معرفی انواع ناهمواریهای پوست و راههای ترمیم آنهاترمیم ناهمواریهای پوست, درمان ناهمواری های پوستی با لیزر, ناهمواری های پوست چیست

ناهمواری های پوست چیست

 

انواع ناهمواری های پوستی/ بهترین راهها برای داشتن پوستی صاف

ناهمواریهای پوست برجستگی ها و فرورفتگی های ناخواسته ای هستند که آسیب سلامتی ندارند ولی گاهی برای فرد مشکلات زیبایی ایجاد میکنند و بحران ساز می شوند. در این مطلب از بیتوته شما را با انواع، علل و راههای ترمیم ناهمواریهای پوست آشنا می کنیم.

رژیم غذایی نامناسب ، رژیم گرفتن فشرده ، کمبود آب بدن و تغییرات هورمونی میتواند در ایجاد ناهمواری های پوستی نقش داشته باشند. ناهمواری های پوست ، برجستگی ها و فرورفتگی های ناخواسته اند که بیشتر در سنین جوانی و نوجوانی ایجاد می کنند و هنگام ازدواج برای فرد بحران ساز می شوند. 

 

شایع ترین ناهمواری های پوستی  ، آکنه ، سلولیت ، اسکار ، ترک های پوستی ، جای زخم یا بخیه است. ظاهر ناخوشایند آثار اسکار های فرورفته روی صورت که اغلب به دلیل جوش های چرکی عمیق ایجاد می شوند یا اسکارهای به جا مانده از ابله مرغان ، جراحات پوستی ناشی از ضربه و تصادف و بیماری و غیره همه جزو ناهمواری های پوست محیوب می شوند.

 

با وجودی که ناهمواری های پوست بیماری زا نیستند و برای سلامت مشکلی ایجاد نمی کنند ولی از جنبه روانی و اجتماعی ، افراد را به خصوص در سنین جوانی تحت فشار قرار می دهد و ممکن است باعث خجالت کشیدن ،ناراحتی یا عصبی شدن فرد شوند. 

 

حتی ممکن است فرد از نظر روانی به قدری تحت تاثیر قرار بگیرد که وجهه اجتماعی اش تحت تاثیر قرار بگیرد. به این افراد نمیتوانید بگویی که مشکلی وجود ندارد یا ناهمواری های پوستشان جلب توجه نمیکند.

 

باید بدانید که پیشگیری از بروز اشکار خیلی راحت تر از درمان آن است بنابراین معمولا تاکید بر درمان طبی زودرس ، فوری و طولانی تا پایان بیماری می شود.

 

ترمیم ناهمواریهای پوست, درمان ناهمواری های پوستی با لیزر, انواع ناهمواری های روی پوست

انواع ناهمواری های روی پوست

 

انواع ناهمواری های پوستی

• آکنه : پیشگیری از آکنه بسیار راحت تر و کم هزینه تر از درمان جای اسکار آکنه است ، آکنه و جوش صورت و بدن معمولا در اثر حساسیت های غذایی، مصرف بیش از حد غذاهای سرخ کردنی یا گوشت های فراوری شده ،  تغییرات هورمونی ، مسدود شدن منافذ پوستی با لوازم آرایشی ، بیماری  ها و التهابات پوست و استرس شدید ایجاد می شود. 

 

اصلی ترین مواد خوراکی که میتواند در برخی از افراد ایجاد جوش و آکنه کند عبارتند از : 

لبنیات ، شکر ، غلات تصفیه شده  ادویه های سوسیس و کالباس ، انجیر ، بادمجان ، شکلات ، قهوه ، گردو ، انواع تخمه ، پسته  ، خرما ، بادمجان و غیره . برای تشخیص این که پوست شما به کدام یک از مواد خوراکی حساسیت دارد باید برای مدتی مصرف تمام عوامل حساسیت زا را کنار بگذارید تا آکنه های صورت از بین بروند و سپس با تست هر هفته یک ماده غذایی متوجه موارد حساسیت زای خوتان بشوید. 

 

• اسکارهای جوش غرور جوانی : اسکارهای جوش غرور جوانی میتواند از سوراخ های کوچک که با سوراخ های گشاد شده غدد چربی اشتباه گرفته می شوند تا ضایعات آبله ای یا بزرگ و عمیق دیده شود. جوشگاه ها یا اسکارهای جوش میتوند صورت ، پشت ، سینه و حتی بازو را درگیر کند و حالت فرورفته یا برجسته داشته باشند.

 

• اسکارهای ناشی از جراحت: برخی اسکارها ناشی از جراحت و آسیب های پوستی هستند که حالت برجسته یا فرورفته روی پوست دارند.

 

• سلولیت : رژیم غذایی بدن ، کمبود آب ، کمبود تحرک و ژنتیک میتواند باعث بروز سلولیت در بدن شود که ناشی از تجمع چربی و آماس زیر پوست بدن است که حالتی ناصاف و ناخوشایند ایجاد می کند. سلولیت بیشتر در خانم ها و در ناحیه شکم ، سینه ،  ران و باسن ایجاد می شود که برای از بین بردنشان نیاز به روش های ترکیبی در کنار هم دارید از جمله اندرمولوژی ، آر اف ، کویتیشن ، کربوکسی تراپی و غیره .

 

درمان ناهمواری های پوستی

درمان اسکار آکنه : با توجه به شدت و گستردگی ناهنجاری پوست از روش های مختلفی برای درمان اسکار آکنه استفاده می شود از جمله تراشیدن پوست یا درم ابریژن، لیزر دی اکسید کربن ، جراحی برداشتن اسکار ، ساب سیژن ، گرافت پوستی ، تزریق مواد پر کننده اسکار ، پیلینگ یا لایه برداری ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی .

 

ترمیم ناهمواریهای پوست, درمان ناهمواری های پوستی با لیزر, راههای درمان ناهمواری های پوست

راههای درمان ناهمواری های پوست

 

درم ابریژن برای درمان اسکار پوستی 

یکی از روش های متداول و موثر برای بر طرف کردن اسکارهای ناشی از اکنه ، آبله مرغان ، اسکار جراحت ، خالکوبی ، لکه های مربوط به سن ، چین و چروک و غیره ، ساییدن پوست یا به اصطلاح درم ابریژن DERMABRASION است. در درم ابریژن DERMABRASION با عمل تراشیدن پوست ، لایه سطحی پوست ساییده می شود در نتیجه لایه زیرین پوست با ظاهری صاف تر و شفاف تر جایگزی می گردد.

 

از سویی دیگر لایه زاینده پوست تا مدت 6 ماه فعال تر می شود و کلاژن سازی افزایش پیدا کرده و استحکام پوست بهبود پیدا میکند.

همه این فرایندها باعث کم عمق تر شدن اسکارهای و فورفتگی های پوست و در مواردی از بین رفتنشان می شود. 

 

چند هفته قبل از درم ابریژن از کرم های مخصوص استفاده می شود که باعث تحریک پوستی و لایه بردرای می شوند و سرعت ترمیم پوست بعد از ساییدن را افزایش میدهند. 

درم ابریژن با بی حسی موضعی تزریقی در کلینیک های پوست ، مطب یا بیمارستان 

انجام می شود. 

 

پزشک با دستگاه گردان با سرعت بالا که حالت سمباده ای دارد لایه فوقانی پوست را برمیدارد و با پانسمان مخصوص روی پوست را می پوشاند که بعد از 2 – 4 روز میتوانید پانسمان را بردارید ولی تا 2 هفته باید هر 2 ساعت یک بار از ضد آفتاب استفاده کنید و تا 6 ماه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

بهترین زمان برای ساب سیژن تقریبا 6 هفته بعد از ایجاد عارضه است. 

 

جراحی اسکارهای عمیق و بزرگ

در مواردی که اسکار یا جوشگاه بسیارعمیق و وسیع باشد با جراحی اسکار برداشته شده و محل بخیه زده می شود. در موارد مورد نیاز از پیوند پوستی استفاده خواهد شد و 

برخی اسکارهای عمیق توسط کلاژن پر می شود. 

 

ترمیم ناهمواریهای پوست, درمان ناهمواری های پوستی با لیزر, پانچ اسکارهای عمیق و ظریف

پانچ اسکارهای عمیق و ظریف

 

پانچ اسکارهای عمیق ظریف

در مواردی که اسکارها بسیار عمیق باشند ولی قطر کمی داشته باشند از دستگاهی به نام پانچ برای برداشتن اسکار استفاده می شود. با این که زخم ایجاد شده توسط پانچ عمیق است و قطر بیشتری از اسکار دارد ولی با رعایت توصیه های پزشک جایش روی پوست باقی نخواهد ماند و در صورتی که کمی برجستگی یا فرورفتگی باقی بماند از روشهای ساییدن یا تزریق ژل و غیره برای یکدست شدن پوست در آینده استفاده خواهد شد. 

 

پیلینگ یا لایه برداری شیمیایی

برای بهبود جوشگاه های سطحی و التهابی از روش های مختلف پیلینگ و لایه برداری شیمیایی استفاده می شود. این روش با مصرف طولانی مدت اسید های رتینوئیک و ترکیبات آلفا هیدروکسی اسید نتیجه میدهد به خصوص در ا فردی که پوست سفید و روشن دارند. 

 

درمان ناهمواری های پوستی با لیزر

امروزه از لیزر دی اکسید کربن برای درمان ناهمواری های پوست و اسکارهای پوستی استفاده می شود که در کنار ساییدن پوست اثر بسیار قابل توجهی دارد.

 

ساب سیژن یا برش زیر پوست برای درمان اسکارهای عمیق 

در مواردی که انتهای اسکارهای عمیق به لایه چربی یا عضلانی جوش خورده باشند از روش ساب سیژن برای آزاد کردن انتهای اسکارها استفاده می شود و سپس با روش های دیگر جای اسکار پر میشود. در این روش با یک سوزن که داخل پوست فرستاده می شود بافت های  متصل به لایه زیرین جدا می شود و جداگردن باعث کاهش پستی بلندی پوست می شود. 

 

ترمیم ناهمواریهای پوست, درمان ناهمواری های پوستی با لیزر, راههای درمان سلولیت

راههای درمان سلولیت

 

اندرمولوژی برای درمان سلولیت

هدف از اندرمولوژی نرم کردن چربی های رسوب کرده زیر پوست و توزیع یکنواخت آن ها زیر پوست و از بین بردن ناهمواری ها ، پستی بلندی ها و موج های زیر پوست است. اندرمولوژی با استفاده از سری ای انجام می شود که دارای دو غلتک و سیستم مکنده است و ماساژی عمیق در ناحیه ای که پوست دارای ورم یا سلولیت است ایجاد میکند. 

 

درمان ناهمواری های پوستی با مزوتراپی

در این روش با تزریق داروها ، ویتامین ها ، هیالورونیک اسید یا حتی چربی سوز به داخل پوست ناهمواری های مختلف پوست از جمله اسکار ، چین و  چروک و سلولیت را کاهش میدهند. 

 

صاف کردن سطح پوست با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ قلمی است که یک سری با سوزن های بسیار ریز دارد که به سرعت وارد پوست می شوند و اسکارهای بسیار ظریفی ایجاد میکنند و کلاژن سازی پوست را تحریک میکنند که باعث کاهش اسکارهای سطحی ، چین و چروک های ظریف و حفرات پوستی می شود. معمولا برای اثرگذاری بیشتر هنگام میکرونیدلینگ به صورت همزمان از کوکتل های مزوتراپی روی پوست استفاده می شود که به عنوان مزونیدلینگ شناخته می شود. مزونیدلینگ علاوه بر تحریک کلاژن سازی پوست ، ویتامین ها و مواد مغذی کوکتل های مزوتراپی را وارد عمق پوست می کند.

 

کرایو لیپولیز برای از بین بردن چربی و سلولیت

کرایولیپولیز به عنوان تراش سرد شناخته می شود ، در این روش سلولهای چربی در دمای پایین کریستالیزه می شوند و از دیگر سلولهای بدن متمایز می شوند و سپس توسط بدن دفع می شود. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------