آزمون جالب و آموزنده لوازم آرایش 

آزمون جالب و آموزنده لوازم آرایش

 

آزمون جالب و آموزنده لوازم آرایش (خانمها حتما بخوانند):سرانه مصرف لوازم آرايشي بين خانم‌هاي  ايراني سر به فلک کشيده است. بر اساس آمارهاي موجود، برخي زنان ايراني بيشتر از اينکه پول خود را خرج خريدن محصول‌هاي غذايي خوب و مغذي مانند شير و سبزي‌ها کنند يا اينکه به فکر خريدن يک عينک آفتابي و کرم ضدآفتاب مناسب براي اين روزهاي گرم تابستان‌ باشند...

 

به فکر ست کردن رنگ رژلب و سايه‌ خود با مانتو و کيف و کفششان هستند. به سوال‌هاي اين آزمون که به تازگي متخصصان پوست و موي آمريکا تنظيم كرده اند، پاسخ دهيد تا عوارض استفاده از لوازم آرايش را در خودتان به حداقل برسانيد.

 

سوالات:

1. هفته‌اي يکي دو بار خوابيدن با صورت آرايش کرده، اشکالي ندارد.

الف. درست ب. غلط

 

2. کدام يک از موارد زير باعث جذب اشعه UV خورشيد به لب‌هاي شما مي‌شود؟

الف. برق لب ب. خط لب

ج. رژلب‌هاي روغني بدون رنگ

د. رژلب‌هاي مات و تيره

 

3. استفاده مکرر از لاک ناخن مي‌تواند باعث لک شدن سطح ناخن‌ها به مرور زمان شود.

الف. درست ب. غلط

 

4. استفاده از لوازم آرايشي که روي آنها عبارت «ضدحساسيت» درج شده است، باعث ايجاد واکنش‌هاي حساسيت‌زا نمي‌شود.

الف. درست ب. غلط

 

5. براساس نظريه‌هاي مختلف متخصصان پوست و مو، بهتر است کدام‌يک از محصول‌هاي آرايشي زير را هر 3 ماه يک‌بار تعويض کنيد؟

الف. سايه‌هاي چشم

ب. ريمل

ج. رژلب

د. پنکيک و پودرهاي فيکساتور

 

6. امکان انتقال و رشد آلودگي‌هاي باکتريايي در بدن، در کدام يک از موارد زير بيشتر است؟

 

الف. استفاده مشترک از لوازم آرايش

ب. نگهداري لوازم آرايش در معرض نور و حرارت بالا

ج. استفاده از لوازم آرايش چشمي وقتي که به عفونت چشم مبتلا هستيد.

د. تمام موارد

7. کدام يک از موارد زير، جزو شايع‌ترين عوارض استفاده از لوازم آرايش هستند؟

الف. واکنش‌هاي حساسيتي به اين محصول‌ها

ب. آسيب رسيدن به ناخن‌ها با استفاده از لاک‌هاي اکريلي

ج. سوزش و خارش چشم‌ها در اثر استفاده از ريمل

 

8. كساني که ادعا مي‌کنند محصول‌هاي آرايشي آنها خواص درماني دارد، متخلف و متقلب هستند.

الف. درست ب. غلط

 

9. هنوز شواهد محکمي مبني بر سرطان‌زا بودن لوازم آرايش مختلف در دست نيست.

الف. درست ب. غلط

 

10. برخي از رژلب‌ها حاوي سرب هستند.

الف. درست ب. غلط

 

پاسخ‌ها

1. غلط: شما به چند دليل نمي‌توانيد حتي يک شب در هفته هم با صورت آرايش‌کرده، به رختخواب برويد. اول اينکه کرم و پنکيک روي پوست مي‌توانند انواع آلودگي‌هاي محيطي را به خود جذب کنند و به راحتي در طول شب اين آلودگي‌ها را به روزنه‌هاي پوستي شما انتقال بدهند و باعث ايجاد جوش‌هاي سرسياه يا حتي لکه‌هاي پوستي روي صورت بشوند. دوم هم اينکه امکان تکه‌تکه شدن ريمل روي مژه‌ها در طول شب و نفوذ اين تکه‌ها داخل چشم و ابتلا به سوزش، خارش و حتي عفونت چشم‌ در صبح روز بعد وجود خواهد داشت. اگر حوصله شستن صورتتان با آب ولرم و صابون ملايم را نداريد، حداقل پيش از خوابيدن، آن را با دستمال‌هاي مخصوص پاک کردن آرايش، تميز کنيد. البته اين يک توصيه هميشگي نيست.

 

2. رژلب‌هاي روغني بدون رنگ: اين نوع رژلب‌ها، کمترين محافظت را از لب‌هاي شما در برابر اشعه UV خورشيد دارند و به راحتي مي‌توانند باعث جذب اين اشعه خطرناک به لب‌هاي شما شوند. شما مي‌توانيد حداقل براي اين 3 ماه تابستان، قيد زيبا شدن لب‌هايتان را با اين رژلب‌ها در طول روز بزنيد و به جاي آنها از رژلب‌هاي معمولي با SPF 30 استفاده کنيد.

 

3. درست: معمولا رنگ لاک‌هاي ناخن تيره‌تر از ناخن‌هاي ماست و استفاده مکرر از آنها مي‌تواند باعث زردي و لکه شدن سطح ناخن‌ها شود. تنها راه رهايي از اين مشکل، استراحت دادن چند ماهه به ناخن‌هاست.

 

4. غلط: اينکه روي يک محصول آرايشي عبارت «ضدحساسيت» درج شده باشد، دليل ايمن و ضدحساسيت بودن آن نيست زيرا بر اساس اعلام سازمان غذا و داروي آمريکا، هيچ استانداردي در مورد آلرژن‌ها وجود ندارد و ممکن است يک محصول براي 100 نفر آلرژن نباشد اما يک نفر را دچار واکنش حساسيت کند. به همين دليل اصلا نمي‌توان يک محصول آرايشي را صد درصد ضدحساسيت دانست.

 

5. ريمل: امکان نفوذ و رشد باکتري‌هاي عفونت‌زا در لوازم آرايش چشمي مايع مانند ريمل و خط چشم مايع، خيلي بيشتر از ساير لوازم آرايش‌ است. بنابراين متخصصان توصيه مي‌کنند هر 3 ماه يک‌بار، ريمل يا خط چشم مايعتان را تعويض کنيد تا دچار عفونت‌هاي چشمي نشويد.

 

6. تمام موارد: استفاده از لوازم آرایشی مشترک به خصوص لوازم مربوط آرایش چشم و لب خطرناک است و ممکن است باعث انتقال بیماری شود استفاده مشترک از فرچه‌ها و پدهاي آرايشي و لوازم آرايش مايع مشترک به راحتي باعث انتقال ناراحتي پوستي از فردي به فرد ديگر مي‌شود. بهترين و ايمن‌ترين مکان براي نگهداري لوازم آرايش هم مکان‌هاي خشک، خنک و به دور از تابش مستقيم نور خوشيد است. استفاده نکردن از لوازم آرايش هنگام ابتلا به عفونت‌هاي چشمي هم براي پيشگيري از وخيم‌تر شدن وضع محل عفونت و هم براي منتقل‌شدن آلودگي‌هاي عفوني به لوازم آرايش چشمي، توصيه مي‌شود.

 

7. سوزش و خارش چشم‌ها در اثر استفاده از ريمل: انواع ناراحتي‌هاي چشمي مانند سوزش، خارش، زخم شدن قرنيه، ريختن مژه‌ها و حتي نابينايي از شايع‌ترين عوارض استفاده از ريمل‌هاي نامناسب در سراسر دنيا هستند. به همين‌دليل، متخصصان پوست توصيه مي‌کنند به هيچ‌وجه لوازم آرايش چشمي مايع مانند ريمل و خط چشم را از دستفروشان يا بدون وکيوم و تاييديه وزارت بهداشت کشور خودتان نخريد و از تست کردن چنين لوازم آرايشي در مغازه‌ها بپرهيزيد و تا حد امکان آنها را از داروخانه‌ها تهيه کنيد.

 

8. درست: لوازم آرايش فقط براي مصارف زيبايي توليد مي‌شوند و نمي‌توانند خواص درماني داشته باشند. مثلا ريمل‌ها هرگز باعث تقويت و پرپشت شدن مژه‌هايتان نمي‌شوند و کرم‌پودرها نمي‌توانند چين و چروک و جوش‌هاي صورتتان را ريشه‌کن کنند بنابراين اگر پول بيشتري براي خريد لوازم آرايشي با خواص درماني بدهيد، پولتان را دور ريخته‌ايد.

 

9. درست: هرچند خيلي‌ها ادعا مي‌کنند استفاده از لوازم آرايش مي‌تواند به مرور زمان باعث ابتلا به انواع سرطان‌ها بشود اما جامعه متخصصان سرطان آمريکا اعلام کرده است براساس مطالعه‌ها و شواهد موجود، هيچ‌کس نمي‌تواند به طور قاطع ادعا کند رابطه‌اي بين استفاده از لوازم آرايش و بالا رفتن خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها وجود دارد.

 

10. درست: اگرچه برخي از رژ‌لب‌ها حاوي سرب هستند اما سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرده است اين مقدار ناچيز از سرب نگران‌كننده نيست زيرا رژ‌لب‌ها از لوازم آرايش‌ با استفاده خارجي هستند و مقدار بسيار ناچيزي از آنها خورده مي‌شود که اين مقدار ناچيز هم نمي‌تواند خطر جدي‌اي براي سلامت در پي داشته باشد.

منبع: WebMD ترجمه: ندا احمدلو

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های آرایش و زیبایی(سلامت پوست، سلامت مو، لوازم آرایشی، آرایش مو، آرایش صورت و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------