و با توجه به تعداد آنژیم گیلاسی در بدن، امکان دارد یک تا سه جلسه درمانی طول بکشد. این شیوه چندان دردناک نیست و قسمت مورد نظر پس از جراحی دچار کبودی خفیف می شود که احتمالا ۱۰ روز طول می کشد.

 

خال قرمز روی پوست,خال قرمز روی پوست نشانه چیست,خال قرمز پوستی نشانه چیست

علت ایجاد خال قرمز روی پوست چیست

 

انواع خال های قرمز دیگر

کراتوز اکتینی

بعضی از انواع خال های قرمز رنگ روی پوست به علت قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید به وجود می آید. کراتوز اکتینیک سبب رشد بافت قرمز روی پوست می شود. این بافت ها دارای یک سطح مثل زگیل هستند.

 

پزشکان کلینیک مایو می گویند که بعضی از نشانه های دیگر کراتوز اکتینیک خارش و یا سوزش در اطراف بافتی است که روی پوست رشد کرده است. به وجود آمدن سطح زبر، ضایعات قرمز، صورتی و قهوه ای هم از دیگر علامت های این بیماری است. کراتوز اکتینیک می تواند سرطانی شوند. ولی باید این را بدانید که هر گونه بافت قرمزی روی سطح پوست این قابلیت را ندارد و فقط پزشک می تواند میان ضایعات سرطانی و غیر سرطانی تفاوت قائل شود.

 

خال اسپیتز

خال اسپیتز نوع دیگری از خال های قرمز روی پوست هستند که مثل یک دست انداز قرمز گنبدی شکل آشکار می شوند. قسمت های معمول برآمدگی های قرمز خال مثل اسپیتز، روی اندام و صورت می باشد.

 

متخصصین پوست می گویند که خال اسپیتز در ظاهر به ملانوم شبیه است. ولی بر خلاف رشد ملانوم، خال اسپیتز خوش خیم می باشد. از آنجا که آنها شبیه به رشد توده سرطانی پوست هستند، باید به محض دیدن آن ها به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------