۱۰ نشانه ابتلا به مشکلات تیروئیدیعلائم کم کاری تیروئید در مردان, تیروئید چیست و چه علائمی دارد

علائم بیماری تیروئید

 

علائم و نشانه های تیروئید

آیا خستگی شما را روز به روز پایین می کشد؟ آیا مه مغزی ، افزایش وزن ، لرز یا ریزش مو دارید؟ یا اینکه عکس این قضیه برای شما صادق است: آیا شما غالباً عصبی ، عرق کرده یا مضطرب هستید؟ غده تیروئید شما می تواند مقصر باشد. این تنظیم کننده عالی بدن و ذهن گاهی به خصوص در خانم ها از بین می رود. انجام درمان مناسب برای احساس بهترین حالت و جلوگیری از مشکلات جدی سلامتی بسیار مهم است.

غده تیروئید چیست؟

تیروئید غده ای پروانه ای شکل در جلوی گردن است. این هورمون هایی تولید می کند که سرعت متابولیسم شما را کنترل می کنند - سیستمی که به بدن در استفاده از انرژی کمک می کند. اختلالات تیروئید می تواند با ایجاد اختلال در تولید هورمون های تیروئید ، متابولیسم را کند یا افزایش دهد.

 

علائم کم کاری تیروئید در مردان, تیروئید چیست و چه علائمی دارد

هورمونهای تیروئید تقریباً روی همه اعضای بدن تأثیر می گذارند 

 

علائم تیروئید

وقتی سطح هورمون خیلی کم یا خیلی زیاد شود ، ممکن است طیف وسیعی از علائم را تجربه کنید.

 

• کاهش یا افزایش وزن

تغییر وزن غیر قابل توجیه یکی از رایج ترین نشانه های اختلال تیروئید است. افزایش وزن ممکن است نشان دهنده سطح پایین هورمون های تیروئید باشد ، بیماری به نام کم کاری تیروئید. در مقابل ، اگر تیروئید بیش از نیاز بدن هورمون تولید کند ، ممکن است به طور غیرمنتظره لاغر شوید. این به عنوان پرکاری تیروئید شناخته می شود. کم کاری تیروئید بسیار شایعتر است.

 

 تورم در گردن

تورم یا بزرگ شدن گردن یک سرنخ مشهود است که ممکن است تیروئید مشکلی داشته باشد. گواتر ممکن است با کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید ایجاد شود. گاهی اوقات تورم در گردن می تواند ناشی از سرطان تیروئید یا ندول ها باشد ، توده هایی که در داخل تیروئید رشد می کنند. همچنین می تواند به دلیل غیر مرتبط با تیروئید باشد.

 

 تغییر در ضربان قلب

هورمونهای تیروئید تقریباً روی همه اعضای بدن تأثیر می گذارند و می توانند بر سرعت ضربان قلب تأثیر بگذارند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است ضربان قلب خود را کندتر از حد معمول مشاهده کنند. پرکاری تیروئید ممکن است باعث تسریع قلب شود. همچنین می تواند باعث افزایش فشار خون و احساس تپش قلب یا انواع دیگر تپش قلب شود. (بیشتر بخوانید: درمان کم کاری تیروئید)

 

 تغییر در انرژی یا خلق و خو

اختلالات تیروئید می تواند تأثیر قابل توجهی بر سطح انرژی و خلق و خوی شما بگذارد. کم کاری تیروئید باعث ایجاد احساس خستگی ، سستی و افسردگی در افراد می شود. پرکاری تیروئید می تواند باعث اضطراب ، مشکلات خواب ، بی قراری و تحریک پذیری شود.

  

 ریزش مو

ریزش مو نشانه دیگری از عدم تعادل هورمون های تیروئید است. کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید هم می توانند باعث ریزش مو شوند. در بیشتر موارد ، پس از درمان اختلال تیروئید ، موها دوباره رشد می کنند.

 

 احساس بیش از حد سرد یا گرم شدن هوا

اختلالات تیروئید می تواند توانایی تنظیم دمای بدن را مختل کند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است بیشتر از حد معمول احساس سرما کنند. پرکاری تیروئید تمایل به تأثیر معکوس دارد و باعث تعریق زیاد و انزجار از گرما می شود.

 

علائم کم کاری تیروئید در مردان, تیروئید چیست و چه علائمی دارد

علائم کم کاری تیروئید در مردان

 

سایر علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید می تواند بسیاری از علائم دیگر را ایجاد کند ، از جمله:

- خشکی پوست و شکنندگی ناخن ها

- بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها

- یبوست

- دوره های قاعدگی غیرطبیعی

 

سایر علائم پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید همچنین می تواند علائم اضافی مانند:

- ضعف عضله یا لرزش دست ها

- مشکلات بینایی

- اسهال

- دوره های قاعدگی نامنظم

 

اختلال تیروئید یا یائسگی؟

از آنجا که اختلالات تیروئید می تواند باعث تغییر در چرخه قاعدگی و خلق و خو شود ، علائم گاهی اوقات با یائسگی اشتباه گرفته می شود. در صورت مشکوک بودن به مشکل تیروئید ، با یک آزمایش خون ساده می توان مقصر واقعی (یائسگی یا اختلال تیروئید) را تشخیص داد. 

 

علائم کم کاری تیروئید در مردان, تیروئید چیست و چه علائمی دارد

پرکاری تیروئید نیز در زنان بیشتر دیده می شود

 

چه کسی باید آزمایش تیروئید انجام دهد؟

اگر فکر می کنید علائم مشکل تیروئید را دارید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید آزمایش تیروئید را انجام دهید یا نه. افرادی که علائم یا عوامل خطرساز دارند ممکن است بیشتر به آزمایش نیاز داشته باشند. کم کاری تیروئید بیشتر در زنان بالای 60 سال دیده می شود. پرکاری تیروئید نیز در زنان بیشتر دیده می شود. سابقه خانوادگی خطر ابتلا به هر دو اختلال را افزایش می دهد.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------