برخی مواد آرایشی باعث جوش می شوند 

 

برخی مواد آرایشی باعث جوش می شوند

 

با اینکه امروزه در ساخت اکثر مواد آرایشی دقت می‌شود و اغلب آنها فاقد مواد کومدوژنیک (ایجاد کننده جوش‌های سرسیاه و سرسفید) هستند، اما باید باز هم در این مورد دقت کنید.

 

مواد آرایشی که خاصیت کومدوژنیک دارند، موجب ایجاد جوش‌های سرسفید یا سرسیاه می‌شوند و یا حتی می‌توانند آنها را تشدید کنند. به خصوص افرادی که مبتلا به آکنه (جوش دوران بلوغ) هستند، باید در مورد مواد آرایشی مصرفی خود حساس باشند.

 

مالیدن مواد آرایشی چرب، روی پوست دارای جوش، باعث تشدید آن می‌شود. اغلب کسانی که با جوش‌های صورت‌شان مشکل دارند، همین نکات ریز را رعایت نمی‌کنند و درمان آکنه را به تعویق می‌اندازند.

 

بهتر است علل اصلی جوش‌های صورت (علل جوش‌های بدن و پشت هم مثل صورت است) را بدانید و موجب تشدید آنها نشوید؛ مثلا باید بدانید که داشتن پوست چرب، تغییرات هورمونی مثل نزدیک شدن به زمان عادت ماهانه در خانم‌ها، استرس و کم‌خوابی می‌تواند از جمله ی این علل باشند.

 

نور آفتاب تاثیر مشخصی بر آکنه ندارد و به ندرت موجب تشدید آن می‌شود و اکثرا موجب بهبود آن خواهد شد.

 

با اینکه آکنه با مواد غذایی ارتباط ندارد، اما در برخی افراد، مواد غذایی خاصی به باور خودشان موجب تشدید آکنه می‌شود که بهتر است در این باره بررسی کنند و در صورت اثبات (به ندرت چنین امری تایید می‌شود) از مصرف آن مواد غذایی بپرهیزند، هر چند که ما به دلیل قرار داشتن در سنین رشد در افراد جوان مبتلا به آکنه، تاکید می‌کنیم خود را از ماده غذایی خاصی محروم نکنند.تحقیقات نشان داده است هیچ رابطه مستقیمی بین مواد غذایی خاص و تشدید آکنه وجود ندارد.

دکتر پرویز طوسی - متخصص پوست و مو

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022