روتین پوستی: چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟وسایل روتین پوستی, روتین پوستی صبح, ضد آفتاب در روتین پوستی

روتین پوستی چیست

 

روتین پوستی چیست؟ مراحل انجام روتین پوستی و نحوه انتخاب

اگر می خواهید پوستی سالم و درخشان داشته باشید و از پیری زودرس پوست پیشگیری کنید باید روتین پوستی منظم برای مراقبت و آبرسانی به پوستتان داشته باشید. 

روتین پوستی چیست؟

اگر میخواهید پوستی سالم و شاداب داشته باشید و از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک و افتادگی زودرس پوستی پیشگیری کنید باید یک برنامه مراقبتی منظم و روزانه متناسب با پوست و سن خود داشته باشید . به این برنامه مراقبتی حفظ سلامت و شادابی پوست که باید به طور منظم و روزانه آن را انجام دهید ، روتین پوستی گفته می شود. 

 

داشتن پوستی سرزنده و شاداب فقط به ژنتیک شما بستگی ندارد بلکه عادت ها ، تغذیه ، مراقبت پوستی و در کل سبک زندگی شما و داشتن روتین مراقبتی روزانه تاثیر بسیار زیادی در حفظ زیبایی و سلامت پوست دارد. 

هدف هر برنامه روتین پوستی مراقبت و رسیدگی به رنگ و ظاهر پوست و از بین بردن مشکلات پوستی است.

 

بهترین توصیه برای حفظ جوانی و شادابی پوست این است که آرایش پوست به خصوص استفاده از انواع کرم پودر و پنیکیک و هر نوع وسیله آرایشی که حاوی رنگدانه است را برای مهمانی ها و مراسم خاص بگذارید که نیازی به پاکسازی روزانه پوست نداشته باشید. توجه داشته باشید که هرچه کمتر از لوازم آرایشی روی پوست خود استفاده کنید شانس به تاخیر انداختن روند پیری پوست برای شما بیشتر است و زمان بیشتری می توانید از شادابی و جوانی پوستتان لذت ببرید. 

 

حتما متوجه شده اید تصاویری که اتفاقی از زندگی شخصی ستارگان هالیوود در خیابان و هنگام خرید منتشر می شود نشان می دهد که هیچ آرایشی روی پوستشان ندارند و آرایش را صرفا برای مراسم مهم خاص و رسمی انجام می دهند. 

 

افراد مختلف پوست های مختلف دارند ولی باید در نظر داشته باشید که پوست شما هر جنسی که داشته باشد می توانید با مراقبت های پوستی روزانه به حفظ زیبایی و جوانی آن کمک کنید و حتی احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری های پوستی از جمله سرطان پوست را کاهش دهید. 

 

مراحل روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی به طور کلی 3 مرحله دارد که باید به ترتیب انجام شود. 

- شستشو و پاکسازی پوست

- استفاده از تونر برای حفظ تعادل پوست

- استفاده از سرم ها و کرم ها برای نرم کردن پوست 

 

سرم ها و کرم ها همیشه باید بعد از پاکسازی کامل پوست و روی پوست تمیز و عاری از آلودگی استفاده شوند تا به خوبی جذب پوست شده و اثرگذاری داشته باشند. 

اطلاعات و آگاهی های استفاده از محصولات روتین پوستی روز به روز در حال افزایش است.

 

ولی هنوز هیچ محصولی برای پوست با اثر فوری تولتید نشده است بنابراین اگر میخواهید تاثیر روتین پوستی را مشاهده کنید و از فواید آن بهره مند شوید باید حداقل 6 هفته و 2 بار در روز از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید تا متوجه تغییرات ظاهریتان بشوید. 

 

روتین پوستی, روتین پوستی چیست, هدف برنامه روتین پوستی

تفاوت روتین پوستی در سنین مختلف

 

روتین پوستی روزانه در سنین مختلف 

باید توجه داشته باشید که با افزایش سن ، ساخت کلاژن و الاستین در پوست کاهش پیدا می کند بنابراین نیاز به استفاده از محصولات قوی تر برای روتین پوستی روزانه خواهید داشت.

 

روتین پوستی روزانه را معمولا برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک و پیری زودرس به کار می برند و ترجیحا باید سعی کنید قبل از 25 سالگی یک روتین مناسب برای پوست خود در نظر بگیرید.

 

روتین پوستی دهه 20

 بعد از 20 سالگی لایه درم یا لایه میانی پوست هر ساله 1 درصد کلاژن کمتری تولید میکند که همین امر باعث نازک شدن و شل شدن پوست به مرور زمان و ایجاد چروک و افتادگی خواهد شد. 

در دهه 20 زندگی به مرور لایه ریزی پوست 28 درصد کاهش پیدا می کند یعنی سلول های مرده پوست برای مدت طولانی تری به هم متصل مانده و روز پوست باقی می مانند. 

 

روتین پوستی دهه 30 

در دهه 30 به تدریج انتقال رطوبت از لایه درم به لایه اپی درم ( لایه میانی به لایه بیرونی ) کاهش پید کرده و سلول های چربی پوست شروع به کوچک شدن می کنند که منجر به نازک شدن پوست خواهد شد. در این دهه علاوه بر استفاده از کرم های روز و شب نیاز به استفاده از خدمات محدود کلینیک زیبایی مثل میکرونیدلینگ همراه با کوکتل های مزوتراپی خواهید داشت. 

 

روتین پوستی دهه 40 

در دهه چهل تولید کلاژن به طرز چشم گیری کاهش پیدا میکند و با تجزیه شدن رشته های الاستین و کلاژن  ، پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. در این دهه علاوه بر استفاده از کرم های آبرسان و لیفتینگ باید هر سه ماه یک بار از مراقبت های کلینیکی پوست مانند تزریق فیلر ، مزوتراپی ، آر اف و غیره با توجه به جنس پوستتان استفاده کنید. 

 

روتین پوستی دهه 50 

در دهه 50 غدد سبابنه که مسئول تولید چربی در پوست هستند ، کوچک شده و پوست خشک می شود و به راحتی دچار کبودی می شود.  در زنانی که دچاز یائسگی شده اند ، کاهش سطح استروژن باعث افتادگی و خشک تر شدن پوست می شود. بنابراین برای جوانسازی پوست باید هر ماه یا هر سه ماه یک بار علاوه بر استفاده از کرم ها و سرم های لیفتینگ از مراقبت های کلینیکی پوست مانند تزریق فیلر و لیفت با نخ و بوتاکس استفاده کنید. 

 

 به عنوان مثال اگر قبل از 30 سال فقط از آبرسان برای روتین پوستی روزانه استفاده می کرده اید بعد از 30 سال کم کم باید از کرم های لیفتینگ ، کرم های رتینول یا کرم های تحریک کننده کلاژن سازی مثل کرم یا سرم ویتامین ث ، استفاده کنید. 

 

و از 40 سالگی به بعد از محصولات سرمی حاوی هیالورونیک اسید ، ویتامین ث و رتینول برای روتین پوستی روزانه بهره مند شوید. احتمالا در این دوران نیاز به روش هایی قوی تر از کرم و سرم برای جوانسازی پوست داشته باشید زیاد است.

 

شما در این دوران علاوه بر روتین پوستی روزانه نیاز به روتین پوستی ماهانه یا فصلی هم دارید.  یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای تحریک کلاژن سازی و تقویت پوست و پیشگیری از ایجاد چین و چروک استفاده ترکیبی از میکرونیدلنگ به همراه کوکتل های مزوتراپی حاوی اسید هیالورونیک است که ضمن تحریک کلاژن سازی ، فضای خالی بین سلولی را با مواد تقویت کننده پر کند. 

 

پاک سازی پوست در روتین پوست

پوست شما در طول روز با انواع آلودگی های محیطی و مواد آرایشی در تماس است بنابراین اولین قدم برای روتین پوستی پاکسازی مناسب پوست است. 

برای پاکسازی پوست به هیچ عنوان از صابون و شوینده های قوی استفاده نکنید، شوینده های قوی باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست شده و باعث ایجاد چین و چروک زودرس در پوست می شود. 

 

پاکسازی صورت باید بدون از بین بردن چربی های ضروری پوست انجام شود. 

اگر عادت به آرایش روزانه دارید بهتر است هر شب قبل از خواب پاکسازی صورت را انجام دهید تا مانع از بسته شدن منافذ پوستی و عوارض دیگر شوید. 

 

اگر به صورت روزانه آرایش نمی کنید بنابراین نیازی به پاکسازی روزانه پوستتان ندارید و شتشوی صورت با آب سرد برای شما کافی است.  در صورت نیاز به بیرون رفتن سعی کنید از ضد آفتاب های بدون رنگ استفاده کنید که نیازی به پاکسازی پوست بعد از برگشت به خانه نداشته باشید. 

 

وسواس در پاکسازی پوست و پاکسازی پوست با مواد شوینده قوی می تواند منجر به ضعیف شدن لایه خارجی پوست و پیری زودرس به خصوص در اطراف چشم ها که پوست نازک تری دارند شود. 

 

شما باید ابتدا نوع پوست خود را مشخص کنید و با توجه به نوع پوست از پاک کننده ای برای صورتتان استفاده کنید که چربی طبیعی و ضروری پوست را از بین نبرد. 

می توانید هفته ای یک بار از اسکراب لایه بردار برای از بین بردن لایه پوست مرده صورتتان استفاده کنید. 

 

میسلار واتر

 یک ماده پاک کننده که جز اصلی  روتین های فرانسوی و فاقد صابون است. از میسلار واتر میتوانید برای روتین انواع پوست استفاده کنید. این پاک کننده مثل آهن ربا بدون خشک کردن پوست ذرات آلودگی را به خود جذب میکند. میسلار واتر ، محلول مخصوص پاک کننده آرایش است که توسط برندهای مختلف تولید می شود و برای هر نوع پوستی مناسب است و بعد از استفاده نیازی به شستشو ندارد. 

 

پاک کننده پوست چرب و مستعد آکنه 

بهترین گزینه برای شما مایع فوم یا پن است ، البته باید مراقب باشید که اطراف چشم از آن استفاده نکنید. مایع فوم می تواند چرک و چربی اضافه مناذ پوست چرب شما را تمیز کند. 

 

پاک کننده پوست خشک یا پوست مستعد اگزما 

در صورتی که مدتی بعد از شستشوی پوست و خشک کردن صورتتان احساس کشش در پوستتان دارید یعنی در این گروه قرار می گیرید. بهترین گزینه برای پاکسازی صورت شما شیرپاک کن و لوسیون است. استفاده از لوسیون های نرم کننده حاوی گلیسرین و شی باتر علاوه بر این که آلودگی مواد آرایشی روی پوستتان را تمیز می کند باعث مرطوب شدن پوستتان هم می شود. 

 

پاک کننده پوست حساس 

اگر پوست حساسی دارید بهتر است از انواع روغن های طبیعی برای پاکسازی صورتتان استفاده کنید. شاید هنگام استفاده احساس تمیزی نکنید ولی در واقع چربی می تواند چربی را جذب کند و همزمان چربی پوستتان را تنظیم کنند.

 

پاک کننده پوست مختلط

 بهترین گزینه برای شما بالم است، این پاک کننده های کره مانند در تماس با گرمای پوست ، ذوب می شوند و بدن نیاز به آب به راحتی آرایش های سنگین را پاک کرده و خاصیت تسکین دهنده دارند. 

 

 روتین پوستی خانگی, روتین پوستی دخترانه, روتین پوستی چرب

استفاده از تونر تغذیه کننده در روتین پوستی

 

استفاده از تونر تغذیه کننده

در گذشته تونرها حاوی الکل بودند و برای خشک کردن پوست چرب و از بین بردن آلودگی ها استفاده می شوند. ولی امروزه تونرها فاقد الکل و حاوی مواد مغذی و مکمل برای تقویت پوست هستند و به جذب بهتر کرم ها در پوست کمک میکنند و در واقع یک لایه دیگر برای بازسازی به پوست اضافه میکنند. 

 

استفاده از تونر پوستی یک مرحله اختیاری بعد از پاکسازی پوست است. 

تونر پوستی را باید قبل از سایر کرم ها استفاده کنید و اجازه  دهید کاملا خشک شود و سپس از کرم آبرسان یا لیفتینگ خود استفاده نمایید. 

 

اگر در پوستتان احساس سنگینی دارید و حس می کنید تمیز نشده است می توانید مقداری تونر روی پنبه بزنید و به صورت دورانی روی پوست ماساژ دهید تا تمام باقیمانده مواد آرایش را از روی پوست جدا کند. 

 

همیشه سعی کنید از تونرهای حاوی مواد مغذی و جوانساز برای پوست از جمله Q10 ، هیالورونیک اسید ، ویتامین ای ، ویتامین ث  استفاده کنید. 

تونرهای حاوی گلاب و چای سبز برای کاهش قرمزی و التهاب موثرند و تونر های حاوی آلفا و بتاهیدروکسی اسید برای کاهش تیرگی پوست ،بهبود آفتاب سوختگی و حذف سلول های مرده پوست مناسبند. 

 

در صورتی که پوست چرب و مستعد آکنه دارید میتوانید از انواع تونر های حاوی اسید سالیسیک استفاده کنید تا جوش ها کاهش پیدا کنید.

در صورتی که پوست خشک یا  حساس دارید حتما از انواع تونر ابرسان استفاده نمایید. 

از تونرهای آبرسان و مغذی میتوانید برای روتین روزانه هر صبح و شب یا هفته ای 1 – 2 بار در صورتی که احساس سنگینی روی صورت داشتید بعد از پاکسازی آرایش استفاده کنید. 

از تونرهای حاوی خاصیت لایه بردار بهتر است برای روتین شبانه و روز درمیان استفاده کنید. 

 

استفاده از انواع سرم روزانه در روتین پوستی

سرم ها معمولا حالت مایع داشته و نسبت به کرم ها درصد مواد مغذی و نفوذپذیری بیشتر دارند. سرم ها معمولا خواص مختلفی دارند مثلا برای کاهش لکه های پوستی یا کاهش چین و چروک. شما میتوانید از سرم ها برای روتین پوستی صبح به صورت روزانه استفاده کنید.  انواع مواد استفاده شده در سرم ها و کاربرد آن ها عبارتند از : 

 

تحریک کلاژن و الاستین سازی : رتینول ، ویتامین ب 3 ، پپتید

آبرسانی و استحکام و حفظ رطوبت پوست  : هیالورونیک اسید

تسکین التهاب و بهبود آکنه : گوگرد کلوئیدی ، نیاسین آمید

روشن کردن پوست ، کاهش لک های تیره و بهبود آسیب های ناشی از آفتاب سوختگی :  ویتامین ث به خصوص سرم هایی که حاوی ویتامین ث پایدار هستند. 

 

روتین پوستی صبح, ضد آفتاب در روتین پوستی, روتین پوستی روزانه

استفاده از کرم روز و کرم شب در روتین پوستی

 

کرم روز و کرم شب در روتین پوستی

معمولا تولید کننده ها برای مراقبت از پوست دو لاین تولید جدا برای کرم روز و کرم شب دارند، کرم های روز اغلب حاوی SPF هستند که از پوست در مقابل نور خورشید محافظت می کند و کرم های شب حاوی مواد مغذی بیشتری هستند که شب قبل از خواب استفاده می شود تا بتواند در طول شب مود مغذی را بهتر به پوست برساند. 

 

شما با توجه به سنی که در آن قرار دارید می تواند کرم روز و شب آبرسان یا لیفتینگ را تهیه و استفاده نمایید. 

شما میتوانید کرم روز یا کرم شب خود را با سرم جایگزین نمایید. یا این که سرم پوست را در بین روز و با فاصله از کرم شب و کرم روز استفاده نمایید. 

 

استفاده از کرم دور چشم در روتین پوستی

پوست دور چشم بسیارنازک و فاقد سلول های چربی است بنابراین اولین اثرات افزایش سن در پوست دور چشم قابل مشاهده است . کرم های دور چشم معمولا باعث آبرسانی مناسب به پوست دور چشم ، کاهش تیرگی و پف زیر چشم می شوند. 

کرم دور چشم را با توجه به نیاز خود خریداری نموده و باید روزانه دو بار صبح و شب استفاده کنید. 

 

کرم دور چشم حاوی کافئین و پپتید و هیالورویک اسید : کاهش پف و التهاب زیر چشم 

کرم دور چشم حاوی ویتامین ث ، کوجیک اسید و نیاسینامید : کاهش تیرگی دور چشم

البته از انواع سرم ها و کرم های پوستی که برای صورت خودتان استفاده می کنید در صورتی که باعث ایجاد سوزش در چشم نشود می توانید برای دور چشم هم استفاده کنید و لزوما نیازی به خرید کرم دور چشم مخصوص ندارید. 

 

روتین پوستی صبح, ضد آفتاب در روتین پوستی, روتین پوستی روزانه

استفاده از آبرسان و کرم لیفتینگ در روتین پوستی

 

استفاده از مرطوب کننده و آبرسان و کرم لیفتیگ

کرم های ابرسان معمولا بافت رقیق تری داشته بهتر جذب پوست می شوند و فاقد چربی هستند ولی کرم های مرطوب کننده بافتی غلیظ تر دارند و حاوی چربی هستند و لایه ای محافظ روی پوست ایجاد می کنند. 

 

اگر در سنین زیر سال هستید و نیازی به استفاده از کرم روز و شب و سرم ها احساس نمی کنید ، می توانید برای روتین پوستی خود با توجه به جنس پوستتان از کرم های مرطوب کننده و آبرسان به صورت روزانه صبح و شب استفاده کنید. 

 

در صورتی که در سنین بالاتر هستید و با وجود استفاده از کرم های لیفتینگ یا سرم های پوستی در بین روز احساس خشکی یا کشیدگی در پوست دارید بهترین کار برای شما استفاده از کرم های آبرسان یا مرطوب کننده است که ضمن حفظ رطوبت پوست به استحکام پوستتان کمک کند. 

 

برای روتین روزانه می توانید از کرم های سبک استفاده کنید که به سرعت جذب پوست شوند و زیر آرایش حالت دانه دانه یا براق نداشته باشند. 

همیشه قبل از شروع آرایش با استفاده از کرم آبرسان مناسب پوستتان را زیرسازی کنید و اجازه دهید 5 دقیقه بگذرد و سپس آرایش را شروع کنید. 

 

مرطوب کننده مناسب پوست چرب : شما بهتر است از ژل های مرطوب کننده یا کرم های ابرسان فاقد چربی استفاده کنید که بر پایه آب هستند و سریع جذب می شوند. 

 

مرطوب کننده پوست مختلط : لوسیون ها برای شما مناسب ترند ، لوسیون ها مرطوب کنندگی بیشتری داشته و به راحتی جذب پوست می شوند.

 

مرطوب کننده پوست خشک و حساس : کرم های مرطوب کننده که بر پایه چربی هستند و بافت سنگین تری دارند برای شما مناسب است. انواع کلد کرم که غلظت بالایی دارند میتوانند چربی لازم برای پوست شما را تامین کنند. 

 

استفاده از ضد آفتاب در روتین پوستی

اگر رفت و آمدتان به بیرون از منزل زیاد است ، مهم ترین بخش روتین پوستی شما استفاده از ضد آفتاب است. ضد آفتاب مانع از اثر پیری نور خورشید بر پوست می شود و استفاده مداوم از ضد آفتاب مانع از ایجاد چین و چروک صورت خواهد شد.

ضد آفتاب ها با توجه به سلایق مختلف انواع رنگی و غیر رنگی داشته و با SPF های متفاوت تولید داشته باشند. 

 

دقت داشت باشید که SPF15 فقط برای فصول سرد سال و زمانی که نور خورشد مستقیم به شما نمیتابد مثلا اول صبح یا بعد از ظهر کافی است و برای فصول گرم سال و زمانی که نور خورشید به صورت عمودی بر زمین می تابد مثلا هنگام ظهر حتما باید ضدآفتاب قوی تر با SPF 30 – 50  استفاده کنید. 

 

بهترین نوع ضد آفتاب برای استفاده روزانه انواع ضد آفتاب های آبرسان و بی رنگ است که هم به تقویت بافت پوست کمک می کند و هم به دلیل نداشتن رنگدانه ، نیازی به انجام مراحل پاکسازی روزانه بعد از بازگشت به منزل نداشته باشید. 

 

روتین پوست هفتگی

روتین پوست هفتگی شامل لایه برداری و استفاده از انواع ماسک های خانگی یا خریداری شده است. 

شما میتوانید با توجه به نوع پوستتان هفته ای 2 بار تا ماهی 2 با از انواع ماسکهای صورت و لایه برداری صورت استفاده کنید.

 

لایه برداری منظم پوست باعث حذف لایه مرده پوست شده و پوستتان را روشن تر می کند. 

استفاده از انواع ماسک های پوستی هفته ای 1 بار یا ماهی دو بار با توجه به هدفی که دارید می تواند به پاکسازی و تقویت پوست کمک کند. 

 

البته افرادی که پوست خشک دارند باید مراقب باشند که حداکثر ماهی 1 – 2 بار نمی توانند بیشتر از ماسک ها استفاده کنند در غیر اینصورت احتمال از بین رفتن چربی طبیعی پوست و خشک تر شدن پوستشان وجود دارد.

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------