راهنمای قدم به قدم رنگ کردن مونسبت رنگ مو به اکسیدان, مقدار اکسیدان در رنگ مو, رنگ مو چقدر روی سر بماند

روش رنگ كردن مو

 

برای انتخاب رنگ مو چه عواملی را در نظر می گیرید؟ اگر صرفا انتخاب رنگ مو را تابع سلیقه می دانید سخت در اشتباهید، چون دنیای رنگ ها آنقدر وسیع است که برای یک رنگ موی مناسب باید ده ها نکته را مد نظر قرار داد اما نگران نباشید؛ تمام این نکات را اینجا می توانید پیدا کنید.

بعضی از ما برای رنگ کردن موهایمان به آرایشگاه می‌رویم و اغلب اوقات خیال‌مان راحت است که نتیجه خوب درمی‌آید. اما برخی دیگر دوست داریم خودمان در منزل موهایمان را رنگ کنیم؛ بنابراین انتخاب برند و نوع رنگ مو برعهده خودمان است. این موضوع کار چندان ساده‌ای نیست و حساسیت‌های خودش را دارد.

 

دوست دارید موهای‌تان را خودتان رنگ کنید اما نمی‌‌دانید چگونه باید رنگ مورد نظرتان را از میان انبوه نام‌ها و نشانه‌های مختلف ‌انتخاب کنید.

 

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که به مواد شیمیایی حساسیت دارید یا نگران جذب مواد شیمیایی به پوست‌تان هستید. بر اساس مطالعات، رنگ موهای شیمیایی می‌تواند سبب واکنش آلرژیک یا حتی سبب ایجاد سرطان شود.

 

در این رنگ موها از آمونیاک و هیدروژن‌پراکسید استفاده می‌شود. هیدروژن‌پراکسید رنگ طبیعی مو را سفید می‌کند و سبب آزادسازی اکسیژن می‌شود و اجازه می‌دهد تا مواد شیمیایی روی موهای‌تان بنشیند.

 

آمونیاک کوتیکول‌های اطراف مو را از بین می‌برد تا مواد شیمیایی وارد مو شود و رنگ مو به صورت پایدار و غیربرگشتی تغییر کند.

 

در نهایت این مواد می‌توانند به مو آسیب بزنند و سبب تحریک پوست، چشم و سیستم تنفسی شوند. درنتیجه واکنش‌های آلرژیک مانند احساس سوختگی، قرمزی، ورم صورت و موارد دیگر اتفاق می‌افتد.

 

برای جلوگیری از این حوادث می‌توانید از رنگ‌هایی استفاده کنید که حتما از مواد مناسبی تهیه شده باشد یا درصد آمونیاک و هیدروژن‌پراکسید آن کمتر باشد یا از رنگ‌هایی با مواد طبیعی استفاده کنید.

 

رنگ کردن مو

هدف‌تان را مشخص کنید

اگر هدف‌تان پوشاندن رنگ موی خاکستری‌تان است، باید رنگ مویی را انتخاب کنید که دقیقا این هدف را مدنظر قرار دهد. بعضی از برندهای رنگ مو فقط برای این منظور تولید شده‌اند. این برندها معمولا موی خاکستری را به نحوی تغییر می‌دهند که رنگ به خوبی روی آن بنشیند. اگر می‌خواهید موهای خاکستری‌تان تفاوت چندانی با موی طبیعی نداشته باشد، باید رنگ مویی را انتخاب کنید که اختلاف رنگ آن با موی طبیعی بسیار جزئی باشد.

 

برای انتخاب رنگ موی مناسب باید چند نکته را در رابطه با رنگ مو و موضوعاتی که در انتخاب آن اهمیت دارد بدانید. بعضی از افراد برای خرید رنگ مو فقط وارد فروشگاه یا داروخانه می‌شوند و رنگ موی دلخواه‌شان را براساس رنگ‌های کاتالوگی که جلوی‌شان گذاشته می‌شود، انتخاب می‌کنند. اما احتمالا نتیجه‌ مناسبی از این راه عایدشان نمی‌شود. بهتر است به جای این کار حتما روی جعبه رنگ مو را بخوانید تا اطلاعات کامل‌تری به شما بدهد؛ همچنین از قبل هدف‌ و برند مورد نظرتان را مشخص کنید تا نتیجه بهتری داشته باشید.

برای رنگ کردن مو، تنها انتخاب رنگ مویی مناسب کافی نیست، بلکه چگونگی ترکیب آن نیز اهمیت دارد و در این زمینه باید با اصول ترکیب رنگ مو آشنا باشید.

 

از پیش بند استفاده کنید

برای پوشاندن بالا تنه و شانه هایتان از یک پیش بند و یا حوله استفاده کنید، این کار باعث می شود که اگر رنگ مو از سرتان چکه کرد لباستان تمیز بماند. پیش بند های آماده در فروشگاه های آرایشی بهداشتی موجود است و یا اگر از حوله استفاده می کنید سعی کنید از یک حوله تیره رنگ باشد تا زیاد لک دار نشود. یادتان باشد زمانی که از حوله استفاده می کنید آن را محکم گره بزنید و یا با گیره آن را ثابت کنید.

 

خط رویش مو، گردن و گوش های خود را بپوشانید

برای پوشاندن این مناطق می توانید از یک نرم کننده مانند وازلین و یا نرم کننده های لب استفاده کنید. این کار اختیاری است اما این امر باعث می شود که موقع رنگ کردن مو در خانه اگر این قسمت ها دچار لک شوند به سادگی آنها را پاک کنید.

 

استفاده از دستکش

معمولا داخل پکیج های رنگ مو دستکش نیز موجود است اما اگر نبود از دستکش های معمولی آشپزخانه استفاده کنید. در نظر داشته باشید که این یک امر ضروری است. اگر شما از دستکش استفاده نکنید بعد از اتمام کار دست هایتان کاملا رنگ می شود.

 

برای ترکیب رنگ از ظرف مخصوص استفاده کنید

از دستورالعمل موجود برروی جلد رنگ مو استفاده کنید. داخل پکیج ها یک ظرف مخصوص است و با توجه به راهنمای روی جلد قدم به قدم اجزا را ترکیب کنید. بعد از ترکیب اجزا درب ظرف را بسته و خوب تکان دهید تا کاملا مخلوط شود. در صورت موجود نبودن ظرف در پکیج خودتان یک ظرف مناسب این کار تهیه کنید. (مطلب پیشنهادی: مدت زمان نگهداری رنگ موی مخلوط شده)

 

اگر پکیج شما قلم موی مخصوص نداشت می توانید قلم مو را از فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی محل خودتان تهیه کنید. البته می توانید از قلم مو استفاده نکنید و رنگ را با انگشتانتان به موها بزنید اما یادتان باشد برای این کار حتما از دستکش استفاده کنید.

 

نسبت رنگ مو به اکسیدان, مقدار اکسیدان در رنگ مو, رنگ مو چقدر روی سر بماند

رنگ كردن مو

 

رنگ مو را با اکسیدان ترکیب کنید

اکسیدان برای بعضی از رنگ مو ها استفاده می شود، اگر اکسیدان نیاز باشد داخل پکیج موجود است اما اگر نبود به راهنما روی جلد توجه کنید و در صورت نیاز خودتان آن را از فروشگاه تهیه کنید.

 

از کدام اکسیدان استفاده کنیم؟

اکسیدان که به عنوان تسریع‌کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌کار می‌رود، باتوجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.

 

اکسیدان1 (6٪):  رنگ را فقط به طور جزئی باز می‌کند و برای پایه مو از يك تا 4 است

اکسیدان 2 (9٪):  قدرت بازکنندگی و روشن‌کنندگی بالا روی موهای سفید را دارد و برای پایه مو از 5 تا 10است

اکسیدان 3 (12٪):  قدرت روشن‌کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ را دارد و مخصوص دکلره است ولی در رنگ‌های بالا یعنی پایه 9 و 10 هم می‌توانیم استفاده کنیم(البته در رنگ مو چندان استفاده‌ای ندارد).

 

واریاسیون به چه کار می‌آید؟

واریاسیون ها رنگ موی خالص و قوی هستند که یا باید با رنگ مو یا با رنگ ساژ‌های روی موی دکلره شده ، مخلوط شوند تا تن رنگ را تغییر دهند. واریاسیون‌ها برای زیباتر شدن تغییر رنگ موی فعلی استفاده می‌شوند.

 

به چند نکته در باره خصوصیات واریاسیون‌ها توجه کنید:

۱ – واریاسیون سبز ، رنگ قرمز را خنثی می‌کند و بالعکس. پس هیچ​گاه وارياسیون سبز با رنگ قرمز یا بالعکس ترکیب نمی‌شوند.

۲ – واریاسیون زرد برای اینکه به مو ، تن طلایی بدهد با همه رنگ‌ها و رنگ‌ساژها ترکیب می‌شود.

۳ – واریاسیون نقره‌ای ، ضد زردی است و زردی مو را از بین برده و موها را براق می‌کند.

۴ – واریاسیون آبی ضد نارنجی بوده و رنگ نارنجی را خنثی می‌کند.

 

از کجای سر شروع کنید؟

باید بدانید که در مورد کلیه رنگ ها به خصوص رنگ های روشن و مد روز، باید رنگ آمیزی را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوی سر ادامه دهید.

 

به یاد داشته باشید در مورد رنگ های تیره یا پوشش دهنده موهای خاکستری و سفید بهتر است از جایی که موی خاکستری یا روشن بیشتر است شروع کنید (معمولا از جلوی سر).

 

اگر برای اولین بار است که می خواهید موهایتان را رنگ کنید، یعنی موهای طبیعی و رنگ نشده دارید، باید بیشتر دقت کنید. باید به گونه ای رنگ کنید که روی هر تار مو رنگ کافی وجود داشته باشد، پیشنهاد می کنیم در شروع کار قسمت های انتهایی و طولی را رنگ کنید طوری که با ریشه مو ۵/۲ سانتی متر فاصله داشته باشد و ۱۰ دقیقه صبر کنید یعنی در ابتدا به ریشه ها کاری نداشته باشید. ۱۰ دقیقه بعد رنگ را به ریشه مو بزنید و ۳۰ دقیقه برای موهای نازک و ۴۰ دقیقه برای موهای ضخیم صبر کنید.

 

استفاده از یک کلاه رنگ

زمانی که تمام رنگ را زدید موهایتان را با یک کلاه رنگ یک بار مصرف بپوشنید تا رنگ چکه نکند و موهایتان سریع تر رنگ بگیرد، سپس می توانید با خیال راحت برای شام آماده شوید و یا فیلم ببینید و بعد از نیم تا 45 دقیقه موهایتان ر بشویید.

 

فوری پس از رنگ کردن، موها را شامپو نکنید

این کار منطقی به نظر می رسد:شستن موها، رنگ را هم می شوید. موها را با اب بشویید، به این دلیل که فقط آب ساده می تواند مولکول های رنگی را از رشته ها بردارد، یک روز در میان موهای رنگ شده خود را بشویید.

 

جلوگیری از محو شدن رنگ

از خورشید دور بمانید تا مو را از نور دور نگه دارید و تماس با آب کلر دار را به حداقل برسانید (مو های سبز می خواهید؟). هم چنین از شامپو و نرم کننده به طور خاص برای موهای رنگ شده استفاده کنید. آن ها رنگ را از بین نمی برند (که محصولات دیگر ممکن است) و می توانند طول عمر رنگ موهای جدید شما را تا چند هفته طولانی تر کنند.

 

نسبت رنگ مو به اکسیدان, مقدار اکسیدان در رنگ مو, رنگ مو چقدر روی سر بماند

نسبت رنگ مو به اکسیدان

 

راهکاری برای رنگ گرفتن موهای سفید

اگر موهای‌تان خیلی سفید است آن را با كمي اكسيدان آغشته کرده و به مدت تقريبا 10 دقيقه صبر کنید تا موها تحریك شده و بتوانند بهتر رنگ مو را به خود جذب کنند اما اگر سفیدی موهای‌تان کم  است نيازي به اين كار نيست.بهترين رنگ برای شما مخلوط 2 رنگ شماره 4 و 5 از گروه N  يا مخلوط 3 و 4 از گروه M است كه هر دوي اين رنگ‌ها بهتر است با اكسيدان 9درصد مخلوط شود.

 

رنگساژ یعنی چه؟

موها وقتی رنگ یا مش می شوند در ابتدا خیلی شفاف و زیبا هستند ولی بعد از مدتی زیبایی و شفافیت اولیه را از دست می دهند. در این زمان یک رنگساژ دوباره زیبایی را به موها بازمی گرداند. در واقع رنگساژ همان رنگی است که به وسیله مقدار مناسبی از آب ضعیف شده است، مدت مکث رنگساژ ۱۰ دقیقه است ولی اگر رنگساژ در پنج دقیقه هم جواب داد، می توانیم مو را بشوییم. نحوه رنگساژ کردن روی کلاه مش یا به طور کلی بر مو مانند شامپو زدن است. برای رنگساژ کردن یک شماره تیره تر از پایه دکلره کار استفاده می شود. مثلا اگر پایه دکلره به ۶ برسد، رنگساز پایه ۵ استفاده می کنیم.

 

چگونه رنگساژ را بسازید؟

۱ تا ۱۵ سانت رنگ از تیوپ درآورید، یعنی ۴/۱درصد تیوپ از رنگ مورد نظرتان (بستگی به رنگ دلخواه و زمینه موها دارد) که البته معمولا با رنگ های بلوند از شماره ۸ تا ۱۰ رنگساژ زیبا می شود. حالا این رنگ را با ۷۵ سی سی اکسیدان یک و به همان میزان هم آب ترکیب کنید و خوب به هم بزنید.

 

این ترکیب باید از رنگ معمولی که درست می کنید خیلی رقیق تر باشد. بعد مواد را روی تمام موها پخش کنید و به آرامی شانه کنید. حالا اگر برای مش می خواهید رنگساژ کنید زمان مکث یک دقیقه و اگر روی رنگ باشد، ۱۵دقیقه زمان کافی است. در نهایت موها را آبکشی کنید تا ببینید که چقدر رنگ تان شفاف شده است.

 

اگر می خواهید موهای خود را به وسیله دکلره روشن کنید آن را حتما به آرایشگر خود بسپارید زیرا کار بسیار حساسی است. اگر خواستید موهای خود را با دکلره ترمیم ریشه کنید باید یک سانت باشد که با یک مرحله انجام شود.

 

اگر موهای خود را زیاد دکلره و رنگ می کنید حتما از ماسک موهای مناسب برای جلوگیری از خشک شدن آنها استفاده می کنید.

 

از واریاسیون ها برای تقویت تناژ رنگ با خنثی کردن سبزی، نارنجی و قرمزی مو می توان استفاده کرد که مقدار ترکیب آن ۲ رنگ بسیار مهم است.

 

راهکاری برای پایدار کردن رنگ‌های فانتزی

اگر برای رنگ موهای‌تان از رنگ‌های فانتزی مانند قرمز، بنفش و... استفاده کرده‌اید برای پایدار کردن آن باید بعد ازیک هفته تا 10 روز از رنگ کردن و وقتی هنوز موها چندان رنگ خود را از دست نداده‌اند، آنها را رنگساژ کنید تا رنگ ثابت شود. حواس‌تان باشد که بعد از 15تا 20 روز رنگساژ دیگر فایده‌ای ندارد و برای به‌دست آوردن همان رنگ قبلی باید مجددا موها را کامل رنگ کنید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------