هر آنچه باید درباره ریزش و رویش مجدد مژه‌ها بدانیدمژه‌ها نیز مانند موی سر طی یک چرخه رشد می‌کنند

 

دلایل بسیاری از سوختگی گرفته تا شیمی درمانی می‌توانند باعث از بین رفتن مژه‌ها شوند اما معمولا مژه‌ها دوباره رشد می‌کنند هر چند ممکن است این روند زمان ببرد.

 

مژه‌ها نیز مانند موی سر طی یک چرخه رشد می‌کنند بنابراین ریزش چند مژه نمی‌تواند نگران کننده باشد. با این حال بسیاری از آسیب‌ها و بیماری‌ها می‌توانند باعث ریزش بیشتر مژه‌ها شوند.

 

دلایل زیر می‌تواند منجر به از دست دادن مژه‌ها شود: 

- سوختگی: به گفته متخصصان آکادمی چشم پزشکی آمریکا در صورتی که مژه‌ها دچار سوختگی شوند اما فولیکول‌های موآسیبی نبیند، مژه‌ها طی شش هفته دوباره رشد می‌کنند اما اگر فولیکول‌های مو آسیب دیده باشند ممکن است رشد مجدد مژه‌ها متوقف شود.

 

- شیمی درمانی: داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می‌شوند گاهی اوقات باعث ریزش مژه‌ها می‌شوند. همه انواع داروهای شیمی درمانی نیز باعث ریزش موها می‌شوند. این داروها بر همه موهای بدن و صورت و سر تاثیر می‌گذارد و باعث ریزش همه آن‌ها می‌شوند اما پس از متوقف کردن شیمی درمانی معمولا مژه‌ها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

 

- بریدن: عموما افراد اقدام به قیچی کردن مژه‌های خود نمی‌کنند اما در صورتی که این اتفاق بیفتد با گذر زمان مژه‌ها دوباره رشد می‌کنند و به طول اصلی خود باز می‌گردند.

 

- کندن: اختلال موکنی یک وضعیت روان شناختی است که در آن فرد تمایل به کندن موهای خود دارد. در این اختلال فرد ممکن است به کندن موهای هر نقطه از بدن خود از جمله مژه‌ها تمایل داشته باشد. در این شرایط پس از چند ماه مژه‌ها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

 

- مژه مصنوعی: مژه‌های مصنوعی الیافی هستند که به مژه‌های طبیعی چسبانده می‌شوند تا ضخیم‌تر و بلندتر به نظر برسند. مژه‌های مصنوعی می‌توانند به مژه‌های طبیعی آسیب برسانند و آنها را قطع کنند. در صورتی که مژه‌های طبیعی به دلیل استفاده از مژه‌های مصنوعی ریزش پیدا کنند به طور معمول پس از چند ماه دوباره رشد می‌کنند.

 

- مشکلات تیروئیدی: غده تیروئید هورمون‌هایی حیاتی را تولید می‌کند. اگر تولید این هورمون‌ها بیشتر یا کمتر از حد طبیعی باشد می‌تواند علائم مختلفی از جمله ریزش مو را ایجاد کند. در هر دو صورتِ کم کاری و پرکاری غده تیروئید ممکن است مژه‌ها ریزش پیدا کنند اما پس از درمان عدم تعادل غده تیروئید، مژه‌ها دوباره شروع به رشد می‌کنند.

 

- طاسی منطقه‌ای: طاسی منطقه‌ای نوعی بیماری خود ایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند. این وضعیت باعث ریزش مو در کف سر، ابرو و مژه می‌شود. در حال حاضر درمانی قطعی برای طاسی وجود ندارد اما درمان‌هایی در دسترس‌ هستند که می‌توانند به کاهش علائم آن کمک کنند.

 

رشد مژه‌ها چرخه طبیعی دارد و ریزش آن‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد

 

درمان‌های ریزش مژه‌ها 

در موارد سوختگی و شیمی درمانی تنها به گذر زمان برای رشد مجدد مژه‌ها نیاز است. پس از شیمی درمانی مژه‌ها ممکن است نازک‌تر، ضخیم‌تر یا همانند قبل رشد کنند. در موارد بیماری‌های تیروئیدی یا خود ایمنی نیز باید به دنبال رفع بیماری بود تا مژه‌ها دوباره خودشان رشد کنند. مقدار زمان لازم برای رشد مژه‌ها بسته به علت و میزان از دست رفتن مژه‌ها متفاوت است. برخی داروها نیز می‌توانند به رشد مژه‌ها کمک کنند. به عنوان مثال پزشک گاهی قطره‌های چشمی «بیماتوپروست» را برای رشد مژه‌ها تجویز می‌کند. طی یک آزمایش ۴۱ نفر از افرادی که به طاسی منطقه‌ای مبتلا بودند به مدت یک سال روزانه محلول ۰.۰۳ درصدی بیماتوپروست را به خط رشد مژه خود زدند و حدود ۷۰ درصد از شرکت کنندگان شاهد رشد قابل توجه مژه‌های خود بودند.

 

آیا مژه‌ها با استفاده از درمان‌های خانگی سریعتر رشد می‌کنند؟ 

انواع مختلفی از درمان‌های خانگی وجود دارند که بسیاری از مردم برای افزایش سرعت رشد مژه‌ها از آنها استفاده می‌کنند. از معروف‌ترین آنها می‌توان استفاده از روغن زیتون، ماساژ مژه‌ها و محصولات بیوتین دار را نام برد اما هیچ مدرک علمی مبنی بر کمک درمان‌های خانگی به رشد سریع‌تر مژه‌ها وجود ندارد. اگر چه بیوتین نقش موثری در سلامت پوست و مو دارد اما تحقیقات محدودی وجود دارد که نشان دهد باعث رشد مو می‌شود.

 

جلوگیری از ریزش مژه‌ها 

در حالی که حوادث همیشه اتفاق می‌افتند و همیشه نمی‌توان از ریزش مژه‌ها جلوگیری کرد اما راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها احتمال ریزش مژه‌ها را می‌توان کاهش داد:

 

خوردن رژیم غذایی سالم: برخی از کمبودهای تغذیه‌ای ممکن است باعث ریزش مو شوند که می‌تواند بر ریزش مژه‌ها نیز اثر بگذارد. مواد مغذی که در سلامت مو نقش دارند شامل ویتامین‌های C و B و D، فلزهای روی و آهن و پروتئین‌ها هستند.

 

اجتناب از فر مژه: افرادی که از دستگاه‌های فر مژه استفاده می‌کنند ممکن است به طور اشتباه باعث کشیده شدن مژه‌ها و آسیب دیدن فولیکول‌های مو شوند.

 

شست و شوی آرایش در شب: آرایش چشم در شب می‌تواند باعث خشکی مژه‌ها شود و مژه‌های خشک احتمال بیشتری برای شکسته شدن یا ریزش دارند.

 

اجتناب از مالیدن چشم‌ها: مالیدن چشم‌ها با شدت زیاد می‌تواند به ریزش مژه‌ها منجر شود. چرا که موها بسیار حساس هستند بنابراین هنگام تماس با چشم‌ها با ملایمت برخورد کنید.

 

رشد مژه‌ها چرخه طبیعی دارد و ریزش آن‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. اگرچه اغلب مژه‌ها با گذر زمان و بدون نیاز به درمان خاصی رشد می‌کنند اما در صورتی که علت اصلی ریزش مژه‌های خود را نمی‌دانید بهتر است برای تعیین علت اصلی و درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

  

منبع: سلامت نیوز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------