6دلیل عجیب بروز جوش در بزرگسالیعلت جوش صورت در سن بالا,علت جوش زدن بدن در بزرگسالی,علت جوش بدن در بزرگسالی

علت جوش بدن در بزرگسالی

 

علت جوش صورت در سن بالا

همانگونه که می دانید جوش صورت در سنین نوجوانی میان اشخاص رایج تر است ولی در خیلی از زمان ها بانوان و یا آقایان در سنین بزرگسالی و پس از سی سالگی با جوش های صورت روبرو می شوند. به همین جهت تصمیم داریم که دلیل پیدایش این موضوع را در این مقاله بیتوته بررسی کنیم و بدانیم که چرا در سنین بزرگسالی جوش صورت به وجود می آید.

دلیل جوش صورت در سن بالا

هورمون‌ها

نوسان یا وجود مقدار زیاد هورمون های مردانه یا زنانه در بدن، تغییراتی را در کل بدن و محیط پوست به وجود می آورند. این حالت، می تواند باعث پیدایش آکنه های بزرگسالی شود.

 

تغییرات گفته شده می توانند باعث عدم تعادل اسیدیته خون، التهاب، تغییر در گردش خون یا تولید بیش از اندازه چربی (سیبوم) شوند. نوسان های هورمونی در فرایند افزایش سن و در زنان در اثر موارد زیر به وجود می آیند:

 

در مورد آکنه هورمونی

آکنه هورمونی اغلب به صورت یک برآمدگی عمیق یا کیست مانند نشان داده می شود که معمولا دردناک یا حساس به لمس است.

 

علت جوش صورت در سن بالا,علت جوش زدن بدن در بزرگسالی,علت جوش بدن در بزرگسالی

علت جوش در بزرگسالی

 

رفت و آمد 

تفاوتی نمی‌کند برای رفت و آمد از اتوبوس استفاده می‌کنید یا ماشین، یا اینکه قدم می‌زنید؛ به هر صورت آلودگی هوا به پوست شما صدمه می‌رساند و باعث التهاب می‌ گردد. متخصصان فکر می‌کردند که جوش و آکنه به علت انسداد منافذ شکل می‌گیرند. امری که در نتیجه باعث پیدایش جوش‌های سرسیاه یا سرسفید می‌شود. آنچه در مورد این عارضه مشخص است، این است که التهاب دلیل آن است.

 

التهاب عامل اصلی شکل‌گیری جوش‌های سرسیاه یا سرسفید است. چنانچه پوست مبتلا به آکنه را بیوپسی کنید، حتما علامتی از التهاب خواهید دید. شما می‌توانید با استفاده از یک سرم یا مرطوب کننده دارای آنتی اکسیدان از پیدایش جوش و آکنه پیشگیری کنید.

 

آب میوه ها

چه چیز بدی می تواند در نوشیدن یک لیوان آب میوه یا آب سبزیجات تازه وجود داشته باشد؟ هنگامی که آب یک میوه یا سبزی را می گیرید، در حقیقت فیبر موجود در آن ماده غذایی را از بین می برید و فقط قند طبیعی آن میوه یا سبزیجات برای شما باقی می ماند. قند موجود در این نوشیدنی ها باعث به هم خوردن سطح انسولین در بدن شده و با انتشار هورمون هایی سبب تولید روغن زیاد و گرفتگی منفذهای پوستی می شود. به جز این، افزایش سطح قند خون خطر التهاب را افزایش می دهد و باعث انسداد منافذ پوستی و پیدایش آکنه می شود.

 

تحریک تماسی

هر دلیلی که باعث تحریک پوست شود می تواند قدرت دفاعی پوست را کاهش داده و واکنش محافظتی را به وجود آورد که باعث التهاب می شود. از جمله این عوامل می توان به استفاده از پاک کننده های قوی یا کشیدن تیغ بر روی پوست خشک اشاره نمود.

 

علت جوش صورت در سن بالا,علت جوش زدن بدن در بزرگسالی,علت جوش بدن در بزرگسالی

علت جوش صورت در بزرگسالی

 

انسداد منافذ پوست

مقدار زیاد چربی و جایگزینی سریع سلول های پوستی به ترتیب می توانند باعث انسداد منافذ باز پوست و فولیکول های مو شوند. در هر دوی این موارد، نتیجه اغلب پیدایش آکنه است.

 

مصرف دارو

بررسی ها نشان داده است که استفاده از بعضی دارو ها اثر مستقیمی در پیدایش آکنه های بزرگسالی دارد. از جمله این دارو ها می توان به بعضی کورتیکوستروئید ها، دارو های ضد افسردگی و ضد تشنج اشاره نمود. با این که دارو های ضد بارداری برای درمان آکنه های بزرگسالی استفاده می شوند، بعضی از آن ها دلیل پیدایش این بیماری هستند. پزشک می تواند با توجه به نیاز های بیمار، بهترین نوع دارو ها را برای او تجویز کند.

 

پاک کننده

نقش پاک کننده‌ها در رفع آلودگی و چربی‌ها غیرقابل انکار است. پاک کننده‌های ناملایم با PH قلیایی می‌توانند سبب تحریک پوست شوند. این تحریک امکان دارد با التهاب و سوزش همراه باشد یا در وضعیت بدتر باعث آکنه شود. 

 

  بیشتر بخوانید: درمان جوش زیر پوستی

 

سیگار کشیدن

این عادت اشتباه تاثیرات مخرب بسیاری بر روی سلامت انسان دارد. ولی یکی از بدترین آثار سیگار کشیدن، صدمه به سلامت پوست است. سیگار کشیدن سطح اکسیژن سلول‌های پوستی را در اندازه قابل توجهی کم می شود. این شرایط منافذ پوست را بیشتر از اندازه عادی باز می‌کند. در نتیجه کلاژن و الاستین پوست کاهش یافته، پوست دهیدراته یا خشک شده و چربی پوست بیش از اندازه تولید می‌شود. نیکوتین موجود در سیگار سلول‌های پوستی را وارد فازی می‌کند که فعالیتشان در اندازه غیر عادی زیاد شده و سبوم بیش از حدی تولید می‌کند. سبوم یا همان چربی پوست نیز یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن جوش و آکنه است.

 

عدم استفاده از ضد آفتاب

هنگامی که از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید، پوست شما در اثر اشعه‌های زیان بار UV  خشک می‌شود. در این شرایط سلول‌های پوستی با هدف جبران خشکی، چربی یا سبوم بیشتری تولید می‌کنند. این چربی اضافه تبدیل به جوش و آکنه می‌شود. در سنین بالا پوست حتما خشک می‌شود.

 

بعضی از انواع ضد آفتاب ها که افراد در سنین بزرگسالی برای جلوگیری از پیدایش جوش استفاده می کنند، خیلی سنگین است و دارای مقدار بسیاری چربی است که استفاده از این نوع ضد آفتاب ها برای کسانی که مستعد چربی پوست هستند، مناسب نیست و سبب پیدایش جوش و آکنه بر روی پوست آنها می شود. پس این گروه از افراد باید از ضد آفتاب های خشک و بدون چربی استفاده کنند.

 

 

رژیم غذایی نامناسب

مصرف غذاهای چرب و شیرین می‌تواند سبب به وجود آمدن جوش در قسمت های گوناگون بدن شما شود. چنانچه از آن گروه کسانی هستید که غذاهای آماده و فست فود بسیار می‌خورید، شیرینی و قند زیاد دوست دارید و شکلات را از برنامه غذایی‌تان حذف نمی‌کنید، باید منتظر سر رسیدن جوش‌ها باشید. ضمن اینکه استفاده از بعضی غذاهای حساسیت‌زا هم می‌تواند سبب به وجود آمدن جوش در صورت یا دیگر قسمت های بدن شود. این جوش‌ها اغلب موقتی بوده و چنانچه آن‌ها را دست‌کاری نکنید بسیار زود از بین خواهند رفت.

 

علت جوش صورت در سن بالا,علت جوش زدن بدن در بزرگسالی,علت جوش بدن در بزرگسالی

علت جوش از 30 سالگی به بالا

 

آلودگی‌های محیطی

اغلب آلودگی خودبهخود سبب به وجود آمدن جوش نخواهد شد. ولی چنانچه از راه یک زخم باز یا جای جوش به داخل پوست نفوذ پیدا کند می‌تواند سبب بدتر شدن جوش و التهاب گردد.

 

روبالشتی کثیف

یکی دیگر از عواملی که سبب تشدید احتمال بیدایش آکنه بر سطح پوست ما می‌شود، روکش بالشت‌ها است. استفاده از بالشتی است که روکش آن به صورت مرتب شسته نشود سبب افزایش تعداد باکتری های روی پوست می‌شود.

 

فشارهای عصبی و استرس

این مسئله هنوز ثابت نشده است ولی خیلی از محققان بر این عقیده اند که استرس بر روی چگونگی پاسخ سیستم ایمنی بدن به انواع عفونت‌ها از جمله عفونت‌های تولید شده با پروپیونی باکتریومِ آکنه اثرگذار است. همین طور استرس در به هم زدن تعادل هورمون‌ها و در نتیجه پیدایش آکنه تاثیر می‌گذارد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------