چه داروهایی کچل می کنند؟دارو هایی که کچل تان می کنند,داروهایی که ریزش مو می‌آورند,کدام دارو‌ها باعث ریزش مو می‌شوند

دارو هایی که کچل تان می کنند

 

داروهایی که باعث ریزش موی شدید و کچلی می شود

ریزش تعداد کمی از مو در طول روز امری طبیعی است اما کچلی و ریزش مو بیش از حد نگران کننده میباشد ، استفاده از بعضی از دارو ها میتواند سبب ریزش بی اندازه مو شود.

داروهای شیمی درمانی 

بیشتر داروهای ضدسرطان که در شیمی درمانی استفاده میشوند بر سلامت مو ها تأثير منفی می گذارند. برخی از این دارو ها مثل تاکسان ها که برای مبارزه با سرطان سینه بکار میروند ، سبب ریزش مو می شوند. در این وضعیت ریزش مو باشدت و سرعت زيادي رخ می دهد و گاهی حتی رشد مجدد مو بسختی صورت می گیرد. البته در بیشتر مواقع مو ها مجدداً رشد می کنند.

 

داروی بوسولفان که برای درمان برخی تومورهای مغزی یا تومورهای مخچه در بچه ها استفاده می شود هم همین اثر را دارد. در یک تا 2 درصد موارد، امکان رشد مجدد مو ها منتفی است یا اینکه موهای جدید کیفیت پائین و نامناسبی دارند.

 

دارو هایی که کچل تان می کنند,داروهایی که ریزش مو می‌آورند,کدام دارو‌ها باعث ریزش مو می‌شوند

داروهایی که ریزش مو می‌آورند

 

اینترفرون

داروی اینترفرون در یک دوره طولانی برای درمان بیماری هایی مثل هپاتیت C تجویز می شود که گاهی اثرهای منفی و مخربی روی مو ها می گذارد. این دارو معمولاً سبب ریزش مو  می شود و میتواند رنگ یا بافت مو ها را تغيير دهد.

 

همینطور میتواند سبب وز شدن مو ها شود. البته اثرهای جانبی و مخرب این دارو به اندازه داروهای شیمی درمانی نیست ولی بهتر است در مورد عارضه های آن به بیمار اگاهی های لازم داده شود. به اعتقاد متخصصان پوست و مو استفاده از اینترفرون برای درمان سرطان پوستی ملانوم یا سرطان کلیه متاستاز (Metastasis) داده، همان اثرهای مخرب را روی مو ها می گذارد.

 

داروهای دارای تستوسترون و استروئیدهای آنابولیزان

این داروها سبب ریزش مو و رویش موهای زاید، مخصوصاً در آقایان مستعد ریزش مو می شود برای این که تستوسترون به واسطه آنزیم 5- آلفا ردوکتاز که در ناحیه پوست سر قرار دارد، هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون تولید می کند.

 

همین هورمون هم فولیکول های مو را به طرف ریزش زودرس سوق می دهد. به همین باعث موها بیش از پیش نازک و کوتاه میشوند ، طوری که بعد از مدتی تنها موهای کرک مانندی از آن ها باقی می ماند و بالاخره به مرور زمان موها محو می شوند. استروئیدهای آنابولیزان هم مشتقات هورمون های مردانه یا تستوسترون ها هستند. از این جهت همان اثرهای مشابه را بر جای می گذارند و سبب ریزش مو می شوند.

 

کورتون ها هم به علت داشتن خاصیت هورمون مردانه میتوانند در اشخاص مستعد سبب ریزش مو شوند. این داروها با دوره های طولانی بکار میروند و از بین آن ها میتوان به بتامتازون یا پردنیزولون اشاره نمود که در صورت استفاده درازمدت با دوز بالا میتوانند سبب آسیب دیدگی و ریزش موها شوند. البته با تمام شدن دوره درمان و قطع مصرف دارو، عارضه های آن از بین می رود.

 

دارو هایی که کچل تان می کنند,داروهایی که ریزش مو می‌آورند,کدام دارو‌ها باعث ریزش مو می‌شوند

مهمترین داروهایی که باعث ریزش مو می شوند

 

داروهای تیروئیدی مثل لووتیروکسین

غده تیروئید مسوول ترشح هورمون هایی است که تجدید و رشد موها را کنترل می کند.

 

داروهای تیروئیدی مثل لووتیروکسین و ریزش مو 

کم کاری یا پرکاری تیروئید میتواند سبب بر هم خوردن چرخه ی رویش مو شده و ریزش مو ایجاد کند.

 

افرادی که دچار مشکلات تیروئیدی هستند، چنانچه دارویشان( مثل لووتیروکسین) را با دوز مناسبی استفاده نکنند، در بعضی موارد دچار ریزش مو می شوند.

 

برای مقابله با این مشکل، بیماران باید توصیه های پزشک معالج خویش را جدّي بگیرند.

 

دارو های ضد قارچ

دارو های ضد قارچ در بعضی از اشخاص با ریزش مو ارتباط دارند. این دارو ها یکی از روش های درمانی است که در گذشته سبب پیدایش آلوپسی می شدند.

 

داروهای ضد انعقاد خون

دارو های ضد انعقاد خون مثل هپارین و وارفارین برای رقیق سازی، جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش بعضی از مشکلات سلامتی در اشخاص مبتلا به بیماری قلبی استفاده می شوند؛ این دارو ها بعد از حدود سه ماه مصرف میتوانند سبب ریزش موشوند.

 

دارو هایی که کچل تان می کنند,داروهایی که ریزش مو می‌آورند,کدام دارو‌ها باعث ریزش مو می‌شوند

استفاده از بعضی از دارو ها میتواند سبب ریزش مو شود

 

ویتامین A

دوزهای بالای ویتامین آ و داروهای مشتق از آن، میتوانند سبب ریزش مو شوند. نوعی از داروهای اکنه که از ویتامین آ مشتق شده اند، مثل ایزوترتینوئین، آکوتان، ترتینوئین و رتین آ میتوانند سبب ریزش مو شوند. از آن جا که این داروها امکان دارد عارضه های جانبی جدّي دیگری هم داشته باشند، شاید بخواهید در مورد داروهای جایگزین با پزشک پوست خود مشورت کنید.

 

آنتی بیوتیک ها

استفاده از آنتی بیوتیک امکان دارد موقتا موها را نازک کند. آنتی بیوتیک ها میتوانند سطح ویتامین ب و هموگلوبین خون شما را کاهش داده و در نتیجه رشد موها را مختل کنند. هنگامی که سطح هموگلوبین بسیار پائین باشد، امکان دارد به کم خونی( آنمی) و در نتیجه ریزش مو دچار شوید؛ همینطور سطح نرمال ویتامین ب برای داشتن موهایی سالم حیاتی است.

 

داروهای ضدافسردگی

کلومی پرامین، آموکساپین، پاروکستین، آمی تریپتیلین و فلوکستین

 

آنتی اسید – سایمتیدین

سایمتیدین( تاگامت) داروی کاهنده اسید است که برای ریفلاکس معده و ریفلاکس اسید استفاده می شود. بسیار نادر است ولی ریزش مو در افرادی که این دارو را استفاده می کنند گزارش شده است.

 

داروهای نقرس- کلشی سین

کلشی سین دارویی است که برای درمان حملات حاد نقرس استفاده می شود و عارضه جانبی کمی از ریزش مو دارد.

 

- قرص های ضد بارداری

- داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند.

- داروهایی که سرطان سینه و دیگر سرطان ها را درمان می کنند.

- دارو های فشار خون بالا ( ضد فشار خون) مثل بتا بلاکرها، مهارکننده های ACE و دیورتیک ها

- دارو های بیماری پارکینسون 

- دارو های کاهش وزن 

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------