نکاتی درباره حمام کردن صحیححمام کردن, چگونه چرک بدن را پاک کنیم, حمام کردن صحیح

حمام کردن صحیح

 

روش صحیح حمام کردن 

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید شیوه درست حمام کردن چیست و چگونه چرک بدن را پاک کنیم ؟دوش آب گرم و شستن چربی، کثیفی‌، چربی یا عرق بدن کار زیاد سختی به‌ نظر نمی‌رسد؛ با این‌حال شیوه‌هایی وجود دارند که تاثیرگذاری این کار را بیشتر می‌کنند. رعایت بهداشت فردی یکی از قسمت‌های مهم در حفظ سلامتی ما به شمار می‌آید. در این مقاله نکته‌های مربوط به شیوه درست حمام کردن را بررسی می‌کنیم.

نکاتی برای شیوه صحیح حمام کردن

استفاده از آب ولرم

ممکن است حمام بخار گرم حس خیلی خوبی بدهد، ولی آب داغ رطوبت پوست را خشک می کند. آب داغ بیشتر چربی های طبیعی بدن را از بین می برد، پس اگر واقعا احتیاج دارید، حداکثر دو دقیقه از آب گرم استفاده کنید و سپس آن را ولرم کنید.

 

پا برهنه نباشید

مصالعات نشان می‌دهد کف حمام بیشترین باکتری را دارد در حقیقت در هر متر مکعب دو میلیون باکتری رشد می‌کند.

 

در حمام شانه نکشید

برای پیشگیری از گره خوردن مو‌ها و ایجاد موخوره پیش از شست وشو، مو‌ها را به خوبی شانه بزنید.

 

پیش از خیس کردن موها، ابتدا موهایتان را شانه کنید

بهتر است پیش از خیس کردن مو، با استفاده از شانه و برس مناسب، موهای خود را شانه نزنید تا تمام گره های موجود در مو باز شده و شست و شوی مو آسان تر باشد. چون موها پس از خیس شدن، سنگین شده و چنانچه موها را در حالت خیس شانه بکشید، فشار و کشش بسیار زیادی به ریشه موها وارد خواهد آمد و احتمال سست شدن موها در ریشه و ریزش مو را بیشتر خواهد کرد.

 

بهتر است شانه کردن موها را از پایین مو آغاز نموده و به آرامی به بالا و ریشه مو بروید. با این کار گره های به وجود آمده در پایین مو آسان تر باز شده و فشار زیادی نیز به ریشه موها وارد نخواهد شد. شانه کردن موها پیش از شستن مو، اثر خیلی زیادی در راحت تر شدن روند شست و شوی موها خواهد گذاشت. بعد از حمام نیز می توانید یک بار دیگر موها را به آرامی شانه بزنید.

 

حمام کردن, چگونه چرک بدن را پاک کنیم, حمام کردن صحیح

نکاتی برای شیوه صحیح حمام کردن

 

شست و شوی موها

چنانچه تصمیم شستن موها را دارید، به ‌اندازه سکه‌ ۵۰۰تومانی از شامپو را کف دست بریزید. دست‌ها را به هم بمالید تا شامپو کف کند و آن را کف سر و پشت گردن بمالید. احتیاجی نیست به همه موهایتان شامپو بزنید؛ باقی‌مانده شامپو بعد از آب‌کشی از کف سر روی ساقه‌های موها می‌ریزد و همه موها تمیز می‌شود.

 

زیاد از حد موها را نشویید

مو از سلول های مرده تشکیل شده است و به اندازه بقیه پوست ما احتیاجی به شست و شو ندارد. اینکه چقدر مویتان را بشویید بستگی به نوع موی شما دارد

 

شستن اغلب وقتها میتواند سبب خشک شدن شود، به ویژه برای افراد با موهای خاکستری و یا موهای رنگی، که میل به خشک تر شدن دارد.

 

کف سر خود را با ناخن نشویید

شستن و ماساژ دادن کف سر درست انجام شود، احساس نشاط بیشتری به فرد می‌دهد. ولی باید گفت اگر هنگام شستن سر از ناخن‌ها استفاده می‌کنید، بیشتر در حال صدمه زدن به آن هستید.

 

ناخن‌های دست امکان دارد سبب به وجود آمدن خراش در پوسته سر شود و حتی می‌تواند آن را پوسته پوسته کند. به جای اینکه از ناخن‌های دست استفاده کنید، از سر انگشتان استفاده کنید تا کف و شامپو به خوبی شسته شود. یک نکته مهم دیگر این است که تارهای مو را بین دستانتان نمالید، چرا که این کار سبب صدمه به بافت مو و موخوره به وجود می آید.

 

کیسه کشیدن را فراموش کنید

ما با كيسه كشيدن مي خواهيم به زور طبقه سطحي پوست را كه لايه شاخي نام دارد، از سطح پوست برداريم. خيلي ها وقتي به اصطلاح با كيسه چرك مي كنند، فکر مي كنند اين کثیفی ها هستند كه از پوست کنده میشوند، در حاليكه اين لايه از پوست است كه شما به زور كنده ايد. وجود لايه شاخی پوست كه روی سطح آن قرار دارد و لايه اي مرده از سلول هاي پوستی است، براي محافظت از لايه هاي زيرين پوست كه زنده اند لازم است.

 

شست و شوی بدن

با استفاده از لیف حمام، برس بدن یا با دست‌هایتان، صابون یا شامپو بدن را به پوست بمالید. از گردن و شانه‌ها آغاز کنید و تا پاها ادامه دهید. شستن پاها و بین انگشت‌ها با آب و صابون را یادتان نرود.

 

شست و شوی صورت

این مرحله باید پس از شستن موها و بدن انجام شود تا نتیجه مورد نظر دیده شود. هنگامی که صورتتان را با آب گرم می شویید، منفذهای پوستتان باز می شوند و مواد شوینده صورت وارد منفذها می شوند و با آکنه ها مبارزه می کنند. همینطور منفذهای باز باعث ورود باکتری ها و ایجاد جوش می شوند.

 

حمام کردن, چگونه چرک بدن را پاک کنیم, حمام کردن صحیح

حمام کردن

 

چه کاری باید انجام دهیم؟

ابتدا صورتتان را با آب گرم بشویید.

آنگاه شوینده مورد نظر را روی صورت به آرامی قرار دهید و صورتتان را با آن ماساژ دهید. در آخر صورتتان را با آب سرد بشویید تا منفذهای پوست بسته شوند.

 

زیاد پوست را اسکراب و لایه برداری نکنید

اسکراب و لایه برداری از پوست فواید خیلی زیادی به دنبال دارد که می توان به از بین رفتن سلول های مرده پوست، افزایش رشد سلول های جدید در پوست، روشن تر شدن پوست و ... اشاره کرد. ولی تمام این فواید علتی برای لایه برداری و اسکراب زیاد پوست نیست.

 

بهترین پیشنهاد این هست که هفته ای یک یا دوبار از پوست بدن لایه برداری کنید. زیرا بیش از این مقدار می تواند سبب تحریک پوست شده و یا با قرمزی و تورم پوست روبرو شوید.

 

شیو کردن پوست هم نوعی لایه برداری از پوست است. پس زمان هایی که پوست بدن را شیو می کنید، پوست را به آرامی بشوید و از اسکراب زیاد دوری کنید.

 

از سنگ پا استفاده کنید

اگر پاشنه پایتان ترک دارد ، موقع حمام رفتن از سنگ پا استفاده کنید. استفاده از این وسیله سبب از بین بردن پوسته های اضافی پاشنه شده واین قسمت از پوست بازسازی می شود .استفاده از سنگ پا در حمام برای سردرد و اکثر بیماری های دماغی موثر است.

 

در استفاده از سنگ پا، هیچ وقت صابون را به سنگ پا نکشید چرا که با این کار تکه هایی از صابون لای سوراخ های سنگ پا می ماند و باعث ایجاد آلودگی می شود. برای استفاده از سنگ پا، باید ابتدا کف به وجود آمده از صابون را به کف پا بمالید، آنگاه سنگ پا را به کف پا بکشید.

 

حمام کردن, چگونه چرک بدن را پاک کنیم, حمام کردن صحیح

زیان‌های حمام طولانی‌مدت

 

بدن خود را به خوبی آبکشی کنید

این نکته بسیار مهم است که مطمئن باشید همه صابون، شامپو و کفی که استفاده کرده‌اید کاملاً با آب شسته شده باشد. بعضی از شوینده‌ها زمانی که روی پوست باقی‌ مانده باشند، سبب آسیب پوست و بسته شدن منفذهای آن می شود و همین موضوع امکان دارد سبب جوش شود. در بعضی از مواقع جوش‌های کمر به دلیل شسته نشدن خوب شامپو و باقی ماندن آنها در منافذ به وجود می آید. پس موهای خود را به یک طرف بدن بیاورید و آنگاه زیر آب به خوبی بشویید.

 

بدن با حوله خشک کنید

اگر به شدت خود را با حوله خشک کنید، می‌تواند پوست خشک را بدتر کند و مشکلات دیگری به وجود آورد. به آرامی خود را خشک کنید. اگر مو‌های خود را به شدت خشک کنید، می‌تواند باعث آسیب و شکستگی شود. 

 

خشک کردن بدن نقاط مختلف بدن به خصوص کشاله ران و بازو‌ها را کاملا خشک کنید، زیرا باقی ماندن رطوبت در این نقاط سبب به وجود آمدن شرایط مناسب برای رشد میکروب‌ها می‌شود.

 

فاصله ميان انگشتان پا خشک کنید

توصيه‌ای که در آخر دارم این است که پس از حمام، فاصله ميان انگشتان پا به طور كامل خشك کنید؛ به علت اينكه بعد از شستن پا، اغلب رطوبت ميان انگشتان پا باقي می ‌ماند و اين رطوبت باعث پرورش قارچ‌هايي در اين مکان مي‌شود كه بيماری‌زا هستند و باعث سفيد شدن و ليچ شدن ميان انگشتان پا مي‌شوند. براي جلوگیری از اين مشكل بايد پا را بعد از شست و شو ، خوب خشك و آنگاه از جوراب و كفش استفاده کرد.

 

بعضی اشخاص به‌علت وسواس یا عادت، مدت بسیار طولانی در حمام می‌مانند؛ این کار به علت گرمای زیاد باعث میشود مواد زائد و فضولات به اعضای ضعیف بدن وارد شود و باعث سستی جسم،آسیب عصب، بی‌قراری، کاهش اشتها، تحلیل حرارت غریزی و کاهش میل جنسی می‌شود.

 

البته به بعضی افراد که رطوبت و سردی غلبه میکند، استفاده طولانی از آب‌های گرم توصیه می‌شود و این افراد معمولاً از آن لذت می‌برند ولی در این حالت هم بهتر است، تهویه مناسب وجود داشته باشد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------