گل سرشور خوب یا بد؟گل سرشور, گل سر شور, خواص گل سرشور

خواص گل سرشور

 

فواید گل سرشور

گل سرشور که به گل رخت شویی هم معروف است، خاک رس آکنده از مواد معدنی است که زمان های زیادی به عنوان یکی از عناصر اصلی در قسمت زیبایی استفاده می‌شده است. گل سر شور اکنون یکی از اجزاء اصلی خیلی از محصولات زیبایی و مراقبت پوست است. این ماده منبعی آکنده از مواد معدنی مثل منیزیم، سیلیس، کوارتز، کلسیم، آهن، کلیست، و دولومیت است.

گل سرشوی چیست؟

گل سرشور یکی از گل هایی است که در طب سنتی از آن برای درمان و بهترشدن بعضی از بیماری ها استفاده می شود و در کتابهای طب سنتی از آن با عنوان طین استفاده می شود. طین همان خاک است که در گروه داروهای با ریشه معدنی قرار می گیرد و خاصیت ها و جنبه های درمانی گوناگونی دارد. یکی از انواع این خاک ها، گل سرشوی است که یکی از معروف ترین استفاده هایش محافظت از بهداشت مو و پوست سر است.

 

به عقیده درمانگران و متخصصان طب سنتی استفاده از این مواد طبیعی که ریشه طبیعی دارند، مانند خاک ها که ریشه معدنی دارند یا حنا و صدر که ریشه گیاهی دارند مناسب ترین انتخاب برای حفظ سلامت و نشاط و شادابی موهاست چون این مواد طبیعی هستند و با طبیعت انسان هماهنگی و سازگاری زیادی دارند و در قیاس با مواد شست وشودهنده شیمیایی سودمندتر و کمتر آسیب می زنند.

 

گل سرشور, گل سر شور,گل سرشور برای مو

خواص گل سرشور برای مو

 

خواص گل سرشور برای صورت

- لایه‌ برداری می‌کند

- سبب شفافیت پوست صورت می‌شود

- تولید چربی را کنترل می‌کند

- جوش را کنترل می‌کند

- لکه‌های پوستی را برطرف میکند

- برنزگی پوست را رفع می کند

- جوش‌های سر سیاه و سر سفید را برطرف می کند

- جای زخم را از بین می برد

- پوست را تمیز می‌کند

- عامل پاکسازی مفید و خوشایند پوست است

 

عوارض گل سرشور برای صورت

استفاده از گل شست و شو امکان دارد در بعضی از افراد عوارضی مثل، خشکی پوست یا حتی زخم و ضایعات پوستی به وجود آورد. برای پیشگیری بهتر است نخست کمی از گل شست وشو سر را روی پوست خود امتحان کنید و آنگاه در اندازه وسیع استفاده کنید. بعد از دیدن اولین عارضه نیز بهتر است زودتر استفاده از گل را قطع کنید.

 

آيا گل سرشور نیز نوعي خضاب است؟

بله، در طب سنتي بخشی به نام طين (گل) وجود دارد. طين‌ها داروهايي با منشاء ماده معدني هستند که به صورت خاک وجود دارند. يکي از استفاده های آنها در پاکيزگي و بهداشت پوست و موي سر است.

 

از مهم‌ترين طين‌هايي که براي شستشو استفاده مي‌شده، خاک سفيد، خاک سبز  (نرم‌کننده پوست سر و رفع و درمان شپش)، خاک زرد (اين خاک براي شستشو استفاده نمي‌شده است و استفاده های درماني داشته) و گل سرشور يا خاک نيشابوري بوده است.

 

«خاک نيشابوري» يا «خراساني»، معروف به «گل سرشور» نوعي خاک ‌سفيد و خوشبو با طعمي خوب و قدری شور است. اين گل کم‌ آسیب تر از خاک‌هاي ديگر و طبيعت آن مثل دیگر طين‌ها سرد و خشک است ولی هر چه مقدار شوري آن بيشتر شود، به سوی گرمي می رود.

 

گل سرشور, گل سر شور, گل سرشور برای صورت

گل سرشور

 

خواص گل سرشور برای مو

- درمان موخوره

- درمان کهیر

- نرم کننده پوست و مو

- بستن منافذ پوست

- تقویت و ترمیم مو

 

گل سرشور را چگونه مصرف کنید؟

يکي از بهترين شیوه هاي شست وشوي موي سر با گل سرشوي آن است که 2 تا 3 قاشق از اين خاک را داخل ظرفي بريزيد و کم کم به آن آب اضافه کنيد و آن را به آهستگی مخلوط کنيد تا قوام پيدا کند و مانند گل شود. غلظت اين گل بايد به طوری باشد که وقتي آن را روي سر مي گذاريد نريزد. مدت زمان مناسب براي استفاده از اين گل 20 تا 30 دقيقه است و آنگاه آن را به آهستگی بشوييد.

 

هرچند شست وشوي سر با گل سرشوي آلودگي ها و چربي ها را از مو و پوست سر مي شويد و رفع میکند ولی مي توانيد پس از شست وشو با گل سرشو، موهاي تان را با شامپو مخصوصا شامپوهايي که ریشه گياهي دارند، بشوييد.

 

چند وقت یک بار استفاده کنیم؟

درمانگران طب سنتي سفارش مي کنند کسانی که دچار ريزش مو هستند بهتر است هر 10 روز يا هر دو هفته يک بار از گل سرشوي استفاده کنند. چون موها با خیس شدن سنگین می شوند و امکان دارد که به آسانی بریزند. حتی چنانچه ریزش مو نیز ندارید باید حواس تان باشد که برای پاک کردن موها از گل شست وشو، به آهستگی آنها را شست وشو دهید. می توانید برای کاهش آسیب استفاده از گل شست وشو از از مخلوط آب و گلاب استفاده کنید.

 

استفاده از گل شست وشو امکان دارد در بعضی از اشخاص عوارضی مثل، خشکی پوست یا حتی زخم و ضایعات پوستی به وجود آورد. برای جلوگیری بهتر است نخست قدری از گل شست وشو سر را روی موهای خود امتحان کنید و آنگاه در اندازه گسترده استفاده کنید. پس از دیدن نخستین عارضه نیز بهتر است هرچه زودتر استفاده از گل را قطع کنید.

 

گل سرشور, گل سر شور,خواص گل سرشور برای مو

گل سرشور برای صورت

 

عوارض گل سرشور

بعضی از افراد با استفاده از این خاک دچار خشکی پوست، زخم و ضایعات پوستی می شوند، که برای پیشگیری از عوارض گل سرشور، اول باید قدری از این گل را بر روی سر تست کنند و اگر عارضه ای پیش نیامد، مشکلی برای استفاده از آن در اندازه گسترده نخواهند داشت. ولی اگر دچار عارضه پوستی شدند، دیگر نباید از این گل استفاده کنند.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از گل سر شور

از آنجا که شست و شوي موها با گل سرشوي و گذاشتن آن روي سر عارضه اي پیش نیاورد و باعث جذب مواد معدني به واسطه پوست نمي شود، می توانید استفاده کنید ولی دانستن نکات زير به استفاده بهتر از اين گل کمک مي کند.

 

- چون ماده موثره گل سرشوي در خون بالا نمي رود و اين خاک از راه پوست جذب نمي شود پس خطري براي مصرف کننده ندارد ولی توصيه شده زنان در دوره بارداري از آن استفاده نکنند.

 

- گل سرشوي را حتما بايد از جاهای مطمئن تهیه کرد. بعضی اوقات ديده شده اشخاص سودجو هر نوع خاکي را به عنوان گل سرشوي به افراد می فروشند؛ خاک هايي که احتمال آلودگي آنها بسیار است و امکان دارد عوارض نامطلوبي را بر پوست، مو و سلامت مصرف کننده به دنبال داشته باشد.

 

- خاک سرخ يا گل ارمني نوعی از خاک هايي است که در طب سنتي براي درمان مورد استفاده قرار مي گيرد. يکي از پراستفاده ترین خاصيت هاي اين خاک خاصيت ضدخونريزي آن است.

 

- به جز خاصيت درماني خاک ها براي شست وشوي مو و پوست بعضی از درمانگران از بعضی از گل ها مانند گل ارمني براي درمان واريس و کاهش دردهاي آن استفاده مي كنند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------