چرا دچار چین و چروک می شویمچین و چروک , پیری پوست, لکه های پیری

 

چرا دچار چین و چروک می شویم

شما نمی توانید مانع پیری شوید، اما می توانید پیدایش پیری پوست و چین و چروک را به تاخیر بیاندازد.

 

همانطور که مسن تر میشویم، پوست ما تمایل دارد تاثیر گذر زمان را ، آشکار کند. نشانه های پیری پوست _ چین و چروک، لکه های پیری، و افتادگی به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست _ همه می توانند با گذشت سال ها پدیدار شوند. فهم آنچه باعث پیری پوست می شود ، کمک خواهد کرد که اقدامات پیشگیرانه برای کاستن از عوارض آن ، انجام دهید تا جوان بنظر برسد.

 

درباره چین و چروک

جفری دوور، md، یک متخصص پوست در chestnut hill ، ماساچوست، دانشیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل و نویسنده معادله جوانی: 10 سال از سن چهره ات کم کن، توضیح می دهد هر روز سلول های لایه بیرونی پوست شما می میرند ، ریزش میکنند، و مجددا تولید می شوند.

 

وقتی که بسیار جوان هستید، سلول های پوست شما بسرعت تعویض می شوند، اما سرعت این تعویض،با افزایش سن ، کاهش می یابد، از اوایل بیست سالگی ، پوست شما درخشش خود را از دست داده و شروع به تیره شدن می کند.

 

کولاژن و الاستین بر جوان به نظر رسیدن پوست ، تاثیر می گذارد. دوور می گوید، آنها به پوست قابلیت ارتجاعی و تراکم، می دهند، اما علاوه بر این پوست باید دوباره تجدید شود. اما همانطور که شما مسن تر می شوید، فرایند تجدید هم افت می کند.در نتیجه با ارتجاع کمتر، پوست شما شروع به نشان دادن خطوط ریز و چین و چروک می کند.

 

متخصص پوست richard eisen،md، بنیانگذار مرکز پوست ساحل جنوبی در plymouth ، ماساچوست می گوید: از سویی ، با قرار گرفتن پوست در معرض خورشید، مقدار رنگدانه تولید شده افزایش می یابد، که در طول زمان منجر به بروز لکه های پیری می شود. نور خورشید ، بعلاوه ، فیبرهای الاستیک پوست شما را تخریب می کند، پوست شما زمانی که چین و چروک می خورد ، دیگر کمتر قادر به بازسازی می شود.

 

مصرف سیگار ، سرعت فرایند پیری پوست را ، افزایش می دهد؛که می تواند چین و چروک را وخیم تر کند، و پس از آن مشکل افتادگی پوست ، ایجاد می شود. همانطور که ما مسن تر می شویم، حجم صورت بخاطر تحلیل رفتن ماهیچه ها و استخوان ها ،کوچک می شود. دکتر eisen می گوید، "پوست شما وقتی جوان هستید بخوبی با حجم صورت شما تنظیم می شود ، اما زمانی که شما آن حجم را از دست می دهید، پوست بزرگتر به نظر می رسد."

 

کاهش عوارض پیری

برای بسیاری از مردم، نشانه های پیری ، در سی سالگی، شروع به نمایان شدن می کنند و همچنان با گذشت هر دهه ادامه می یابد. به نظر می رسد که برخی با ژن های سالم، ظاهری جوان تر دارند.اما نمی توان به تنهایی بر استعداد ژنتیکی تکیه کرد. دوور هشدار می دهد، اگر شما از پوستتان غافل شوید و به آن اجازه دهید تا متحمل آسیب و تخریب های ناشی از نور خورشید و همچنین کشیدن سیگار شود، در نتیجه ظاهر شما بیشتر صدمه می بیند.

چین و چروک , پیری پوست, لکه های پیری

در اینجا به چگونه کم کردن سرعت فرآیند پیری پوست، می پردازیم:

- انجام پاک سازی. به گفته دوور بخشی از جوان نگه داشتن پوست شما، مراقبت از آن است.این به معنی شستشوی صورت، دوبار در روز است.

 

- حفظ رطوبت پوست . دوور می گوید، از دست دادن رطوبت باعث می شود پوست شما مات ، مسطح، و مسن تر بنظر برسد. برای جلوگیری از خشکی پوست، هر روز در حالی که پوست شما ، هنوز پس از شستشو یا حمام کردن ، مرطوب است از مرطوب کننده. استفاده کنید و اگر پوست شما خیلی خشک است، دو بار در روز این کار را بکنید.

 

- توصیه جدی به مصرف کرم های ضد آفتاب. دوور می گوید، این مهمترین کاری است که شما می توانید برای جلوگیری از پیری پوست، انجام دهید.آکادمی پوست آمریکا استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب وسیع الطیف، را، توصیه می کند. به این معنی که در برابر هر دو اشعه uva و uvb از پوست محافظت کند. استفاده از کرم های ضد آفتاب با (spf) حداقل 30، حتی زمانی که هوا ابری است توصیه می شود. شما همچنین باید کرم ضد آفتاب را، در هر دو ساعت که خارج از منزل هستید، دوباره استفاده کنید.

 

- موضعی استفاده کنید. متخصصان پوست توصیه می کنند از یک کرم رتینوئید برای کاهش ظهور چین و چروک های فعلی خود ، استفاده کنید. eisen می گوید، رتینوئید مشتق ویتامین a است که به تولید کولاژن و نازکی پوست، کمک می کند، و این امر باعث افزایش تراکم و صاف تر شدن پوست می گردد. شما بهترین نتایج را از کرم هایی مانند ترتینوئین (retin-a, renova)، وtazarotene (tazorac, avage) ، بدست می آورید . رتینول یک جزء خفیف ویتامینa است که کمتر در کرمها و لوسیون ها وجود دارد.

 

- محدود کردن موثر رژیم غذایی. eisen می گوید، از دست دادن وزن می تواند به سرعت منجر به افتادگی پوست شود. زیرا میزان چربی در صورت ، کاهش می یابد.رعایت یک رژیم غذایی سالم و وزن مناسب، برای جوان نگه داشتن پوست شما، بهتر است.

 

پوست شما به همراه سایر قسمت های بدن در حال پیر شدن است، اما با انجام کارهایی ، می توان عوارض و نشانه های ظاهری آن را کم کرد.

منبع: مجله پزشکی مادر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------