علت ،علائم و درمان سالکسالک،درمان سالک،عامل بیماری سالک

راه های درمان سالک

 

سالک یک بیماري انگلی است که بیش تر در آسیای میانه، شمال آفریقا و در آمریکای میانی و جنوبی شیوع دارد. در نواحی ديگر، معمولاً این بیماري در بین مسافران و مهاجران یا سربازانی که از نواحی گفته شده می آیند، تشخیص داده ميشود .

لیشمانیوز جلدی یا همان بیماري سالک یک بیماري تک یاخته ای است که تظاهرات بالینی بسیار گسترده ای دارد و نحوه بروز این تظاهرات بالینی به نوع گونه ای که ناقل بیماري بوده است و همچنين عکس العمل سیستم ایمنی بدن میزبان بستگی دارد. این بیماري میتواند بر اثر گزیده شدن به وسیله یکی از انواع پشه های خاکی که در موقع گزیدن، انگل سالک را به بدن میزبان جابجا ميکنند ، ایجاد شود.

 

انواع سالک

دو نوع به نسبت رایج تر بیماري سالک در کشور ما عبارتند از 1. نوع روستايي و مرطوب 2. نوع شهري و خشک. در این دو نوع اختلاف هایی در عامل انتقال و شدت بیماري وجود دارد؛ به طوریکه در نوع روستايي بیماري با التهاب و ترشحات بیشتری نسبت به نوع شهري همراه است. سیر بیماري هم در نوع روستايي و مرطوب حدود 6 ماه است و سریعتر به آخر بیماري میرسد ولی در نوع شهري این زمان ممکن است به 1 سال هم برسد.

 

سالک،درمان سالک،عامل بیماری سالک

اصلی ترین میزبان این انگل ها انسان و عامل ناقل آن ها نوعی پشه خاکی است

 

عوامل ایجاد کننده سالک

عوامل ایجاد کننده سالک، انگل های لیشمانیا ماژور( L. major) و لیشمانیا تروپیکا( L. tropica) هستند که بیش تر در منطقه های هند، اطراف پاکستان، نواحی مدیترانه ای، کشور های شوروی قبلی، افغانستان، آفریقا، سودان و منطقی از این دست یافت می شوند؛ این بیماري عموماً در بچه ها و جوانان به وجود می آید ، اصلی ترین میزبان این انگل ها انسان و عامل ناقل آن ها نوعی پشه خاکی است.

 

دوره کمون بیماري سالک خشک، بین 2 تا 6 ماه است؛ در اول یک جوش کوچک روی صورت پیدا ميشود و این جوش کم کم بزرگ شده و تبدیل به ضایعه پوستیِ زخمی می شود؛ زخم این ضایعه پوستی، در مرکز آن است و این ضایعه بصورت دایره وار است و مرز مشخصی دارد و در نزدیکی این ضایعه پوستی، مرز گوشتی زبری وجود دارد و از آن ماده عفونی ترشح می شود؛ سالک خشک امکان دارد بصورت یک زخم واحد یا تعداد زيادي زخم در نقاط باز بدن( که با لباس پوشیده نشده اند) باشد.

 

غدد لنفاوی معمولاً بر اثر این بیماري ملتهب و بزرگ نمی شوند؛ این زخم ها بین 1 تا 2 سال بعد بهبود می یابند ولی جای آن مثل یک جای جوش بزرگ و بدون رنگدانه پوستی، روی پوست می ماند؛ این انگل ها به فراوان در بدن فرد الوده وجود دارند و میتوانند بر اثر تماس مستقیم( به معنای تماس خون یا مایعات یا مخاط فرد الوده با خون یا مخاط بدن فرد پذیرنده) با فرد الوده به دیگر اشخاص منتقل شوند حتی در مواردی امکان دارد این انگل با تماس پوستی به فرد ديگر انتقال یابد که البته این وضعیت در صورتی رخ ميدهد که پوست فرد پذیرنده زخمی باشد.

 

تشخیص بیماري سالک

هرگونه زخم بدون درد در نقاط باز بدن که به مدت دو هفته بهبود پیدا نکند مشکوک به سالک است و براي تشخیص دقیق آن باید ازمایش انجام شود.

 

پيش‌گيري از بیماري پوستی سالک

براي پيش‌گيري از این بیماري باید نسبت به بهسازی محیط و از بین بردن استراحت گاه و تکثیر پشه ها، خودداری از انباشته کردن آشغال ها و نخاله های ساختمانی در نزدیکی محل زندگی، خودداری از رها کردن فاضلاب در گذرگاهها، اتلاف سگ های ولگرد، نصب توری فلزی بر روی پنجره ها، استفاده از پشه بند اغشته به حشره کش در حین استراحت اقدام کرد.

 

سالک،درمان سالک،عامل بیماری سالک

سالک یک بیماري انگلی است 

 

درمان بیماری سالک

سالک معمولاً بیماري خود بخود بهبود یابنده است ولی اثر یا جوشگاه آن براي همیشه باقی می ماند. در نوع خشک بیماري چون مخزن بیماري انسان های الوده هستند وبه منظور محدود کردن انتقال بیماري در تمامی موارد درمان هرچه سریعتر توصیه ميشود . ولی در نوع مرطوب سازمان جهانی بهداشت توصیه ميکند درصورتی که ضایعات کوچک وبه تعداد کم در نواحی پوشیده بدن هستند نیازی به درمان ندارند.

 

درمان اصلی سالک اکنون تر کیبات ۵ظرفیتی آنتیموان( گلوکانتیم وپنتوستام) است. این داروها گران قیمتند، احتیاج به تزریقات مجدد دارند وبعضا با اثرات جانبی همراه ميباشند .

 

درصورتی که ضایعات کوچک وبه تعداد کم ودر ناحیه هایی غیر از صورت وروی مفصل ها باشند، هفته ای ۱بار امپول گلوکانتیم بصورت موضعی در نزدیکی ضایعه تزریق ميشود .

 

در ضایعات بزرگ ومتعدد گلوکانتیم بصورت داخل عضلانی به مدت ۲ هفته در نوع مرطوب و هفته در نوع خشک تجویزمی گردد.

 

عوارض جانبی نادر است وشامل درد محل تزریق، بی اشتهایی، تهوع واستفراغ، ضعف ، درد عضلانی، سردرد وخواب الودگی میباشد . در اثر تجمع دارو در بدن امکان دارد تغييرات نوار قلب دیده شود که احتیاج به قطع موقت دارو دارد.

 

استفاده آن در خانم های حامله یا شیرده وافرادی که نارسایی قلبی یا کلیوی یا کبدی دارند توصیه نمی شود.

 

از کرایو تراپی( سرمادرمانی) هم دردرمان ضایعات محدود وکوچک سالک استفاده ميشود که میتواند تنها یا باهم با تزریق موضعی گلوکانتیم هر ۲ هفته یک بار انجام شود.

 

درمان سالک به شیوه طب سنتی 

مفیدترین داروی مؤثر براي درمان سالک« شیره فلوس» است که از طرف برخی از داروسازان قدیمی بطور اسرار امیز و سرّی بکار می رفت و کم تر کسی از آن باخبر بود؛ در این مطلب نحوه تهیه و استفاده آن را اموزش می دهیم تا مورد استفاده قرار گیرد.

 

فلوس را شکسته و مغز آن را که شامل هسته و شیره است در آب خیس کرده هسته را جدا و شیره آن را که در آب حل ميشود گرفته و با حرارت آرام آن را غلیظ می کنیم تا بصورت یک پماد در آید؛ بعد آن را روی زخم سالک می گذاریم و این عمل را چند بار تکرار می کنیم تا سالک بهبود یافته و از بین برود, یکی از فواید این درمان این است که جای زخم آن بعد از بهبودی کوچک و قشنگ باقی می ماند به طوری که نه تنها صورت را زشت نمی کند بلکه بر زيبايي آن می افزاید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------