خسته اید یا عصبی آزمایش تیروئید بدهیدتیروئید عصبی چیست ,ازمایش تیرویید

مقدار هورمونهای تیروئید موجود در جریان خون توسط غده هیپوفیز کنترل می شود

 

تیروئید یک غده کوچک، پروانه ای شکل است، که در پایین وسط گردن قرار دارد. وظیفه اصلی آن کنترل متابولیسم بدن است (میزان سلول ها وظایف لازم برای زندگی را انجام می دهند). برای کنترل متابولیسم ، تیروئید هورمون هایی به نام T4 و T3 تولید می کند که به سلول های بدن می گوید چه میزان انرژی استفاده می شود.

 یک تیروئید با عملکرد صحیح، مقدار مناسب هورمون های لازم را برای حفظ عملکرد متابولیسم بدن در یک میزان رضایت بخش حفظ می کند. با استفاده از هورمون ها ، تیروئید جایگزینی ایجاد می کند. 

 

مقدار هورمونهای تیروئید موجود در جریان خون توسط غده هیپوفیز کنترل می شود. هنگامی که غده هیپوفیز که در مرکز جمجمه زیر مغز قرار دارد ، کمبود هورمونهای تیروئید یا سطح بالای هورمونهای تیروئید را حس می کند ، هورمون خود را تنظیم می کند (TSH) و آن را به تیروئید می فرستد تا بگوید. چه باید بکنید.

 

بیماری تیروئید چیست؟

هنگامی که تیروئید بیش از حد هورمون تولید می کند ، بدن سریع تر از آنچه که باید استفاده می کند. این بیماری پرکاری تیروئید نامیده می شود. هنگامی که تیروئید هورمون کافی تولید نمی کند ، بدن کندتر از حد مصرف انرژی خود را مصرف می کند. این بیماری کم کاری تیروئید نامیده می شود. دلایل مختلف زیادی وجود دارد که چرا ممکن است هریک از این شرایط ایجاد شود.

 

تیروئید عصبی چیست ,ازمایش تیرویید

ازمایش تیرویید

 

علائم کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید چیست؟

موارد زیر علائم کم کاری تیروئید است:

خستگی

 دوره های قاعدگی مکرر ، سنگین

 فراموشی

 افزایش وزن

 پوست و مو خشک و خشن

 صدای خشن

 عدم تحمل سرما

 

موارد زیر علائم پرکاری تیروئید است:

 تحریک پذیری / عصبی بودن

 ضعف عضلانی / لرزش

 دوره های قاعدگی کم و ناچیز

 کاهش وزن

 اختلالات خواب

 بزرگ شدن غده تیروئید

 مشکلات بینایی یا سوزش چشم

 حساسیت به گرما

 

آزمایش تیروئید :

آزمایش عملکرد تیروئید یک سری آزمایش خون است که برای اندازه گیری میزان عملکرد غده تیروئید شما مورد استفاده قرار می گیرد. آزمایش های موجود شامل T3 ، T3RU ، T4 و TSH است.

 

تیروئید غده کوچکی است که در قسمت جلویی پایین گردن شما قرار دارد. این مسئول تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن مانند سوخت و ساز بدن ، تولید انرژی و خلق و خو است.

تیروئید دو هورمون اصلی تولید می کند: تریودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) . اگر غده تیروئید شما به اندازه کافی از این هورمون ها تولید نمی کند ، ممکن است علائمی مانند افزایش وزن ، کمبود انرژی و افسردگی را تجربه کنید . این بیماری کم کاری تیروئید نامیده می شود .

 

اگر غده تیروئید شما هورمونهای زیادی تولید کند ، ممکن است کاهش وزن ، اضطراب زیاد و لرزش را تجربه کنید. به این بیماری پرکاری تیروئید گفته می شود .

 

به طور معمول ، یک پزشک که نگران میزان هورمون تیروئید شماست ، آزمایشات غربالگری گسترده مانند T4 یا TSH را تجویز می کند . اگر نتایج بدست آمده غیر طبیعی باشد ، پزشک شما آزمایش های بیشتری را برای مشخص کردن دلیل مشکل شما تجویز می کند.

 

تیروئید عصبی چیست ,ازمایش تیرویید

تیروئید عصبی 

 

نتایج ازمایش تیروئید T4 و TSH :

آزمایش T4 و TSH اغلب دو آزمایش برای ارزیابی عملکرد تیروئید شایع است. آنها معمولاً با هم تجویز می شوند.

آزمایش T4 به عنوان آزمایش تیروکسین شناخته می شود. سطح بالای T4 نشان دهنده تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید) است. علائم آن شامل اضطراب ، کاهش وزن ناخواسته ، لرزش و اسهال است. 

 

آزمایش TSH میزان هورمون تحریک کننده تیروئید را در خون شما اندازه گیری می کند. TSH محدوده تست طبیعی بین 0.4 تا 4.0 میلی لیتر واحد بین المللی هورمون در هر لیتر خون دارد.

اگر علائم کم کاری تیروئید نشان داده شده و TSH بالاتر از 2.0 mIU / L داشته باشید ، در معرض خطر پیشرفت کم کاری تیروئید هستید. علائم آن شامل افزایش وزن ، خستگی ، افسردگی و شکنندگی مو و ناخن ها می باشد. پزشک شما احتمالاً می خواهد حداقل هر سال ، آزمایش تیروئید را انجام دهید. پزشک شما ممکن است که درمان شما را با استفاده از داروهایی مانند لووتیروکسین شروع کند تا علائم شما را کاهش دهد.

 

هر دو آزمایش T4 و TSH بطور معمول بر روی نوزادان تازه متولد شده انجام می شوند تا یک غده تیروئید کم کار را شناسایی کنند. در صورت عدم درمان ، این وضعیت ، به نام کم کاری تیروئید مادرزادی ، می تواند به ناتوانی های رشدی منجر شود.

 

تیروئید عصبی چیست ,ازمایش تیرویید

آزمایش تیروئید 

 

نتایج T3 :

آزمایش T3 سطح هورمون تریودوتیرونین را بررسی می کند. معمولاً سفارش داده می شود اگر آزمایشات T4 و آزمایشات TSH نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد. در صورت بروز علائم غده تیروئید بیش فعال و T4 و TSH ممکن است آزمایش T3 نیز تجویز شود.

 

دامنه طبیعی برای T3 100-200 نانوگرم هورمون در هر دسی لیتر خون (ng / dL) است. سطح غیر طبیعی بالا معمولاً علامتی از بیماری گریوز را نشان می دهد . این یک بیماری خود ایمنی است که با پرکاری تیروئید همراه است.

 

نتایج جذب رزین T3 :

جذب رزین T3 ، همچنین به عنوان T3RU شناخته می شود ، آزمایش خونی است که ظرفیت اتصال هورمونی به نام گلوبولین اتصال دهنده تیروکسین (TBG) را اندازه گیری می کند . اگر سطح T3 شما بالا رفته است ، ظرفیت اتصال TBG شما باید پایین باشد.

 

سطح غیر طبیعی TBG غالباً نشان دهنده مشکلی در کلیه ها یا عدم دریافت پروتئین کافی در بدن است. مقادیر غیر طبیعی TBG حاوی میزان زیادی استروژن در بدن است. مقادیر زیاد استروژن ممکن است در اثر حاملگی ، خوردن غذاهای غنی از استروژن ، چاقی یا جایگزینی با هورمون ایجاد شود .

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

 بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------