مراقبت های نادرست از پوست 

 

مراقبت های نادرست از پوست

 

هر بار که درباره مراقبت از پوست صحبت می شود همان توضیحات تکراری و کلیشه ای گفته می شود یعنی استفاده از کرم ضد آفتاب یا پاک سازی پوست از سلول های مرده اما این بار به مراقبت های نادرست از پوست اشاره می کنیم که آگاهی از آن بسیار مفید است.

 

در این مطلب به 7عادت اشاره خواهیم کرد که نه تنها برای پوست بلکه برای سلامت جسمی نیز مضر است؛ عادات نادرستی که هرچه زودتر باید اصلاح شود.

 

استفاده نکردن از روغن روی صورت؛

 

استفاده از روغن باعث کاهش تولید چربی پوست می شود. تمیز کردن بیش از حد پوست باعث تحریک غده چربی و تولید چربی بیشتر می شود اما استفاده از روغن تاثیر عکس خواهد داشت و تولید چربی را کند می کند؛ در نتیجه پوست کمتر ظاهر چرب پیدا می کند.

 

برعکس آن چه اغلب باور دارند، روغن طبیعی که خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد باکتری های آکنه را از بین می برد. روغن برای پوست چرب و معمولی نیز مفید است. مهم این است که روغن با کیفیت بالا و ساختار مولکولی را که بدون ایجاد انسداد منافذ وارد پوست می شود، انتخاب کنید. روغن را شب پس از پاک سازی پوست استفاده کنید.

 

مصرف لبنیات و مواد غذایی التهاب آور؛

 

شیر گاو به خصوص گاوهایی که هورمون زیاد مصرف کرده اند دارای مواد خاص است که جذب خون می شود. این هورمون ها سبب بروز آکنه در زنان می شود. لبنیات نیز در بعضی موارد التهاب زاست و آکنه را وخیم تر می کند و روند پیری را به جلو می اندازد. بنابراین برای دریافت کلسیم از منابع دیگری مانند سبزی های برگ سبز استفاده کنید.

 

هم چنین بدن برای هضم پروتئین انرژی زیادی صرف می کند در حالی که این انرژی که صرف هضم غذا می شود برای رشد موهای سالم، ضخیم، از بین بردن سیاهی دور چشم، تعمیر کلاژن پوست و... ضروری است.

 

مصرف بیش از حد کورتیزون

 

از کورتیزون برای رفع جوش ها و درمان گزیدگی حشرات استفاده می شود. اگرچه کورتیزون های ملایم مانند «کورتید» و «کورتیزون» قرمزی و ورم را تسکین می دهد اما باید یادآوری کرد که استعمال طولانی مدت آن سبب می شود که پوست به آن عادت کند. با عادت کردن پوست به کورتیزون برای مهار کردن التهاب ها، باید دوز بیشتری از دارو را استفاده کرد. مصرف بیش از حد کورتیزون باعث شکستن کلاژن می شود و در نتیجه پوست نازک تر و در موارد وخیم ترک های پوستی ظاهر می شود. بنابراین تنها با تجویز پزشک کورتیزون مصرف کنید و زمان مصرف هر بار حداکثر ۲ هفته باشد.

 

خشک نکردن برس های آرایشی

 

اگرچه همه ما می دانیم که برس ها باید هفته ای یک بار یا حداقل ماهی یک بار شسته شود، اما اشتباه دیگری می کنیم و آن این که برس را برای استفاده خشک نمی کنیم.

 

مصرف مواد مخدر

 

مصرف مواد مخدر، باعث بروز پوست مرده بنفش رنگ می شود که احتمال عفونی شدن آن بالاست. مواد مخدر آلوده باعث واکنش های پوستی و بیماری می شود.

 

خوردن آب به جای غذاهای مایع

 

هزاران بار این جمله را شنیده اید که باید روزی حداقل ۸ لیوان آب بخورید. اما بدن آب زیادی را در خود نگاه نمی دارد زیرا آب از طریق ادرار مکرر دفع می شود. راز حفظ آب در بدن خوردن غذاهای حاوی آب مانند هندوانه(۹۷ درصد آب) و کدو(۹۵ درصد آب) است. از آن جا که آب موجود در غذا با مواد مغذی دیگری که بدن برای جذب به آن نیاز دارد، وارد بدن می شود، سلول ها راحت تر آب موجود در مواد غذایی را جذب می کند. بنابراین مصرف میوه و سبزی با درصد بالای آب را افزایش دهید تا شادابی پوست شما حفظ شود.

 

مصرف خودسرانه داروها و خرید دارو بدون نسخه پزشک

 

متخصصان پوست می توانند داروهایی برای رفع ناراحتی های پوستی متعدد مانند آکنه و... را تجویز کنند و مصرف آن برای چندین ماه مانعی ندارد. اما داروهایی مانند «اکوتان» نیاز به کنترل دارد زیرا به کبد ضرر می رساند و باعث کاهش فشار خون یا از بین بردن تعادل الکترولیت های بدن می شود.

منبع:صدف نیوز

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------